- Parker Sonnet versus Baoer 388 - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Parker Sonnet versus Baoer 388

Diskuze o plnicích perech značky Parker.

Parker Sonnet versus Baoer 388

Příspěvekod vojtahlad » 17 led 2015 15:53

Baoer 388 je čínská napodobenina Sonnetu, kterou koupíte za zlomek ceny originálu. Ceny na eBay se typicky pohybují kolem stovky, ale dá se koupit i k padesáti korunám. Sonnet v nerezovém provedení vlastním od léta, dal jsme za něj něco přes dva tisíce a když jsem zavadil o Baoer, koupil jsem jej čistě s úmyslem porovnat, jak si stojí proti svému vzoru.

Vzhled: Pera jsou si podobná jako vejce vejci, klasický parkerovský klip na víčku nenechává nikoho na pochybách, kde bral Baoer inspiraci. V zavřeném stavu je Baoer znatelně větší. Je delší asi o půl centimetru a také má větší průměr. Po otevření čeká první překvapení:

Obrázek

Sonnet je kupodivu větší. Baoer zdánlivou délku dohání delším víčkem, po otevření jej sráží dolů znatelně kratší úchop. Ten je také výrazně zúžený, takže Sonnet má i větší průměr úchopu a lépe se drží.

À propos, víčko. U Baoeru jde velmi ztuha, k jeho sejmutí musíte vynaložit značnou sílu. Četl jsem jsem zkušenosti mnoha uživatelů, že tato síla postupně povoluje a povoluje, až po čase přestane držet úplně. Víčko totiž drží plastový díl, který má tendenci praskat.

Pokud se provedení týče, je Baoer 388 určitě nejlepší z té části čínské produkce, se kterou jsem zatím měl tu čest. Nemám z něj pocit nedodělaných detailů a drobných nepřesností, který jsem měl u všech předchozích čínských per. Ovšem Sonnet je jiná liga. Mé pocity ve stručnosti shrnuje tenhle obrázek - tenká násadka Sonnetu proti milimetr tlusté objímce Baoeru:

Obrázek

Hrot: U Sonnetu si můžete vybírat z obvyklé nabídky hrotů, můj exemplář má EF. Baoer 388 je k dispozici pouze s hrotem M. Dlouhé jsou prakticky stejně, Parker je podstatně širší a jinak tvarovaný. Při prvním vyzkoušení se mi Baoer zdál o něco tužší, ale byl to spíš jen dojem. Řekl bych, že tuhé jsou zhruba stejně - oba mírně pruží, ale rozhodně to nejsou flexibilní hroty. Baoer se pod tlakem více rozjíždí do stran, viz ukázka písma níže.

Obrázek

Psaní: V soutěži hladkosti klouzání po papíře má Baoer výhodu širšího hrotu M proti EF u Sonnetu. Ovšem prohrává na celé čáře. V původní podobě vysloveně škrábal, protože obě poloviny hrotu nebyly zarovnány. Po sladění jejich výšky se kvalita psaní zlepšila, ale pořád to není žádná hitparáda. Sonnet rozhodně není mé nejhladší pero, ale Baoer strčí s přehledem do kapsy.

Obrázek

Jak vidíte z ukázky, v síle stopy při psaní není až tak velký rozdíl. Sonnet je konzistentnější. U Baoeru hodně záleží na tlaku - jakmile přitlačíte, obě poloviny hrotu se rozestoupí a pero začne dávkovat znatelně větší množství inkoustu, takže čára zesílí. Asi nejlépe je to vidět na čárkách v pravé části ukázky. První tři jsou vždy bez přítlaku, následující trojice s maximálním přítlakem, na který jsem si troufl.

Ani u jednoho z per jsem nezaznamenal problémy s pozdními starty či vynecháváním. Obě píší spolehlivě.

Závěr: Nabízí se samozřejmě otázka, jestli Sonnet stojí za ten mnohonásobek ceny. Mně připadá, že stojí. To pero ve mně vyvolává příjemné pocity a když jsem je měl nové, vyloženě jsem se těšil, až je otevřu a budu něco psát. S Baoerem mi libé pocity nehrozí ani omylem. Tam jsem spíš v poloze "když to bude nutné, něco s ním napíši, ale raději bych se tomu vyhnul".
Naposledy upravil vojtahlad dne 26 dub 2018 22:19, celkově upraveno 1
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Parker Sonnet versus Baoer 388

Příspěvekod mesires » 19 led 2015 18:21

Velmi hezky a systematicky sepsáno. Tleskám!
Díky.
mesires
 
Příspěvky: 36
Registrován: 11 lis 2014 12:53

Re: Parker Sonnet versus Baoer 388

Příspěvekod trige » 19 led 2015 21:05

Porovnáváte pero se zlatým a ocelovým hrotem. To nejde! :-)
trige
 
Příspěvky: 259
Registrován: 10 zář 2013 18:03

Re: Parker Sonnet versus Baoer 388

Příspěvekod vojtahlad » 19 led 2015 23:39

Tenhle Sonnet má pozlacený ocelový hrot. Kdyby měl zlatý, upozornil bych na to - a stál by dvojnásobek :?
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Parker Sonnet versus Baoer 388

Příspěvekod tritrek » 16 kvě 2016 17:33

Aj ja mám, tiež nepatri medzi moje favority :-/
tritrek
 
Příspěvky: 297
Registrován: 07 led 2016 23:12
Bydliště: Slovensko

Re: Parker Sonnet versus Baoer 388

Příspěvekod Stenatko_Kokrspanela » 01 srp 2016 21:51

Musím uznat, že levných per jsem vyzkoušel již možná stovky... Obstál Pilot 78G - Klasika, ale k Sonetu se rád vracím vždy, když píši dlouho. Sice je těžší, ale nabízí komfort v hladkosti psaní, kterým si mě vždy nakloní pro další psaní.

A zapomenout nelze na to, že Pilot 78G jsme vystřídal již několik... zato sonet je první a stále fajn... Ovšem nástupce z této řady nebude - jak je popsáno dříve je to lepší než levná pera, ale rezervy jsou.
Kája

Není umění psát na počítači... Papír neopraví hrubku, stejně tak papír neschová opravy.
Stenatko_Kokrspanela
 
Příspěvky: 295
Registrován: 23 pro 2012 00:53
Bydliště: Praha


Zpět na Parker

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků