- Inkoust v kalamáři, nebo v bombičkách? - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Inkoust v kalamáři, nebo v bombičkách?

Čím napájíte svá pera? Používáte originální inkoust stejné značky jako pero, nebo nějaký jiný? Jakým odstínům dáváte přednost?

Re: Inkoust v kalamáři, nebo v bombičkách?

Příspěvekod Gek » 26 led 2016 10:07

To jsem tu někde už četl. Jen musím najít kde.

Co se bombiček týká, používám je rád. Mám i pero s konvertorem, Obé má něco do sebe. Plnění pera je rituál, jak je již zde popsáno. Sice plastikové lahvičky již necinkají při oklepání hrotu pera o okraj lahvičky ( používám jen KIN, k jinému inkoustu jsem se zatím nepropracoval ), ale přesto je to takové hezké.
Bombičky si hlídám a pokud dochází inkoust, vyměním. Odpadá pak mačkání bombičky, aby inkoust stekl na hrot. Pravdou ovšem je, že na přednášky nechodím a při psaní poznámek je mi tedy jedno, jestli se výměnou zdržím. Ale je to jen mžik.
Věci mají jen cenu radosti, kterou mohou způsobit. Richard Aldington
Gek
 
Příspěvky: 94
Registrován: 12 lis 2014 21:28
Bydliště: Moravany

Re: Inkoust v kalamáři, nebo v bombičkách?

Příspěvekod graphophilus » 26 led 2016 14:46

schimi píše:Vrtá mi hlavou jedna otázka.
Proč teče inkoust z konvertoru více než z bombičky?


Už jsme to někde řešili. Mám hypotézu, že k tomu dojde, když konvertor hůř těsní a přisává vzduch, což se u pístu jako pohyblivé části může snadno stát.
graphophilus
 
Příspěvky: 138
Registrován: 05 črc 2014 12:53

Re: Inkoust v kalamáři, nebo v bombičkách?

Příspěvekod schimi » 26 led 2016 15:42

Snažil jsem se odpověď najít, než jsem se zeptal, ale marně.
schimi
 
Příspěvky: 6
Registrován: 20 led 2016 08:50

Re: Inkoust v kalamáři, nebo v bombičkách?

Příspěvekod graphophilus » 26 led 2016 17:48

Jestli se o tom diskutovalo u nějaké konkrétní značky, tak se to nedá najít.

Ještě k bombičkám. Plnění bombiček skutečně není problém. Výhoda je, že se inkoust v lahvičce dá stříkačkou s jehlou nasát do poslední kapky. Stále jsem nevyřešil čištění pera, což by se snad občas mělo dělat. Když ho vypláchnu, zůstane v hrotu voda. Když vložím bombičku, tak pochopitelně nepíše. Mačkat bombičku se bojím, abych ji nerozmáčkl. Mám metodu, že s perem nad umývadlem zatřepu a po odstřiku už píše. Ale moc se mi to nelíbí. S adaptérem pero lépe vypláchnu a po naplnění ihned píše, celkově mi adaptér vyhovuje mnohem víc.
graphophilus
 
Příspěvky: 138
Registrován: 05 črc 2014 12:53

Re: Inkoust v kalamáři, nebo v bombičkách?

Příspěvekod schimi » 27 led 2016 16:06

Nikdo si nevzpomenete, proč inkoust vytéká z konvertoru rychleji? Prosím.

Zkoušel jsem konvertor diplomat a monteverde mini na peru Sheaffer VFM a z obou vytéká inkoust rychleji. U konvertoru diplomat bych vyloučil přisávání vzduchu kolem pístu. Může na to mít vliv kulička, která je v bombičce? Z monteverďáka jsem ji ztratil a v diplomatovi není.
schimi
 
Příspěvky: 6
Registrován: 20 led 2016 08:50

Re: Inkoust v kalamáři, nebo v bombičkách?

Příspěvekod Stenatko_Kokrspanela » 27 led 2016 17:39

Já si myslím, že to je vůlemi v mechanismu konvertoru, které se projevují s podtlakem... Bombička nemá moc vůli se měnit
Kája

Není umění psát na počítači... Papír neopraví hrubku, stejně tak papír neschová opravy.
Stenatko_Kokrspanela
 
Příspěvky: 295
Registrován: 23 pro 2012 00:53
Bydliště: Praha

Re: Inkoust v kalamáři, nebo v bombičkách?

Příspěvekod jakub.s » 27 led 2016 23:11

nemůže rychlost vytékání záviset i na inkoustu?

ad voda v hrotu, stačí chvíli držet na hrotu ubrousek nebo hadřík, stejně jako u inkoustu "vytáhne" vodu ven

jo a bombička vážně rozmáčknout prsty nejde:-) ale tomuhle se vyhnu, že pero obvykle čistím jen při naplňování (a změně) inkoustu, u bombiček na to kašlu a užívám si postupné změny barvy
jakub.s
 
Příspěvky: 75
Registrován: 30 čer 2014 12:17
Bydliště: Letná

Re: Inkoust v kalamáři, nebo v bombičkách?

Příspěvekod tritrek » 27 led 2016 23:16

graphophilus píše:Jestli se o tom diskutovalo u nějaké konkrétní značky, tak se to nedá najít.

Ještě k bombičkám. Plnění bombiček skutečně není problém. Výhoda je, že se inkoust v lahvičce dá stříkačkou s jehlou nasát do poslední kapky. Stále jsem nevyřešil čištění pera, což by se snad občas mělo dělat. Když ho vypláchnu, zůstane v hrotu voda. Když vložím bombičku, tak pochopitelně nepíše. Mačkat bombičku se bojím, abych ji nerozmáčkl. Mám metodu, že s perem nad umývadlem zatřepu a po odstřiku už píše. Ale moc se mi to nelíbí. S adaptérem pero lépe vypláchnu a po naplnění ihned píše, celkově mi adaptér vyhovuje mnohem víc.

Keď používam pero s konvertorom, tak po naplnení pera píše hneď. Niekedy naťahujem atrament priamo do konvertoru, potom pomali tlačím atrament späť do pera pomalým otáčaním kým sa neobjaví pod hrotom. Toto s bombičkou nespravíš. výhodou bombičiek však je mobilita - prost si ich naložíš pár do tašky a dovi-dopo, nič neriešiš. Dôjde atrament, prehodíš, nemusíš ťahať so sebou fľašku atramentu... všetko má svoje výhody.
S bombičkou sa mi už ale stalo, že atrament sa zhromadil na spodku (+-20%) a pero prestalo písať... divné
tritrek
 
Příspěvky: 297
Registrován: 07 led 2016 23:12
Bydliště: Slovensko

Re: Inkoust v kalamáři, nebo v bombičkách?

Příspěvekod Gek » 28 led 2016 08:17

Po plnění z lahvičky pero píše ihned, protože má celý hrot plný inkoustu. I když se hrot otře hadříčkem, inkoust v kanálcích zůstane, proto píše ihned. To u bombiček nenastává. Jedině se tomu lze vyhnout nasazením nové bombičky, ještě těsně před tím, než v ní inkoust dojde. To ale zase obnáší častou kontrolu. Ale to netrvá dlouho :) . A souhlasím s tím, že se bombička nerozmáčkne, když se z ní inkoust po výplachu pera tlačí do hrotu. ( Tedy ještě se mi to nestalo ).

Proč spouští konvertor více nevím. Přikláněl bych se k názoru, že bombička více těsní, tedy k přisávání vzduchu dochází pomaleji. Konvertor má v sobě pohyblivé části, a tím i rychlejší přisávání vzduch. Napadá mě ale, že stejně jako bombička by se muselo chovat pero s gumovým sosáčkem. Tam nebyly pohyblivé díly. Ale to už se dnes asi nevidí, nevím. Jaký inkoust je v bombičce a jaký v lahvičce nevím, ovšem předpokládám, že výrobce dává stejný. Takže spíše by se tento efekt projevil u různě u rozdílných výrobců.

Když už jsme u plnění, prosím jak plníte konvertor ?? Včera jsem plnil vyprané Jinhao a první násos byl pouze na polovinu. Tak jsem zkoušel různé metody. Nechat hrot potopený, naplnit, vytlačit inkoust zpět a znovu nasát. Nebo naplnit, otřít, otočit, vytočit vzduch, až je inkoust v hrotu a doplnit. Toto se mi zdá jako nejlepší. ( Ale zapatlal jsem si prsty. Ne, nejsem snad nešikovný, ale neměl jsem brýle :D )
Věci mají jen cenu radosti, kterou mohou způsobit. Richard Aldington
Gek
 
Příspěvky: 94
Registrován: 12 lis 2014 21:28
Bydliště: Moravany

Re: Inkoust v kalamáři, nebo v bombičkách?

Příspěvekod schimi » 28 led 2016 08:34

Konvertor - přes hrot nasavám pístkem do poloviny, vytáhnu hrot z inkoustu, otočím pero a nasaji vzduch pístkem na doraz. Tím odsaji inkoust z hrotu do konvertoru.
Potom pístkem vytlačím vzduch, až se v hrotu objeví inkoust. Znovu ponořit a nasát pístkem až nadoraz.
schimi
 
Příspěvky: 6
Registrován: 20 led 2016 08:50

PředchozíDalší

Zpět na Inkousty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků