- Heroické snahy napodobit Parker 51 - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Heroické snahy napodobit Parker 51

Diskuze o plnicích perech všech ostatních značek.

Heroické snahy napodobit Parker 51

Příspěvekod vojtahlad » 16 bře 2017 16:48

Před časem jsem si pořídil jednu z mnoha čínských variací na Parker 51, konkrétně Hero 616. Trochu jsem si zavzpomínal na dětství, protože příbuznými pery, označovanými generickým názvem "čínské pero", jsem toho v útlém věku napsal docela dost. A jelikož se všelijakých per vycházejících ze stejného vzoru na trhu stále pohybuje hromada (typicky z produkce firmy Hero, i když není jediná), rozhodl jsem se pár si jich pořídit a porovnat je. Upřímně řečeno jsem nečekal, jakou paralympiádu tím uspořádám.

Postupně se mi sešla na stole následující čtveřice (zleva doprava): Hero 565, Hero 616, Hero 007 a Hero 366.

Obrázek

To první sem vlastně nepatří, protože podle znalců vychází z pera Sheaffer PFM, ale je to pero stejné koncepce - hladký doutník s překrytým hrotem, nasouvacím víčkem a aerometrickým plněním. Takže šup s ním do soutěže.

Obrázek

Pohled na hroty:

Obrázek

Obrázek

A teď už se podívejme na jednotlivé kousky. Začnu společnými vlastnostmi: všechna čtyři pera jsou velmi lehká, úchop je hladký a dlouhý, nekloužou, drží se dobře.

Hero 565 je ve zdejší společnosti luxusní model, stálo víc než ostatní tři dohromady. Ovšem řeč je o čínských perech, takže cena byla nějakých 150 Kč (zbývající jsou kolem 30 Kč za kus). Má výrazně největší průměr, ale v otevřeném stavu je o něco kratší než modely 616 nebo 007. Nicméně délka není nijak nedostatečná.

Za vyšší cenu bych očekával patřičně vyšší kvalitu, ale nedočkal bych se. Jako jediné mělo z výroby nezarovnaný hrot, jedna polovina byla výrazně výš a pero při pohybu do strany škrábalo. Zarovnal jsem, přibrousil a teď už píše celkem slušně. Je bohužel choulostivé na polohu - trochu je natočíte nebo nakloníte a na síle čáry je to okamžitě poznat. Ve výsledku se mi s ním prostě nepíše dobře.

Vysloveně rušivé je drsné víčko. Jeho spodní hrana je docela hrubá a jako bonus jsou ostré ozdobné podélné vrypy na celém jeho povrchu. Ne snad, že by se o ně člověk řízl, ale když přejedete prstem, zachytává se.

Obrázek

Hero 007 navzdory názvu není zajímavé pro Jamese Bonda, protože se do něj nevejde nic, co by střílelo, vysílalo, vybuchovalo nebo vykonávalo jiné užitečné činnosti. Pero je docela dlouhé, ale velmi, velmi hubené. Je tak hubené, že se mi nedrží pohodlně a po nějaké době psaní dostávám křeč do ruky.

Kromě toho zasychá. Dva dny s ním nepíšete (uloženo vodorovně na stole) a strávíte hezkých pár minut snahou přinutit je zase psát.

Překvapilo mě, že z hlediska kvality provedení je ze zmíněné čtveřice snad nejlepší. Podívejte se na robustní packu na víčku nebo kovovou ozdobu na konci násadky.

Obrázek

Obrázek

Hero 616 je z té skupinky nejstarší a nejpříjemnější. Píše fajn, do ruky je tak akorát. Nebylo by mu co vytknout, kdyby nemělo mušku v aerometrickém plnění. Při stisknutí a uvolnění nasaje jen homeopatické množství inkoustu. Člověk mačká jako zběsilý a po minutě snažení má v peru tak jednu až dvě kapky inkoustu.

Obrázek

Hero 366 jsem nakupoval na základě číhosi vyjádření, že se jedná o novější pero, kde byly odstraněny některé nedostatky modelu 616. Možná jsem nedával dost pozor, ale nepočítal jsem s tím, jak je pero prťavé. Průměr je jen o málo menší než u 616, ovšem pero je extrémně krátké.

Ze srovnání vychází nejhůř. Víčko nedrží a při sebemenším tahu odpadává. Je krátké, chtělo by to nasadit víčko na násadku, jenže víčko nedrží. Kromě toho hrot zasychá srovnatelně s modelem 007.

Určitou zajímavostí je aerometrické plnění, u něhož byl odstraněn kovový kryt a celkově bylo zjednodušeno na maximum. Zbylo v podstatě kapátko - plastová trubička a na ni navazující pružná mačkací část.

Obrázek

A tady je srovnání písma. Všechna pera píší, i když u 007 tok inkoustu občas slábne. V tloušťce tahu významné rozdíly nejsou, překvapivě má nejsilnější hrot hubeňour 007.

Obrázek

Celkově bohužel nemohu říci, že bych mě některé z nich vysloveně potěšilo. 616 je v kategorii "snesu, ale raději budu psát něčím jiným", u ostatních mi vždy něco vyloženě vadí. Takže udělám dětství pápá a budu psát něčím dospělým.

P.S. Pokud bych musel některé doporučit, bylo by to 616. Rozměry jsou nejlepší a pokud budete mít štěstí na kus, mohlo by být docela fajn.
Naposledy upravil vojtahlad dne 26 dub 2018 21:56, celkově upraveno 1
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Heroické snahy napodobit Parker 51

Příspěvekod Vlcacka » 16 bře 2017 17:01

Tak třeba real Parkerem 51.
Nebo jedenašedesátkou. S tou jsem mega spokojená.
Vlcacka
 
Příspěvky: 261
Registrován: 27 dub 2015 10:41

Re: Heroické snahy napodobit Parker 51

Příspěvekod tritrek » 16 bře 2017 19:32

Podľa mňa napríklad P21 je aspoň také dobré pero, ako P51. héj, héj, tvrdí sa, že je z horšieho plastu, ale vydržalo to 50 rokov tak až taký šit to nebude... a cenovo sú 51-ky úplne choro nacenené. Za cenu hodne ojazdenej 51-ky dostaneš NOS 21-ku. A pri takomto hrote to môže byť srdečne jedno, že je zlaté...
Späť k téme, mne ta týchto hrdinoch vadí hlavne to, že majú len F hrot a môj život začína od M hore :D Čiže môžu sa snažiť, ako chcú, moje srdce nezískajú...
tritrek
 
Příspěvky: 297
Registrován: 07 led 2016 23:12
Bydliště: Slovensko

Re: Heroické snahy napodobit Parker 51

Příspěvekod pet84rik » 17 bře 2017 23:00

mal som 565 (daroval som) a pisalo a pise super. mam 007 (2x) a pisu super, mam 612, pise super. nezasycha ani jedno z nich.
pet84rik
 
Příspěvky: 508
Registrován: 30 lis 2014 14:36

Re: Heroické snahy napodobit Parker 51

Příspěvekod tritrek » 18 bře 2017 12:37

pet84rik píše:mal som 565 (daroval som) a pisalo a pise super. mam 007 (2x) a pisu super, mam 612, pise super. nezasycha ani jedno z nich.

Ja z týchto vlastním len 007 a toho som si kúpil len kvôli farbe (tyrkysová), ešte som ani nevyskúšal...
tritrek
 
Příspěvky: 297
Registrován: 07 led 2016 23:12
Bydliště: Slovensko

Re: Heroické snahy napodobit Parker 51

Příspěvekod ondrej » 30 bře 2017 11:40

Zdravím, mám Hero 330 bordové, možno aj 30 rokov. Nejazdilo skoro vôbec. Teraz som ho vytiahol naplnil a píše super. Tenko do diára ako treba.
Ondrej
ondrej
 
Příspěvky: 3
Registrován: 30 bře 2017 11:18


Zpět na Ostatní značky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků