- obsluha, plnění, čištění a vše kolem... - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

obsluha, plnění, čištění a vše kolem...

Obecná diskuze o plnicích perech, rollerech propiskách atd. Proč píšete nebo nepíšete perem, proč a kdy jste začali psát plničkou, co vám tento způsob psaní přináší?

Re: obsluha, plnění, čištění a vše kolem...

Příspěvekod vyrbl » 06 čer 2012 09:11

Myslím, že bombičky mají svoje opodstatnění ... záloha na cesty ... rychlost a "čistota" výměny ... bombičky mají větší kapacitu než konvertor

Ale já osobně taky bombičky nepoužívám - z ekonomických a ekologických důvodů.
Navíc nabídka inkoustů v lahvičce je obrovská v porovnání s několika málo druhy v bombičkách.
Pro případ nouze mám s sebou dvě pera.
Parker Frontier SS GT, P. Vector SS GT, P. Jotter Special Blue
Obchůdek: Krásné psaní a věcičky ... ITBlog ... URL1
vyrbl
 
Příspěvky: 39
Registrován: 20 črc 2011 08:20

Re: obsluha, plnění, čištění a vše kolem...

Příspěvekod Nefrita » 06 čer 2012 17:22

vyrbl píše:Myslím, že bombičky mají svoje opodstatnění ... záloha na cesty ... rychlost a "čistota" výměny ... bombičky mají větší kapacitu než konvertor

Ale já osobně taky bombičky nepoužívám - z ekonomických a ekologických důvodů.
Navíc nabídka inkoustů v lahvičce je obrovská v porovnání s několika málo druhy v bombičkách.
Pro případ nouze mám s sebou dvě pera.



Souhlasím. Ovšem začátečník zřejmě začíná s bombičkami, které bývají u levnějších per standardem. Také jsem tak začínala. Dnes mám téměř ve všech plnicích perech konvertory a je opravdu příjemné používat různé barvy inkoustů. Jedno plnicí pero mám jen na bombičky, další plnicí pero zn. Pelikan má zabudovaný plnicí systém a to opravdu nemá chybu.
Nefrita
 
Příspěvky: 63
Registrován: 11 bře 2012 14:06

Re: obsluha, plnění, čištění a vše kolem...

Příspěvekod Petr.T.M. » 16 dub 2013 11:14

Já bych měl takový dotaz: Jak čistit pero, v němž mám standardně voděodolný pigmentový inkoust ??? :shock: :? Jmenovitě Sailor Sei-Boku ?? Máčení ve vodě ? Když usazeniny jsou voděodolné?? :?:
Waterman Expert Esstential Taupe CT 'F'; Sheaffer 100 Gift Collection 'F'; Parker Vector Stainles Steel 'F'; Parker Vector Black 'F'; Sheaffer VFM Matte Black 'F'; Jinhao 159 'M'; X-Pen Matrix Blue 'F'; NO-NAME ?
Petr.T.M.
 
Příspěvky: 95
Registrován: 23 úno 2013 21:29
Bydliště: Hranice

Re: obsluha, plnění, čištění a vše kolem...

Příspěvekod Renata.S » 19 dub 2013 21:01

Hodně mě zaujala informace o tom, že není vhodné používat inkoust starší než jeden rok. V Parkeru Frontier jsem dobré 4 roky používala inkoust, který původně patřil mému dědovi, který s ním psal už v době, kdy mu bylo okolo dvaceti let. To znamená, že mému inkoustu bude něco okolo 65 let :shock: . Má nádhernou tyrkysovou barvu, podle které vždycky každý snadno rozeznal moje zápisky, a nemám pocit, že by za ta léta mým perům nějak ublížil. Plním s ním občas i svá ostatní pera. Do této chvíle jsem myslela, že není možné, aby se inkoust zkazil. Opravdu už někomu z vás inkoust zplesnivěl?
TWSBI Diamond 580 <F>
Parker Frontier <F> (Twilight, Translucent Blue, Stainless Steal CT, Stainless Steal GT)
Parker Urban Metro Metallic CT <F>
Parker Vector Standard Calligraphy
Pilot 78G <B>
Renata.S
 
Příspěvky: 46
Registrován: 23 bře 2013 20:26

Re: obsluha, plnění, čištění a vše kolem...

Příspěvekod Golfista » 19 dub 2013 21:36

Petr.T.M. píše:Já bych měl takový dotaz: Jak čistit pero, v němž mám standardně voděodolný pigmentový inkoust ??? :shock: :? Jmenovitě Sailor Sei-Boku ?? Máčení ve vodě ? Když usazeniny jsou voděodolné?? :?:

Přesně tuhle otázku si kladu taky.
Golfista
 
Příspěvky: 95
Registrován: 18 pro 2012 20:53

Re: obsluha, plnění, čištění a vše kolem...

Příspěvekod Walter20 » 19 dub 2013 23:23

Renata.S píše:Hodně mě zaujala informace o tom, že není vhodné používat inkoust starší než jeden rok. V Parkeru Frontier jsem dobré 4 roky používala inkoust, který původně patřil mému dědovi, který s ním psal už v době, kdy mu bylo okolo dvaceti let. To znamená, že mému inkoustu bude něco okolo 65 let :shock: . Má nádhernou tyrkysovou barvu, podle které vždycky každý snadno rozeznal moje zápisky, a nemám pocit, že by za ta léta mým perům nějak ublížil. Plním s ním občas i svá ostatní pera. Do této chvíle jsem myslela, že není možné, aby se inkoust zkazil. Opravdu už někomu z vás inkoust zplesnivěl?


Nepoužívat inkousty starší jednoho roku - striktně řečeno - je samo o sobě nesmyslné doporučení. Také mimo jiné používám, respektive jsem donedávna ještě používal, i deset, dvacet a více let let staré inkousty (např. Gama, Parker, Koh-I-Noor). Jde spíše o to, aby daný inkoust (bez ohledu na stáří) nevykazoval známky "zkaženosti" (viditelná sedlina, popřípadě cizorodé látky, které zde evidentně nepatří, plíseň, nestandardní zápach, divná/neadekvátní barva apod.). Bavíme se samozřejmě o inkoustech vhodných pro plnící pera (v případě starších inkoustů je dobré také znát, na jakém základě byl vytvořen - viz např. možné různě silné "dryáky" na bázi komplexu železa a duběnky, upravené specialitky z "domácí kuchyně", či "zajímavý" dárek z cest po Indii apod.). Myslím, že k tomuto tématu se dá najít spousty rozumných postřehů. Výběrem:

Old Inks in Your Pens

Many people ask us if they should use old ink and we believe this is another one of those common sense issues! We use 50+ year old ink frequently in new fountain pens and vintage fountain pens with excellent results. Before using old inks, you need to take a few precautions.

Vintage Ink Precautions:

1. Check to make sure there is no sediment, mold or other non-ink substance floating around or in the bottom of the bottle. Solids don't flow well, keep them in the bottle and out of your pens.

2. Look at the color of the ink, if it has taken on an odd hue that just doesn't look right - keep the ink in the bottle.

3. Unscrew the lid and take a little sniff, if you notice any unusual odor, screw the lid back on and refrain from using the ink.

Vintage Blue and Blue-Black Inks

These seem to have survived the years better than other colors of inks and are a pretty good place to start if you're looking to try vintage inks. Older Sheaffer Skrip, Parker Quink and Carter's Inks are generally pretty stable inks and we've had good results using these.

Never, never, ever use Drafting, Drawing or India Inks
in a fountain pen - these contain shellac which can gum up the insides of a fountain pen quickly. Early iron gall based inks can also be very corrosive to a fountain pen and I urge that you try them out with a dip pen or glass pen instead of a fountain pen.

MYTH: From time to time people are told that they should buy a fresh bottle of ink at least once a year and that ink only lasts a year. This is nonsense! As long as your bottle of ink looks and smells good, keep using it, no need to toss out perfectly good ink.


Viz http://www.pendemonium.com/ink_facts.htm

Fresh Ink - Old Ink

Can you use old ink? Most will agree you can, provided the ink has not been subject to sunlight, and has been properly capped.

Give the bottle a shake and try it. If in any doubt, always have a cheaper pen available for your more daring moments. I store my inks in a closed cupboard and when sitting for long periods of time they are not exposed to light. I have been using inks that are many years old with no problem.

I notice that the new line of Montblanc inks that were issued started in 2011 have a date makred on the outside of the box.


Viz http://www.marcuslink.com/pens/ink/
Walter20
 
Příspěvky: 189
Registrován: 31 črc 2012 09:38

Re: obsluha, plnění, čištění a vše kolem...

Příspěvekod Walter20 » 20 dub 2013 00:31

Petr.T.M. píše:Já bych měl takový dotaz: Jak čistit pero, v němž mám standardně voděodolný pigmentový inkoust ??? :shock: :? Jmenovitě Sailor Sei-Boku ?? Máčení ve vodě ? Když usazeniny jsou voděodolné?? :?:


Pokud někdo v plnícím peru používá pigmentový inkoust (Sailor, Platinum), většinou je doporučováno, aby pero naplněné tímto inkoustem bylo používáno - s ohledem na možnost zaschnutí a z toho případné problémy s čištěním - co nejčastěji (tedy vhodné zvláště pro každodenní "psavce"). Pokud by takové pero mělo zůstat ladem / bez použití déle než týden, zbylý inkoust je lepší raději vypustit a pero včetně konvertoru vymýt. Viz např. info prodejců (prevence):

Platinum Pigment Ink Bottle

Platinum Pigment Ink is pigmented ink suitable for fountain pens - for documents, drawings (including line and wash) and general-purpose use. However, this ink does have the potential to damage pens if not used according to instructions. This ink can dry and clog fountain pen feeds if left too long. It is only suitable for pens that are in daily use and if the pen is to be left more than a couple of days without use then we advise flushing the pen and converter.

Platinum Pigment Ink Information
The following is copied directly from Platinum and contains important information about using Platinum Carbon ink, which also applies to Platinum Pigment Ink:

Carbon Ink uses pigmented ink in order to improve the water-resisting property, light stability and heat-resisting properties while normal Black/Blue Black ink is water-based with dyes.
That is why the carbon ink is suitable for important documents such as official documents which need to be stored for a long time. Some people use the carbon ink to draw a rough design for a picture painted in watercolors or colored inks because carbon ink is run-proof.

You should be careful, however, to deal with carbon ink in your fountain pen.
Ultrafine particle carbon powder was included in the ink.
Comparing to the ink water-based with dyes, it tends to be stopped up because particles are coarse. If you use your fountain pen with the carbon ink everyday, there may not come problems but in case you have long period to use the fountain pen, it will be clogged.
It causes serious problem because it is not easy to clean the pen clogged with the ink and dried up.
Here are some tips about using carbon ink in your fountain pen.

(1) Please pull out the ink cartridge/converter you are using and clean the nib completely before you use the carbon ink.
(2) If you do not use the fountain pen in carbon ink for more than one week, please pull out the ink and wash the ink converter thoroughly.

We recommend this carbon ink especially to the heavy users who love to write and write. The more you write, the better its performance will be.


Viz http://www.cultpens.com/acatalog/Platin ... ottle.html

Tips for using Platinum Pigment and Carbon Inks:

- Before using this ink completely clean your fountain pen and converter.
- Close the cap on the pen when it is not in use.
- Best for fountain pens that are used daily.
- If you do not use your fountain pen for more than one week, wash the feed, nib and converter thorougly.
- If you use this ink on a regular basis it is recommended that you wash the feed and nib of your pen with lukewarm water once a month.
- If your pen experiences any skipping, dry-writing or clogs, clean the pen thorougly.


Viz http://www.shopwritersbloc.com/platinum ... e-red.html

Brian Goulet (Gouletpens.com) obdobně doporučuje:

Pigmented inks should be cleaned more often (every 3-7 days is best).


Viz http://www.inknouveau.com/2012/06/fp101 ... nance.html

Nějaké postřehy k čištění obecně:

http://www.marcuslink.com/pens/ink/

http://www.nibs.com/PenMaintenance.htm

http://www.gouletpens.com/Pen_Use_s/1131.htm

FOUNTAIN PEN INK CLEANING KIT:

http://www.platinum-pen.co.jp/products/ ... /eink.html
Walter20
 
Příspěvky: 189
Registrován: 31 črc 2012 09:38

Re: obsluha, plnění, čištění a vše kolem...

Příspěvekod Golfista » 20 dub 2013 09:33

Bude někdo takovou čistící sadu kupovat? Přidal bych se...
Golfista
 
Příspěvky: 95
Registrován: 18 pro 2012 20:53

Re: obsluha, plnění, čištění a vše kolem...

Příspěvekod tomkeb » 20 dub 2013 10:28

Ten balíček se sice tváří, jako by v něm mělo být něco zázračného, přesto bych tipoval, že bude obsahovat prostý detergent… možná by se stejného výsledku dalo docílit, kdyby se pero protáhlo například Jarem.
Obrázek
tomkeb
 
Příspěvky: 166
Registrován: 27 pro 2012 19:45

Re: obsluha, plnění, čištění a vše kolem...

Příspěvekod Walter20 » 20 dub 2013 11:20

Co je konkrétně obsahem "čistícího" sáčku od Platinum, to nevím, ani jsem nehledal. Na Gouletpens nabízejí čistící prostředek(-y) např. na bázi (J.B.'s Mega Perfect Pen Flush):

Ingredients: distilled water, ammonia, biodegradable anionic surfactants, ethanol.


http://www.gouletpens.com/JBs_Perfect_P ... bpfl16.htm

Sekce příslušenství pro čištění plnících per (nabídka):

http://www.gouletpens.com/Shop_All_Pen_ ... s/1202.htm
Walter20
 
Příspěvky: 189
Registrován: 31 črc 2012 09:38

PředchozíDalší

Zpět na Obecná diskuze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků