- Modrá je dobrá - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Modrá je dobrá

Čím napájíte svá pera? Používáte originální inkoust stejné značky jako pero, nebo nějaký jiný? Jakým odstínům dáváte přednost?

Modrá je dobrá

Příspěvekod pet84rik » 29 led 2017 09:16

Mám kveščn.

Asi už niektorí viete že moja obľúbená modrá je Sailor Jentle Blue, ale samozrejme, cena je taká aká je a primárne ho používam (prekvapenie!!!) v pere Sailor Pro Gear Slim (F) a ešte v Parker UK Duofolde (pretože široký a mokrý hrot, takže to vynikne).

A teraz dilema. Mám si kúpiť ďalšie zásoby Sailora alebo poradíte nejakú dobrú modrú. Úprimne, Diamine som asi zavrhol, tam mi spoľahlivo fungujú len svetlejšie odtiene (tyrkys a z modrých asi len ASA Blue), ostatné dosť kryštalizujú. Jednoducho, Diamine asi donesiem na stretnutie a pekne rozdám, možno je to len problém toho že som s tými perami dosť nepísal, možno je to kombináciu pero / atrament. Ale chuť skúšať už veľmi nemám.

Takže, mám Sailor. Funguje. Mám Lamy, funguje, ale... Je to taký nijaký atrament, nepáči sa mi ani v tenkých hrotoch, ani v širších alebo mokrejších. Snáď najpoužiteľnejšie vyzerá v Caran dAche, ale priame porovnanie so Sailorom je hrozivé.

Tak čo ďalej ponúka PenShop? Máme tam Piloty, teoreticky Asa-Gao sa podobá v recenziách a na PDF s paletou na to, čo by som mohol chcieť. Máte nejakú skúsenosť?

Od Pelikana Saphire, rovnaká otázka (Toams?).

Visconti Blue - tam mi to príde, že pri písaní (a nie testovaní) sa to podobá na MB Royal Blue, čo by ale mala byť o dosť svetlejšia modrá.

GvFC Cobalt Blue je podľa popisu dokumentný, tak to už asi nechcem, ale na skúsenosť sa spýtam aj tak.

Ďakujem.
pet84rik
 
Příspěvky: 508
Registrován: 30 lis 2014 14:36

Re: Modrá je dobrá

Příspěvekod Toams » 29 led 2017 14:34

Nuž veľmi ti neporadím ...
Z Iroshizuku lajny mam len Ku-jaku a to je tmavý tyrkys, resp. dobrý popis je preklad názvu, pávie pero. Je relatívne sýty, nie je to žiadna suška, so všetkými mojimi perami spolupracuje (u Pelikánov ale treba písať rýchlo a bez prítlaku, inak je stopa dvojitá :)), takže Iroshizuku áno, ale aj tam sú rozdiely medzi farbami, Musíš si trošku počítať alebo zohnať "sample".
Detto Edelstein, z tej rady mám Topaz a Aquamarine. Topaz je taký pekný svetlý modručký atrament s nádychom tyrkysovej, Aquamarine sa zase blíži tomu Ku-jaku, ale ako som písal, farebne mimo tvoj dotaz. Mne ten atrament sedí, keďže uprednostňujem mokrejšie perá, je totiž oproti Ku-jaku trochu suchší, ale zase oproti 4001 je to mokrá kĺzačka.
Z týchto troch, čo som testoval, mi najviac sedí ten Topaz, ale pre teba asi o dosť svetlejší, než hľadáš. Inak na FPN máš snáď všetky porovnania, ktoré potrebuješ. Ten sapphire sa podobá na Asa-gao, možno je s trošku väčším nádychom do fialova? (možno len zlý JPEG)
Ale klasika MB Royal Blue tiež nie je vôbec zlý matroš, len by si musel prekusnúť tú značku a že je asi trošku svetlejší, aj keď mne sa nezdá a tiež suchší (asi ako Edelsteiny), však môžem doniesť o pár týždňov ;)
Viscondi mám len Burgundy a ešte k tomu neotvorenú flašku.
S Cobaltom ti tiež neporadím,
Takže vlastne stále vieš prt :D

Ale že si kámoš, tak tu máš link na porovnanie milionu modrých atramentov, MB nezapočítali, asi sa ho báli :)
Architecture begins where engineering ends.
W. Gropius
Toams
 
Příspěvky: 474
Registrován: 01 dub 2016 22:41

Re: Modrá je dobrá

Příspěvekod pet84rik » 29 led 2017 16:10

S MB atramentom nemam problem, mam Irish Green a je super.
pet84rik
 
Příspěvky: 508
Registrován: 30 lis 2014 14:36

Re: Modrá je dobrá

Příspěvekod vojtahlad » 29 led 2017 21:00

Sailor Shigure? Z eBay lehce přes tři stovky.

Mám z té řady Sailor Yama Dori (tmavá modrozelená) a nemohu říct, že bych z něj byl na větvi jako mnozí. Pravda, z pera teče velmi mocně a má silné tendence k načervenalému lesku. Ale připadá mi, že víc než jiné inkousty v peru při nepoužívání houstne až přisychá. Pak mám ještě vínový Oku Yama, který je funkčně v pohodě (ale barevně si ho Diamine Red Dragon namaže na chleba levou zadní).

Z modročerných mám Pelikan 4001. Je fajn, ale asi světlejší, než by člověk čekal. Jinak Edelstein Sapphire je myslím cca totéž co 4001 Königsblau, takže pokud nestojíš o hezkou lahvičku...

Výborný je Diamine Oxford Blue, ale je to Diamine...

Doporučil bych Rohrer & Klingner, buď duběnkový Salix nebo modročerný Verdigris, jenže je u nás nikdo neprodává...

A jaký je závěr?
https://www.youtube.com/watch?v=vZdU076KCh4 ;)
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Modrá je dobrá

Příspěvekod pet84rik » 29 led 2017 21:06

MČ Pelikan mam, ten je OK, ale je tmavsi (ako by som ja chcel), takmer na nerozoznanie od Prussian Blue od DIaminu (a oba rovnako suche).

Oxford Blue mam tiez, ten vlastne ani nemam nejako extra odskusany, asi sa tak nejako bojim, po skusenosti s tmavsimi modrymi od Diamine :-(

Ak teda mozete, doneste na stretnutie vsetko modre co mate, ja donesiem za snahu Diamine a rozdam.
pet84rik
 
Příspěvky: 508
Registrován: 30 lis 2014 14:36

Re: Modrá je dobrá

Příspěvekod Toams » 29 led 2017 21:31

Ok, takže MB Royal Blue, Peli 4001 Königsblau (asi storočný :)) a Peli Edelstein Topaz donesiem, ak nezabudnem. A dúfam, že myslíš len atramenty, modrú bundu kvôli tebe trepať nebudem :)

Inak 4001 je fajn, používam ho už asi 25 rokov, ale je náročný na pero (hrot+privádzač musí byť z mokrého spektra a šírka ideálne EF, F) ... a bohužial je to jeden z najrýchlejšie blednúcich atramentov.
Architecture begins where engineering ends.
W. Gropius
Toams
 
Příspěvky: 474
Registrován: 01 dub 2016 22:41

Re: Modrá je dobrá

Příspěvekod Toams » 29 led 2017 21:36

Architecture begins where engineering ends.
W. Gropius
Toams
 
Příspěvky: 474
Registrován: 01 dub 2016 22:41

Re: Modrá je dobrá

Příspěvekod pet84rik » 30 led 2017 07:29

ked pisem vsetko, myslim vsetko.

nieco modre, nieco nove, nieco pozicane.. a uvidime kto bude spravna nevesta
pet84rik
 
Příspěvky: 508
Registrován: 30 lis 2014 14:36

Re: Modrá je dobrá

Příspěvekod Pavel » 02 úno 2017 19:15

V peru Sailor Lecoule mi pěkně frčí Diamine Oxford blue. Mám jej teprve týden v tomto peru, ale problémy nemám. Spolehlivý a tmavší než Pelikan Royal Blue 4001 je Waterman Serenity blue. Jinak, až sdělám Oxforda, mám zálusk právě na GvFC Cobalt. Že je dokumentní, to právě vítám a kyselost neřeším. V jednom peru s nerezovým hrotem mám už dlouho černý dokumentní KHI a při posledním čištění je hrot jak nový. Mnoho běžných inkoustů je totiž také dost kyselých a není žádný problém
PH některých inkoustů:

1.7 for OMAS Blue-Black, OMAS Royal Blue, Visconti, Lapis Blue;
2.2 for Montblanc Blue-Black, Montblanc Bordeaux, Pelikan Blue-Black, Visconti Turquoise;
2.6 for Caron d'Ache Imagine in Blue Sky
2.7 for Pelikan 4001 Blue, Visconti Permanent Blue-Black, Pelikan 4001 Turquoise, Quink Washable Blue, Waterman Purple;
2.8 for Caran d'Ache Escape in Caribbean Sea
3.0 for Montblanc Emerald Green, Quink Permanent Black, Waterman Blue-Black, Waterman Blue;
4.0 for Sheaffer Brown, Emerald Green, Peacock Blue;
5.5 for Caran d'Ache Dream in Blue Night
5.6 for Caran d'Ache Protect in Storm
6.1 for Caron d'Ache Travel in Grand Canyon
6.3 for Parker Penman Emerald;
6.5 for OMAS Sepia;
6.6 for Parker Penman Ebony;
6.8 for Herbin Green, OMAS Vespucci Red, Parker Penman Mocha, Parker Penman Sapphire;
7.0 for Waterman Havana
7.2 for OMAS Permanent Black;
7.5 for Parker Penman Ruby; Pelikan Brilliant Green;
7.8 for Visconti Black
7.9 for Rotring black, Waterman red, Caran d'Ache Explain in Carbon
8.2 for Pelikan brilliant red, turquoise, violet
9.0 for Sheaffer jet black
Pavel
 
Příspěvky: 11
Registrován: 27 říj 2016 07:38

Re: Modrá je dobrá

Příspěvekod Vlcacka » 04 úno 2017 21:11

Mám ráda Kaweco Royal Blue, je to taková lehce modrofialová barva. U Diamine se dá srovnat se Sapphire Blue, Pelikan Edelstein Sapphire je taky celkem podobný.
Vlcacka
 
Příspěvky: 261
Registrován: 27 dub 2015 10:41

Další

Zpět na Inkousty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků