- Balíky papírů vhodné pro plnicí pera - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Balíky papírů vhodné pro plnicí pera

Kromě pera a inkoustu je papír dalším důležitým předmětem při psaní.

Balíky papírů vhodné pro plnicí pera

Příspěvekod tomkeb » 24 kvě 2013 06:53

Zdravím,
co kdybyste sem přidali své zkušenosti s tím, jak se plnicím perem píše na konkrétní značky/typy běžných A4 papírů prodávaných v balících? Já teď zrovna mám otevřené papíry Partner (bílý obal s modrým logem, nad kterým jsou ruce), které bych jako vhodné pro pero neoznačil, papír klade hrotu znatelný odpor.

Ano, mohl bych si koupit vytříbený (a drahý) blok Rhodia, ale běžně se setkávám s papíry do tiskárny, na které se píše dobře, pročež věřím, že se nějaké tipy najdou.
Obrázek
tomkeb
 
Příspěvky: 166
Registrován: 27 pro 2012 19:45

Re: Balíky papírů vhodné pro plnicí pera

Příspěvekod Walter20 » 12 črc 2013 10:35

Balík papírů: Konica Minolta, Standard A4 (210 x 297 mm), 80 g, 500 listů

Charakteristika produktu uvedená na českých stránkách výrobce:

Papír střední kvality určený pro tisk v černobílých tiskárnách a multifunkcích. Je ideální pro použití v každodenní kancelářské praxi a pro tvorbu interních dokumentů nebo korespondence. Je vhodným také pro použití v domácnostech či malých kancelářích. Papír Konica Minolta Standard dodáváme ve formátu A4 i A3 v baleních po 500 arších v každém balení.

http://www.konicaminolta.cz/cs/business ... media.html


Co se týče vhodnosti kombinace s plnícím perem, nejedná se o zrovna ideální volbu. Struktura povrchu tohoto papíru je hrubší, což také přispívá k poněkud těžkopádnějšímu vedení pera (zvláště v případě nástroje s jemnějším hrotem). Při užití některých inkoustů (viz info níže) dochází k zřetelnému propíjení textu na druhou stranu.

Testovaná pera a inkousty:

Pilot 78G, hrot B, napuštěno Noodler´s Black (nepropíjí)
TWSBI Diamond 540, hrot F, napuštěno Noodler´s Black (nepropíjí)
Parker Reflex, hrot M, napuštěno Diamine Blue-Black Petrol (propíjí)
Jinhao 159, hrot M, napuštěno Diamine Syrah (propíjí)
Walter20
 
Příspěvky: 189
Registrován: 31 črc 2012 09:38

Re: Balíky papírů vhodné pro plnicí pera

Příspěvekod kerad » 12 črc 2013 22:13

Mam papir Sparr Office 80g. Nejvic propiji turkus WM i tam kde pero dava moc inkoustu.
Ale doporucuji blok Notizblock od Intersparu. Byl jsem opravdu moc dobre prekavapeny. Nevim zda se opakuji jeho hodnoty během casu, mam poze jeden. Ale jak na tuto cenu je opravdu super.
kerad
 
Příspěvky: 116
Registrován: 29 zář 2011 22:22
Bydliště: Ostrov nad Ohri / Wrocław

Re: Balíky papírů vhodné pro plnicí pera

Příspěvekod kumpa » 15 črc 2013 07:13

Diky za doporuceni. Dnes jsem sel kolem Sparu, tak jsem blok na zkousku vzal a jsem mile prekvapen. Zkuousel jsem zatim kratce se ctyrmi pery a nepropiji, nerozpiji a to i pri pouziti hodne flexibilniho hrotu.
kumpa
 
Příspěvky: 15
Registrován: 26 led 2013 21:58

Re: Balíky papírů vhodné pro plnicí pera

Příspěvekod jisz » 15 črc 2013 15:19

Ahoj všichni,

za nejkvalitnější evropský copy paper je všeobecně považovaný Navigator od Soporcelu.
Tento výrobce má moderní papírenský stroj, klížící lis a do zanášky dává krátké vlákno z eukalyptu.
Jejich portfolio zde:
http://www.navigator-paper.com/range.html

Cena je v běžném spektru.
jisz
 
Příspěvky: 2
Registrován: 15 črc 2013 15:04
Bydliště: Jeseníky

Re: Balíky papírů vhodné pro plnicí pera

Příspěvekod waldir » 19 bře 2015 18:49

Pak je ale nutno podotknout, že copy paper asi není něco, na čem by se perem dalo psát, a je potřeba hledat jiný "druh" papíru.

Na jiszovo doporučení jsem balík Navigatoru zakoupil. Jedním slovem "lituji" (možná si to ještě rozmyslím - píši toto po prvních pár stránkách textu). Musím uznat, že se chová lépe, než ostatní dvě značky, jež se mi dostaly do rukou, ale seešitový KRPA je o několik úrovní výše. Srovnání je zde:

HP copy paper X happy office X Navigator

Všechny tři sdílí jednu vlastnost, se kterou jsem se u sešitových papírů nesetkal - a to, že inkoust se po nich rozlévá do stran produkujíce relativně ostře vymezenou linku až dvojnásobné šíře oproti normálu. Psát na něco takového ostřejším italic hrotem je opravdu nepříjemné - leze z toho linka podobná fixu. Nejhorší je HP - zbylé dva jsou na tom lépe, ale (negativní) rozdíl oproti sešitu je tu také.

Rozpíjivost :
- HP propíjí jen při velmi silné vrstvě blue black petrol.
- happy office běžné inkousty propíjí i rozpíjí, diamine new blue black petol tvoří až několikacentimetrová kola... Dokumentní inkoust propíjí až při silném nánosu.
- Navigator - dokumentní inkoust bez problému, běžný inkoust ok, blue black petrol lehce rozpíjí a propíjí.

Povrch: U Navigatoru je trochu hladší, nicméně žádná hrůza ani u jednoho (nic, co by stálo za pochvalu ale také ne).

Použité inkousty: Dokumentní = Diamine Registar (iron-gall), běžný = diamine ve staré bázi či černý pelikán, diamine new blue black petrol jako vzorek velmi rozpíjivého inkoustu.

Starší KRPA sešit (se zažloutlým papírem) žádnými z výše uvedených problémů netrpí. Kde ale normální sešitový papír nařezaný na A4 sehnat? Je opravdu nutné nakupovat sešité sešity a z nich papír ručně ořezávat? Kam ten svět spěje?

Závěrem - na happy office a Navigator se s kvalitním inkoustem a jistým sebezapřením psát dá. To je ale to nejlepší, co k tomu mohu napsat.
waldir
 
Příspěvky: 37
Registrován: 20 říj 2014 20:23

Re: Balíky papírů vhodné pro plnicí pera

Příspěvekod graphophilus » 20 bře 2015 10:54

Na psaní plnicím perem je podle mě velmi dobrý běžný dopisní papír z dopisových souprav, ale to člověku zůstanou obálky. Dále nejsou špatné papíry do kroužkových zápisníků. Papíry do kopírky nebyly myšleny na psaní, jak bylo řečeno, inkoust se dost rozpíjí do šířky a propisuje (konkrétně modrý pilot se skoro nedá použít), ale dá se použít sušší inkoust; docela se mi na kopírkové papíry osvědčuje KIN, trochu propisuje taky, ale je to snesitelné. Kopírkové papíry jsou nevhodné i na psaní tužkou, HB zanechává jen velmi slabou stopu, takže používám na běžné psaní na kopírkové papíry tužku 4B.
graphophilus
 
Příspěvky: 138
Registrován: 05 črc 2014 12:53

Re: Balíky papírů vhodné pro plnicí pera

Příspěvekod vojtahlad » 23 bře 2015 23:44

Vážně je řeč o kancelářských papírech? To popisované rozpíjení vypadá spíš na toaletní ;)

Na kancelářské papíry cíleně nepíši, protože mívají hrubší povrch a pero po nich tak dobře neklouže, navíc postrádám řádkování a s podložkami se mi nechce mazat. Nicméně běžně na ně připisuji poznámky k vytištěnému textu. Dělám to řadu let, vystřídal jsem jich pěkných pár a nevzpomínám si, že by se na některém inkoust masivně rozpíjel. A nedělám si iluze, že by pro zaměstnavatele hrálo velkou úlohu jiné kritérium než cena. Aktuálně tu máme papíry EuroFine a je to s nimi podobné jako s ostatními - psaní perem není žádný velký zážitek, ale stopa je normální.
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Balíky papírů vhodné pro plnicí pera

Příspěvekod Dr.Watson » 25 bře 2015 18:15

Jak píše graphophilus - cenově vychází v elmi dobře máplně do kroužkových zápisníků (Karis blok), varianty mnohé, píše se na něj skvele.
Špatné nejsou ani "Záznamní knihy" ale vychází maličko dráž.
Ale ony i ty školní sešity nejsou velká tragedie...
Dr.Watson
 
Příspěvky: 48
Registrován: 24 led 2014 11:22

Re: Balíky papírů vhodné pro plnicí pera

Příspěvekod Dr.Watson » 25 bře 2015 18:16

Jak píše graphophilus - cenově vychází v elmi dobře máplně do kroužkových zápisníků (Karis blok), varianty mnohé, píše se na něj skvele.
Špatné nejsou ani "Záznamní knihy" ale vychází maličko dráž.
Ale ony i ty školní sešity nejsou velká tragedie...
Dr.Watson
 
Příspěvky: 48
Registrován: 24 led 2014 11:22

Další

Zpět na Bloky, notesy, záznamníky a papíry vůbec

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků