- Centropen 10014 - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Centropen 10014

Diskuze o plnicích perech značky Centropen.

Centropen 10014

Příspěvekod Krásný_úděl » 09 črc 2018 12:02

Přátelé, kamarádi...

Je to už nějakou dobu, co jsem přešel na plnící pera Centropen. Začínal jsem levnějšími černými modely, které mě už od prvního psaní nadchly. Je zajímavé, že Parker Jotter, I.M nebo také Sonnet mě nedokázaly nadchnout tak hodně, jako právě vintage Centropeny. Následně jsem se začal dívat po perech Centropen z řady 100xx a tam jsem se přímo našel.

Představím Vám tedy 2 plnící Centropeny 10014. Když jsem je zakoupil, byly modely dosti "mdlé". Po důkladném vyleštění těla, spony a zlatých pruhů se blyští mnohem více, než kdy předtím. Oba dva jsem musel osobně opravit, protože jsem je koupil nepíšící. Oprava se mi povedla a dnes patří k mým nejlepším psacím nástrojům - jak po vzhledu, tak po psacím komfortu.

Popis

Historický kontext:
Centropeny 10014 jsou pera z 50. let minulého století.

Materiál:
Jedná se o pera z celuloidu (obdoba plastu, který se již moc nepoužívá).

Vzhled:
Vyznačují se nádhernou barevností, která na slunci ještě více graduje. Osobně znám 2 typy zbarvení - žíhané a pruhované. Barvy jsou například modrá, zelená, červená, hnědá... Typické jsou také skleněné průhledné vrchlíky, které jsem zatím u jiného pera neviděl (pokud nebereme v potaz Centropeny 10012). Na obvodu vrchlíků je červeno-oranžový proužek. Na vršku jsou 3 zlaté pruhy, přičemž prostřední pruh je nejširší. Dominantu také tvoří zlatá spona, která je dosti stabilní.

Konstrukce:
13 cm dlouhé tělo doutníkového tvaru, zakončené průhlednými vrchlíky. Závit je šroubovací. Plnící mechanismus otočný/šroubovací. Mechanismus pojme docela dosti inkoustu.

Hrot:
Jedná se o stříbrné hroty s velmi vlhkou stopou. Vlhká stopa zapříčiní velmi hladké psaní, avšak spotřeba inkoustu lehce naroste. Pero nedopisuje, neškrábe, neteče.

Zajímavost:
Dočetl jsem se, že celuloid zvětrává a může to zapříčinit různé komplikace. Myslím si, že tohle je přímo případ mého fialového pera. Fialové proužky se nedají přehlédnout. Avšak bez víčka můžeme u závitu vidět čistě modrou barvu. Tato modrá barva se taky nachází jemně na jedné straně vršku. Osobně jsem nikdy fialový 10014 neviděl a proto si myslím, že kdysi byl prostě modrý.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Krásný_úděl
 
Příspěvky: 3
Registrován: 09 črc 2018 10:57

Re: Centropen 10014

Příspěvekod graphophilus » 11 črc 2018 15:19

Nádherné fotografie a dle mého nejkrásnější pera vůbec!
Mohu se zeptat, jak se leští celuloid? Mám celuloidovou tužku KIN asi 100 let starou a opravdu se v původní krásné zelené objevuje hnědý nádech. Nijak jsem ji nešetřil a intenzívně používal, tak se na ní asi podepsal i pot z prstů. Byl bych docela rád, kdyby zazářila jako zelený centropen 10014, ale nevím, jestli budu mít odvahu k nějaké drastické metodě.
graphophilus
 
Příspěvky: 138
Registrován: 05 črc 2014 12:53

Re: Centropen 10014

Příspěvekod Krásný_úděl » 11 črc 2018 18:05

Dobrý den. Jsem rád, že se Vám fotky líbí. Neměl bych to asi říkat, ale použil jsem na odstranění nečistot obyčejný cif. Nedával jsem tomu moc velkou šanci. Můj zelený Centropen 10014 byl už od počátku dosti zanesený a celkově se jednalo o "mdlou" zelenou. I zlaté spony byly dosti zaneřáděné a absolutně vůbec se neleskly. Když mi přišel fialový Centropen, tak jsem tomu dal šanci a vyleštil to cifem. Na hadřík jsem si nanesl malou kapku cifu a bez vody jsem leštil sponu tak dlouho, jak to jen jde. Výsledek byl dech beroucí. Pero jsem pak velmi precizně omyl vodou a taky odmastil mýdlem, protože se přeci jedná o žíravinu. Můžete zkusit obyčejně nechat odležet pero ve vodě po nějakou dobu. Každopádně nemůže být voda vřící, protože by to materiál nemusel vydržet.

Před a po vyleštění (všimněte si hlavně spony, nebo také pruhů):
Obrázek

Na internetu určitě najdete mnoho videí a článků, které pojednávají o čištění psacích potřeb. Viděl jsem třeba video, kde pán používal hodně leštících prostředků přímo určené na materiál psacích potřeb. Zároveň používal takový speciální druh smirkového papíru, který je určený na odstranění škrábanců a dalších nečistot. Jedná se o papír Micro-Mesh, který by údajně neměl pero poškrábat. Ty výše zmíněné prostředky na čištění per se nacházejí na jedné dotyčné stránce, kde lze všechno zakoupit. Jedná se však o zahraniční obchod, takže ceny ani poštovné nebudou levné. Kdybyste o název obchodu měl zájem, pohledal dal tu stránku znovu.
Krásný_úděl
 
Příspěvky: 3
Registrován: 09 črc 2018 10:57

Re: Centropen 10014

Příspěvekod graphophilus » 11 črc 2018 18:54

Děkuji moc. Myslím, že cif je jen mletý mramor, tak ho opatrně zkusím. S horkou vodou bych byl opatrný, protože celuloid patří mezi termoplasty.
graphophilus
 
Příspěvky: 138
Registrován: 05 črc 2014 12:53

Re: Centropen 10014

Příspěvekod mach02 » 12 črc 2018 14:58

Nevím jak na pera - ale v letectví (na kabiny) používáme zubní pastu. Ta v sobě obsahuje jemné abrazivo (mletý mramor či co) a mikroškrábance z plexiskla spolehlivě odstraní - a povrch je lesklý, průsvitný.
mach02
 
Příspěvky: 5
Registrován: 21 kvě 2018 13:41

Re: Centropen 10014

Příspěvekod katuskatka » 08 čer 2020 08:32

Dobry den! Chcem sa spytat ci ma hodnotu toto pero Centropen 10014. Našla som ho po dedkovi v kozenom puzdra. Ďakujem!
katuskatka
 
Příspěvky: 1
Registrován: 08 čer 2020 08:27

Re: Centropen 10014

Příspěvekod trige » 04 říj 2020 19:57

Nádhera, netušil jsem, že to lze takhle doleštit. Nejkrásnější československá pera.
trige
 
Příspěvky: 259
Registrován: 10 zář 2013 18:03

Re: Centropen 10014

Příspěvekod Pavel Kotrla » 07 říj 2020 19:09

Jinak ty Micro-Mesh papíry se dají koupit normálně i u nás v modelářských obchodech:
https://www.mn-modelar.cz/lestici-brusn ... -i-file-1/
https://www.mn-modelar.cz/sada-nejjemne ... ch-papiru/
Ale chce to s nimi trpělivost.
Pavel Kotrla
 
Příspěvky: 40
Registrován: 03 kvě 2013 19:39
Bydliště: Bystřička

Re: Centropen 10014

Příspěvekod MartasZLA » 23 říj 2020 18:55

Dobrý den, tyto pera jsou naprosto nádherné! Prosím nevíte jestli je tu v republice někdo kdo prodává buď pera v origo stavu nebo restaurovaná? Chtěl bych nějaké do sbírky. Jedno už mám ale vršek je prasknutý pod obroučkami, hrot je zlomený a chybí klip. Díky.
MartasZLA
 
Příspěvky: 4
Registrován: 23 říj 2020 18:46


Zpět na Centropen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků