- Waterman graduate - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Waterman graduate

Diskuze o plnicích perech značky Waterman.

Waterman graduate

Příspěvekod Stepan » 22 lis 2018 16:05

Zdravím chtěl bych se zeptá jaký máte názor na waterman graduate uvažuju že bych ho koupil tak bych prosil nějákě osobní postřehy abych nekupoval zajíce v pytli.
Stepan
 
Příspěvky: 1
Registrován: 22 lis 2018 15:38

Re: Waterman graduate

Příspěvekod Skoupe » 01 úno 2019 20:14

Mám waterman graduate chrome ct a jsem moc spokojen. Hrot řadím mezi nejlepší, se kterými píši. Pero vypadá moc hezky, je akorát do ruky a musim říct, že působí jako mnohem dražší pero.

Aktuálně ale řeším problém. Začal mi protékat konvertor. V místě, kde se strká do pera, ve spoji vznikla prasklina. No, psal jsem na shop, kde jsem koupil, co se stalo a řekli mi, že je to běžná závada a že mi pošlou zdarma nový. No, 14 dní a stejný problém. Pera nosím v pouzdře, věšinou v náprsní kapse. Protože rád střídám barvy a plnění považuji za rituál, nechci přejít na bombičky.
Řeším tedy 2 věci: a) na obrázku standardního konvertoru je ást, která se zastrkává kovová. Ve skutečnosti je plastová. Po netu to řeší spousta lidí a vypadá to, že je to o štěstí, jaký konvertor se k vám dostane nebo se doporučuje sehnat ten kovový.
b) jsou jiné konvertory, které do Watermana budou pasovat?

Napadlo mě ještě zkusit objednat z jiného shopu, že tady je třeba vadná šarže.. Nebo je to kravina

Díky a ahoj,

Skoupe
Obrázek
Skoupe
 
Příspěvky: 15
Registrován: 27 led 2016 15:07

Re: Waterman graduate

Příspěvekod Waterman » 27 pro 2020 13:32

Využiji toto téma s novým dotazem.
Přesto, že posledních cca 15 let píšu jen dvěmi péry Parker (to jsou prostě nezničitelní dělníci na dennodenní použití), stále jsem měl v hlavě své dřívější a jediné péro Waterman. Nevím již co to byl za tip, vím jen že bylo zelené a v ceně byl i konvertor. Dostal jsem jej darem, takže netuším více, ani netuším, kde skončilo… Ale bylo to skvělé péro, výborně se mi s ním psalo. Proto jsem si před Vánocemi koupil Waterman Graduate Allure Black…

Nějak se s ním nedokážu sžít… Má hrot F (stejně jako moje Parkery) ale mnohem tenčí stopu a pouští méně inkoustů. Vlastně jsem si jej pořídil jako „lepší“ péro pro psaní s dokumentním inkoustem – ten pouští ještě méně…a pro ten záměr nepoužitelné.
Hlavně ten hrot je ale takový,…tvrdý, ostrý, nepíše lehce…trápím se s ním…

Jaké s tímto pérem máte zkušenosti?
Případně kdokoliv, i s jiným pérem – myslíte, že se hrot časem „rozchodí“? Možná jen moje Parkery po X létech používáni jsou prostě více „jeté“…
Díky za jakoukoliv radu, zkušenost.
Waterman
 
Příspěvky: 37
Registrován: 25 lis 2020 22:49

Re: Waterman graduate

Příspěvekod lupusminor » 28 pro 2020 08:40

Loni jsem měl v ruce několik per Parker, Cross a Waterman, která se mi líbila, pasovala mi dobře do ruky, všechna měla hrot F, ale Waterman Hémisphere měl linku jednoznačně nejtenčí, přitom nemá žádné problémy se spouštěním. Z vašeho dotazu si beru, že máte podobnou zkušenost.

Pokud by mi nastaly potíže, které popisujete, zkusil bych nejprve laborovat s různými inkousty, pak bych se zkusil podívat jestli Waterman neposkytuje něco jako doživotní záruku, nebo servis, případně bych se porozhlédl po internetu, pořídil si sadu mosazných plíšků a pokusil se hrot ladit vlastními silami.
Waterman Hémisphere Essential Stainless Steel, Sheaffer VFM Orange, Cross Century Aquatic Yellow, Lamy CP1 Black, TWSBI Eco-T Yellow-green, Gravitas Entry teal green
lupusminor
 
Příspěvky: 59
Registrován: 05 srp 2020 13:29

Re: Waterman graduate

Příspěvekod davar » 28 pro 2020 09:38

Má hrot F (stejně jako moje Parkery) ale mnohem tenčí stopu a pouští méně inkoustů


Při přípravě vlastního permanentního inkoustu jsem dost experimentoval a zjistil jsem, že tenzidy hodně ovlivňují povrchové napětí inkoustu. A to v intervalu - skoro nepíše a nebo se "dře" nasucho až do intervalu - steče toho tam tolik, že to udělá kaňku. Takže se tok inkoustu dá ve slušném rozmezí ovlivnit.

Můžete si zkusit do malého množství inkoustu (tak 1 mL) začít přidávat nějaký tenzid - třeba kuchyňský "JAR". Je důležité, aby to nebylo s nějakým abrazivem - například ne "Cif" - ten má v sobě jemný písek. Myslím, že to byl běžný jar citron nebo jablko. Doporučuji nabrat velmi málo - malá kapička na konec sirky, dobře zamíchat (i protřepat), vyzkoušet a pokud je málo tak opakovat. Tímto by se mohl tok inkoustu zlepšit. Není to universální, záleží na složeni inkoustu, ale za pokus to stoji... ;)
davar
 
Příspěvky: 7
Registrován: 10 črc 2012 07:51

Re: Waterman graduate

Příspěvekod Waterman » 28 pro 2020 12:26

Díky za zkušenosti. Já si vybral hrot F proto, abych měl tenčí linku než mají moje Perkery. Vlastně jsem si myslel, že mám Mka, až když jsem je srovnal s Watermanem a začal pátrat, zjistit jsem, že to jsou taky Fka. Ale rozdíl je obrovský.
Ten Waterman s originál inkoustem v jejich bombičkách píše sice tence ale OK, s tím jediným dokumentním inkoustem v bombičkách od GvFC, které jsem sehnal to je horší. Konvertor nemám, možná od toho dokumentního inkoustu úplně upustím a bude to...

Nicméně ve srovnáni s těmi Parkery je ten hrot takový...divný :-). Ostrý, špatně se mi s ním prostě píše, možná to je o zvyku, možná o vypsaných kilometerech...nejlépe to asi charakterizuje slovo tvrdý, ostrý... Třeba se tu ještě ozve nějaký majitel tohoto konkrétního péra...
A třeba ten zmíněný Waterman Hémisphere? Dokážete srovnat s Parkery z hlediska "psacího komfortu"? Někde jsme o něm četl že ho někdo musel brousit na břidlici aby začal psát normálně...

Pod lazením hrotu měděnými plíšky si mám představit co?

Díky

lupusminor píše:Loni jsem měl v ruce několik per Parker, Cross a Waterman, která se mi líbila, pasovala mi dobře do ruky, všechna měla hrot F, ale Waterman Hémisphere měl linku jednoznačně nejtenčí, přitom nemá žádné problémy se spouštěním. Z vašeho dotazu si beru, že máte podobnou zkušenost.

Pokud by mi nastaly potíže, které popisujete, zkusil bych nejprve laborovat s různými inkousty, pak bych se zkusil podívat jestli Waterman neposkytuje něco jako doživotní záruku, nebo servis, případně bych se porozhlédl po internetu, pořídil si sadu mosazných plíšků a pokusil se hrot ladit vlastními silami.
Waterman
 
Příspěvky: 37
Registrován: 25 lis 2020 22:49

Re: Waterman graduate

Příspěvekod Waterman » 28 pro 2020 12:31

davar píše:
Má hrot F (stejně jako moje Parkery) ale mnohem tenčí stopu a pouští méně inkoustů


Při přípravě vlastního permanentního inkoustu jsem dost experimentoval a zjistil jsem, že tenzidy hodně ovlivňují povrchové napětí inkoustu. A to v intervalu - skoro nepíše a nebo se "dře" nasucho až do intervalu - steče toho tam tolik, že to udělá kaňku. Takže se tok inkoustu dá ve slušném rozmezí ovlivnit.

Můžete si zkusit do malého množství inkoustu (tak 1 mL) začít přidávat nějaký tenzid - třeba kuchyňský "JAR". Je důležité, aby to nebylo s nějakým abrazivem - například ne "Cif" - ten má v sobě jemný písek. Myslím, že to byl běžný jar citron nebo jablko. Doporučuji nabrat velmi málo - malá kapička na konec sirky, dobře zamíchat (i protřepat), vyzkoušet a pokud je málo tak opakovat. Tímto by se mohl tok inkoustu zlepšit. Není to universální, záleží na složeni inkoustu, ale za pokus to stoji... ;)


Díky za zajímavou radu. Nemaje kovertor, je to pro mne těžší. Ale uvažuji, že koupím jehlu a stříkačku a zkusím nějaký inkoust do bombiček plnit...
Jsem z toho nějaký rozmrzelý, Perkery píšu celý život a nikdy problém nebyl i s Watermanem jsem měl dobrou zkušenost. Možná je to o modelu, možná špatný značka :-)..
Každopádně i mezi bombičkami Parker dlouhými a krátkými s barevným inkoustem pozoruji ve stejných pérech rozdíl. Takže inkoust dělá hodně. možná to je o optimálním inkoustu pro dané péro. Ale co lepšího, než originální bombička, že...

Kdyby někdo měl a dopuručil konkrétní inkoust (lépe v bombičce) pro toto konkrétní péro, budu rád.
Waterman
 
Příspěvky: 37
Registrován: 25 lis 2020 22:49

Re: Waterman graduate

Příspěvekod lupusminor » 28 pro 2020 16:47

Laděním hrotu mosaznými plíšky mám na mysli činnost, která jejich pomocí vede k úpravě štěrbiny mezi prsty hrotu pera. Pokud je příliš těsná, může pero pouštět málo inkoustu. Lépe uvidíte na videu níže.

https://www.youtube.com/watch?v=3RLcC0XHscM
Waterman Hémisphere Essential Stainless Steel, Sheaffer VFM Orange, Cross Century Aquatic Yellow, Lamy CP1 Black, TWSBI Eco-T Yellow-green, Gravitas Entry teal green
lupusminor
 
Příspěvky: 59
Registrován: 05 srp 2020 13:29

Re: Waterman graduate

Příspěvekod vojtahlad » 28 pro 2020 16:55

Waterman píše:Pod lazením hrotu měděnými plíšky si mám představit co?


Tenkými kovovými plíšky se zvětšuje štěrbina mezi polovinami hrotu. Na kanálu Pen Habit před časem vyšla tři videa k ladění per, kde předvádí i tuhle metodu (v 1. díle cca od 10:30):


Není to úplně jednoduché a člověk si zahrává se zárukou. Jednodušší je tohle:


Opatrně a s mírou.
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Waterman graduate

Příspěvekod Waterman » 28 pro 2020 19:24

Díky, ale na to nevím, zda mám odvahu :-)
Ale koukám, že máte Parker Vector a Waterman Hémisphere. Oba F hroty? A jak píše ten Waterm.? V porovnání s Parkerem? Díky


lupusminor píše:Laděním hrotu mosaznými plíšky mám na mysli činnost, která jejich pomocí vede k úpravě štěrbiny mezi prsty hrotu pera. Pokud je příliš těsná, může pero pouštět málo inkoustu. Lépe uvidíte na videu níže.

https://www.youtube.com/watch?v=3RLcC0XHscM
Waterman
 
Příspěvky: 37
Registrován: 25 lis 2020 22:49

Další

Zpět na Waterman

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník