- Centropen 10010 - oprava - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Centropen 10010 - oprava

Diskuze o plnicích perech značky Centropen.

Centropen 10010 - oprava

Příspěvekod Vlcacka » 20 zář 2015 21:21

Zdravím.
Podařilo se mi získat pero Centropen 10010, ale je rozbité - vrchní část plnicího mechanismu není kompletní, léty se oslabila a je zlomená. Bohužel přímo v Centropenu je nedokáží opravit. Jinak pero sice lehce škrabe, ale píše.
Nevíte prosím, někdo, co s tím?

http://vlcacka.rajce.idnes.cz/Pera#DSCN5580.jpg
Vlcacka
 
Příspěvky: 261
Registrován: 27 dub 2015 10:41

Re: Centropen 10010 - oprava

Příspěvekod 3022 » 21 zář 2015 15:42

Primo s timto zkusenost nemam, preji hodne stesti, ale pokud se neozve nekdo povolanejsi, snad Vas nebudu prilis obtezovat a otravovat trochou vlastnich zkusenosti z oprav a uprav starych veci a provozovani toho, kde "servis" proste a jednoduse vubec nebyl k dispozici:

Je otazka co si predstavujete pod pojmem "oprava" - opravit lze vsechno, ale nekdy je to narocnejsi nez vyroba noveho.
Casto je to az filozoficka otazka podobny Thesovy lode.

Lec z ryze praktickeho hlediska: pokud nemate "vsechny kousky" v nejak pouzitelnem stavu a nejde to napriklad slepit kontaktnim, takrikajic vterinovym lepidlem - kdyz placnu prvni hloupost - tak pokud nesezenete originalni dil (coz asi nesezenete - jinak by Vam asi v Centropenu rekly neco jineho), (temer) vzdy zbyva moznost nechat si ten puvodni dil nove vysoustruzit ci jinak udelat/dodelat. Lide jako napr. stari nastrojari (mineno ani ne tak vekem nebo letopoctem, ale lety praxe) dokazi udelat temer cokoliv i to, co si clovek mysli ze vubec nejde. Nebude to ale samozrejme puvodni cast a pokud Vam to nekdo neudela za dobre slovo - v ramci znamosti nebo ze sympatie, coby fanda a nasenec napr. pro opravy nebo stare veci - bude Vas to stat nejspis daleko vic, nez zac by jste dnes koupila opravdu daleko hezci pero...

Jinak, z ciste "technickeho" hlediska si nemyslim, ze by nekdo byl schopny to opravit jinym zpusobem nez jsem popsal.

Pricemz pokud s tim konkretnim vyrobkem/konstrukci clovek neni dobre seznamen, a je to natolik poskozene, ze se to z toho neda vydedukovat, chce to neposkozeny vzorek... a problemem nekdy byva rozebiratelnost nekterych casti - vetsina vyrobku ma "planovanou zivotnost" a kdyz konstrukter a technolog (v lepsim pripade) dospeji k nazoru, ze se neco pravdepodobne temer nikdy neposkodi driv nez tato skonci, casto se zvoli takovou konstrukci, zpusob vyroby ci montaze ktere napr. bez specialnich pripravku ci nastroju demontaz bez poskozeni ani nedovoluji. Predevsim u "restaurace" levnych vyrobku je to casto problem.

Podle meho nazoru, pokud nahodou nemate ve svem okoli nejakeho takoveho stareho remesnika ktery zvladne opravdu vse a bude ochoten to pro vas udelat, to nejlepsi co si muzete prat je najit stejny typ pera, take vazne poskozeny, ale zcela jinde a jinym zpusobem, ze ktereho by slo sestavit jedno "nove" pero.

Rekl bych, ze Vam tato ma "moudra" moc nepomohou, ale myslim ze na nic vic neprijdete.
3022
 
Příspěvky: 49
Registrován: 20 zář 2015 10:20

Re: Centropen 10010 - oprava

Příspěvekod Vlcacka » 21 zář 2015 21:32

Víceméně mi akorát potvrzujete, nad čím přemýšlím sama.
A mimochodem - tu zlomenou část jsem vteřiňákem přilepila, ale je to k ničemu. Pořád to není celé.
Vlcacka
 
Příspěvky: 261
Registrován: 27 dub 2015 10:41

Re: Centropen 10010 - oprava

Příspěvekod 3022 » 21 zář 2015 22:35

Je otazka co od te opravy ocekavate - pokud vam jde o to aby to pero bylo "jen" nadale pouzitelne, se zachovanim puvodni kostrukce - tedy aby jako puvodni +/- i (zevnitr, stale) vypadalo a pokud to lze rozebrat natolik, aby bylo videt do ceho a jak mela ta rozbita cast zapadat (?), rekl bych, ze kazdy sikovny soustruznik by vam mel byt schopen z cerneho silonu/nylonu obdobnou novou cast udelat a nemelo by byt tezke ji do toho "napasovat".

Pokud je to tak, tak staci dat do vyhledavace "zakazkove soustruzeni", najit nekoho ve vasem okoli, zavolat mu, prinest mu ty dily a vysvetlit co potrebujete (tedy "presne tohle udelatko aby zapadlo do tohodle"). Mozna Vas s tim "vyhodi", mozna ne. Pokud bude mit volnou chvilku a bude chtit, mel by byt schopen Vam pomoci. Kolik si za to rekne je otazka... (jsou taci kteri si za podobne reknou max. o flasku rumu, taci kteri chteji 250,- Kc za hodinu i taci kteri chteji 800,- Kc za hodinu... vetsinou bez ohledu na kvalitu prace)... kterou proste muzete probrat, jestli Vam to za to stoji nebo ne - za zeptani nic nedate, maximalne se na Vas nekdo bude hodne skarede tvarit - ale vsak Vas neukousne...
...on skutecne hlavni problem je v podobnych vecech dnes v tom, ze dnesni remesnici, obvzvlaste ti "podnikavy" ve skutecnosti prilis pracovat, tim spis pak u toho myslet nechteji - chteji jen kasirovat neprimerene penize za jednoduchou a casto popravde dost mizerne vykonanou praci. Ale vyjimky se najdou.

Jinak ciste technicky jak jsem rikal opravit jde vse. Zjednodusene receno by slo "odlit" tu chybejici cast pripadne s nejakym pridavkem, pak to opracovat do puvodniho tvaru a "nejak" to spojit s tim zbytkem (ne nutne v tomto poradi)... ze by jste nejspis mela problem poznat, ze to neni z jednoho kusu a puvodni. Ale dalo by to tolik prace, ze by jste to predpokladam nezaplatila.

...no a pokud to chcete "opravit" jen tak, aby to pero slo dal pouzivat, predpokladam ze i ten nejmizernejsi soustruznik hned po skole by mel byt schopny Vam nahradit ten konec s pistkem za nastavec udelany ze "zadku" libovolneho cinskeho bombickoveho pera ktera se prodavaji za 20-40 Kc (doufam, ze me za tento navrh nekdo s citem pro historii a nostalgii neukamenuje, chapu, ze to muze byt chapano jako svatokradez).
3022
 
Příspěvky: 49
Registrován: 20 zář 2015 10:20

Re: Centropen 10010 - oprava

Příspěvekod Vlcacka » 22 zář 2015 08:43

Aby to fungovalo, těsnilo, aby pero natáhlo víc inkoustu a ne jen do feedu a aby necedilo horem dolem. Je samozřejmě možné, že i přes tuhle opravu bude v háji plnící mechanismus i jinde.
Vlcacka
 
Příspěvky: 261
Registrován: 27 dub 2015 10:41

Re: Centropen 10010 - oprava

Příspěvekod 3022 » 22 zář 2015 16:03

Rekneme, ze ciste pro zajimavost:
a) nebydlite nebo nevyskytujete se tu a tam v okoli Ceskych Budejovic?
b) pokud ne, nemuzete to jeste vic rozebrat a nafotit?
3022
 
Příspěvky: 49
Registrován: 20 zář 2015 10:20

Re: Centropen 10010 - oprava

Příspěvekod graphophilus » 22 zář 2015 16:07

Já myslím, že se dá očekávat, že píst nebude těsnit, protože mám dva Centropeny se stejnou mechanikou a taky netěsní. Inkoust se potom dostává za píst a potom při šroubování ven. Takže než začít opravovat, zkusil bych třeba pinzetou točit šnekem a nasát inkoust, jestli vůbec píst těsní.
graphophilus
 
Příspěvky: 138
Registrován: 05 črc 2014 12:53

Re: Centropen 10010 - oprava

Příspěvekod 3022 » 23 zář 2015 00:04

graphophilus píše:Já myslím, že se dá očekávat, že píst nebude těsnit

Popravde nevim jak jsou ta pera stara, ale pokud napr. 20 let, tak bych opravdu nepredpokladal, ze to bude spolehlive fungovat - muzete mit stesti, ale at je na takoveto soucasti/konstrukci/prvku (tesneni pohyblive casti) jakekoliv tesneni, 20 let neustoji, leda tak velkou nahodou a ne spolehlive (dnes uz jsou vyjmky - floroplasty - ale ty drive bezne dostupne v civilni vyrobe nebyli... a ani dnes se moc bezne nepouzivaji, pokud k tomu neni velmi dobry duvod).

Skutecna potiz podobnych vyrobku podle me je, ze u nich v dobe jejich vzniku ci vyroby - myslim vcelku rozumne - nikdo neresil, jak budou slouzit za napr. 15 let, pokud k nim uzivatel nedostane nahradni dily. Nez aby vam tedy umoznily snadno tu vec rozebrat a nejake standartizovane tesneni tam vymenit, radeji zvolili lehnejsi vyrobni technologii, ktera skrze prodejni cenu vetsinu zakazniku potesila vic.

Verim, ze by to slo dostat do funkcniho stavu i tak/dnes, ale nejsnaze za cenu poupraveni puvodni konstrukce... a tim padem to historicky presne nebude... a je otazka, zda treba i jen vzhledem k hloupe cene postovneho po tuzemsku nevyjte "lepe" koupit nejakeho pekneho, po tisicich hromadne delaneho, "Cinana"... z hlediska "dekorativniho" muze stary Centropen delat paradu i nefunkcni.
3022
 
Příspěvky: 49
Registrován: 20 zář 2015 10:20

Re: Centropen 10010 - oprava

Příspěvekod Vlcacka » 23 zář 2015 19:19

Jsem z Prahy a už jsem našla člověka, co to zrenovuje komplet. :-)
Tohle pero se přestalo vyrábět v roce 1962, jak mi bylo pánem z Centropenu řečeno.
Vlcacka
 
Příspěvky: 261
Registrován: 27 dub 2015 10:41

Re: Centropen 10010 - oprava

Příspěvekod 3022 » 23 zář 2015 22:26

Vlcacka píše:Jsem z Prahy a už jsem našla člověka, co to zrenovuje komplet. :-)
Tohle pero se přestalo vyrábět v roce 1962, jak mi bylo pánem z Centropenu řečeno.

Gratuluji a rad slysim. Pak nam sem pripadne prosim dejte fotecky opraveneho - jiste se radi podivame a udelame oooo :).
3022
 
Příspěvky: 49
Registrován: 20 zář 2015 10:20

Další

Zpět na Centropen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník