- Zahuštění inkoustu koh i noor - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Zahuštění inkoustu koh i noor

Čím napájíte svá pera? Používáte originální inkoust stejné značky jako pero, nebo nějaký jiný? Jakým odstínům dáváte přednost?

Zahuštění inkoustu koh i noor

Příspěvekod Jaroslav » 21 led 2018 16:49

Zdravím. Různě experimentuji s inkousty koh i noor, snažím se z modrého udělat inkoust s přijatelným odstínem. Zkouším ho míchat s černým koh i noorem v různých poměrech. Zatím se mi nejvíce osvědčila 1/17 a 1/21 černé. Nedoporučuji zkoušet 1/12 a méně, inkoust vypadal na první pohled zajímavě. Po zaschnutí se ale barva změnila na vybledlou černou.

Během zkoušení jsem ale zjistil, že nikdy nedoje k "zasycení" modré. Buďto ji zkazíte na zmíněný odstín černé, nebo se bude podobat klasické modré, která ale nebude blednout.

Viděl jsem zde několik zmínek o zahušťování modrého inkoustu tím, že necháte část odpařit. Zrovna to zkouším, do panákové sklenice jsem nalil inkoust a přikryl ji kouskem kapesníku, aby do ní nepadal prach. Samozřejmě jsem ji nechal ve stínu. Samotná panáková sklenice se mi zdála dost nestabilní, tak jsem ji dal do sklenice od whisky, aby se popřípadě vylila jen tam. Za 5 dní se ale odpařila jen nepatrná část. Ptám se tedy Vás, kteří s tím také máte zkušenosti, jak odpaření vody provádíte Vy?
Jaroslav
 
Příspěvky: 13
Registrován: 09 lis 2017 19:05

Re: Zahuštění inkoustu koh i noor

Příspěvekod Toams » 21 led 2018 16:53

Nijak, odparuje se mi sam, v prubehu asi 20let :)
Ale takova rada, vetsi plocha, rychlejsi vyparovani, takze vylit do te whiskovky a bude to cobydup ;)
Architecture begins where engineering ends.
W. Gropius
Toams
 
Příspěvky: 474
Registrován: 01 dub 2016 22:41

Re: Zahuštění inkoustu koh i noor

Příspěvekod inkognito » 21 led 2018 20:15

Jednoduchý postup? Koupit dvě lahvičky KIN modráka, jednu lahvičku nalít do čisté zavařovací sklenice, udělat pořádnou rysku lihovým popisovačem tam, kam dosáhne hladina. Pak do sklenice nalít druhou lahvičku a průběžně kontrolovat, jak hladina inkoustu klesá k již zmíněné rysce. Odpařit 1/2 objemu inkoustu tímto způsobem trvá zhruba 14 dnů.

PS. Zahuštěný KIN modrý má nejen hezčí, sytější barvu, také se výrazně oslabí jeho octová "vůně"
Naposledy upravil inkognito dne 23 led 2018 20:49, celkově upraveno 1
inkognito
 
Příspěvky: 17
Registrován: 12 bře 2017 19:52

Re: Zahuštění inkoustu koh i noor

Příspěvekod graphophilus » 22 led 2018 09:37

Já modrý KIN odpaŕuji v široké misce na ústŕedním topení. Trvá to několik hodin.
graphophilus
 
Příspěvky: 138
Registrován: 05 črc 2014 12:53

Re: Zahuštění inkoustu koh i noor

Příspěvekod Gek » 09 úno 2018 08:17

A jak se takovým inkoustem potom píše ?? Není moc hustý ?? Píše hned ? Nemá více sklon k zasychání ?? Děkuji.
Věci mají jen cenu radosti, kterou mohou způsobit. Richard Aldington
Gek
 
Příspěvky: 94
Registrován: 12 lis 2014 21:28
Bydliště: Moravany

Re: Zahuštění inkoustu koh i noor

Příspěvekod graphophilus » 09 úno 2018 10:05

Na ústřednîm topení to je rychlost, takže poprvé jsem inkoust zahustil asi na 1/16. Funguje úplně normálně, žádná hustota, zasychání, lepkavost, bez problémů. Nemám ale tmavé barvy moc rád, tak jsem si ho podle chuti zase dořeďoval, až se mi barva líbila. Naprostá spokojenost. Ale vše se týká pouze modrého KIN. Jediná nevýhoda je nulová vodoodolnost.
graphophilus
 
Příspěvky: 138
Registrován: 05 črc 2014 12:53

Re: Zahuštění inkoustu koh i noor

Příspěvekod Filip » 28 úno 2018 23:19

Bude to fungovat i na Dokumentní modrý inkoust?

A ještě mě napadla jedna možnost. A to, že bych dal sklenici s inkoustem do vodní lázně a pomalu vařil na sporáku a čekal, až se vyvaří nepotřebná voda. Doma máme podlahové vytápění a nevím kam bych tuto sklenici umístil... Stane se něco s inkoustem když projde varem?
Parker I.M. Brushed Metal CT Medium nib, Parker I.M. Brushed Metal GT Medium nib
Diplomat Traveller black Laquer Fine
Parker Vector Roller Fine +Nepřeberné množství per Jinhao, Baoer, WingSung...
Filip
 
Příspěvky: 14
Registrován: 04 čer 2017 09:57
Bydliště: Břeclav


Zpět na Inkousty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků