- centropen a kolem (historie) - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

centropen a kolem (historie)

Diskuze o plnicích perech značky Centropen.

centropen a kolem (historie)

Příspěvekod Josse » 12 kvě 2011 17:55

Centropen, potkáváme se s ním každodenně, ale jak to začalo?
http://www.centropen.cz

Historie firmy CENTROPEN
Dačický region patřil odjakživa mezi oblasti s nižší životní úrovní danou nižšími výdělky ve srovnání s ostatními kraji. V období první republiky a za druhé světové války bylo dačicko výhradně zemědělskou oblastí, což přinášelo pouze sezónní obživu. Tak vznikaly snahy o vybudování prumyslu a snadnější obživu obyvatel této části republiky. K větší industrializaci se v te době obtížně hledaly finanční prostředky. Předválečné Dačice měly celou řadu obchodníků, malých podnikatelů a drobných řemeslníku, jejichž činnost byla zaměřena na služby obyvatelstvu s minimálními možnostmi investování. Mezi nimi působily i dvě průmyslové firmy p. Stejskala a p. Novotného. První se zabývala výrobou drobného kovového zboží a druhá výrobky z umělých hmot.
Čtyřicátá léta byla ve znamení světové války ale i rozvoje nových umělých hmot a jejich zpracování. Rozšířila se i poptávka po nových výrobcích zdůrazňující příslušnost majitele do určité významnější skupiny na společenském žebříčku. K takovým výrobkům patřilo i plnící pero, které svým vzhledem i použitými materiály se rovnalo šperkům. Byl to výrobek, který měl zajištěn odbyt a bylo jen chytit této příležitosti.
Tuto šanci využili podnikatele p. Stejskal a p. Novotný a založili v roce1941 společnou firmu na výrobu plnících per, která dostala do vínku zkušenosti se zpracováním umělých hmot i kovových materiálu, včetně výrobního zařízení s výrobními prostory v areálu nynějšího podniku Centropen.
Jejich prvním výrobkem bylo plnící pero značky STENO. Plnící pera čtyřicátých a padesátých let byla konstrukci, použitými materiály a designem podřízena výše uvedeným požadavkům a byla vyráběna s vysokým podílem ruční práce, většinou mechanickým obráběním, soustružením, frézováním, vrtáním a odbornou ruční montáží a seřizováním funkčních částí. Cena odpovídala těmto parametrům, i užitným vlastnostem a přesto , že cena nebyla nízká, pera se dobře prodávala. Plnění prvních per bylo výhradně pístovou mechanikou s korkovým pístem, kovové díly z oceli a mosazi s bohatou povrchovou galvanickou úpravou niklem, chromem nebo zlatem, hroty ocelové s iridiovou kuličkou zlacené nebo ze 14 karátového zlata a vnější částí z hořlavého, ale velmi efektního celuloidu, u některých typu u některých typu s výraznou dekorací rytím, takto provedených plnících per se vyrobilo 150 kusů denně.
V roce 1948 bylo uzákoněno znárodňování soukromých firem s počtem zaměstnanců padesát a více. Tento osud potkal i firmu Stejskal – Novotný. Postupně docházelo k rozvoji podniku, byli přijímáni noví zaměstnanci, prováděny změny v organizaci práce, rozšiřována výrobní zařízení, výrobní a sociální prostory. V rámci reorganizace řízení byla firma začleněna do oborového podniku Koh-i-noor Hardtmuth České Budějovice jako provoz pardubického závodu Centropen. Do funkce vedoucího provozu byl jmenován p. Marek, jehož úkolem bylo zrušit stávajících více než dvacet soukromých firmiček v celé republice a jejich výrobu přenést do Dačic. Tento úkol byl postupně realizován a tím se rozšířil výrobní sortiment provozu v Dačicích zejména o nálevková trubičková pera a trubičková technická pera. Vedení provozu bylo na dobré úrovni a navíc vynikalo iniciativou při rozšiřování výroby. Jeho zásluhou došlo v roce 1964 ke zrušeni Pardubického závodu Cenrtopen a zřízení závodu Koh-i-noor Hardtmuth Dačice, začleněného do podniku KIN Hardthmut České Budějovice. Tímto se dačický závod stává monopolním výrobcem plnících per v Čreskoslovensku.
V polovině 60. let bylo v závodě zaměstnáno více jak 500 zaměstnanců a denně se vyrábělo jedenáct tisíc plnících per. Vyrábělo se mimo lacine pero pro nejmenší školáky s názvem „Žák“ a později pero „Student“. V této době vznikl v Japonsku nový psací prostředek, který se rychle šířil do světa – popisovač. Dačický závod rychle reagoval a vyvinul vlastní verzi popisovače, zpočátku s funkční částí z dovozu.
70. léta jsou spojena s rozvojem techniky a technických rýsovacích per. Výroba popisovačů s vláknovým hrotem vyráběným technologii podle československého patentu mnohonásobně převýšila výrobu plnících per a stala se hlavním výrobním programem dačického závodu. Denně vyrábělo téměř 550 zaměstnanců patnáct až dvacet tisíc plnících per a třistadvacet tisíc popisovaču. Stále se rozšiřující zpracování plastických hmot si vyžádalo další výstavbu. Moderně vybudovaný závod, vybavený vysoce výkonným strojním zařízením , se 1.1.1989 stává státním podnikem aa vrací se k názvu Centropen. V roce 1990 se společnost transformovala v akciovou společnost se státní majetkovou účastí.
Rok 1992 byl pro akciovou společnost velmi významný, neboť se stal rokem transformace. V souladu s platnými právními předpisy proběhla na základě vítězného a schváleného privatizačního projektu Českou vládou, privatizace majetkové účasti. V rozmezí dvou měsíců, které byly ohraničeny podepsáním kupní smlouvy a zahajovací valnou hromadou, byla většina majetku vyjádřena majetkovou účastí ve výši 95% prodána Fondem národního majetku ČR, reprezentující stát, do rukou nových soukromých vlastníků. Tento akt nebyl významný jen pro firmu ale i pro celé dačicko neboť transformace takového rozsahu zde proběhla první
V současné době akciová společnost zaměstnává asi 500 lidí. Celá společnost se nachází v jednom výrobním komplexu a má zastupitelskou kancelář v Praze. A.s je členem mezinárodní organizace EWIMA, která sdružuje všechny významné výrobce psacích a kancelářských potřeb z celého světa.


(výpis z bakalářské práce Ing. Petra Řehoře http://theses.cz/id/96c1r3/downloadPraceContent_adipIdno_9079)

Co o sobě píše sama firma Centropen

Začátky vývoje a produkce psacích a kreslicích potřeb se značkou Centropen spadají do roku 1940, kdy byly
v jihočeských Dačicích zprovozněny první výrobní linky. Historické události se samozřejmě nevyhýbaly ani dačickým závodům. V roce 1948 byly veškeré provozy znárodněny a od roku 1964 fungovala společnost Centropen jako odštěpný závod společnosti KOH-I-NOOR. Změna přišla až s rokem 1989, kdy se společnost nejprve transformovala do podoby státního podniku a od roku 1992 pak v privátní akciovou společnost.

(http://www.centropen.cz/o-spolecnosti)

Letecký pohled na areál podniku:
Obrázek

A další fotky z exkurze do výroby Zde

Fotky prvního modelu plnícího pera STENO:
Obrázek
(vložim po ořiznuti)

Jsou odsud http://www.long-live-pitmans-shorthand.org.uk/pen-pencil-reviews.htm
Josse
 
Příspěvky: 98
Registrován: 26 dub 2011 09:55
Bydliště: Ostrava, Uherský brod

Zpět na Centropen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník