- Kaligrafická sada Hero 5028 - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Kaligrafická sada Hero 5028

Vše o kaligrafii a kaligrafických perech.

Kaligrafická sada Hero 5028

Příspěvekod vojtahlad » 25 úno 2016 13:34

Jedná se o běžnou kaligrafickou sadu typu "tři v jednom", která obsahuje jednu násadku, víčko a konvertor a tři spodní poloviny pera s kaligrafickými hroty různých šířek, konkrétně 1,1, 1,5 a 1,9 mm.

Po rozbalení mě čekala dvě překvapení. První: pero je velmi štíhlé. Určitě se jedná o nejštíhlejší kaligrafické pero, které jsem kdy držel. Tady je vidíte v porovnání s Pilotem 78G - rozměry jsou velmi podobné:

Obrázek

Druhé: Kvalita provedení předčila mé očekávání. Kdesi na Internetu jsem četl, že vypadá lacině. Za prvé si řekněme, že je laciné (nějakých 130 Kč), takže má celkem nárok. Pero je plastové, čili lehké, ovšem plast je poměrně robustní a působí solidním dojmem. Z fotografií to není moc vidět, ale černý povrch je polomatný a můj subjektivní pocit z něj je, že vypadá výrazně lépe, než by odpovídalo jeho ceně. K tomu se přidává i velmi kvalitní zpracování - vše přesně sedí, nic se neviklá, nevšiml jsem si žádných nedodělků nebo kazů.

Mou jedinou výtkou vůči provedení je, že stříbrný kroužek oddělující úchop od násadky je součástí úchopu a z těch tří je jen na jednom. Když používám širší hrot, je uprostřed pera prázdná drážka.

Obrázek

Hroty jsou v obvyklých šířkách - například Lamy vyrábí přesně stejné rozměry. S tím rozdílem, že za cenu celé sady koupíte jeden hrot Lamy (pokud nakupujete levně, v Penshopu stojí jeden hrot 240 Kč). Spodní strana psací hrany je šikmo seříznuta, takže píšete touto šikmou ploškou. To na jedné straně znamená velmi hladké psaní, na druhé poněkud menší kontrast, protože tenká čára je o něco silnější.

Všechny tři hroty píší velmi hladce a spolehlivě, nezaznamenal jsem problémy s vynechávávním nebo pozdními starty. Tok inkoustu je solidní. Tady vidíte jejich srovnání, včetně porovnání s Pilotem Parallel 1,5 mm. V jeho případě bych řekl, že tenká čára je ještě o něco silnější, ale zrovna na tomhle papíru to tak nevypadá.

Obrázek

Do per pasují standardní mezinárodní bombičky a konvertory. Použil jsem konvertory z jiných čínských per, abych mohl každému hrotu dopřát jeho inkoust. Určitý problém ovšem je, že víčko je jen jedno a hrot není čím zavřít. Pokud chcete něco napsat a střídat hroty, dá se násadka jednoduše přehazovat, ale dlouhodobě má smysl mít naplněn jen jeden hrot.

Celkový dojem je velmi dobrý. Pár kaligrafických per a sad už jsem měl v ruce (Rotring, Sheaffer, Pelikan) a tahle se mezi nimi rozhodně neztratí. Kvalitou provedení a vzhledem patří rozhodně k těm lepším, zatímco cenou je hluboce pod všem ostatními. Pokud si chcete někdy kaligraficky zaexperimentovat, vřele doporučuji. Poslouží dobře a poměr cena/výkon je nepřekonatelný.

Pravda, po vzorech písem se musíte poohlédnout jinde. Ke kaligrafickým sadám bývá přibalen instruktážní manuál nebo leták, tady není vůbec nic.
Naposledy upravil vojtahlad dne 26 dub 2018 21:44, celkově upraveno 1
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Kaligrafická sada Hero 5028

Příspěvekod tritrek » 25 úno 2016 15:09

Super recenzia! Tiež mám tú istú sadu (na ceste) tak sa už teším, dokonca ešte viac :)
tritrek
 
Příspěvky: 297
Registrován: 07 led 2016 23:12
Bydliště: Slovensko

Re: Kaligrafická sada Hero 5028

Příspěvekod vojtahlad » 19 úno 2018 23:38

Zhruba po dvou letech se začaly objevovat vlasové praskliny v úchopech. Už jsou prasklé dva ze tří hrotů. Zřejmě je hrot naražen silou a v materiálu je pnutí, které se po čase projeví. Perem se dá normálně psát, jen prasklinou lehce prosakuje inkoust a špiní úchop, takže si člověk umaže ruce. Pero je mi ovšem stále natolik sympatické, že jsem obratem objednal nový exemplář, tentokrát ještě mnohem levněji (dolar za pero, druhý za dopravu, čili pod 50 Kč).
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48


Zpět na Kaligrafie a kaligrafická pera

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků