- Poraďte voděodolný inkoust - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Poraďte voděodolný inkoust

Čím napájíte svá pera? Používáte originální inkoust stejné značky jako pero, nebo nějaký jiný? Jakým odstínům dáváte přednost?

Re: Poraďte voděodolný inkoust

Příspěvekod Stenatko_Kokrspanela » 19 dub 2014 15:13

pro názornost aktuální stav :) nechám to tam celý rok

https://www.dropbox.com/s/xuc27iyr8zn8fvw/19.04.2014.jpg
Kája

Není umění psát na počítači... Papír neopraví hrubku, stejně tak papír neschová opravy.
Stenatko_Kokrspanela
 
Příspěvky: 295
Registrován: 23 pro 2012 00:53
Bydliště: Praha

Re: Poraďte voděodolný inkoust

Příspěvekod Kaňka » 19 dub 2014 19:24

Prosím tě - (a myslím to vážně, není v tom ironie) ten modrý inkoust, co zmizel, je tento ?

- "Pilot/Namiki je velmi kvalitní inkoust,"
- "K výše uvedeným pokusům mohu doporučit inkoust Pilot NAMIKI BLUE / BLACK / BLUEBLACK"
http://www.penshop.cz/inkoust-v-lahvicce-pilot-ink30-30-ml-1120/dp-9469/

Je možné, že v zavřeném sešitu za padesát let příliš odstín nezmění, ale na slunci úplně zmizet? Na to jsem zvyklý u Koh-I-Nooru za patnáct korun. Ovšem ten navíc mizí i při působení vody...

Na druhou stranu Diamine Woodland Greeen má na slunci obdivuhodnou výdrž. ALE zase ta jeho rozpustnost ve vodě ...

Ach jo - chtít "neagresivní" inkoust, který je vodě, slunci a času odolný je asi příliš požadavků najednou.
Kaňka
 
Příspěvky: 32
Registrován: 30 lis 2013 20:03

Re: Poraďte voděodolný inkoust

Příspěvekod Walter20 » 19 dub 2014 23:49

Kaňka píše: [...] Ach jo - chtít "neagresivní" inkoust, který je vodě, slunci a času odolný je asi příliš požadavků najednou.


Pořád tu je například nabídka inkoustů Noodler´s (Eternal, Bulletproof - mj. oba tyto přívlastky nese v názvu jejich populární a prověřený černý inkoust, jednoduše zvaný "Noodler´s Black"; navíc cena je opravdu nevelká - za cca 500 Kč včetně poštovného získáš skleničku o obsahu 90 ml), popřípadě Sailor či Platinum (viz jejich pigmentové inkousty).
Walter20
 
Příspěvky: 189
Registrován: 31 črc 2012 09:38

Re: Poraďte voděodolný inkoust

Příspěvekod Petr.T.M. » 22 dub 2014 09:12

Kaňka píše:Ach jo - chtít "neagresivní" inkoust, který je vodě, slunci a času odolný je asi příliš požadavků najednou.

Používám pigmentový Sailor Sei-Boku. Je k dostání i v PenShopu. Ale je dražší než ony zmíněné Noodler's.
Waterman Expert Esstential Taupe CT 'F'; Sheaffer 100 Gift Collection 'F'; Parker Vector Stainles Steel 'F'; Parker Vector Black 'F'; Sheaffer VFM Matte Black 'F'; Jinhao 159 'M'; X-Pen Matrix Blue 'F'; NO-NAME ?
Petr.T.M.
 
Příspěvky: 95
Registrován: 23 úno 2013 21:29
Bydliště: Hranice

Re: Poraďte voděodolný inkoust

Příspěvekod Kaňka » 22 dub 2014 19:50

Sailor Sei-Boku, Noodler's díky za tipy, ale ...

Bohužel, jsem lakomec a tohle je pro mne astronomická cenová liga.

Mé nejdražší pero stálo 389,- kč (Parker Vector), mé nejvzácnější (dřevěný CENTROPEN Premier 2501) bylo za 315,- kč. A jen blázen může koupit inkoust dražší, než pero :P

Trochu jsem však něco o Sailor Sei-Boku hledal - a našel stránku s testy inkoustů. Výsledek po pěti měsících za oknem:

Obrázek

Obrázek je odtud, vzorků inkoustů je tam hafo: http://hudsonvalleysketches.blogspot.com/2012/12/lightfastness-test-results-on-noodlers.html

Ti, kdo znají z jazyků zejména hovězí a vepřový, mohou zkusit "překlad" http://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=cs&prev=/search%3Fq%3Dhttp://hudsonvalleysketches.blogspot.com/2012/12/lightfastness-test-results-on-noodlers.html%26client%3Dopera%26sa%3DG%26channel%3Dsuggest&rurl=translate.google.cz&sl=en&u=http://hudsonvalleysketches.blogspot.com/search/label/lightfastness%2520tests&usg=ALkJrhjUwRtdcINNxEmn3YXUqt-pY8G1fA

No a jelikož mám doma :oops: černý a modrý dokumentní Koh-I-Noor :oops: , potrápím s nimi své čínské kamarády HERO a BAOER - prostě se je pokusím těmito inkousty "ROZEŽRAT" - a ani Vector tomu asi neuteče ...

Já vím, chci uplést z hovna bič, prásknout s ním, a uslyšet skvělou ránu ;) Ale kdo ví, třeba se u nás dělají odolné a trvanlivé inkousty s drobnými slabinami "za hubičku" a svět o nich zatím neví ... :P
Kaňka
 
Příspěvky: 32
Registrován: 30 lis 2013 20:03

Re: Poraďte voděodolný inkoust

Příspěvekod Petr.T.M. » 23 dub 2014 14:53

No ony ty KIN dokumentní trvanlivé jsou, o to nic, i levné, ale holt jak slyším o kyselosti, tak bych je to do Sheaffera nebo Watermana nedal. :roll: I když teď mi tak matně tane na mysli, kde že jsem to zaregistroval jakousi zmínku, že to s tou agresivitou není zas až tak... Ale nevím, už si nevzpomínám. Ještě jsem jeden zapomněl - DeAtramentis dokumentní tmavě modrý. Plním jej do Parkeru Vector a v práci do x-penu. Ale je taky drahý - 460 Kč za 35 ml. Ale perům celkem chutná. Xpen i po týdnu nepsaní píše od prvního milimetru, stejně tak Vector.
Waterman Expert Esstential Taupe CT 'F'; Sheaffer 100 Gift Collection 'F'; Parker Vector Stainles Steel 'F'; Parker Vector Black 'F'; Sheaffer VFM Matte Black 'F'; Jinhao 159 'M'; X-Pen Matrix Blue 'F'; NO-NAME ?
Petr.T.M.
 
Příspěvky: 95
Registrován: 23 úno 2013 21:29
Bydliště: Hranice

Re: Poraďte voděodolný inkoust

Příspěvekod graphophilus » 05 črc 2014 13:56

Také jsem hledal voděodolný inkoust a nejvíce se mi osvědčil modrý Pilot, který má vysokou (byť ne absolutní) vodoodolnost a velmi dobře teče v plnicím peru Cross. Někdy teče až moc dobře, takže některé méně vhodné papíry propisuje, ale ne do té míry, aby se nedalo psát na obě strany. Připadá mi, že zředěním vodou se sníží tekutost (tedy zvýší viskosita), proto ho vodou ředím. Co se týče na foru zmiňované světlostálosti, tak texty, které nejsou přímo vystavené slunci, po čtyřech letech nevykazují známky blednutí.

Ještě za komunistů jsem používal dokumentní Koh-i-noor v plnicím peru Centropen. Zacházel jsem s ním dost prasácky, tzn. že jsem je nikdy nevyplachoval a vždy jen přicucl inkoust, takže po roce se zaneslo, ale po vypláchnutí psalo opět bez problémů. Centropen neměl zlatý hrot a po roce používání hrot nevykazoval žádné poškození.

Součastný dokumentní Koh-i-noor jsem zkoušel, ale vadí mi na něm, že vytváří na hrotu skvrny (creep). Používám ho na psaní násadkovým perem. Má větší tekutost, na horším papíru se rozpíjí a propíjí. Po dlouhé době uskladnění se v lahvičce vytváří sedimenty. Zkoušel jsem jeho vlastnosti vylepšit přidáním arabské gumy, ale docílil jsem jen vyšší vrstvy inkoustu v textu, která se snadno rozmazává i po zaschnutí. Nicméně, pro psaní násadkovým perem tento inkoust používám.

Myslím, že je těžké, opatřit si inkoust s ideální tekutostí, pokud chceme psát na různé papíry. Zmíněný modrý Pilot původní koncentrace píše výborně ve školním sešitu, v zápisníku Paperblank úplně dokonale, ale trochu propisuje papíry do kopírky. Zahuštěný modrý koh-i-noor asi vyhovuje nejlépe vzhledem k tekutosti, modrý koh-i-noor původní koncentrace mi píše trochu slaběji v běžném školním sešitu. K modrému pilotu jsem přešel pouze kvůli voděodolnosti. Pokud nevyžaduji voděodolnost, používám zahuštěný modrý koh-i-noor.
graphophilus
 
Příspěvky: 138
Registrován: 05 črc 2014 12:53

Re: Poraďte voděodolný inkoust

Příspěvekod Stenatko_Kokrspanela » 15 srp 2014 15:42

Ahoj, tak zase po čase posílám průběžný stav výdrže inkoustů.
Stav k 15.8.2014:

https://www.dropbox.com/s/g9jocf3rkxugn73/15.8.2014.jpg
Kája

Není umění psát na počítači... Papír neopraví hrubku, stejně tak papír neschová opravy.
Stenatko_Kokrspanela
 
Příspěvky: 295
Registrován: 23 pro 2012 00:53
Bydliště: Praha

Re: Poraďte voděodolný inkoust

Příspěvekod mesires » 11 lis 2014 13:51

Zdravím a píšu zde svůj první příspěvek (nevím, jak je možné, že jsem nevěděl o českém fóru o plnících perech ...).
Mám doma malou sbírečku per (hlavně levnějších) a inkoustů (Diamine, Noodler's, Sailor, Caran d'Ache).
Pokud jde o voděodolné - plně voděodolný mám asi pouze jeden - Noodler's Luxury Blue. Kdysi jsem je zkoušel a můžu potvrdit, že je voděodolný. Velmi mi sedí i jeho odstín + má velmi dobré chování, prostě fajn inkoust.

Jen pro zajímavost - posílám odkaz na pdf dokument s přehledem inkoustů a jejich vlastností přímo od výrobce (Noodler's):
http://noodlersink.com/wp-content/uploa ... erties.pdf

V tom dokumentu je popsáno více vlastností jejich inkoustů, nejenom voděodolnost - nicméně pouze poznámkou, zda tu vlastno má plně - částečně - vůbec:
- Odolnost vůči UV záření / bělící prostředek
- Archivační / odolnost vůči vyblednutí
- Odolný vůči prostředkům používaným podvodníky (líhy, lasery, ředidla)
- Voděodolnost
- Fluorescence (pod UV zářením)
- Lubrikace
- Odolnost vůči mrazu (pro polárníky a himalájské extremisty, kteří nechtějí, aby se jejich poslední vůle ztratila)

S těmi inkousty je jediná potíž a to jejich nákup. Vím, že penshop jednal o zastupování a prodeji, ale z nějakého důvodu se to nepodařilo.
mesires
 
Příspěvky: 36
Registrován: 11 lis 2014 12:53

Re: Poraďte voděodolný inkoust

Příspěvekod Stenatko_Kokrspanela » 11 lis 2014 14:06

U noodler's je zásadní problém v dodávkách...

gouletpens.com má nárazově určité barvy a po většinu roku jsou nedostupné :(

Stabilní sortiment co noodler's dodává je vidět u purepens.co.uk

v celosvětovém měřítku je minimum prodejců funkčních z těch, kteří jsou uvedeni jako distributoři na webu noodlers :(
Kája

Není umění psát na počítači... Papír neopraví hrubku, stejně tak papír neschová opravy.
Stenatko_Kokrspanela
 
Příspěvky: 295
Registrován: 23 pro 2012 00:53
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Inkousty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků