- ASA Maya - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

ASA Maya

Diskuze o plnicích perech všech ostatních značek.

ASA Maya

Příspěvekod vojtahlad » 10 srp 2017 19:45

Tohle je mé první pero na zakázku. Ne, že bych rozpoutal nějaké orgie kreativity, ale bylo to poprvé, kdy jsem s výrobcem dohadoval něco nestandardního. Začnu trochu zeširoka.

Obrázek Obrázek

Před časem jsem si pořídil Edison Collier a k němu postupně sromáždil tři různé hroty (šroubovací modulky JoWo #6). Jelikož jsem s nimi velmi spokojen, začal jsem hledat nějaké další pero, ve kterém bych je uplatnil. Samozřejmě jsem si mohl koupit druhý Collier za 140 Euro (a časem na to asi dojde, to pero mám moc rád), ale přece jen jsem zkoušel najít něco lacinějšího.

Mimo jiné kolem JoWo modulů staví některá svá pera indičtí výrobci a jejich ceny jsou docela lidové. Nakonec mi padl do oka model ASA Maya. Volba to byla ryze pragmatická - vzhledově mi docela seděl a byl nejlevnější. ASA Maya se dělá ve dvou variantách: s hrotem ASA a kapátkovým plněním nebo s JoWo modulem a konvertorem. Chtěl jsem přirozeně tu druhou, jenže tu bylo několik ale:

  • mám už několik hrotů, další nepotřebuji,
  • mezi oběma verzemi je výrazný cenový rozdíl,
  • JoWo verze je nad limitem pro dovoz bez DPH, což by ji i s poplatkem za vyřízení prodražilo bratru o polovinu.
Takže jsem se obrátil na výrobce, jestli by bylo možné koupit samotné tělo JoWo verze bez hrotu za cenu té kapátkové. Obratem se mi ozval pan Subramaniam, což je, jestli dobře chápu, "pan ASA". Byl vstřícný, rychle jsme se dohodli, že by to šlo a jak mám postupovat. Čili jsem objednal kapátkovou verzi s poznámkou, že vlastně chci JoWo verzi bez hrotu. Dostal jsem od robota potvrzující e-mail s celkem odstrašujícím termínem, že pero pošlou do čtyř týdnů. Oficiálně je vyrábějí až po objednávce, proto tak dlouhá doba. Reálně pero odeslali po dvou dnech a nastal déle než týden nervózního čekání, jestli doopravdy přijde to, co jsem chtěl. Přišlo.

Obrázek

První dojem: Jak jsem psal, pero jsem vybíral pragmaticky, víceméně podle ceny. Když dorazilo, docela jsem si z něj sedl na zadek.

Začalo to už při vybalování. V porovnání s čínskou produkcí bylo velmi nadstandardně chráněno - dva obaly z bublinkové fólie (celkem asi pět vrstev), látkové pouzdro a uvnitře ještě celofánový obal.

Po rozbalení toho všeho mi spadla brada. To pero se mi strašně líbí. Matný černý ebonit vypadá sexy a je příjemný na dotyk, měkký a teplý. Rovná čela působí moderně a jsou leštěná, což kontrastuje s matným povrchem boků. Dva ocelové kroužky a packa z bílého kovu vytváří kontrast. Musím říct, že vzhledem toho pera jsem byl bez přehánění nadšený.

Obrázek Obrázek

Provedení: Pero patří k těm větším. Není to žádná superobludnost, délka zhruba odpovídá Lamy safari, ovšem průměr je větší. A především je znateně větší průměr úchopu, který je kulatý a leštěný. Pro srovnání jsem tentokrát vybral Jinhao 159 jako docela známého představitele velkých per. Jak vidíte, rozměrově se příliš neliší, Jinhao je tlustší a ASA delší, zejména po sejmutí víčka.

Obrázek Obrázek

Úchop je docela tlustý, pro mě je na horní hranici toho, co považuji za pohodlné. Být jen o málo tlustší, asi bych s ním delší dobu psát nechtěl. Na konci se výrazně rozšiřuje a tenhle lem způsobuje, že neprojde hrdlem malých lahviček Diamine - ani těch standardních plastových, ani dárkových skleněných, které dávají v Penshopu. Víčko se dá při paní nasadit na konec násadky, ale nevidím důvod to dělat.

Pero je vyráběno ručně v Indii a na některých detailech je to znát. Asi nejviditelněji na ozdobných kroužcích na víčku - jeden má tmavou skvrnu, nelícují moc přesně s ebonitem a na jednom místě je víčko viditelně upatláno od lepidla.

Obrázek Obrázek

Také závit nejde úlně jako po másle. Na tom se asi podepisuje i materiál, přeci jen ebonit je tvrzená guma, nicméně podrobná prohlídka odhalí, že závit není vyříznut úplně pravidelně.

Obrázek

Ovšem hlavním plochám není moc co vytknout a vzhledem k celkovému dojmu tyhle drobnosti peru rád odpustím.

Hrot: Jak už bylo řečeno, pero používá šroubovací modulky JoWo velikosti 6. Mám celkem tři (EF, F a M), všechny jsou bezvadně provedené a píší skvěle. Nezaznamenal jsem žádné problémy typu pozdních startů, vynechávání či nepravidelnosti tahu. Jediné, co mi trochu vadí, je tuhost hrotů. Nepruží ani náznakem. Pravda, jsou k mání i ve zlatě, takže tenhle problém je v zásadě řešitelný.

Obrázek

Jak se s ním píše: Rozhodně příjemně. Hrot nedělá problémy, úchop je široký tak akorát, neklouže, pero pěkně sedne do ruky. Pro mě vhodné i na delší texty. Linka je asi o chlup silnější než Lamy EF, které je na obrázku pro srovnání, ale rozdíl lze považovat za zanedbatelný.

Obrázek

Shrnutí: U mě moc dobrý. Pero se mi hodně líbí, píše se s ním fajn a vzhledem k necelé pětistovce, na kterou mě bez hrotu přišlo, je to jasný hit. Jen se asi neuplatní ten původní předpoklad, že hrotů mám dost, protože tenhle fešák si prostě zaslouží tmavý hrot. Vidím to nejspíš na B v černo-stříbrné kombinaci.
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Zpět na Ostatní značky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků