- Pilot Parallel - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Pilot Parallel

Vše o kaligrafii a kaligrafických perech.

Pilot Parallel

Příspěvekod vojtahlad » 05 úno 2017 18:13

Před časem jsem slíbil o těchto perech něco napsat a teď jsem se k tomu konečně dokopal. Omlouvám se za zpoždění.

Pilot Parallel jsou kaligrafická pera, která se vyrábější ve čtyřech barevně odlišených šířkách: červené 1,5 mm, žluté 2,4 mm, zelené 3,8 mm a modré 6 mm. Shodnou barvu má víčko i část pera, takže pokud si na rozdíl ode mne zapamtujete, jaké barvě odpovídá která šířka, sáhnete vždy hned pro to pravé. Šířku 6 mm považuji pro formát A4 za příliš velikou, takže jsem ji nekupoval. Zbývající tři mám.

V balení je kromě pera ještě instruktážní letáček se vzory pár kaligrafických písem, plastová fólie na čištění, tuším dvě bombičky (černá a červená, černé byly možná dvě) a cosi, co vypadá jako konvertor, ale není to konvertor. Je určen na proplachování vodou a přestože vypadá úplně stejně jako konvertor mého Pilota 78G, něco uvnitř dovolí nasadit jej jen částečně, takže netěsní a nedá se použít pro inkoust. Zdatný kutil by to něco možná dokázal odstranit, já jsem si zbaběle přikoupil konvertor (čili plus 200 Kč).

Parallel má unikátní konstrukci hrotu, který je tvořen dvěma paralelními plechovými plátky. Jsou skutečně dva, nikoli jeden ohnutý. Dá se mezi nimi protáhnout list papíru nebo přibalená plastová čisticí fólie. Ne že by ji člověk potřeboval. Hrana dotýkající se papíru je opatřena několika vrypy, pravděpodobně usnadňují stékání inkoustu.

Inkoust je veden mezi oběma plátky na celou šířku hrotu. To je výhodné zejména u větších šířek, protože se bez problémů dostává až ke krajům tahu. Klasické kaligrafické pero, kde je inkoust veden zářezem jen do středu a ke krajům se rozlévá, podle mne končí někde kolem dvou milimetrů. Při větší šířce už se inkoust ke kraji spolehlivě nedostane. Naproti tomu Parallel není nijak omezen.

Psát se dá rovnocenně z obou stran, reálně ale všechna tři má pera mají jednu stranu lepší (hladší, rovnoměrněji spoštějící apod.). Dá se psát i rohem. Samozřejmě to docela drhne, ale papír netrhá a zanechává tenkou rovnoměrnou stopu. To se hodí, pokud písmo kromě základních širokých tahů obsahuje ještě nějaké tenké linie nebo ozdoby. Ty se dají psát rohem a člověk si vystačí s jedním perem. U klasického kaligrafického bych potřeboval ještě obyčejné pero naplněné stejným inkoustem.

Obrázek

Vzhledově je Pilot Parallel mimořádně šeredné pero. Nepochybně nejošklivější, které mám. Část kolem hrotu je hranatá a přísně účelová. Násadka je velmi dlouhá (zavřené pero měří 17 cm, bez víčka pak 16 cm), její tvar je v pořádku, ale je vylisována z jakéhosi stříbřitého plastu, který vypadá ultralevně. Jediná věc, která lahodí mému oku, je víčko. Má zajímavé tvary, zářivou barvu a použitý plast vypadá solidně. Celkově je ale Parallel čistě účelové pero, neočekávejte od něj žádné estetické orgie.

Obrázek

Nicméně pera si člověk pořizuje zejména na psaní a tady je to dost dobré. Všechna tři má pera jsou mokrá, inkoust dávkují poctivě a rovnoměrně na celou šířku tahu (díky své konstrukci). Tenký tah, kdy člověk hrotem píše po délce, je u všech stejně široký. V důsledku toho je rozdíl mezi tenkým a širokým tahem celkem malý u šířky 1,5 mm, ideální pro 2,4 mm a velmi vysoký pro 3,8 mm. Na fotografii vidíte srovnání všech tří šířek:

Obrázek

Nad 2 mm žádnou konkurenci nemám, nicméně šířka 1,5 mm je poměrně populární, takže jsem zkusil nejmenšího Parallela porovnat s Lamy Safari osazeným hrotem 1,5 mm a stejnou šířkou z kaligrafické sady Hero 5028. Lamy má z těch tří zřetelně nejtenčí tenký tah, čili i největší kontrast mezi silným a slabým tahem. Také dává nejméně inkoustu. Parallel a Hero píší skoro stejně.

Obrázek

Marketingově hojně využívanou schopností per Parallel je míchání inkoustů. Funguje to tak, že vezmete dva Parallely a podržíte je svisle hroty proti sobě. Když se hroty dotknou, inkoust z horního pera začne stékat do toho spodního. Teče velmi rychle. Na fotografii vidíte, že když jsem hroty jen ťukl o sebe, ovlivnil černý inkoust z horního pera jen první písmeno. Když jsem hroty přidržel u sebe zhruba sekundu, ještě sedmé písmeno je ztmaveno.

Obrázek

Míchání je velmi efektní, ale moc je nepoužívám. Ono to chce plánovat dopředu a mít v perech natankovány vhodné inkousty. Toho nějak nejsem schopen.

Za významná plus Parallelů považuji, že nezasychají. Prostě nezasychají. Často v nich mívám inkousty s třpytkami (Diamine Shimmer, Emerald of Chivor) a přestože perem nepíši jeden i dva týdny, startuje okamžitě. V nejtenčím jsem měl půl roku Brandy Dazzle a fungovalo bez problémů. Skladuji je vodorovně.

Pokud bych to měl shrnout: V šířce 2,4 a 3,8 mm je Parallel naprostý mazel a doporučuji všemi deseti. Máte-li spadeno na plakáty, jděte i do toho nejširšího. Naproti tomu 1,5 mm bych si znovu nekoupil. V téhle šířce nenabízí proti konvenčním perům celkem nic (tedy pokud jste si nezamilovali míchání inkoustů) a s těmi konvenčními se mi psalo o chlup lépe. Neumím to příliš popsat, ale s Parallelem jsem měl pocit, že se obtížněji strefuji při navazování tahů. Podle mě to způsobuje, že hrot je umístěn nezvykle uprostřed, zatímco klasické pero je "hornoplošník". U téhle šířky vždycky raději sáhnu po Hero 5028 než po Parallelu. Nemluvě o ceně, tam se Hero 5028 prostě porazit nedá.
Naposledy upravil vojtahlad dne 26 dub 2018 21:57, celkově upraveno 1
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Pilot Parallel

Příspěvekod pet84rik » 05 úno 2017 18:17

parada
pet84rik
 
Příspěvky: 508
Registrován: 30 lis 2014 14:36

Re: Pilot Parallel

Příspěvekod Toams » 05 úno 2017 19:02

Super, normalne mam chut si zohnat tu 2,4 alebo 3,8 mm. Lamy Safari 1,5 mm uz mam, ale tak vypisanu ruku ani nahodou.
Z čoho sa učíš, ako dlho sa tomu venuješ atd.?
Architecture begins where engineering ends.
W. Gropius
Toams
 
Příspěvky: 474
Registrován: 01 dub 2016 22:41

Re: Pilot Parallel

Příspěvekod vojtahlad » 05 úno 2017 19:27

Věnuji se tomu nesystematicky a nárazově, nicméně pár desítek let už to bude.

Na učení mi připadá asi nejlepší Kaligrafie od Harrise, jenže bude k sehnání tak nanejvýš v antikvariátu. Calligraphy od Manuskriptu také také vůbec není špatná. Je to tenoučké (necelých 40 stran) a jsou tam jen čtyři písma, zato je to psáno hodně pedagogicky, včetně upozornění na nejčastější chyby a tak.

Řada písem se pak dá najít na webu. Dva mé oblíbené zdroje:

vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Pilot Parallel

Příspěvekod Toams » 05 úno 2017 19:45

hmm, budem musiet nieco poriesit ...
ktorým pismom zacat, uncialou? alebo italikou?
Architecture begins where engineering ends.
W. Gropius
Toams
 
Příspěvky: 474
Registrován: 01 dub 2016 22:41

Re: Pilot Parallel

Příspěvekod tritrek » 05 úno 2017 20:20

Toams píše:hmm, budem musiet nieco poriesit ...
ktorým pismom zacat, uncialou? alebo italikou?

Začni klasickými miniskulami, potom majuskule, potom italika, potom unciala, potom blackletter...
Ináč ja mám veľa kníh, ale na začiatok sa mi zdá táto dobrá: http://neoluxor.cz/umeni/velka-kniha-kaligrafie--26443/
tritrek
 
Příspěvky: 297
Registrován: 07 led 2016 23:12
Bydliště: Slovensko

Re: Pilot Parallel

Příspěvekod vojtahlad » 05 úno 2017 20:59

Unciála mi připadá asi nejsnazší. Naopak italika je dost těžká, udržet stejný sklon není žádná švanda.
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Pilot Parallel

Příspěvekod tritrek » 07 úno 2017 12:47

vojtahlad píše:Unciála mi připadá asi nejsnazší. Naopak italika je dost těžká, udržet stejný sklon není žádná švanda.

...čo ja viem... veď italika je taký prechod medzi písaním a tlačeným písmom...
tritrek
 
Příspěvky: 297
Registrován: 07 led 2016 23:12
Bydliště: Slovensko

Re: Pilot Parallel

Příspěvekod Toams » 07 úno 2017 16:35

no si to skus, ja som si skusil ... a fakt to nie je svanda udrzat ten sklon
Architecture begins where engineering ends.
W. Gropius
Toams
 
Příspěvky: 474
Registrován: 01 dub 2016 22:41

Re: Pilot Parallel

Příspěvekod tritrek » 07 úno 2017 21:58

Toams píše:no si to skus, ja som si skusil ... a fakt to nie je svanda udrzat ten sklon

Mám pár desiatok strán za sebou... :)
tritrek
 
Příspěvky: 297
Registrován: 07 led 2016 23:12
Bydliště: Slovensko

Další

Zpět na Kaligrafie a kaligrafická pera

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků