- Vhodné odstíny Diamine k perům Waterman - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Vhodné odstíny Diamine k perům Waterman

Čím napájíte svá pera? Používáte originální inkoust stejné značky jako pero, nebo nějaký jiný? Jakým odstínům dáváte přednost?

Vhodné odstíny Diamine k perům Waterman

Příspěvekod Trpaslenka » 22 srp 2015 10:44

Dobrý den,
ráda bych se poptala, máte-li kdo jaké zkušenosti s kombinováním inkoustů Diamine a per Waterman.
Že není úplně jedno, co do čeho nalijete, jsem pochopila, už když jsem si bez většího hledání koupila do prvního dražšího pera, Parkeru I.M., Diamine Green/Black. Při denním psaní několika (i desítek) stran jsem pravidelně každé ráno měla problémy pero rozepsat (i přes pravidelnou údržbu). Protože krom ranních utrpení pero jinak psalo bez problémů, myslela jsem, že těch 30 mililitrů vypíšu a dál pořídím osvědčený inkoust (podle postřehů z fóra tedy buď Diamine Denim nebo Blue/Black Petrol).
Věc se nicméně má tak, že jsem si na letošek pořídila ještě Waterman Expert Deluxe, současně s koupí konvertoru do něj bych ráda objednala i nový inkoust. Popravdě by bylo nejlépe, kdyby sedl do obou mých per, což je jeden z důvodů, proč preferuji Diamine nad inkousty značek Parker a Waterman.
Nebo se mýlím, a je možné že jedna z těchto značek by zaručeně pěkně spouštěla v obou perech? Oželela bych tedy výběr odstínů, ve kterém má Diamine jednoznačně náskok a smířila se s klasickým modrým nebo lépe černým (čehož se ale u Parkera docela obávám, mám pocit, že byly zmínky o obsahu arabské gumy, která ještě víc ucpává chronické nespouštěče..?)
Všem moc děkuji za postřehy, názory a zkušenosti.
Trpaslenka
 
Příspěvky: 13
Registrován: 10 srp 2015 13:07

Re: Vhodné odstíny Diamine k perům Waterman

Příspěvekod vojtahlad » 25 srp 2015 08:31

Připadá mi, že největší tendenci k zasychání mají tmavé inkousty - černé, černo-modré, černo-zelené apod. Bohužel to vypadá, že zrovna tyhle máte v oblibě.

Modrý Parker bezproblémově používám dlouhá léta v nejrůznějších perech. Pravda, snad jediné, které s ním nepsalo spolehlivě, byl zrovna Waterman Expert, který měl tendenci k pozdním startům. Ale tam to připisuji spíš tomu, že si nesedne s mou rukou, protože podobné problémy jsem s ním měl i při zkoušení v obchodě, kde jej prodavačka namočila rozhodně do jiného inkoustu.

Bral bych to pragmaticky. Inkoust není auto, aby na něj člověk šetřil roky. Malý Diamine stojí 120 Kč, Parker 150. Kupte si, co se Vám líbí, a pokud se nebude chovat dobře, kupte si jiný ;) Osobně barvy zlomené do černa moc nemusím, takže nejsem schopen doporučit něco konkrétního. Poslední dobou je asi mým nejoblíbenějším Diamine ASA Blue - viz http://www.fountainpennetwork.com/forum/topic/164348-diamine-a-s-a-blue/
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Vhodné odstíny Diamine k perům Waterman

Příspěvekod graphophilus » 25 srp 2015 08:58

Sice nemám zkušenost s ničím z uvedených, ale na internetu se Waterman Florida blue hodnotí jako jeden z bezproblémových inkoustů, tak bych ho asi zkusil pro obě pera. Aspoň ho někdo zhodnotí. Má lahvičku tvaru mnohostěnu, která umožnuje čerpání i při poklesu hladiny v lahvičce. Ale osobní zkušenost nemám. Naprosto bezproblémový inkoust, který zkouším na problémových perech, je modrý Koh-i-noor, ale má dost nevýraznou barvu. Černým inkoustům se vyhýbám po zkušenosti s černým Crossem (což je údajně Pelikan). Fungoval by dobře při vyplachování pera každý týden, což nedělám. Diamine se vyhýbám po přečtení diskuse na tomto foru, co všechno některé barvy provádějí. Jedna negativní reakce na Petrol byla ve vláknu Diamine taky. Za spolehlivý inkoust považuji modrý Pilot, pro hroty F je vynikající, je ale dost tekutý, takže na hrotu M dělá širší čáru, což ale nevadí tomu, kdo píše většími písmeny.
graphophilus
 
Příspěvky: 138
Registrován: 05 črc 2014 12:53

Re: Vhodné odstíny Diamine k perům Waterman

Příspěvekod Trpaslenka » 26 srp 2015 18:50

Moc díky za odpovědi, k jejich přečtení jsem se nicméně dostala až s křížkem po funuse. Nakonec jsem koupila Absolute Brown od Watermana, na první naplnění do Experta spustil nádherně, přišel ale teprve dnes dopoledne. Tak uvidím, co to udělá přes noc, ale snad to bude dobré.
S Parkerem to asi budu muset vzdát. Mám tu ještě odstín Jade Green od Diamine, tak asi zkusím naplnit tím, třeba bych s ním mohla aspoň zvýrazňovat a dělat nadpisy.
Trpaslenka
 
Příspěvky: 13
Registrován: 10 srp 2015 13:07

Re: Vhodné odstíny Diamine k perům Waterman

Příspěvekod Trpaslenka » 26 srp 2015 20:25

Jen rychlá momentka, jsem nadšená a tak zkusím aspoň ždibec radosti sdílet.
Pero krásně spouští, na můj vkus akorát, aby stopa byla pěkně plná a mokrá.
Na hrot šíře F je stopa na mě trochu široká, ale ač jsem příznivkyně tenkých linií, nemohu se ubránit dojmu, že celkově širší stopa k inkoustu sedne.
No a inkoust - nemohu se vynadívat. Odstín Absolute brown od Watermana - nádherný sametově sytý teplý játrový odstín, při větší plošce vyniká měděný světlejší podtón. Celkově inkoust dost tmavý a usedlý, že se nebojím jej použít k oficiálním účelům.
Obrázek
Během pár dní bych zkusila ještě nějaké poznatků napsat a zkusit kousek psaní naskenovat :) Zatím jen (snad ne unáhlený) nadšený palec nahoru.
Trpaslenka
 
Příspěvky: 13
Registrován: 10 srp 2015 13:07

Re: Vhodné odstíny Diamine k perům Waterman

Příspěvekod ToFF » 28 srp 2015 19:24

Budeme se těšit na ukázku. Hnědé inkousty mám rád, ikdyž je teď momentálně příliš neužívám.
ToFF
 
Příspěvky: 60
Registrován: 07 dub 2013 10:45

Re: Vhodné odstíny Diamine k perům Waterman

Příspěvekod Juraj1 » 20 kvě 2016 10:36

Do Waterman Hemisphere GT uz prez rok pouzivam Diamine Registrars. Foto: http://imgur.com/FzfdbNu Je to vyborny inkoust, ktery dobre pise a pri dobre hygiene s nim nejseou zadne problemy.
Juraj1
 
Příspěvky: 20
Registrován: 25 úno 2012 13:21

Re: Vhodné odstíny Diamine k perům Waterman

Příspěvekod Josef.Pope » 21 kvě 2016 12:32

Trpaslenka píše:Že není úplně jedno, co do čeho nalijete, jsem pochopila, už když jsem si bez většího hledání koupila do prvního dražšího pera, Parkeru I.M., Diamine Green/Black. Při denním psaní několika (i desítek) stran jsem pravidelně každé ráno měla problémy pero rozepsat (i přes pravidelnou údržbu). Protože krom ranních utrpení pero jinak psalo bez problémů, myslela jsem, že těch 30 mililitrů vypíšu a dál pořídím osvědčený inkoust (podle postřehů z fóra tedy buď Diamine Denim nebo Blue/Black Petrol).


Toto není problém inkoustu, ale pera. Parker I. M. he známý tim, že v něm inkoust zasychal. Dokonce i Parker přistoupil k úpravě víčka.

Osobně vlastním I. M. jak se starým, tak s novým víčkem. Situace se dost zlepšila, ale občas je nutné peru pomoct. U Watermanu se vsadím, že takový problém nebude.
Mám pera jak Waterman, tak Parker a Waterman je jasná volba.
Josef.Pope
 
Příspěvky: 50
Registrován: 30 říj 2012 23:26
Bydliště: Brno


Zpět na Inkousty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků