- Má zkušenost s inkousty Diamine - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Má zkušenost s inkousty Diamine

Čím napájíte svá pera? Používáte originální inkoust stejné značky jako pero, nebo nějaký jiný? Jakým odstínům dáváte přednost?

Má zkušenost s inkousty Diamine

Příspěvekod jersey.se » 28 čer 2011 14:36

Rád bych na tomto místě napsal něco o inkoustech Diamine. Předesílám, že dokud jsem je nevyzkoušel, netušil jsem jak velký vliv na pocit z psaní může být podmíněn právě inkoustem. Rozhodně nejde jen o zajímavé barvy, ale i o tekutost a snižování tření mezi hrotem pera a papírem.

Jako první jsem vyzkoušel odstín Majestic Blue-Black. Musím říci že si svůj název zaslouží, v jeho vzhledu je skutečně něco vznešeného. Když s ním píšete, je stopa za hrotem sytě černá, svůj sametově modrý nádech získá až po zaschnutí . Přes pro inkousty Diamine typickou sytost (pozor, to asi bohužel neplatí pro černé odstíny této značky), je tekutost příkladná, a to přesto že pod pojmem dobré tekutosti si obvykle představím stav který by jiní označili za tekoucí pero. Jednu nevýhodu však tento odstín přecijen má. Vysoká sytost a sametový vzhled vyžaduje velkou koncentraci barevných solí, což ve svém důsledku znamená, že pokud přes napsaný text přejedete jen trochu vlhkým prstem, pravděpodobně jej rozmažete, ať je zaschlý jak chce.

Další v pořadí byl odstín Umber. Vždycky jsem chtěl vyzkoušet inkoust laděný spíš do zelena, ve viktoriánských dobách se takovým inkoustem psalo. No, odstín Umber takový není. Ale je velmi příjemný, zelená hlinka. Poznámky jím napsané vypadají zajímavě. Tekutost je dobrá.

Nepřestávaje hledat svůj "viktoriánský" inkoust, sáhl jsem po odstínu Teal. Přestože ani on nebyl tím co jsem hledal, velmi jsem si ho oblíbil. Jeho barva je zajímavá, nemůžete říci zda je víc zelená nebo modrá. Asi jako hluboké jezero v létě. Zde jsem však zjistil, že ne každý inkoust funguje v každém peru. Diamine Teal zkrátka například mé pero Parker Sonnet beznadějně ucpává, zatímco ve starém Parkeru po dědovi funguje naprosto skvěle.

Odstín Marine Blue jsem koupil protože se mi líbí jeho příjemně uklidňující mořská barva. Jeho tekutost je vynikající. Po čase mi však začala trochu vadit jeho relativně malá sytost. V Sonnetu jsem ho tudíž vyměnil za Steel Blue, který je relativně podobný, ale je tmavší a sytější. Popravdě se mi ovšem jeví víc jako zelený než modrý a mohu říci že v něm jsem našel ten svůj "viktoriánský" inkoust. Má skvělou tekutost, perfektně "maže" hrot a je celkem odolný proti rozmazání. Snad má pouze tendenci na některých druzích papíru více tvořit "fousky". Celkově se jedná o mé dva velmi oblíbené inkousty.

Odstín Crimson není zrovna asi pro psaní běžných poznámek (i když proč ne?), ale o to více dokáže vtisknout vašemu textu emotivní charakter. Ostatně jako většina odstínů červené s nádechem do modra, je to barva krve. Navíc pro fanouška kapel Lake of Tears a Edge of Sanity nutnost. Tekutost výborná, stejně jako krycí schopnost a ostrost kontur. Ve skutečnosti se jedná o jeden z nejlépe píšících inkoustů co jsem kdy vyzkoušel. Obzvlášť v kombinaci s perem Pilot-Namiki 78G ve kterém mi vyhovuje lépe než originální inkoust Pilot z přiložené bombičky.

Sapphire Blue sedí dle mého názoru perfektně k širšímu hrotu. Barva je krásně sytá s velmi lehkým nádechem do fialova. U kamenů které tomuto odstínu propůjčily svůj název je náznak fialové považován za kaz, ne tak u tohoto inkoustu, kde by příliš čistá modř působila možná trochu fádně. Inkoust velmi dobře kryje a tekutost je dostatečná - i když nemohu říci že by s ním můj Waterman psal tak hladce, jak bych chtěl.

A nyní se dostáváme k paramountu firmy Diamine. Před časem jsem byl v prodejně PenShop v Praze na Kačerově upozorněn na novou recepturu, kterou Diamine připravuje. Když jsem projevil živý zájem, bylo mi nabídnuto naplnění pera vzorkem inkoustu. Pochopitelně jsem neváhal a nechal si pero naplnit - odstín Blue-Black. S mým Sheafferem si inkoust očividně od začátku dobře rozuměl a já jen netrpělivě čekal až bude k dostání. Odstín vnímám spíše jako středně modrošedý s nádechem do zelena, ale oko rozhodně neuráží, naopak velmi jsem si ho oblíbil. Psát že kontury jsou za všech podmínek ostré je v případě značky Diamine nošením dříví do lesa, ovšem u této nové receptury je to snad ještě o něco lepší, přestože při troše hledání lze nějaké ty "fousky" zejména na papíře zápisníků Moleskine vysleovat. Má úžasnou tekutost a hrot pera klouže po papíře s minimálním třením. Hlavním zlepšením oproti starším receptům má být menší pravděpodobnost zaschnutí v peru (což jsem zatím nevyzkoušel) a větší odolnost proti stírání (vyzkoušel jsem a potvrzuji). Údajně má ovšem déle zasychat, což si ovšem nemyslím, dle mých zkušeností zasychá podobně dlouho jako starší recepty. Jedinou nevýhodu vidím v ne vždy konzistentní kryvosti.

Obrázky dodám, stejně tak další vyzkoušené odstíny...
jersey.se
 
Příspěvky: 20
Registrován: 19 kvě 2011 15:35

Re: Má zkušenost s inkousty Diamine

Příspěvekod maxowu » 28 čer 2011 15:21

Paráda!Díky za osobní postřehy. :D Už se těším na obrázky!!!
Překvapilo mě, že různé barvy stejné značky mají rozdílné vlastnosti.
maxowu
 
Příspěvky: 56
Registrován: 25 dub 2011 12:01
Bydliště: Uherské Hradiště

Má zkušenost s inkousty Diamine

Příspěvekod ls8 » 28 čer 2011 15:38

Moc pekne napsane. Manzelka pise inkoustem Diamine odstin Presidential Blue, take pekna barvicka.
Pera: Sailor Profit 21K <H-M>, Sailor Pro Gear 21K <H-B>, Pilot 912 <WA>, Kaweco Sport <F>, Lamy Safari <EF, F, M, B>
Inkousty: Iroshizuku (asa-gao, ku-jaku, momiji, shin-ryoku), Montblanc Beatles
ls8
 
Příspěvky: 33
Registrován: 05 led 2011 13:10

Re: Má zkušenost s inkousty Diamine

Příspěvekod Drexxy » 26 zář 2011 22:07

Můžete prosím poradit inkoust pro leváka? Kterékoli značky. Buď aby se nerozpíjel, nebo aby šel dobře umýt (to by měl umět ten washable, ale barva je taková nehezká).
Díky moc
Drexxy
 
Příspěvky: 1
Registrován: 26 zář 2011 22:02

Re: Má zkušenost s inkousty Diamine

Příspěvekod ls8 » 30 zář 2011 06:53

Zajímavý dotaz. Zkusil jsem ho přeposlat odborníkům do penshopu, a zde je jejich odpověď:

Dobrý den,
Bohužel žádný takový inkoust nemáme v sortimentu.

Rychleji zasychají tmavější barvy, bohužel ale vyzkoušení, které jsou pro Vás vhodné je pouze na Vás.
Všechny inkousty jsou na vodní bázi. Pokud tedy píšete tak, že si ihned inkoust rozmazáváte rukou, žádný nestačí tak rychle zaschnout.

Vím, že rychleji zasychá Blue-Black od Diamine http://www.penshop.cz/DetailPage.asp?DPG=9995 . Někdy má ale tendence zasychávat v peru, kterému dobře netěsní víčko.

Hodně dobré vlastnosti má Blue-Black Petrol http://www.penshop.cz/DetailPage.asp?DPG=12572 . Ten jsme dávali dohromady s Diaminem my.

S pozdravem,
penShop.cz
Pera: Sailor Profit 21K <H-M>, Sailor Pro Gear 21K <H-B>, Pilot 912 <WA>, Kaweco Sport <F>, Lamy Safari <EF, F, M, B>
Inkousty: Iroshizuku (asa-gao, ku-jaku, momiji, shin-ryoku), Montblanc Beatles
ls8
 
Příspěvky: 33
Registrován: 05 led 2011 13:10

Re: Má zkušenost s inkousty Diamine

Příspěvekod Walter20 » 25 zář 2012 21:56

Diamine Blue-Black Petrol: Zajímavý inkoust, který potěší velmi dobrými provozními vlastnostmi (Parker Reflex, hrot M) - hezky teče, hrot po papíru příjemně klouže, zapsaný text rychle zasychá (cca 7-10 vteřin). Zmíněné pero napuštěné tímto inkoustem můžu odložit na deset či více minut i bez uzavřeného víčka (výrazně delší časy jsem už neměl potřebu měřit), hrot spustí ihned/zcela samozřejmě, a to bez jakéhokoliv problému. Samotná barva je sytá, tmavá, přívlastek v názvu inkoustu "Petrol" je trefný. Trefný ("Petrol") z toho důvodu, že svým výsledným tmavě zelenkavým nádechem plně charakterizuje to, co zůstane na papíru.

P. S. Někdy váhám, zdali tento inkoust nenazývat raději jen Diamine "Petrol" (bez "Blue-Black"), neboť nejsem sám, kdo zde na první pohled postrádá výraznější modrou složku a vidí spíše výrazný petrolejově nazelenalý odstín (textu tak z druhé strany propůjčuje jistou dávku přirozené autority, působí sdělností jasně a stručně).

Obrázek

Diamine Midnight: Velmi přitažlivý (a pocitově uklidňující, zároveň důstojný) odstín tmavě modrého inkoustu, který se hodí i na obchodní korespondenci. Své tmavě modré hloubky dosahuje bez viditelného přídechu černé barvy, tedy pouze sametově modrými (temnějšími) tóny. Co se týče provozních vlastností (užíván s perem TWSBI Diamond 540, hrot F): tekutost je příkladná, hrot krásně spouští i klouže po papíru, zapsaný text rychle zasychá (cca do 5-7 vteřin na obyčejném A4 80g bílém papíru SuperLazerCopy). V kombinaci výše zmíněného pera s tímto inkoustem sice dochází - pokud perem přestanete psát na víc jak tři minutky a nenasadíte víčko - k rychlejšímu zasychání hrotu. Tuto nastalou situaci ale jednoduše vyřešíte nasazením víčka, - po dvou minutkách v zavřeném stavu pero opět spustí v plné parádě. Souhrnem: Pokud dáváte přednost barvou ryze tmavě modrým inkoustům (bez nádechu černé, či dokonce nazelenalé jako u některých "Blue-Black" odstínů řady výrobců), jedná se o velmi zajímavou volbu (mimochodem - na vyhledávaném zahraničním fóru fountainpennetwork.com je Midnight od Diamine svým odstínem často jeho uživateli komentován jako jeden z nejhezčích tmavě modrých inkoustů vůbec).

Obrázek
Naposledy upravil Walter20 dne 07 dub 2013 17:18, celkově upraveno 8
Walter20
 
Příspěvky: 189
Registrován: 31 črc 2012 09:38

Re: Má zkušenost s inkousty Diamine

Příspěvekod ondra.palas » 26 zář 2012 06:20

Teda koukám, co všechno se dá o "obyčejných" (pro většinu populace) inkoustech napsat. Tolik přívlastků, vlastností a postřehů. :)
Moc hezky se to čte pánové!

Já sám, protože s plnicími pery teprve začínám, nejsem schopen mnou používané inkousty takto popsat. Snad tedy jen uvedu že nyní používám 2:
1/ Private Reserve - Midnight Blues
na můj vkus hodně tmavý, byla to volba trochu z nouze, nicméně teče perfektně, pero s ním nezasychá, nevynechává.
2/ Diamine - Florida Blue
velice příjemný decentní odstín, zanechává stopu jakoby hladší a čistější než PR (píšu na obyč. kanc. papíry 80g)
ondra.palas
 
Příspěvky: 42
Registrován: 07 zář 2012 13:47
Bydliště: Dačice

Re: Má zkušenost s inkousty Diamine

Příspěvekod tomkeb » 27 pro 2012 20:48

Ke svému prvnímu peru jsem si před pár lety na zkoušku koupil malou lahvičku WES Kensington Blue, kterýžto mě zklamal, jelikož se na běžných papírech rozpíjel. Nehledě na rozpíjení ani barva nebyla příliš líbivá… Vzdal jsem to a radši pero naplnil prachobyčejným inkoustem Koh-I-Noor za 20 Kč, Diamine od té doby leží někde v šuplíku.
Obrázek
tomkeb
 
Příspěvky: 166
Registrován: 27 pro 2012 19:45

Re: Má zkušenost s inkousty Diamine

Příspěvekod ondra.palas » 31 pro 2012 17:01

To tomkeb: né každý inkoust si "sedne" s konkrétním perem. Možná by stálo za to inkoust ze šuplíku vyndat a vyzkoušet v jiném peru, je-li možno. Třeba ještě překvapí. ;)
ondra.palas
 
Příspěvky: 42
Registrován: 07 zář 2012 13:47
Bydliště: Dačice

Re: Má zkušenost s inkousty Diamine

Příspěvekod ondra.j » 05 led 2013 23:25

Diamine Majestic Blue/Black - velice zajímavý inkoust, ovšem také poměrně rozporuplný. Měl jsem tu možnost jej vyzkoušet ve Vectoru od Parkera (hrot F) a v Art Penu firmy Rotring (nejužší hrot). Krásná barva, o něco tmavší než Parker Quink Blue Black a nejde tolik do zelena. Bohužel, má tendenci zasychat, a to velice rychle (rozepisovat jsem musel i po několika málo hodinách). Abych otestoval jak bude vypadat psaní EF hrotem, pořídil jsem si pár obyčejných čínských plnících per a tento inkoust jsem do něj také zkusil.

K mému potěšení tmavě modrá k tenké čáře velmi dobře pasuje, bohužel EF hrot zaschl snad do půl hodiny a po noci na stole nebylo pero schopné psát vůbec, bylo nutné hrot navlhčit vodou. Škoda, barva je nádherná. Předpokládám že silnější hrot by tolik nezasychal, ale v Parker IM mám teď jiný inkoust a nemám motivaci jej měnit.

Diamine Sapphire Blue - v současnosti můj druhý nejpoužívanější inkoust. Po krátkém experimentu v Parkeru IM (hrot M) jej používám ve Vectoru (hrot F) a v číně (EF). Tenčí hroty píší jemnou, mírně nafialovělou modrou barvou, subjektivně světlejší než je originální Parker Quink Blue. Ani po delším nepoužívání hrot nezasychá, a to ani v číně.
ondra.j
 
Příspěvky: 21
Registrován: 03 pro 2012 18:51

Další

Zpět na Inkousty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků