- Vůně inkoustů... - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Vůně inkoustů...

Čím napájíte svá pera? Používáte originální inkoust stejné značky jako pero, nebo nějaký jiný? Jakým odstínům dáváte přednost?

Vůně inkoustů...

Příspěvekod Lemon » 16 led 2013 17:27

Sice nerad zakládám nové téma, ale jinam to nešlo šoupnout. Tedy:
Byla tu na návštěvě dívčina z Číny, měla poc pěkné pero DUKE, obdivoval jsem ho.....
Důvod proč píše perem je ten, že nebolí tolik ruka a také proto že na některé podpisy používají červený inkoust.
Co mě ale dostalo byla vůně toho inkoustu. Neumím anglicky, ale z "jakési" konverzace jsem pochopil , že inkoust, který používá má v sobě nějaké esence, které voní.
Dodnes mám nějaké dokumenty s náčrtky a dodnes to krásně voní. Není to vůně parfému ale "technická" vůně , která umocňuje dojem toho dokumentu
a naprosto perfektně "sedí" ... Bohužel ji neumím popsat, snad jen že to má nepatrný nádech koření a kovu a že jakákoliv jiná vůně by k tomu nesedla.
Ale možná je to tím, že už to mám v "paměti"
Nemá s tím někdo nějakou zkušenost? Kde se dají takové inkousty sehnat? Strýček GOOGLE mlčí, nebo neumím hledat.

Já když byl na škole , používal jsem český inkoust - ve skleněné lahvičce.
Vždy když jsem pero plnil jsem přičichnul, měl takovou krásnou specifickou vůni - inkoustu. Ta byla ovšem cítit pouze z lahvičky, při psaní už ne.
O to víc mě zklamalo, když dnešní český inkoust v plastové lahvičce už onu vůni nemá , ba co víc spíš to nepatrně "zapáchá" - přirovnal bych to k lepidlu herkules.
Děkuji za přečtení
Lemon
 
Příspěvky: 3
Registrován: 16 led 2013 12:25

Re: Vůně inkoustů...

Příspěvekod trige » 12 zář 2013 11:34

I mne fascinuje vůně inkoustu. Pamatoval jsem si naprosto přesně z dob před 40 lety. I já jsem byl zklamaný, že současný inkoust Koh i Noor již tak nevodí, tedy necítil jsem nic. Také Pelikan Edelstein nevoní. Ovšem, nedávno jsem zakoupil inkoust Sailor Jentle a je to přesně ONO! Ta vůně, ihned jsem si připomněl. Inkoust je vynikající, krásně maže, je to opravdu rozdíl i mezi Pelikan Edelstein, u něj se zřejmě přeplácí lahvička. Hádám, že jste asi myslel jinou vůni, s tím nemám zkušenosti, ale tohle jsem chtěl sdělit :-)
Jdu vyzkoušet permanentní inkoust Parker a levnější Pelikan, uvidíme. Také jsem objevil čínský inkoust Hero, dá se na eBay koupit i s dopravou za 150 Kč, takže až jej budu mít dám vědět
Jinak používám čínské pero DUKE (z eBay za 250 Kč i s dopravou) a musím říci, že je mé oblíbené, dva Parkery které mám mu nesahají ani po kotníky (podotýkám, že je to můj subjektivní pocit z každodenního psaní :-)
Inkousty Diamine, které jsou tady hodně zmírňované, jsem nevyzkoušel a zajímalo by mne, jestli také voní tak, jako staré inkousty. Ale hádám, že asi ne, když jsou na bázi vody. Jaká je tedy ta báze, která vydává tu typickou vůni inkoustu? :-)
trige
 
Příspěvky: 259
Registrován: 10 zář 2013 18:03

Re: Vůně inkoustů...

Příspěvekod ChesterBen » 12 zář 2013 14:40

Vyzkouším :)
Sunshine Yellow nevoní, Sapphire Blue trošku jo, Emerald a Asa Blue taky, ale není to nijak výrazná vůně, je cítit jen u hrdla lahvičky. Všechno jsou to inkousty Diamine :)
ChesterBen
 
Příspěvky: 72
Registrován: 08 čer 2011 19:39

Re: Vůně inkoustů...

Příspěvekod Walter20 » 05 říj 2013 18:51

trige píše:Inkousty Diamine, které jsou tady hodně zmírňované, jsem nevyzkoušel a zajímalo by mne, jestli také voní tak, jako staré inkousty.


Z těch několika inkoustů Diamine, které tady ještě mám, voní jen Syrah (velmi jemná, příjemně nasládlá vůně jakoby růží či něčeho podobného, ovšem zřetelně se projevující pouze v případě přivonění přímo k otevřené skleničce nebo k hrotu pera; ze zapsaného textu už není významněji patrná). Majestic Blue, Denim a Blue-Black Petrol jsou ve vůni poněkud nevýrazné, jaksi "neutrální" (nic zvláštního bych tady v tomto směru nehledal), Midnight něčím drobně čpí (tedy žádná "hitparáda").
Walter20
 
Příspěvky: 189
Registrován: 31 črc 2012 09:38

Re: Vůně inkoustů...

Příspěvekod kerad » 05 říj 2013 20:23

http://www.de-atramentis.com/index.php

cela skupina vonavych inkoustu
kerad
 
Příspěvky: 116
Registrován: 29 zář 2011 22:22
Bydliště: Ostrov nad Ohri / Wrocław

Re: Vůně inkoustů...

Příspěvekod benzin » 29 říj 2013 15:36

Ahoj,

teď sem při psaní Pilotem ucítil tu krásnou vůni. Jde o vůni kterou má i tuž. Jde o černý inkoust, který byl dodán v bombičce současně s perem Pilot. Tak krásně voní pero, které má velmi tenkou stopu, tudíž s širší stopu bude vůně ještě intenzivnější.

Takže zkuste se podívat, po černém inkoustu od Pilota. Možná to bude ta vůně kterou hledáte.
benzin
 
Příspěvky: 40
Registrován: 13 zář 2013 07:56

Re: Vůně inkoustů...

Příspěvekod graphophilus » 11 črc 2014 18:03

Zdravím. Také mám rád typickou vůni inkoustů. Jedná se o fenol, což je konzervační látka zabraňující plesnivění, která se dříve do inkoustů přidávala (píší to v Hokrově technickém slovníku naučném z roku 1943, heslo inkoust). Fenol se do inkoustu v zemích EU přestal přidávat, protože prý hrozilo nebezpečí při požití. V současné době takto voní modrý inkoust Pilot, který používám. Voněly tak staré inkousty koh-i-noor, jeden mám, tak ho přidávám do nových inkoustů koh-i-noor kvůli provonění. V tomto mě zklamal nový Iroshizuku Ku-jaku, který nevoní, ani když je od stejného výrobce Pilot. Doufám, že Pilot od fenolu neustoupil i případě modrého inkoustu.
graphophilus
 
Příspěvky: 138
Registrován: 05 črc 2014 12:53

Re: Vůně inkoustů...

Příspěvekod trige » 21 črc 2014 16:48

Vy jste to trefil! Přesně ta vůně mi evokovala stará školní léta. Fenolem voní také inkousty Sailor, pro mne i pro tu vůni naprosta jednička :-)
r
trige
 
Příspěvky: 259
Registrován: 10 zář 2013 18:03


Zpět na Inkousty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 8 návštevníků