- Hroty Lamy vyměnitelné (Safari, Studio, Nexx...) - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Hroty Lamy vyměnitelné (Safari, Studio, Nexx...)

Diskuze o plnicích perech značky Lamy.

Hroty Lamy vyměnitelné (Safari, Studio, Nexx...)

Příspěvekod Jaromír » 22 pro 2014 20:22

Nedávno jsem rozšířil svou sbírku hrotů Lamy. K základnímu F jsem přikoupil EF a pak 1,1 a 1,9mm. Vše v provedení leštěná ocel. Předávám první dojmy.

Mám více než rok pero Lamy Studio s hrotem F. Hrot se mi zdál dost silný - tloušťka čáry 0,35mm (inkoust Noodler's 54thMassachusetts, papír Clairefontaine 90g/m2). Chtěl jsem tenčí linku.
Hrot EF mne dost zklamal - tloušťka čáry téměř totožná - 0,3mm. Ani nepoznáte mezi hroty rozdíl, podíváte li se na ně pouhým okem! To uvádím jako upozornění pro možné zájemce o EF hrot - Lamy zkrátka tence píšící hroty nedělá.
Rozhodl jsem se EF hrot ztenčit. Iridiová kulička na konci hrotu překvapila svou otěruvzdorností. Po několika minutách na jemném korundovém střepu jsem rezignoval, a zašel do sklepa. Pro brousek na kosu :oops: . Když jsem s ním v ruce šel zpět nahoru, vzmáhal se ve mě pocit drvoštěpství, grobiánství a humpoláctví. Ale čistě umytý brousek slavil úspěch. Zbrousil jsem iridiovou kuličku z obou stran a ještě z čela. Několik tahů vytvořilo na kuličce zhruba tři strany pyramidy se špičkou obrácenou k papíru. Následovalo zaoblení hran a vytvořené špičky na korundu (jemnost srovnatelná s porcelánem). Dohlazeno na břidlici.
Výsledná tloušťka čáry je 0,2mm, hrot je hladký a skluzný. Rozdíl v původní a výsledné tloušťce čáry se dle čísel nezdá velký, ale je to hodně poznat.

Hrot 1,9mm se při nasazení na přivaděč inkoustu viklal. Bylo potřeba jemné "zúžení" hrotu. Přihnutí vodicích lišt k sobě kombinačkami problém vyřešilo. Také vnitřní hrana pravé poloviny hrotu byla moc ostrá a řezala do papíru (uvnitř silné linky byla linie rozříznutých a vytrhaných vláken). To vyřešila břidlice - několik tahů hrotem zrotovaným doleva, aby se zmíněná vnitřní hrana dostala do kontaktu s břidlou.
Na široké "stub" hroty nemám jinak stížnosti - hladké, dobře rozvádějí inkoust do celé šířky. Bude ale záležet na inkoustu a papíru. Hodně se projevuje zamaštění papíru od nepíšící ruky - inkoust "nechytá". U těchto hrotů už z tohoto důvodu musím používat pod levou ruku podložku.

Ze zatím krátké zkušenosti mohu koupi vyměnitelných hrotů vlastníkům kompatibilních Lamy per doporučit - za málo peněz máte klasické pero i široký stub hrot. A výměna je otázkou sekund.
Jaromír
 
Příspěvky: 11
Registrován: 14 srp 2014 19:24

Zpět na Lamy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník