- Parker Jotter - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Parker Jotter

Diskuze o plnicích perech značky Parker.

Parker Jotter

Příspěvekod lucinkaf » 24 bře 2016 20:49

Moji drazí přátelé, pořád se snažím sžít se svým novým perem Parker Jotter hrot M. Do této doby jsem disponovala perem Regal Hadrian a ani jedinkrát neměla potřebu ho měnit. Jen mě lákal ten Parker. Nečekaně jsem ho obdržela jako dárek. Od první chvíle jsem měla pocit, že při psaní prvního písmene ve větě po třeba i krátké odmlce pero vynechávalo. Řekla jsem si, že to asi bude bombičkou, a dál trpělivě čekala na objednaný konvertor. Ten dorazil, s radostí jsem nasála. Problém se sice zmenšil, nicméně nevymizel. Zkusila jsem pero kalibrovat dle návodu na youtube. Tím jsem dosáhla plynulého psaní v určitém sklonu hrotu. Nicméně pero v poloze, ve které jsem zvyklá psát, stále sem tam při psaní prostě vynechá. Už jsem pojala podezření na inkoust, který jsem měla úplně nový, ale v peru Regal inkoust žádné neplechy nedělal. Ve většině případů píšu na klasický kancelářský papír gramáže 80g/m2 a když už pero píše, je vše hladké, písmo se nerozpíjí, jak jsem se u některých recenzí dočetla. Mám se s tím smířit a brát toto jako vlastnost pera, nebo lze nějak zabojovat? Máte někdo třeba spolehlivý způsob, jak pero zkalibrovat?
Regal Hadrian, Parker Jotter "M"
lucinkaf
 
Příspěvky: 4
Registrován: 16 led 2014 08:45

Re: Parker Jotter

Příspěvekod penman » 25 bře 2016 16:47

Se značkou Parker jsem dávno skončil. Měl jsem od této značky plnicích per několik, naposledy Parker Sonnet Matte Black. Cena přes 3000 Kč, takže bych nějakou kvalitu očekával. Vzhledově perfektní, měl jsem nejslabší hrot FF, nebo EF nepamatuju přesně, vím, že byl nejslabší. Pero psalo linku spíš podle druhu papíru i když jsem psal na kvalitní. Stopa silná, na běžné psaní a poznámky to nebylo.
Od Parker Jotter bych očekával spíš vlastnosti reklamního pera, pět stovek za něj je moc.

Pokud nechceš utrácet za drahá pera a mít kvalitu přiměřenou ceně, vyzkoušej Pilot Middle Range, třeba tady:
http://www.penshop.cz/plnici-pero-pilot ... /dp-15775/
Za 480 Kč velmi dobrá kvalita.
Na výběr tam jsou různé barvy. Je jen s hrotem M, ale u Pilota hrot M píše mnohem tenčeji, než F u Parkera: Na inkoustu také záleží, dával jsem do Pilota bombičky Pelikan, ale od Pilota budou určitě taky kvalitní. Pero píše měkce tenkou stopou, píše okamžitě, třeba po sedmi dnech, žádné rozepisování.
Teď píšu plnicím perem Pilot Capless, ale to je jiná cenová hladina. Psaní ovšem výborné, inkoust Pilot Iroshizuku.
Přeju dobré pořízení:-)
penman
 
Příspěvky: 7
Registrován: 06 led 2016 19:49

Re: Parker Jotter

Příspěvekod vojtahlad » 25 bře 2016 17:35

Podle slovního popisu se těžko radí, podobný problém jsem zatím naštěstí neřešil. Mohlo by možná pomoci jednoduché zvýšení přitoku inkoustu:

https://www.youtube.com/watch?v=Ig5cTFv4lXo

Pokud ne, tady jsou dvě videa Matta Armstronga o řešení problémů s hroty:

https://www.youtube.com/watch?v=uuq9tuKRbCY
https://www.youtube.com/watch?v=1YRnN99412o

A případně hromada videí na tohle téma od S. B. R. E. Browna:

http://www.sbrebrown.com/fountain-pen-tuning/
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Parker Jotter

Příspěvekod Krásný_úděl » 09 črc 2018 14:13

Dobrý den. Se značkou Parker jsem také skončil. Plnící Parker Jotter bylo mé první pero vůbec. Měl jsem s ním velmi špatné zkušenosti.

U mého Jottera se vyskytovali stejné problémy, jak píšete. Dopisování při začátku slova. Pero dopisovalo velmi často. Musel jsem vždy několikrát perem poklepat do papíru, aby kapka inkoustu sklouzla do systému. Další vychytávkou, kterou jsem používal, bylo pootočení pístu a mechanické vtlačení inkoustu do hrotu. Samozřejmě tak nešlo psát a proto jsem chtěl přijít na problém.

Jasným problémem bylo to, že inkoust nějakým způsobem prostě nejde do části zvané "feed". Jedná se o "žebřík" pod hrotem, kde se mikro-kapičky zachytávají a čekají na to, až budou vypuštěny na papír. Zkusil jsem tedy pero pročistit a tím zprůchodnit kapiláry. Tohle však nepomohlo. Při mechanickém vtlačení inkoustu do hrotu tím způsobem, že jsem pootočil pístem, pero začalo psát bez problému hladce. Bohužel, po vypsání určitého množství inkoustu opět pero přestalo psát - vypsal se objem inkoustu, který jsem mechanicky vtlačil. Problémem je tedy konvertor, který se k peru Parker prodává. Bylo mi řečeno, že dražší konvertor (myslím že se jmenoval deluxe, nebo tak nějak), nepasuje k modelu Jotter. Vyzkoušel jsem tedy obyčejný (levnější) konvertor od značky Parker a problémy neustoupily.

Oficiální vysvětlení, které jsem napsal obchodu s plnícími pery:

Při plném naplnění konvertoru pero píše bez problému. Konvertor je válcového tvaru a na konci
směrem k hrotu pera je zakončen úzkou částí. Tato úzká část se také naplní. Po pár minutách psaní se
objem inkoustu, který byl ve výše zmiňované úzké části, vypíše a pero začne dopisovat a po pár tazích
přestane psát kompletně. Pokud konvertor znova naplníme, tzv. naplníme úzkou část konvertoru,
pero píše následně bez problému do té doby, než se opět hlavička konvertoru nevypíše. Tomuhle
problému lze zabránit tím, že začneme inkoust vyklepávat směrem ke hrotu nebo pootočíme píst
konvertoru směrem ke hrotu a tím natlačíme inkoust mechanicky. To je jen důkaz toho, že pero má
problém se zásobováním inkoustu po vypsání určité části konvertoru. Myslím si, že to může být
způsobeno krátkou tyčinkou, která má spojovat hrot a konvertor. Na tuto tyčinku se taktéž konvertor
nasazuje.

Zde poukazuji na problém: https://www.youtube.com/watch?v=4kBMjdXUi88

Prvně jsem si to vysvětloval "krátkou tyčinkou", která má lovit kapičky z konvertoru. Dále můžu říct, že může být problém v tlaku, tzv. že podtlak v konvertoru způsobí to, že inkoust prostě neteče dolů.

Další záležitostí s kterou jsem se setkal při opravě per je tzv. nedoléhavost hrotu. Takhle jsem nazval tento problém. Jedná se o problém, kdy hrot je špatně nasazen na část "feed", tudíž při potlačení na hrot se hrot ohne a tím se přeruší spojení s inkoustem. Tento problém se dá vyřešit znovu-nasazením hrotu, nebo jemným ohnutí koncové části hrotu tak, aby úhel ohnutí způsoboval větší přiléhavost na kapilární část.

Poslední závada, která mě při slově " Parker " napadne je jejich slavný hrot, který se mi osobně vůbec nelíbí. Jedná se o hladký hrot, který má problém s papíry různých charakterů. Hrot je udělán tak špatně a tak " neagresivně", že spojení mezi papírem a hrotem je velmi špatné. Skřípavé pero z papírnictví za 80 korun proto tedy píše spolehlivěji a píše na každý papír.

Vyzkoušel jsem i Parker I.M, který má totožný hrot a potkal jsem stejné potíže. Vyzkoušel jsem také Sonnet... Bylo to lepší, ale žádná sláva.

Parker je u mě značka s dlouhou historií. Mám rád jejich Jotter kuličkové pera. Bohužel, každý, kdo chce psát s kvalitním nástrojem musí dát ruce pryč od plnících Parkerů. Nebo alespoň já jsem nad nimi pro vždy zanevřel.
Krásný_úděl
 
Příspěvky: 3
Registrován: 09 črc 2018 10:57

Re: Parker Jotter

Příspěvekod lucinkaf » 20 led 2022 12:26

Popsaná zkušenost s perem Parker Jotter, kterou jsem zveřejnila před lety, mě otrávila natolik, že ani v současné doě do jiného typu Parkera nemám chuť jít. Teď uvažuji nad koupí nového pera do sbírky, a říkám si, zda dát Parkeru šanci, a nebo jít do něčeho od Lamy či Faber-Castell. Zatím jsem nejspokojenější s pery Waterman, ať vezmu do ruky jakékoliv, sedí mi, nejradši mám Hemisphere. Video v odkaze na youtube je přesné popsání mého problému s Jotterem.
Regal Hadrian, Parker Jotter "M"
lucinkaf
 
Příspěvky: 4
Registrován: 16 led 2014 08:45

Re: Parker Jotter

Příspěvekod lupusminor » 20 led 2022 23:29

Mám Waterman Hémisphére a není to moje nejoblíbenější pero. Ze značek, o kterých uvažujete, se mohu vyjádřit jen k Lamy. Mám Safari a CP1, s oběma jsem velmi spokojen. Po Faber Castell taky pokukuji.
Waterman Hémisphere Essential Stainless Steel, Sheaffer VFM Orange, Cross Century Aquatic Yellow, Lamy CP1 Black, TWSBI Eco-T Yellow-green, Gravitas Entry teal green
lupusminor
 
Příspěvky: 59
Registrován: 05 srp 2020 13:29


Zpět na Parker

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků