- PLNICÍ PERO PARKER I.M. BLACK CT - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

PLNICÍ PERO PARKER I.M. BLACK CT

Diskuze o plnicích perech značky Parker.

PLNICÍ PERO PARKER I.M. BLACK CT

Příspěvekod Kubixman » 02 úno 2013 16:42

Dobrý den, přátelé

Tak jsem se zařadil po Váš bok a z letmého pročítání vašich barvitých postřehů se stal následující příspěvek. Nedávno jsem si pořídil své první plnící pero - PARKER I.M. BLACK CT + konvertor parker De luxe + inkoust diamine MAJESTIC BLUE/BLACK
Mé dojmy? Je to best ever never ( :lol: ) Musím říct, že mi vážně vyhovuje pocit toho, že inkoust "teče" na papír - nesnáším psaní propiskou. Barva, kterou jsem si vybral, je příjemná, uklidňující a zároveň působí takovým hlubokým výrazem.
Nákup pera byl také zážitek sám o sobě, navštívil jsem prodejnu penshop.cz, kde mi moc milá prodavačka pomohla s výběrem, pero jsem si mohl vyzkoušet, a dostal jsem i plno cenných rad.
Pero jsem si koupil hlavně do školy, na gymnazijní poznámky, ale mám jeden "problém". Je normální, že pero před noc přestane psát a je potřeba mu trošku "pomoci" ? Můžete mi dát nějakou radu, jak to dělat správně, tak, abych peru neublížil ? Případně můžete přiložit i jiné "udržbářské" úkony, které je potřeba vykonávat. Děkuji za rady a stylovému psaní zdar ! ;)
Kubixman
 
Příspěvky: 5
Registrován: 02 úno 2013 16:21
Bydliště: KnČl

Re: PLNICÍ PERO PARKER I.M. BLACK CT

Příspěvekod Walter20 » 02 úno 2013 17:56

Shrňme situaci: Během dne pero fungovalo bezvadně, inkoust spouštěl bez problémů. (Pozn.: Bylo tak i po delších pauzách v psaní, např. po deseti minutách, po hodině, apod.?) Předpokládám, že pero bylo přes noc uskladněno v zavřeném stavu, tedy s nasunutým vrškem.

Řešení: Jestliže problém není v těsnosti vršku, pak hádám, že komplikace bude / nebo může být v kombinaci (ve smyslu "kompatibility") pera a inkoustu - v tomto případě ve spojení Parkeru I. M. + Diamine Majestic Blue-Black. Pero bys každopádně neměl rozepisovat hrubou silou, tzn. zbytečným tlakem na hrot. Můžeš zkusit na hrot pera dýchnout, tím jej zvlhčit a uzavřít vrškem. Po minutce či dvou zkus pero opět zprovoznit. Jestliže ale ihned nespustí, viděl bych to na změnu inkoustu (např. Diamine Blue-Black Petrol v Parkeru I. M. přes noc nezasychá, vyzkoušeno).
Walter20
 
Příspěvky: 189
Registrován: 31 črc 2012 09:38

Re: PLNICÍ PERO PARKER I.M. BLACK CT

Příspěvekod Nefrita » 02 úno 2013 19:00

Kubixman píše:Pero jsem si koupil hlavně do školy, na gymnazijní poznámky, ale mám jeden "problém". Je normální, že pero před noc přestane psát a je potřeba mu trošku "pomoci" ? Můžete mi dát nějakou radu, jak to dělat správně, tak, abych peru neublížil ? Případně můžete přiložit i jiné "udržbářské" úkony, které je potřeba vykonávat. Děkuji za rady a stylovému psaní zdar ! ;)

Plnicí je v zřejmě ještě záruce, v případě potíží nebo nejasností zajděte k prodejci, určitě Vám poradí.
Nefrita
 
Příspěvky: 63
Registrován: 11 bře 2012 14:06

Re: PLNICÍ PERO PARKER I.M. BLACK CT

Příspěvekod Kubixman » 03 úno 2013 13:09

Jsem vážně zoufalý. Už se stane, že nepíše třeba i po hodině - je potřeba s ním klepat, aby se rozepsalo :-/ Vážně by to mohlo být inkoustem? Inkoust diamine mi byl doporučen jako jeden z nejlepších.
Kubixman
 
Příspěvky: 5
Registrován: 02 úno 2013 16:21
Bydliště: KnČl

Re: PLNICÍ PERO PARKER I.M. BLACK CT

Příspěvekod Walter20 » 03 úno 2013 14:00

Nejjednodušší je vyzkoušet jiný inkoust, např. od Parkeru by měl fungovat vždy (pokud není problém jinde, pak viz Nefrita a její poznámka ohledně záruky). Diamine jsou bezesporu jedny z nejlepších inkoustů na vodní bázi (v tomto kvalitativně srovnatelné s produkty konkurenčních TOP výrobců), také nabídka různých odstínů je poměrně široká. To ale neznamená, že nenatrefíš na konkrétní inkoust, respektive odstín (tady např. "Majestic Blue-Black"), který opět konkrétnímu peru takříkajíc "nechutná" (zasychá, nespouští apod.). Viz modelová situace řešená v sousedním vlákně: viewtopic.php?f=18&t=97

Jak jsem zmínil, já kupříkladu používám v Parkeru I. M. (hrot "F"), a to bez problémů, Diamine "Blue-Black Petrol". Komplikaci jsem nezaznamenal ani s Diamine "Denim".

(P. S.: Před výměnou za nový inkoust je lepší pero vypláchnout po stávajícím, k tomu dobře poslouží i destilovaná voda.)
Walter20
 
Příspěvky: 189
Registrován: 31 črc 2012 09:38

Re: PLNICÍ PERO PARKER I.M. BLACK CT

Příspěvekod kumpa » 03 úno 2013 15:03

Kubixman píše:Jsem vážně zoufalý. Už se stane, že nepíše třeba i po hodině - je potřeba s ním klepat, aby se rozepsalo :-/ Vážně by to mohlo být inkoustem? Inkoust diamine mi byl doporučen jako jeden z nejlepších.


Uz jsem to psal v jinem vlakne, taky jsem nebyl uplne spokojen s hrotem. Stacilo jej trochu zozevrit a preliznout 6000 papirem a je klid. Mimochodem tady je moc pekne HOWTO ;-) http://www.youtube.com/watch?v=L0EcFbPjI-0
kumpa
 
Příspěvky: 15
Registrován: 26 led 2013 21:58

Re: PLNICÍ PERO PARKER I.M. BLACK CT

Příspěvekod tomkeb » 03 úno 2013 15:04

Já osobně bych navrhoval milé pero pečlivě vymýt (postačí i voda z kohoutku), nechat vyschnout (např. přes noc umístit hrot do papírového kapesníku, aby se voda dostala snáze ven) a pak to znovu zkusit. Jako nový inkoust si stačí pořídit Koh-I-Noor za 15 Kč, neutratíte zbytečně stovku–dvě za jiný Diamine a uvidíte, jak si pero povede.

Sice nepopírám, že si nějaká kombinace pero + inkoust nemusí sednout, na druhou stranu mi nutnost správné "kompatibility" přijde podobně absurdní, jako kdybych měl pro každý druh koláče používat zvláštní značku mouky, jako bych na dívání na každou věc potřeboval jiné brýle či si každý zub měl čistit jinou zubní pastou. Kdyby se něco takového stalo mně, asi bych s tím neměl moc trpělivosti a šel to reklamovat, nebo bych si myslel nepěkné věci o firmě Parker. :twisted:
Obrázek
tomkeb
 
Příspěvky: 166
Registrován: 27 pro 2012 19:45

Re: PLNICÍ PERO PARKER I.M. BLACK CT

Příspěvekod Walter20 » 03 úno 2013 15:36

tomkeb píše:Sice nepopírám, že si nějaká kombinace pero + inkoust nemusí sednout, na druhou stranu mi nutnost správné "kompatibility" přijde podobně absurdní, jako kdybych měl pro každý druh koláče používat zvláštní značku mouky, jako bych na dívání na každou věc potřeboval jiné brýle či si každý zub měl čistit jinou zubní pastou...


Nejde tak ani nazírat na danou situaci jako na "nutnost správné kompatibility", ovšem je nepopíratelným faktem (a ničím zcela ojedinělým), že v reálu se problematické kombinace pera a inkoustu vyskytují (viz mj. i recenze per či inkoustů na fountainpennetwork.com). Tak jako jsou např. pera se "sušším hrotem", který spouští méně inkoustu, tak jsou i v rámci jednoho výrobce inkoustu odstíny s různými vlastnostmi. A zrovna třeba s perem s komentovaným "sušším hrotem" nemusí některý odstín (s jeho charakteristickými vlastnostmi - a že jsou v rámci jednoho výrobce v porovnání mezi řadou odstínů i značné rozdíly) úplně dobře spolupracovat.

Jen tak bokem: A ano, jeden konkrétní lék může u desítky pacientů vyřešit problém s nemocí, ovšem z praxe víme, že se často najdou i výjimky, u kterých potřebně nezabere (či u nich přímo vyvolá alergickou reakci apod.). Ze světa počítačů známe také (viz např. kompatibilita paměťových modulů - parametry jsou třeba stejné či možné, teoreticky nic nebrání v plném využití jejich potenciálu, ale třeba v Dual Channelu nikdy v dané kombinaci nenajedou, atd.).
Walter20
 
Příspěvky: 189
Registrován: 31 črc 2012 09:38

Re: PLNICÍ PERO PARKER I.M. BLACK CT

Příspěvekod Kubixman » 03 úno 2013 15:53

Děkuji za všechny rady. Má víkendová obsese - každou hodinu napíšu pár vět, jen abych to vyzkoušet. Jednou se pero spustí, jednou ne. Jsem vážně trochu zklamaný, pero jsem dostal darem a je s ním více trápení než užitku (požitku).
Co se týče toho malého DIY s hrotem, tak do toho se asi nepustím, přeci jen si nemyslím, že bych se s perem natolik skamarádil, abych ho takhle potrápil.
Před inkoustem koh-in-noor jsem byl doslova varován, že podobná pera si nezaslouží tuto kvalitu z papírnictví. Možná něco bude na tom inkoustu, ale je to vážně věda...

Ještě jednou děkuji za rady a informace. Prohlížím každou aktualizaci ;)
Kubixman
 
Příspěvky: 5
Registrován: 02 úno 2013 16:21
Bydliště: KnČl

Re: PLNICÍ PERO PARKER I.M. BLACK CT

Příspěvekod Stenatko_Kokrspanela » 03 úno 2013 16:05

Také jsem chvilku laboroval.. prvotní problém jsem u svého pera řešil s tloušťkou inkoustové stopy, ale ono to spolu souvisí.
Když byla stopa krásná tenká, pero po minutě nepsalo... když píše napoprvé, je stopa tlustější... nyní jsem drobnými úpravami nastavil konec hrotu tak, že mám kompromis, tloušťky a okamžitého psaní.

Aktuální test 5 minut, teplota v místě pera 26°C inkoust Parker, poloha vodorovná
pero mělo obtížnější rozepsání, ale i prvotní tah je čitelný. Tečku by asi pero neudělalo, ale písmeno je použitelné
Kája

Není umění psát na počítači... Papír neopraví hrubku, stejně tak papír neschová opravy.
Stenatko_Kokrspanela
 
Příspěvky: 295
Registrován: 23 pro 2012 00:53
Bydliště: Praha

Další

Zpět na Parker

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků