- Jinhao 599 - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Jinhao 599

Diskuze o plnicích perech všech ostatních značek.

Jinhao 599

Příspěvekod vojtahlad » 28 kvě 2017 11:12

Lamy Safari patří mezi hojně kopírovaná pera. Originál mám a říkal jsem si, že bych mohl některý z klonů pro zajímavost vyzkoušet. Zvolil jsem Jinhao 599 - se značkou jsem dosud měl vesměs dobré zkušenosti. Z mé strany to byla čirá zvědavost, nic moc jsem nečekal. A jak to dopadlo?

První dojem: Je to vážně hodně podobné. Samozřejmě, na první pohled zaujme jiný klip a hrot, takže si pera rozhodně nespletete, ale jinak se drželi originálu velmi přesně. Dokonce vytvořili i konvertor, který se velmi podobá tomu od Lamy.

Obrázek

Provedení: Upřímně řečeno, není moc co vyčíst. Zpracování je velmi pěkné a čistě provedené, vše sedí, nikde žádné otřepy. Pokud se kvality provedení týče, nevidím dramatický rozdíl proti originálu. Snad jedinou věc, podobně jako u jiných čínských per je mechanismus upevnění víčka dost tuhý a při sundávání i nasazování je třeba zabrat.

Obrázek Obrázek

Hrot: Snadno výměnné hroty, navíc jednotné mezi různými modely a dostupné v řadě variant považuji za jednu z významných předností Lamy Safari. Tady je hrot konvenční o velikosti 5. K dispozici je F a vyrábí se i EF, ale ten vypadá výrazně jinak (je shora částečně zakrytý) a sklízí spíše záporné odezvy, takže jsem si dával záležet, abych objednal F. Případnou záměnnost s jinými hroty této velikosti časem zkusím vyzkoušet.

Obrázek

Jedná se spíše o širší F, šířka stopy je tam na půl cesty k M. Ovšem jelikož mé Lamy F je také dost široké (mám Lamy F i M a píší prakticky stejně) vychází při psaní dost podobně. Hrot byl z výroby dobře zarovnaný a hladký.

Obrázek

Dvakrát mi předvedl podivnou taškařici, kdy přestal psát a tvářil se, jako by byl bez inkoustu. Vzhůru nohama ovšem psal bez problémů. Jakmile jsem jej otočil do normální pozice, zase přestal. Trvalo mi vždy docela dlouho, než jsem jej umravnil.

Jak se s ním píše: Tím se dostáváme ke kvalitě psaní a pokud jste čekali, až z některé skříně vypadne kostlivec, tak je to tahle. Jestliže proti hrotu nemám žádné vážnější námitky, tok inkoustu do něj stojí za pendrek. Je velmi nepravidelný, vždy najednou prudce zesílí a pak postupně slábne, dokud buď nepřijde další mocná dávka, nebo naopak nepřestane téct úplně. Pak je třeba s perem zatřepat, aby se do hrotu znovu dostal. Krásný příklad vidíte na téhle ukázce. Během těch pár řádků jsem s perem nic nedělal, jen plynule psal. V polovině druhého a od druhého slova třetího řádku vidíte výrazné zesílení toku inkoustu, na konci pak pero prostě přestalo psát...

Obrázek

Důsledkem je, že popsaná stránka je velmi nepravidelná a působí nervózně. Jako bonus pak má pero lehký sklon k pozdním startům a občas začne čáru až po jednom-dvou milimetrech, nebo je její začátek znatelně slabší.

Shrnutí: Pěkně provedená napodobenina Lamy Safari, se kterou se ovšem mizerně píše. Do vitrínky dobré, ale pokud s ním chcete psát, držel bych se originálu, ten je úplně jinde. (Čínská pera nebývají moc konzistentní, můžete mít štěstí na kus, který bude psát pěkně. Já se o jeho nalezení pokoušet nehodlám.)

Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil vojtahlad dne 26 dub 2018 21:54, celkově upraveno 1
vojtahlad
 
Příspěvky: 478
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Jinhao 599

Příspěvekod vojtahlad » 08 čer 2017 18:54

Doplněk: Chvíli jsem pero nechal otráveně odležet, abych se k němu vrátil a zkusil experimentovat s hroty. Skutečně to vypadá na konfekční velikost 5. Konkrétně mi do něj pasovaly hroty, které jsem koupil pro TWSBI Eco (tuším se jedná o JoWo velikosti 5), a hroty velikosti 5,5 od Fountain Pen Revolution (Guru, Jaipur a spol.).

V rámci laborování jsem pero důkladně rozebral a vyčistil a nakonec osadil hrot B pro TWSBI Eco. K mému potěšení s ním pero píše velmi pěkně. Nepravidelnosti v přísunu inkoustu zmizely, teď teče rovnoměrně a velmi štědře. Je možné, že v peru zůstaly z výroby nějaké nečistoty, které způsobovaly původní inkoustové návaly a vysychání.

Po nějaké době jsem zaregistroval, že hrot z pera pomalinku vylézá. Zřejmě nesedí úplně dokonale a je tam nějaké pnutí. Není to nic dramatického, ale čas od času je třeba jej zasunout zpět.
vojtahlad
 
Příspěvky: 478
Registrován: 28 srp 2014 06:48


Zpět na Ostatní značky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 2 návštevníků