- Poraďte voděodolný inkoust - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Poraďte voděodolný inkoust

Čím napájíte svá pera? Používáte originální inkoust stejné značky jako pero, nebo nějaký jiný? Jakým odstínům dáváte přednost?

Re: Poraďte voděodolný inkoust

Příspěvekod Walter20 » 02 bře 2013 10:38

Papír je zcela obyčejný (bílý Super Lazer Copy, 80 g/m2), který běžně používám v laserové tiskárně. Ovšem i na něm inkoust vypadá velmi velmi hezky. Jak bude nějaká volná chvilka, přidám (do příslušného tématu) malou ukázku na papíru z bloku Rhodia.
Walter20
 
Příspěvky: 189
Registrován: 31 črc 2012 09:38

Re: Poraďte voděodolný inkoust

Příspěvekod kerad » 14 kvě 2013 20:28

To jeste neco dodam. Koupil jsem v Polsku na Pen Show Katowice od kamerada z polskeho forum jeho vlastni vyrobeny inkousty. Podle toho co rika to jsou galusove inkousty ale pera neposkodi. Zajimalo me jak se oni chovaji ve vode, a namocil jsem je kolem 12h. Do toho jsem pridal jeste cerny obycejni Koh-i-Noor a modro-cerny Pelikan 4001.
Vyslo to tak:
Obrázek
Obrázek

Potesil me moc taky Koh-i-Noor.
kerad
 
Příspěvky: 116
Registrován: 29 zář 2011 22:22
Bydliště: Ostrov nad Ohri / Wrocław

Re: Poraďte voděodolný inkoust

Příspěvekod benzin » 13 zář 2013 13:06

Ahoj,

pořídil sem si Sailor KIWAGURO http://www.penshop.cz/inkoust-v-lahvicc ... /dp-12967/. A musím říct, že moje pocity jsou rozporuplné. Naplnil sem ho do Parker Urban s hrotem F (do Montblancu se neodvážím natáhnout něco jiného než Montblac) a zkouším s ním psát.

+
Opravdu skvěle voděodolný
Mám s ním daleko užší linku než sem dosahoval s inkoustem od Parkeru nebo Montlbacu."

-
Daleko rychleji zaschne ve špičce tzn. musím neustále zavírat pero, to sem s předchozíma inkoustama nemusel
Daleko častěji vynechává.
Pero mnohem více škrábe než dřív. Skluz hrotu není tak plynulý.

Takže nakonec nevím jestli to bude můj inkoust pro každodenní užití.
benzin
 
Příspěvky: 40
Registrován: 13 zář 2013 07:56

Re: Poraďte voděodolný inkoust

Příspěvekod Exteron » 13 zář 2013 17:04

Zdravím, nejlepší zkušenost mám s inkoustem Noodler's black, je opravdu voděodolný = perfektně čitelný po 30 minutách ve vodě :!:
Pera: Parker Frontier F, Lamy Safari M, Lamy Vista F, Baoer 388, Platinum preppy F.
Inkousty: Noodler's: BBK; HoD; Beaver.
Exteron
 
Příspěvky: 142
Registrován: 02 čer 2013 16:53

Re: Poraďte voděodolný inkoust

Příspěvekod Stenatko_Kokrspanela » 06 říj 2013 15:45

Tak počasí nahrává posedávání doma a s tím i čas na hraní si :)

Dneska jsem se dostal k mokrým pokusům s inkousty. Papír, který jsem na tyto pokusy použil je záměrně obyčejný ASTRO + 80g/m2

Testované inkousty:
Parker QUINK blue black - bombička
Diamine Poppy red
Diamine Imperial purple
Diamine Wodland green
Waterman red
Parker Quink blue
Parker Quink black

Testování opět v trochu ztížených podmínkách - umyvadlo naplněné horkou vodou, doba ponoření do vody byla přesně 1 minuta.

Výsledek mě docela překvapil u jednoho z inkoustů diamine. Který to byl jistě poznáte na první pohled :)

původní text:
https://www.dropbox.com/s/8dw3f3k1bj9auot/IMG.jpg
po namočení a usušení
https://www.dropbox.com/s/ljdtpgprtvsaloq/IMG_0001.jpg
Kája

Není umění psát na počítači... Papír neopraví hrubku, stejně tak papír neschová opravy.
Stenatko_Kokrspanela
 
Příspěvky: 295
Registrován: 23 pro 2012 00:53
Bydliště: Praha

Re: Poraďte voděodolný inkoust

Příspěvekod Kaňka » 03 pro 2013 21:56

Provedl jsem malý test laciných inkoustů, zaměřený na odolnost proti vodě. Hlavní vstupní parametr byla cena - do 30,- kč za lahvičku. Na startovní pole byli nasazeni:

1) KOH-I-NOOR dokumentní inkoust, zvaný leptadlo. V peru (TESCO PEN za 12,- kč) jej mám přes měsíc, takže trošku vysycháním zhoustl.
2) HERO ink blue-black, koncentrovaný odparem na 200 procent, v čínském peru PIRRE PAUL´S F 101
3) HERO ink blue-black, koncentrovaný odparem na 200 procent, v peru PARKER VECTOR F
4) KOH-I-NOOR směs 3/4 modrý + 1/4 zelený, koncentrovaný odparem na 200 procent, v peru TESCO PEN
5) HERO ink blue-black originální hustota - 100 procent v čínském peru PIRRE PAUL´S F 101
6) KOH-I-NOOR, nebo možná nějaký jiný běžný modrý bombičkový inkoust, řádně koncentrovaný vysycháním v peru TESCO PEN

Vzorek č. 1- levý sloupec byl vodou trápen cca po 10-ti minutách od napsání textů
Vzorek č. 2- pravý sloupec byl vodou trápen cca po 17-ti hodinách od napsání textů

Obrázek
Každý vzorek byl trápen následujícím způsobem:

a) postříkání papíru kapkami vody a ponechání cca 10 minut v klidu
b) levá polovina vzorku byla propírána ve vodě cca 50 stupňů teplé několik minut

Po tomto testu je třeba u voděodolnosti inkoustů rozlišovat dvě hlediska: Odolnost proti postříkání (déšť) a odolnost proti vymývání (utopení v potoce).

A jak to dopadlo? vezmu to popořadě:

1) KOH-I-NOOR dokumentní - vzorek 1 - inkoust chvíli po napsání textu je odolný proti postříkání částečně - kolem písma se udělaly fleky, ale text zůstal čitelný. Máčení v teplé vodě již na zaschlé fleky ani inkoust neměly prakticky žádný vliv. Vzorek 2 - starý 17 hodin měl odolnost proti postříkání i vymývání ABSOLUTNÍ.

2), 3) HERO ink blue-black 200 procent - vzorek 1 - inkoust chvíli po napsání textu je odolný proti postříkání částečně - kolem písma se udělaly fleky, ale text zůstal čitelný. Máčení v teplé vodě vymylo pryč fleky a část inkoustu (modrou). Text čitelný, ale méně nasycený. Vzorek 2 - starý 17 hodin vykazoval při postříkání větší odolnost. Dále byl vodou méně poškozen text psaný PARKEREM VECTOR - širší a méně intenzivní inkoustová stopa se tolik nerozpíjela.

4), 6) Klasické "WASHABLE" inkousty - vzorek 1 i vzorek 2 dopadly stejně - a pro většinu inkoustů i klasicky, a to KATASTROFÁLNĚ.

5) HERO ink blue-black originální hustoty 100 procent - vzorek 1 - inkoust chvíli po napsání textu je odolný proti postříkání částečně - kolem písma se udělaly fleky, ale text zůstal čitelný. Máčení v teplé vodě vymylo pryč fleky a část inkoustu (modrou). Text čitelný, ale méně nasycený. Vzorek 2 - starý 17 hodin vykazoval při postříkání větší odolnost. Celkově byl oproti svým zahuštěným bratříčkům odolnější - také obsahoval méně "rozpíjitelného" barviva.


Takže celkové zhodnocení - pro mne je odteď důležitější odolnost proti POSTŘÍKÁNÍ, než proti PONOŘENÍ A VYMÝVÁNÍ.

A vítěz? Tuzemský reprezentant KOH-I-NOOR dokumentní inkoust, 50 ml za 19,60 kč. Ale ani 4-zlotkový čiňan HERO blue-black není tak úplně k zahození...
Naposledy upravil Kaňka dne 10 pro 2013 20:41, celkově upraveno 1
Kaňka
 
Příspěvky: 32
Registrován: 30 lis 2013 20:03

Re: Poraďte voděodolný inkoust

Příspěvekod Stenatko_Kokrspanela » 08 pro 2013 19:38

K výše uvedeným pokusům mohu doporučit inkoust Pilot NAMIKI BLUE / BLACK / BLUEBLACK

V Penshopu za 159 Kč za 30 ml, ebay - cca 230 Kč s poštovným.

testováno - pokapání, ponoření, máchání - vše OK


Ještě zkouším odolnost proti U... nechám měsíc na balkoně v mrazu na vlhkém a světlu přístupném místě :)
Kája

Není umění psát na počítači... Papír neopraví hrubku, stejně tak papír neschová opravy.
Stenatko_Kokrspanela
 
Příspěvky: 295
Registrován: 23 pro 2012 00:53
Bydliště: Praha

Re: Poraďte voděodolný inkoust

Příspěvekod Exteron » 08 pro 2013 21:33

Souhlas Pilot/Namiki je velmi kvalitní inkoust, mám modrý a je skvělý! Přežil bez problémů 10 minut pod vodou...
Pera: Parker Frontier F, Lamy Safari M, Lamy Vista F, Baoer 388, Platinum preppy F.
Inkousty: Noodler's: BBK; HoD; Beaver.
Exteron
 
Příspěvky: 142
Registrován: 02 čer 2013 16:53

Re: Poraďte voděodolný inkoust

Příspěvekod Stenatko_Kokrspanela » 11 úno 2014 21:37

a máme tady výsledek 2 měsíce na vlhku, mrazu, a vystavený celodenně světlu :) druhá část zakonzervována a pokus běží dál

https://www.dropbox.com/s/aapk7wkoq5np4nj/trvanlivost%20inkoust%C5%AF.jpg
Kája

Není umění psát na počítači... Papír neopraví hrubku, stejně tak papír neschová opravy.
Stenatko_Kokrspanela
 
Příspěvky: 295
Registrován: 23 pro 2012 00:53
Bydliště: Praha

Re: Poraďte voděodolný inkoust

Příspěvekod Kaňka » 18 dub 2014 19:40

DIAMINE WOODLAND GREEN mne zaujal - barvou a odolností před slunečním zářením, narozdíl od PILOTu ti na balkónovém vzorku zatím nebledne.

Ale bohužel - jak je možno vidět o pár příspěvků výše - jeho voděNEODOLNOST je na má měřítka katastrofální. Škoda.
Kaňka
 
Příspěvky: 32
Registrován: 30 lis 2013 20:03

PředchozíDalší

Zpět na Inkousty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků