- obsluha, plnění, čištění a vše kolem... - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

obsluha, plnění, čištění a vše kolem...

Obecná diskuze o plnicích perech, rollerech propiskách atd. Proč píšete nebo nepíšete perem, proč a kdy jste začali psát plničkou, co vám tento způsob psaní přináší?

obsluha, plnění, čištění a vše kolem...

Příspěvekod Josse » 14 kvě 2011 16:48

Jak plnící pero skladovat, čistit, plnit, …

Čištění plnícího pera
Rozšroubujte pero
Očistěte (propláchujte) hrot vodou, dokud nebude voda čistá.
Pokud používáte pero na bombičky nebo konvertor, dejte celou část s hrotem přes noc do čisté vody.
Hrot by měl být zcela ponořen ve vodě.
Používejte vodu pokojové teploty. Nejlepší je destilovaná voda (voda z vodovodu často obsahuje částice, které by mohly ucpat přívodní kanálky hrotu). Nikdy nepoužívejte teplou nebo horkou vodu (teplo by mohlo roztáhnout některé vnitřní části pera) ani alkohol, mohlo by to zničit přívodní kanálky nebo jiné části pera.
Nechte hrot odmočit na 10 až 15 minut, poté jej vysušte papírovým ubrouskem. Pokud je to potřeba nechte hrot odmočit přes noc.
Pero čistěte vždy po několika týdnech nebo vždy když měníte barvu inkoustu.
K čištění pera je rovněž možné použít ultrazvukovou čističku, pokud by se vám náhodou doma nějaká válela.

Používání plnícího pera
Pokud používáte konvertor, pero se plní tak, že konvertor necháte na peru nasazený. Hrot pera dáte do lahvičky s inkoustem tak, aby byl zcela ponořený. Konvertor vyprázdníte (vytlačíte vzduch) a natáhnete inkoust. Poté již jen otřete hrot papírovým kapesníčkem nebo utěrkou. (Jak vyměňovat bombičky, tady psát nebudu )
Když píšete, netlačte na hrot, mohl by se tím zničit. Dobré plnící pero by mělo po papíře klouzat hladce.
Používejte čerstvý inkoust. Nepoužívejte inkoust z lahvičky, který je starší než jeden nebo dva roky. Používáte-li starší inkoust, nejprve se vždy přesvědčte, zda na povrchu neplesniví. Potom starý inkoust zamíchejte, abyste viděli, že v něm nejsou žádné kousky nebo usazeniny na dně (to by totiž znamenalo, že inkoust již začal tuhnout).
Před plněním pera inkoust promíchejte.
Černý inkoust obsahuje arabskou gumu, proto nikdy nenechte černý inkoust v peru zaschnout. Pero by se tím mohlo poškodit. Pokud víte, že pero nebudete delší dobu používat, vyčistěte jej dříve, než v něm inkoust zaschne.
Pokud používáte dokumentní inkoust, měli byste pero čistit pravidelněji a opravdu poctivě (dokumentní inkoust je totiž kyselejší). Nedoporučuji inkoust Koh-i-noor (ani normální ani dokumentní). I když budete o pero správně pečovat, inkoust Koh-i-noor vám poměrně rychle zničí hrot (na jednom lacinějším peru mi kovový hrot dost rozleptal).
Nebo naopak, doporučuji používat pouze kvalitní inkousty (Diamine, Parker, …).
Inkoust (lahvičky, bombičky) nenechávejte na slunci, aby inkoust nevybledl.
Nepoužívejte křídový papír, protože jeho povrch je chemicky ošetřený a neabsorbuje inkoust. Inkoust bude při psaní zůstávat v hrotu a nakonec jej ucpe (resp. ucpe přívodní kanálky).
Při cestování letadlem nechte pero prázdné (bez inkoustu). Vlivem nízkého tlaku v letadle, by mohl inkoust samovolně vytékat z pera.
Když pero nepoužíváte, mějte jej vždy zavřené.
Nikomu pero nepůjčujte, protože hrot pera se přizpůsobuje majiteli, který s ním píše (úhlu, tlaku, …).
Pokud náhodou někomu pero půjčíte, nedávejte mu k němu vršek. Pojistíte si tím, že vám pero vrátí.
Pokud vaše pero nezačne hned psát (zřejmě proto, že jste jej nějakou dobu nepoužívali), je v hrotu a přívodních kanálcích zřejmě zaschlý inkoust. Nesnažte se pero rozepsat tím, že byste tlačili na hrot. Raději hrot naočte do vody a nebo do inkoustu stejné barvy. Pokud to nepomůže, pero vyčistěte.

Skladování pera
Pokud víte, že delší dobu nebudete plnícím perem psát, vyprázdněte jej a vyčistěte předtím, než jej uložíte.
Pokud pero právě nepoužíváte, uchovávejte jej ve svislé poloze hrotem nahoru a zavřené víčkem (například v hrníčku, kalíšku, …). Zabráníte tak hromadění a zasychání inkoustu v hrotu a přívodních kanálcích.


tento text neni muj pouze jsem ho objevil zde
Josse
 
Příspěvky: 98
Registrován: 26 dub 2011 09:55
Bydliště: Ostrava, Uherský brod

Re: obsluha, plnění, čištění a vše kolem...

Příspěvekod kibi » 14 kvě 2011 20:35

zajimave, dekuju... :)
inkoust fakt muze zplesnivet? :shock:
kibi
 
Příspěvky: 14
Registrován: 14 kvě 2011 20:30

Re: obsluha, plnění, čištění a vše kolem...

Příspěvekod Josse » 14 kvě 2011 22:14

o tom plesnivění jsem taky slyšel poprvé ale je to asi možné .... zas ale na druhou stranu mám doma po strýci inkoust Barock ktery je prokazatelně starší než 40 let a nic mu neni používám ho na slavnostnější věci měl jsem dvě lahvičky ale už nevím kde je ta druhá myslím že ztvrdnul ale ta první je i po te době v pořádku.
Mě spíš překvapila ta informace o rozežírání hrotu inkoustem Koh-i-noor...
Naposledy upravil Josse dne 15 kvě 2011 09:00, celkově upraveno 1
Josse
 
Příspěvky: 98
Registrován: 26 dub 2011 09:55
Bydliště: Ostrava, Uherský brod

Re: obsluha, plnění, čištění a vše kolem...

Příspěvekod kibi » 14 kvě 2011 22:40

K-I-N jsem roky pouzival, nez me otravila ta modra barva, ale lahvicku tu mam, starou asi tak 15 let, plesniva neni... o dokumentnim jsem ale slysel hodne oskliveho :)
kibi
 
Příspěvky: 14
Registrován: 14 kvě 2011 20:30

Re: obsluha, plnění, čištění a vše kolem...

Příspěvekod maxowu » 27 kvě 2011 21:06

Před cca 10ti lety jsem si psal deník plnícím perem-tuším to byl inoxcrom, ale po ani né půl roce mě ho totálně rozežral dokumentní inkoust K-I-N.V hrotu byly vyžrané díry téměř durch.
Žíravé jsou všechny dokumentní inkousty založené na duběnkovém inkoustu.
Normální K-I-N mi připadá OK.
maxowu
 
Příspěvky: 56
Registrován: 25 dub 2011 12:01
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: obsluha, plnění, čištění a vše kolem...

Příspěvekod vyrbl » 20 črc 2011 09:05

Ještě bych se vrátil k tomu k-i-n ... mě to hrot rozežralo, ale byl to levný hrot na levném peru ... tak je otázka, kdo za to může ...
a když tak nad tím přemýšlím, možná to nebyl k-i-n, ale donau (takový inkoust v bombičkách, který koupíte za pár korun v obchoďáku)

Tak jsem to přehodnotil a na svých stránkách jsem varování zúžil jen na dokumentní inkoust k-i-n (to je totiž mnoha lidmi ověřená skutečnost, jak tady potvrzuje maxowu).

Každopádně teď používám inkoust parker z lahvičky (a kvalitní pera s hroty z nerezu) a nemám problém - nezasychá v peru i když se na delší dobu zamyslím s otevřeným perem ;-)
Parker Frontier SS GT, P. Vector SS GT, P. Jotter Special Blue
Obchůdek: Krásné psaní a věcičky ... ITBlog ... URL1
vyrbl
 
Příspěvky: 39
Registrován: 20 črc 2011 08:20

Re: obsluha, plnění, čištění a vše kolem...

Příspěvekod AstonMartin » 30 dub 2012 17:45

Dobrý den,
pořídil jsem si pero od značky Parker. Ale poté co mi došel inkoust v bombičce, kterou mi do pera vložili v obchodě jsem trochu narazil, protože mi nová bombička nejde v peru prorazit. Možná se akorát bojím použít trochu víc síly...nevím. Bombičky mám original Parker. Není na to nějaký fígl??

Děkuji za odpověď
AstonMartin
 
Příspěvky: 1
Registrován: 30 dub 2012 17:40

Re: obsluha, plnění, čištění a vše kolem...

Příspěvekod vyrbl » 02 kvě 2012 11:13

pera Parker mají vlastní, nestandardní formát bombiček - ale pokud jsou bombičky značky Parker, mělo by to jít
Takže pokud to nejde silou, půjde to ještě větší silou ;-)
Parker Frontier SS GT, P. Vector SS GT, P. Jotter Special Blue
Obchůdek: Krásné psaní a věcičky ... ITBlog ... URL1
vyrbl
 
Příspěvky: 39
Registrován: 20 črc 2011 08:20

Re: obsluha, plnění, čištění a vše kolem...

Příspěvekod Nefrita » 02 kvě 2012 17:29

AstonMartin píše:Dobrý den,
pořídil jsem si pero od značky Parker. Ale poté co mi došel inkoust v bombičce, kterou mi do pera vložili v obchodě jsem trochu narazil, protože mi nová bombička nejde v peru prorazit. Možná se akorát bojím použít trochu víc síly...nevím. Bombičky mám original Parker. Není na to nějaký fígl??

Děkuji za odpověď


Také jsem byla při první výměně bombičky vyděšena. Pak jsem použila větší sílu, pero přežilo a já jsem mohla opět psát :)
Nefrita
 
Příspěvky: 63
Registrován: 11 bře 2012 14:06

Re: obsluha, plnění, čištění a vše kolem...

Příspěvekod tomsi » 05 čer 2012 19:45

Nefrita píše:
AstonMartin píše:Dobrý den,
pořídil jsem si pero od značky Parker. Ale poté co mi došel inkoust v bombičce, kterou mi do pera vložili v obchodě jsem trochu narazil, protože mi nová bombička nejde v peru prorazit. Možná se akorát bojím použít trochu víc síly...nevím. Bombičky mám original Parker. Není na to nějaký fígl??

Děkuji za odpověď


Také jsem byla při první výměně bombičky vyděšena. Pak jsem použila větší sílu, pero přežilo a já jsem mohla opět psát :)

fuj bombičky. jedině konvertor
tomsi
 
Příspěvky: 8
Registrován: 05 lis 2011 11:58

Další

Zpět na Obecná diskuze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků