- Poraďte voděodolný inkoust - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Poraďte voděodolný inkoust

Čím napájíte svá pera? Používáte originální inkoust stejné značky jako pero, nebo nějaký jiný? Jakým odstínům dáváte přednost?

Re: Poraďte voděodolný inkoust

Příspěvekod davar » 10 črc 2012 08:08

Nazdar lidi,

nahodou jsem dnes narazil na toto forum...nelze se neregistrovat, protoze psani perem me take bavi.

Co se tyka vode odolneho inkoustu, ktery drzi, tak nejlepsi je opravdu dubenkovy, jedna se o komplex kyseliny gallove s zelezitym iontem, ktery je velmi staly. Kdysi jsem se to pokousel varit z dubenek, ale moc se nedarilo. Nakonec zvitezila lenost, takze inkoust co s nim pisi roky si pripravuji sam pomerne jednoduse:

Ve vode udelat nasyceny roztok kyseliny gallove (tim se obejde shaneni dubenek, taninu a jejich rozklad varem/kvasenim ..stejne jde nakonec o ziskani kys. gallove), pripravim si nasyceny roztok chloridu zeleziteho (FeCl3.6H2O) v mnozstvi asi 1/20 roztoku kyseliny. Rychle sliji, ono to zcerna a je (skoro) hotovo ;-)

Aby se to trochu vazalo, pridavam do toho po kapkach arabskou gumu (uz hotovy roztok jako lepidlo kancel. potreby), chce to vyzkouset az se dobre pise. na 50 mL inkoustu asi 20-30 kapek. Nekdy pridavam i polyetylenglykol PEG 10000, je to ve vode rozpustny polymer.

Vlastnosti inkoustu je, ze zcerna asi po minute, stalost ve vode dobra. Tim, ze neni pouzita zelena skalice (FeSO4.7 H2O) by nemela casem vznikat kyselina sirova, ktera znicila spoustu dokumentu napsanych dubenkovym inkousem....psany text rozezral za stoleti papir.
Inkoust se mirne srazi, je potreba pred naplnenim pera v lahvicce roztrepat. Libi se mi, ze neni treba zadne rozepisovani pera, pouzivam Parker Frontier.
Jak zde nekdo vyse uvadel, dokumentarni inkousty mirne koroduji hroty, take to pozoruji, ale je to spise opticky problem.

Doma mam nekde presnejsi navod, muzu se podivat ale mnoho zmen tam uz nebude. Pokud bude zajem, muzu poslat obrazek, jak vypada napsany text.

Neco malo chemie: http://realscience.breckschool.org/upper/fruen/files/Enrichmentarticles/files/IronGallInk/IronGallInk.html
davar
 
Příspěvky: 7
Registrován: 10 črc 2012 07:51

Re: Poraďte voděodolný inkoust

Příspěvekod maxowu » 04 srp 2012 20:01

Hola davare!
Takže domácí dokumentní inkoust co leptá méně než profi výrobky?Skvělé!Jen ten postup výroby a sehnání chemikálií je nad moje(a asi nejen nad moje ) síly. ;)
Takže neváhej a pochlub se i obrázkem textu,
A kdybys byl ochoten mi poslat vzorek Tvého orginálního inkoustu, byl bych vděčný! ;o)
V nějaké malé nerozbytné ampulce... ;) náklady pochopitelně rád uhradím.
maxowu
 
Příspěvky: 56
Registrován: 25 dub 2011 12:01
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Poraďte voděodolný inkoust

Příspěvekod davar » 14 srp 2012 09:01

OK, nahled je zde (kus meho laboratorniho deniku):

http://davar.rajce.idnes.cz/nastenka/#inkoust.jpg

Jestli lepta mene nez profi...fakt nevim, trochu je povrch pera zoxydovan, ale pisi s tim uz roky, tak ma narok. Kazdopadne moc se mi libi, ze tento inkoust nepotrebuje zadne rozepisovani - proste i po tydnu otevru pero a ihned pisi.
davar
 
Příspěvky: 7
Registrován: 10 črc 2012 07:51

Re: Poraďte voděodolný inkoust

Příspěvekod simakp1 » 22 led 2013 11:34

To je klíčové místo v problematice inkoustů: ty, které výborně kryjí, se často rádi po zaschnutí mažou. To je příklad inkoustu LAMY, který je po všech stránky výtečný, krásně barevný, skvěle kryje, dobře teče, ale na papíře drží špatně. To je problém: když něco vepisujete do již hotového textu, můžete si napsané rozmazat svou vlastní rukou. LAMY inkoust nelze ke koupi doporučit, tato jeho vlastnost je průšvih.
Poměrně odolné inkousty má DIAMINE, ale ty zase hůře kryjí a jejich barvy nejsou úplně dobré. Jedná se o levnější inkousty.
Dobré inkousty má PARKER, ale po čase se z papíru jakoby vytrácejí, což jejich kvalitu podstatně snižuje - my, co píšeme perem, přece píšeme věci, která mají zůstat na papíře věčně, nebo se pletu? :!:
Tento problém (výborné krytí a zároveň velká odolnost) by snad neměl mít nejdražší běžně dostupný inkoust na trhu: SAILOR. Také se mi dle referencí dobře jevil inkoust NOODLER'S, ale ten je třeba objednat z Ameriky. To časem udělám a ozvu se se svou zkušeností.
simakp1
 
Příspěvky: 13
Registrován: 19 led 2013 19:43

Re: Poraďte voděodolný inkoust

Příspěvekod kerad » 24 led 2013 19:22

Obrázek

Byl ve vode cely papir trosku dyl, o nejakych 10 vterin. To neni inkoust dokumentni ale obycejny cerny. Dokumentni vlastnosti ma asi taky obycejny modro - cerny Pelikan, ale zkousky s vodu jsem neudelal jeste.
kerad
 
Příspěvky: 116
Registrován: 29 zář 2011 22:22
Bydliště: Ostrov nad Ohri / Wrocław

Re: Poraďte voděodolný inkoust

Příspěvekod Golfista » 12 úno 2013 22:49

Může někdo poskytnout vzorek voděodolného inkoustu, jakékoli barvy, který se ale vyrábí i v jiných (veselých) barvách?
Golfista
 
Příspěvky: 95
Registrován: 18 pro 2012 20:53

Re: Poraďte voděodolný inkoust

Příspěvekod Walter20 » 28 úno 2013 19:57

Několik inkoustů ke srovnání:

Koh-I-Noor Document (Iron Gall), násadka L & C Hardtmuth, hrot Massac ˥˥˥ FF
Koh-I-Noor Blue, násadka L & C Hardtmuth, hrot Massac ˥˥˥ FF
Diamine Midnight, TWSBI Diamond 540, hrot F
Diamine Syrah, Jinhao 159, hrot M
Diamine Blue-Black Petrol, Parker Reflex, hrot M
Diamine Denim, Duke No. 116, hrot M
Diamine Majestic Blue, Parker I. M., hrot F (upravený na FM)
Noodler´s Black (Bulletproof, pH neutral), Parker I. M., hrot F

[url]Obrázek[/url]
[url]Obrázek[/url]
[url]Obrázek[/url]
[url]Obrázek[/url]
[url]Obrázek[/url]


Plnou velikost obrázků možno stáhnout na adrese:

http://uloz.to/xdAxeA8/srovnani-inkoust ... olnosti-7z
Naposledy upravil Walter20 dne 01 bře 2013 15:43, celkově upraveno 1
Walter20
 
Příspěvky: 189
Registrován: 31 črc 2012 09:38

Re: Poraďte voděodolný inkoust

Příspěvekod ondra.palas » 01 bře 2013 09:36

Pěkný test, zase jsem dostal chuť vyzkoušet nějaký nový inkoust. Třeba ten Diamine Syrah mi přijde hodně zajímavý.
ondra.palas
 
Příspěvky: 42
Registrován: 07 zář 2012 13:47
Bydliště: Dačice

Re: Poraďte voděodolný inkoust

Příspěvekod Walter20 » 01 bře 2013 22:58

ondra.palas: Diamine Syrah je opravdu krásný inkoust (a to v mnoha ohledech!).
Walter20
 
Příspěvky: 189
Registrován: 31 črc 2012 09:38

Re: Poraďte voděodolný inkoust

Příspěvekod ondra.palas » 02 bře 2013 10:25

Ten odstín je fakt perfektní.
Na jakém je to psáno papíru?
ondra.palas
 
Příspěvky: 42
Registrován: 07 zář 2012 13:47
Bydliště: Dačice

PředchozíDalší

Zpět na Inkousty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků