- Pergamen - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Pergamen

Kromě pera a inkoustu je papír dalším důležitým předmětem při psaní.

Pergamen

Příspěvekod Golfista » 20 dub 2013 23:01

Chtěl bych něco psát perem na pergamenový papír. V našem městě jsem ale pořídil jenom hedvábný a falešný, nebo spíš náhradu za pergamen. Má s tím někdo zkušenost? Jak jde psaní na pravý pergamenový papír? Neodzkoušel by to někdo pro mne? Než ho objednám a kopuim.
Golfista
 
Příspěvky: 95
Registrován: 18 pro 2012 20:53

Re: Pergamen

Příspěvekod Petr.T.M. » 21 dub 2013 14:11

Zkušenost nemám žádnou , jen mě poněkud zarazilo spojení pergamenový papír. Já vždycky myslel, že pergamen je v podstatě kůže. http://cs.wikipedia.org/wiki/Pergamen
Waterman Expert Esstential Taupe CT 'F'; Sheaffer 100 Gift Collection 'F'; Parker Vector Stainles Steel 'F'; Parker Vector Black 'F'; Sheaffer VFM Matte Black 'F'; Jinhao 159 'M'; X-Pen Matrix Blue 'F'; NO-NAME ?
Petr.T.M.
 
Příspěvky: 95
Registrován: 23 úno 2013 21:29
Bydliště: Hranice

Re: Pergamen

Příspěvekod Golfista » 28 kvě 2013 00:14

Tak pergamen už nehledám. Našel jsem něco mnohem zajímavějšího. Je to vzhledem a na omak stejný papír jako opravdu kvalitní kancelářský. Je jenom slabší a to o dost. Neznám jeho gramáž, (nevážil jsem ho) ale odhaduju to na 30 až 40 g/m. Píše se na něj skvěle, inkoust neprosakuje a nerozpíjí se. Jenom mám pocit, že ho roztrhám, pokaždé když na něj šáhnu. :D
Golfista
 
Příspěvky: 95
Registrován: 18 pro 2012 20:53

Re: Pergamen

Příspěvekod ypres_bass » 28 kvě 2013 05:06

Golfista píše:Tak pergamen už nehledám. Našel jsem něco mnohem zajímavějšího. Je to vzhledem a na omak stejný papír jako opravdu kvalitní kancelářský. Je jenom slabší a to o dost. Neznám jeho gramáž, (nevážil jsem ho) ale odhaduju to na 30 až 40 g/m. Píše se na něj skvěle, inkoust neprosakuje a nerozpíjí se. Jenom mám pocit, že ho roztrhám, pokaždé když na něj šáhnu. :D
na tohle téma doporučuju se podívat po "biblovém papíru" - je to papír s nízkou váhou, ale vysohou hustotou - právě aby na něj šla dobře tisknou Bible (1500stran má asi 5-6cm)
jak se propíjí nevím, ale vyrábějí ho Olšanské papírny
Parker Sonnet SS CT (F) | Parker I.M. Amaranth (F) | Parker I.M. Amaranth (M)
Parker I.M. Profile Black (M) | Pilot Metropolitan BlackDot (F) | Herlitz (M)

www.stanislavkolarik.cz
ypres_bass
 
Příspěvky: 101
Registrován: 19 led 2013 03:36
Bydliště: Pardubice

Re: Pergamen

Příspěvekod graphophilus » 31 črc 2014 16:40

Pergamen byla jemně vydělaná kůže určená na psaní. Slovo pergamen se také používá pro pergamenový papír, který se dříve používal na balení masa a jiných výrobků a dodnes se používá k balení v některých lepších obchodech. Myslím, že se používal i na uzavření sklenic s marmeládou apod. Psát jsem na něj nezkoušel, ani k tomu není určený, není ani hezký. Myslím, že někdo říká pergamen i pauzovacímu papíru ("pauzák"), který je jinak určen k rýsování tuší, pokud se použije k uzavření marmelády apod.
graphophilus
 
Příspěvky: 138
Registrován: 05 črc 2014 12:53


Zpět na Bloky, notesy, záznamníky a papíry vůbec

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků