Stránka 1 z 2

Písmo

PříspěvekNapsal: 07 úno 2013 22:16
od Stenatko_Kokrspanela
Odkud čerpáte styl písma? Já osobně prohledal půlku google, ale najít krásnou předlohu krasopisu se mi nedaří.

A pokud opominu krasopis jaký písmo a styl preferujete?

Re: Písmo

PříspěvekNapsal: 08 úno 2013 07:43
od Nefrita
Píšu písmem, které jsem se naučila ve škole před mnoha lety. Krasopis jsme měli až do páté třídy! Mám technickou střední školu, zde jsem se učila psát tiskací normalizované písmo. Klasické školní písmo - pro mnohé krasopis - mne více oslovuje než dnešní písmo, které se zkouší na několika základních školách - Comenia Script. Nyní se učím tzv. copperplate styl (mědirytina - dalo by se říci, stínované klasické školní písmo).
Odkaz na literaturu jsem vložila do tématického okruhu "Kaligrafie a kaligrafická pera". O historii písma se můžete dočíst v knize Krásné písmo ve vývoji latinky (I. + II. díl) od Františka Muziky. Z USA jsem si objednala knihu The Universal Penman od George Bickhama. V této knize jsou ukázky různých stylů, je z čeho čerpat. Na youtube je mnoho návodů, odkazů např.: https://www.youtube.com/watch?v=ulY35OazzhQ

Re: Písmo

PříspěvekNapsal: 08 úno 2013 09:27
od tomkeb
Asi tak do 16 let jsem psal klasickým psacím písmem, ve kterém jsem spatřoval však jisté nevýhody – podle stupně únavy jsem jím někdy psal až nečitelně, taky se mi nelíbila nutnost ho někde kombinovat s tiskacím, např. ve zkratkách psaných velkými písmeny nebo vzorcích. Tak jsem si řekl, že tiskace radši budu psát vše. Nejdřív jsem psal vyloženě rovným tiskacím písmem, pak jsem ale na VŠ zjistil, že je to moc pomalé a přešel jsem na písmo, které by se dalo přirovnat ke kurzívě, pokud to jde, tak písmena napojuji, ale nedělám kvůli tomu různé smyčky a klikyháky.

Vlastně by se dalo říct, že teď píšu tak, jako bych se naučil Comenia Script a splnil představy tvůrců, tj. vycházel z obecných tvarů písmen, ale přizpůsobil si je sobě.

Obrázek

Re: Písmo

PříspěvekNapsal: 23 úno 2013 10:07
od Stenatko_Kokrspanela
http://sdrv.ms/YkyDyb

Je to boj :) ale na rychlý psaní mi pořád vychází lépe použít tiskací písmo, které následně lépe rozluštím než písmo psací.

Re: Písmo

PříspěvekNapsal: 05 bře 2013 23:06
od Golfista
Stenatko_Kokrspanela píše:Odkud čerpáte styl písma? Já osobně prohledal půlku google, ale najít krásnou předlohu krasopisu se mi nedaří.

A pokud opominu krasopis jaký písmo a styl preferujete?

Taky jsem dlouho hledal. Nemám ještě ujasněno, jak vlastně chci psát, ale mám favority v psaní.
Třeba toto v drobné úpravě: http://tieba.baidu.com/f/tupian/pic/d24 ... 529922d158

Re: Písmo

PříspěvekNapsal: 05 bře 2013 23:12
od Stenatko_Kokrspanela
Krásné písmo a docela dobrý zdroj motivace. Odkaz je zdrojem inspirace, děkuji.

Tyto zdobené prvky se snažím nasazovat na velké písmenka, ale pro běžné psaní to je nepoužitelný :) ale je hezké když si udělám změnu v písmenkách, kde slovu mohu dát zvláštní význam jen tím, že jej odliším.

Re: Písmo

PříspěvekNapsal: 06 bře 2013 19:58
od Nefrita

Re: Písmo

PříspěvekNapsal: 06 bře 2013 20:56
od Golfista
Vše co jsem kdy našel a zaujalo mě, jsem vytiskl. Pak se z toho líp vybírá a rozhoduje, které písmo vlastně použít. I procvičování psaní je snazší s předlohou v ruce, než na monitoru. Zalíbilo se mi psaní kaligrafickým perem William Mittchel. To namáčení v inkoustě a později v kalamáři má pro mne ohromné kouzlo.
Používám tuto sadu: http://www.ebay.com/itm/251211368232?ss ... 1497.l2649
Až mi dorazí vzorky Nodller´s inkoustů vyzkouším je samozřejmě taky. Nečastěji píšu perem označeným 0784F. Chtěl jsem je použít na perokresbu, ale o psaní už taky moc uvažuji.

Re: Písmo

PříspěvekNapsal: 07 bře 2013 09:29
od Nefrita
Rovněž si vše tisknu a písmo analyzuji. K procvičování používám také pauzovací papír. Je dobré mít linkované papíry - jsou k dispozici ke stažení na http://www.iampeth.com/lessons_guidesheets.php Zde si můžete stáhnout linkované listy podle druhu písma. Je to velká pomoc. K psaní používám Gillott 303.

Re: Písmo

PříspěvekNapsal: 09 bře 2013 18:57
od Golfista
O těch papírech vím. Použil jsem je, ale neseděli mi. Tak jsem si udělal podobné, na formát A3 a vytiskl. Zrovna nějakou dobu ladím velikost písma, aby to k něčemu vypadalo. Podle toho, pak budu dělat zkušební, linkované papíry.
Koupil jsem si dřevěné násadky. Je to podstatně příjemější pocit je držet v ruce, než ty plastové.

Jak sem vložím fotku? Chtěl jsem Vás pobavit, kde a jak mám inkousty...