- Jaké kaligrafické pero? - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Jaké kaligrafické pero?

Vše o kaligrafii a kaligrafických perech.

Re: Jaké kaligrafické pero?

Příspěvekod Renata.S » 24 zář 2013 16:53

trige: já mám frontier rovnou ve čtyřech verzích, a všechny píšou krásně hladce, jsou to asi moje nejoblíbenější pera. Ani jedno není z ebay. Na některých věcech se prostě nesmí šetřit, člověk se většinou spálí.
TWSBI Diamond 580 <F>
Parker Frontier <F> (Twilight, Translucent Blue, Stainless Steal CT, Stainless Steal GT)
Parker Urban Metro Metallic CT <F>
Parker Vector Standard Calligraphy
Pilot 78G <B>
Renata.S
 
Příspěvky: 46
Registrován: 23 bře 2013 20:26

Re: Jaké kaligrafické pero?

Příspěvekod Renata.S » 24 zář 2013 19:26

Renata.S píše:
Určitě jí budu ještě zkoušet a kdybych změnila názor, nebo pokud bude B hrot lepší než předchozí dva, určitě to sem ještě napíšu.


Tak dnes jsem zkoušela hrot B z kaligrafické sady Vector, a je prozatím asi ze všech nejlepší. Hrot F odpovídá zhruba Pilotu 78G s kaligrafickým hrotem, ale psaní je takové tvrdší. M hrot mi přijde nejhorší.
Jinak jsem pero porovnávala s jiným Parkerem Vector, který mám doma (koupený v čechách, made in UK), a odlišnosti tam jsou. Tenhle je oproti tomu anglickému takový "odfláknutý". Každopádně za ty peníze to docela ujde...
TWSBI Diamond 580 <F>
Parker Frontier <F> (Twilight, Translucent Blue, Stainless Steal CT, Stainless Steal GT)
Parker Urban Metro Metallic CT <F>
Parker Vector Standard Calligraphy
Pilot 78G <B>
Renata.S
 
Příspěvky: 46
Registrován: 23 bře 2013 20:26

Re: Jaké kaligrafické pero?

Příspěvekod MELL » 23 říj 2013 21:18

Novodobí kaligrafovia ;-), úplní začiatočníci, pokročilí, profesionáli, dávam do pozornosti výhodnú ponuku: KaligrafickE OcelovE PERA v tradičnej nemeckej, rakúskej, československej vysokej kvalite :shock: (vyrobené od roku 1986 :o ) určené na písanie/kreslenie od najtenších čiar 0,5 mm - 4 mm. 8-) Bližšie info: http://ostatne.bazos.sk/inzerat/3042527 ... bfeder.php 8-)
MELL
 
Příspěvky: 1
Registrován: 23 říj 2013 21:14

Re: Jaké kaligrafické pero?

Příspěvekod hrochmav » 12 čer 2014 15:25

Dobrý den, chtěl jsem moc poprosit o radu. Před časem jsem na aukru koupil sadu původních dřevěných násadek, jenže u nic nebyl náhradní vyměnitelné hlavice (nevím, jak se tomu říká přesně). Prostě ta část, která drží vlastní pero. Ty se mi podařilo sehnat na e-bay, jenže jsou delší, než by bylo třeba. Víte o někom, kdo by je mi mohl zkompletovat? Případně mi poradil, jak bych mohl následně se synovci vytvořit pero například z dikobrazího ostnu, či pavího pera? Děkuju moc. Marek Vejvoda
hrochmav
 
Příspěvky: 4
Registrován: 12 čer 2014 15:04

Re: Jaké kaligrafické pero?

Příspěvekod graphophilus » 31 črc 2014 17:14

hrochmav píše:Dobrý den, chtěl jsem moc poprosit o radu. Před časem jsem na aukru koupil sadu původních dřevěných násadek, jenže u nic nebyl náhradní vyměnitelné hlavice (nevím, jak se tomu říká přesně). Prostě ta část, která drží vlastní pero. Ty se mi podařilo sehnat na e-bay, jenže jsou delší, než by bylo třeba. Víte o někom, kdo by je mi mohl zkompletovat? Případně mi poradil, jak bych mohl následně se synovci vytvořit pero například z dikobrazího ostnu, či pavího pera? Děkuju moc. Marek Vejvoda


Do násadky se dává (ocelové) pero. Osobně, když je kupuji, jim říkám perko do násadky, protože slovo pero je víceznačné, a prodavačka mi dobře rozumí. Myslím, že se prodává snad v každém papírnictví, ale ty se hodí do plastových násadek koh-i-noor, takže je třeba vyzkoušet, zda se hodí do staré dřevěné násadky. Prodává se také ve všech výtvarných potřebách, protože je nezbytné pro perokresbu (pokud se nepoužije redispero, které udrží víc tuše). Ocelová perka ve výtvarných potřebách se prodávají v obrovském množství tvarů, rozměrů a tvrdostí. Pro kreslení a psaní se stínováním jsou vhodnější perka měkčí, ale ta se dříve rozskřípou a potom píší tlustě. Při nákupu je vhodné si perko prohlédnout proti světlu, aby nebylo rozskřípáno už v obchodě, což se někdy stává. Žádné nemá moc velkou trvanlivost, odhaduji při psaní tak pět listů A4, potom začne psát dost tlustě a není to hezké. Je třeba upozornit, že nové perko bývá někdy naolejované, takže se na něm neudrží inkoust a je třeba je otřít suchým hadříkem. Jako inkoust je ideální dokumentní koh-i-noor, který má všechny vlastnosti vynikající kromě údajné leptavosti hrotu plnícího pera, což u perek do násadky vzhledem k jejich životnosti nepředstavuje žádný problém. Krásně se také píše tuší, ale v tom případě je třeba perko občas otřít hadříkem. Jedno perko stojí asi dvacet korun.
Ve výtvarných potřebách se někdy prodává i husí brk a rákosové pero, která se rovněž používají pro perokresbu, ale ty jsem nezkoušel. Ve výtvarném umění se oceňuje jejich přirozeně nerovnoměrná linka ve srovnání se strojovou linkou ocelového pera (nemluvě o moderním rýsovacím peru). Paví pero by snad šlo skrytě vytrhnout pávovi v zámeckém parku, ale asi by křičel. Pero je třeba vysušit, zbavit blanky a seříznout perořízkem podle způsobu psaní. Já jsem se ale vždy spokojil s ocelovými perky a ptáky jsem nechal na pokoji.
graphophilus
 
Příspěvky: 138
Registrován: 05 črc 2014 12:53

Re: Jaké kaligrafické pero?

Příspěvekod graphophilus » 31 črc 2014 17:27

ypres_bass píše:můžete mi někdo prosím jednoduše vysvětlit rozdíl mezi:
Kaligrafické pero-perko na malování-perko na psaní-redispero ?

viz třeba http://www.papirnictvipavlik.cz/psaci-a ... icka-pera/

dík


Na uvedené stránce jsou nesmysly, nebo jsou obrázky jen ilustrativní. Na mnoha obrázcích označených jako redispero je takzvané dámské pero na psaní, které dobře znám (takové to úzké). Redispero je na konci podstatně rozšířeno v kotouček a je opatřeno plíškem, který na hrotu umožňuje udržet více inkoustu. Ostatní pera (perka) do násadky mohou být na konci buď ostrá, nebo opatřená kuličkou jako má plnicí pero. Perko s kuličkou je určeno k psaní bez stínování (tj. změny tloušťky čáry přítlakem), ostré perko je určeno k psaní i kreslení. Pro kreslení používám měkčí perka.
graphophilus
 
Příspěvky: 138
Registrován: 05 črc 2014 12:53

Re: Jaké kaligrafické pero?

Příspěvekod vojtahlad » 31 srp 2014 13:14

Pořídil jsem si Pilot Parallel a mohu ho doporučit. Kdybych měl stručně shrnout své pocity, je to vítězství praktičnosti nad estetikou. Je založeno na úplně odlišném principu - místo jednoduchého hrotu používá dva rovnoběžné plíšky a inkoust je veden škvírou mezi nimi.

Přednosti: Píše hladce, spolehlivě a plynule. Inkoust je rovnoměrně veden na celou šířku hrotu, tloušťka tahu nekolísá podle množství inkoustu. Na jednu bombičku nebo náplň konvertoru toho napíšete hodně. Nezasychá, po návratu z týdenní dovolené obě pera psala prakticky hned (v jednom byl červený Pilot dodaný v bombičce s perem, ve druhém černý Pelikan 4001). Dá se psát i rohem - pokud písmo obsahuje nějaké ozdoby psané tenkým tahem, nepotřebujete na ně druhé pero. Umožňuje barevné přechody, ukázka je třeba zde (od 1:10): https://www.youtube.com/watch?v=neIPNhWthJo

Nedostatky: Tenké tahy jsou silnější než u klasických per, takže je menší kontrast v tloušťce tahu. To vadí zejména u nejužšího hrotu. Na druhé straně nemusíte dělat tak přesné tahy. Pero samo je dost ošklivé. Je hranaté a vyrobené z plastu, který si na nic nehraje. V balení není konvertor, který stojí přes polovinu ceny pera. Kombinace barev pro přechody je třeba vychytat, některé kombinace inkoustů vytvářejí nehezké přechodové barvy.

Celkově: U mě dobrý. Píše se mi s nimi velmi dobře a na tom mi záleží nejvíc. Pokud si užíváte namáčení klasického kaligrafického pera a mazlíte se pohledem s jeho tvary, pak vám Pilot Parallel nemá co nabídnout. Tohle je takový nevzhledný pracant. Pokud se kaligrafii spíš učíte nebo píšete delší texty, mohl by vás zajímat, protože neprudí, nezdržuje, nepoutá na sebe pozornost a prostě píše.
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Jaké kaligrafické pero?

Příspěvekod gabiglass » 15 bře 2018 15:10

Kaligrafii se zabyvam jiz 14 let a pouzivam nasadky a ne plnici pera. Plnici pera mam rada, ale na bezne psani. Ziju v USA a tady je velky vyber.

Nasadky jsou rovne a takove kde davate perko pod urcitym uhlem. Rovne se pouziva hodne na italic psani a take na vsechny abecedy psane sirsim hrotem (broad edge). Koh-i-noor mival tuto nasadku.

Na copperplate nebo spencerian je vhodne oblique nasada. Myslim, ze nejlepsi jsou pera udelana primo na miru. Christopher Yoke, Unique Oblique, Ash Bush a Heather Held - daji se najit na Instagramu. Maji vyborne nasadky. Ja nejvic pouzivam jednu od Heather Held. Ma velky prumer a dobre se [img][img]drzi.[/img][/img]

Pak jsou take dulezite perka. moje oblibene jsou Brause EF66, Zebra G titanium, Esterbrook - vintage, nebo Nikko G.
gabiglass
 
Příspěvky: 2
Registrován: 15 bře 2018 14:47

Předchozí

Zpět na Kaligrafie a kaligrafická pera

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků