- TWSBI Eco - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

TWSBI Eco

Diskuze o plnicích perech všech ostatních značek.

TWSBI Eco

Příspěvekod vojtahlad » 21 črc 2016 18:09

Po značce TWSBI jsem nějakou dobu pošilhával, zdá se být lidem perařským dost milována. Po nějaké době pokukování a čekání, jestli ji Penshop přece jen nezačne prodávat, jsem do toho praštil a objednal v cizině. Nešlo to úplně snadno, protože mi prodejce odpověděl, že požadovaný hrot F není aktuálně k dispozici a jestli mohu dva týdny počkat. Po dvou týdnech už neměl vůbec žádné Eco a od výrobce informaci, že další sérii bude vyrábět za další tři týdny. Nakonec to celé trvalo docela dlouho, ale Eco v průhledno-černém provedení dorazilo.

Obrázek

První dojem: Vysloveně pozitivní. Obecně nejsem velký fanda průhledných per, ale tady musím uznat, že na ten precizně provedený pístový mechanismus se velmi příjemně kouká. Černé konce mu sluší, stejně jako kombinace oblých (tělo) a šestibokých (víčko, knoflík pístu) tvarů.

Provedení a vzhled: Pero ani náhodou nepůsobí luxusně, ale zpracování je precizní, vše sedí, jak má. Velikostí zhruba odpovídá Lamy Safari. Je plastové, takže lehké. Pro mou ruku má prakticky ideální rozměry včetně úchopu, který je kulatý, hladký a dlouhý, takže poskytuje značnou volnost, kde a jak pero držíte.

Obrázek

Obrázek

Hrot: Dvěma slovy velké zklamání. Nemám ve zvyku nová pera příliš opečovávat, obvykle je rovnou naplním inkoustem a píši. To jsem udělal i zde a pero psalo docela pěkně, jen mělo občas tendenci k pozdním startům. Pokud jsem se jim chtěl vyhnout, musel jsem pero natočit dost výrazně doleva. Po pár stránlách mi to přišlo vážně divné, takže jsem se vrhl s lupou na průzkum, abych zjistil, že obě poloviny hrotu jsou hodně nezarovnané. Bylo to opravdu dost, tak do poloviny výšky. Vůbec nechápu, že pero neškrabalo a psalo docela hladce.

S pomocí lupy jsem hrot zarovnal a následovalo krátké růžové období, kdy pero psalo, jak má. Pak jsem začal trochu experimantovat a vyzkoušel v peru dva hroty FPR. Po návratu originálního hrotu přišel šok, protože témař přestal psát. Tok inkoustu byl velmi neduživý a na papíru nechával takovou chudokrevnou linku, mnohem slabší než původně. Přitom v plniči je prohlubeň, takže pozice hrotu vůči němu je pevně dána.

Rozhodl jsem se trochu zapáčit (https://www.youtube.com/watch?v=Ig5cTFv4lXo). Byl jsem naštvaný, takže jsem to možná přehnal, ale stejně si myslím, že jsem až zase takovou silou netlačil. V každém případě hrot povolil a výrazně se ohnul směrem vzhůru. Řekl bych, že materiál, ze kterého je vyroben, je dost měkký. Podařilo se mi jej vrátit cca do původní podoby, na tok inkoustu si teď nemohu stěžovat, z hrotu se stalo takové silnější F. Ovšem po pár odstavcích souvislého psaní začíná tok inkoustu slábnout, jako by plnič nestíhal. Problémy s kolísáním průtoku inkoustu pero mělo od samého začátku, teď mi připadají o něco silnější.

Obrázek

Mezitím mí oblíbení FPnibs.com zařadili do nabídky hroty pro Eco za rozumné peníze (http://www.fpnibs.com/en/72-eco), takže ještě vyzkouším, jak se pero bude chovat s hroty JoWo. Objednal jsem jedno B a jedno EF upravené na XXF. Až dorazí, doplním. Mé dosavadní zkušenosti s hroty JoWo jsou vesměs dobré, tak doufám, že se to zlepší.

Obrázek

Jak se s ním píše: Když píše, tak dobře. Drží se výborně, zásoba inkoustu je bohatá a pozorovat, jak při psaní šplouchá hladina, je docela zábavné. Problémy s hrotem to bohužel srážejí dolů. Nebýt jich, považoval bych Eco za jedno ze svých nejpříjemnějších per.

Celkový dojem: Vzhledem k výše uvedenému z něj mám smíšené pocity. Je to takový Jekyll a Hyde, umí potěšit, ale i naštvat. Zatím je v podmínce...

Obrázek
Naposledy upravil vojtahlad dne 26 dub 2018 22:03, celkově upraveno 1
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: TWSBI Eco

Příspěvekod pet84rik » 21 črc 2016 19:15

Tak to som dosť nerád, že to čítam, to pero (alebo všeobecne TWSBI) som si chcel nejako zabezpečiť aj ja. Nevadí, aspoň mám o zámienku viac ostať pri pokuse o zbieranie nemeckých pier :-)
pet84rik
 
Příspěvky: 508
Registrován: 30 lis 2014 14:36

Re: TWSBI Eco

Příspěvekod tritrek » 22 črc 2016 10:08

Nemalo by to tak byť, ale asi tá polovičná cena odrazi na kvalite pera...
tritrek
 
Příspěvky: 297
Registrován: 07 led 2016 23:12
Bydliště: Slovensko

Re: TWSBI Eco

Příspěvekod pet84rik » 22 črc 2016 17:14

tak je to asi u všetkého, aj keď...

Jinhao 159, fajn hrot, dobré spracovanie (nerobím si nádeje, že ten lak vydrží, ale aj tak) a cena aj s poštou 80 korún. ak počítame, že by vydržalo rok a nejaké značkové 10, stále si ich môžem nakúpiť do zásoby vagón a nezaplatím o nič viac.
pet84rik
 
Příspěvky: 508
Registrován: 30 lis 2014 14:36

Re: TWSBI Eco

Příspěvekod Toams » 23 črc 2016 00:47

Ono aj Dacia ta odvezie z miesta na miesto a za jeden Veyron ich mozes mat asi tak 100, ale vyslovene pozitok zo zvezenia v nej to asi nebude, ak sa rozumieme ...
(159 mam, viem o com pisem, tazky, neforemny sunt, s priemernym hrotom, zasycha a ani po vybruseni na architects nib z neho nemam vacsiu radost, rovnako ako z vytuneneho Loganu ... ten nemam :))
Tu 159 cochvila darujem za odvoz (nie, nie je to Alfa Romeo) a bol to moj prvy a posledny pokus s lacnymi perami ... Ono sa to totiz neoplati ... Tolko oftopik

Inak na "tvisbi" som mal zalusk, tak uz ma presla a ostaneme v Europe s obcasnym vyletom k samurajom, vdaka za recenziu.
Architecture begins where engineering ends.
W. Gropius
Toams
 
Příspěvky: 474
Registrován: 01 dub 2016 22:41

Re: TWSBI Eco

Příspěvekod pet84rik » 23 črc 2016 08:01

no práve že ten hrot v mojom je viac než OK.

ale aj ja ostanem u nemcov, možno ešte plus u vintage angličanov.
pet84rik
 
Příspěvky: 508
Registrován: 30 lis 2014 14:36

Re: TWSBI Eco

Příspěvekod vojtahlad » 23 črc 2016 23:59

TWSBI Eco i s těmi problémy s hrotem je mi pořád mnohem milejší než Jinhao 159. Pravda, také bylo mnohem dražší. 159 se nevejde do malých lahviček Diamine, zasychá (dva, tři dny s ním nepíši a musím pracně rozepisovat) a celkově na mě působí takovým humpoláckým dojmem. Leží vypláchnuté v krabici a vůbec mi nechybí.
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: TWSBI Eco

Příspěvekod vojtahlad » 26 črc 2016 22:46

Hroty z FPnibs.com dorazily svižně. Jeden byl upravovaný, čekal jsem, že to zabere nějaký čas, ale ve čtvrtek objednáno, v pátek odesláno a dnes doma. Tady je porovnání originálu (uprostřed) s přikoupenými.

Obrázek

Jsou trochu širší v ramenou, ale průměr i délka odpovídají a v peru sedí perfektně. Tady je porovnání vlastních hrotů zespodu. Nahoře je původní F, vlevo EF upravený na XXF, vpravo B a dole pro srovnání navíc Lamy EF. Ten XXF je brutálně tenký. Dělají ještě XXXF, to už si vůbec neumím představit.

Obrázek

A jak píší? Takhle:

Obrázek

B vypadá hodně macatě, ale čára zase tak silná není. Píše hladce, příjemný hrot.

XXF byl experiment. Říkal jsem si, že vyzkouším, co lidi mají na těch extrémně tenkých hrotech. Upřímně, pořád to moc nevím. Zpětná odezva je velmi silná, skoro jako by člověk psal špendlíkem. Hrot je podle mě zpracovaný velmi pěkně, ale bude za tím fyzika. Také je celkem háklivý na papír, z méně kvalitního má tendenci vytrhávat vlákna a zesilovat čáru. Mimořádně tenká čára motivuje ke zmenšení rukopisu a na řádek se pak vejde překvapivě mnoho textu. Nicméně pořád mi to připadá asi jako formule 1 - extrémně vyladěná, ale příjemné poježdění to zrovna není. Zkusím pohledat nějaké tipy, možná si zvyknu, ale zatím mi připadá, že to nebude úplně můj šálek čaje. Nicméně pro milovníky co nejtenčích linek to může být úžasný zážitek.

Vidím to tak, že do pera osadím široký hrot, natankuji barevný inkoust a budu je používat jako nadpisové.
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48


Zpět na Ostatní značky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků