- Prezidentská pera - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Prezidentská pera

Obecná diskuze o plnicích perech, rollerech propiskách atd. Proč píšete nebo nepíšete perem, proč a kdy jste začali psát plničkou, co vám tento způsob psaní přináší?

Prezidentská pera

Příspěvekod pfrista » 09 bře 2018 18:14

Ahoj všem, zajímala by mne historie podpisových per při inauguraci českých prezidentů. V minulosti se snažil Koh-i-noor prosadit svoji vlastní značku "President collection". V současnosti však tahle značka pera nevyrábí - nebo se mýlím? A jakými pery podepisoval Masaryk, Beneš nebo Havel?
Naposledy upravil pfrista dne 09 bře 2018 18:41, celkově upraveno 1
Pfrista
pfrista
 
Příspěvky: 15
Registrován: 13 dub 2013 17:35
Bydliště: Praha

Re: Prezidentská pera

Příspěvekod pet84rik » 09 bře 2018 18:40

Mám pocit že Klaus používal hlavne zahraničné perá z vlastnej kolekcie "Steal nib"
pet84rik
 
Příspěvky: 508
Registrován: 30 lis 2014 14:36

Re: Prezidentská pera

Příspěvekod pfrista » 09 bře 2018 18:46

:D :D :D :D :D :D
Jasně, čekal jsem to. Speciálně limitovaná edice z Chile. V tomhle kontextu je asi zajímavé, že včerejší ostudu podepsal Zeman přítomným Pelikanem;)
Pfrista
pfrista
 
Příspěvky: 15
Registrován: 13 dub 2013 17:35
Bydliště: Praha

Re: Prezidentská pera

Příspěvekod jakub.s » 09 bře 2018 21:50

Jestli je pořád vyrábí, netuším, ale rozhodně je pořád nabízí - pod značkou Hardtmuth:
web výrobce
web prodejce

Mají i speciální prezidenskou edici (jen 10 per), první použil Klaus v roce 2008, Zeman ho v roce 2013 odmítl s tím, že pero za milión nechce.
Letos podle informace předsedy parlamentu (odvysíláno na ČT) použil obyčejné pero (v záběrech byl nějaký Pelikan)

jinak pár záběrů z čtvrtečního přenosu/roportáží
Husák v roce 1975 nejspíš tehdejší Centropen
Havel v 89. vypadá na nějaké roller
Havel v 93.
Klaus v 2003, pero mělo stříbrné tělo a zlatý kroužek nad úchopem
podle tiskové zprávy Koh-i-nooru u příležitosti uvedení té prezidentské edice v 2008 to prý bylo Klausovo osobní, protože to připravené nepsalo - 2008 měl tedy Klaus Hardtmuth prezidentskou edici
Zeman 2013
a Zeman letos


pokud si to chete dát celé, tak tady, Husák nastupuje 17:30, před nám jsou ještě další prezidenti, ale tam jsem si nevšim žádnoho podpisu (jen jsem to projížděl, tak jsem je mohl přehídnout:-)
letošní pero zde, Pelikan od 2:00
jakub.s
 
Příspěvky: 75
Registrován: 30 čer 2014 12:17
Bydliště: Letná

Re: Prezidentská pera

Příspěvekod pfrista » 09 bře 2018 22:10

Celkem obdivuji, že dokážete z těch rozmazaných záběrů určit nějakou značku - třeba Centropen bych fakt neidentifikoval. Toho Pelikana jsem avizoval, toho jsem si vsiml. Nicmene chtel bych patrat spis po konkretnich faktech, nez po dokumentech, kde to nepozname.
Pfrista
pfrista
 
Příspěvky: 15
Registrován: 13 dub 2013 17:35
Bydliště: Praha

Re: Prezidentská pera

Příspěvekod jakub.s » 09 bře 2018 22:16

Tak já to rozhodně nepoznám:-) Jen mi přijde, ře za a) by se do Československa jen tak něco nedostalo, b) to pero je celkem subtilní, právě jako Centropeny kolem 70. let (které mám v šupleti)

Původně jsem hledal jen toho letošního Pelikana, kterého jsem včera zahlédl ve zprávách, no a protože jsem si nepamatoval, kde to přesně bylo, tak jsem objevil i ty ostatní záběry.
Taky bych rád viděl něco s větším rozlišením nebo oficiální zprávu (ta je jen k tomu roku 2008 a 2013), ale tolik se mi do toho zanořovat nechtělo:-)
jakub.s
 
Příspěvky: 75
Registrován: 30 čer 2014 12:17
Bydliště: Letná

Re: Prezidentská pera

Příspěvekod vojtahlad » 10 bře 2018 07:00

Z toho detailního záběru, na který výše odkazuje jakub.s, ten letošní Pelikan vypadá na M200 Smoky Quartz. Ale když předtím v záběru prezident podepisuje, vypadá to, že konec násadky je zlatý, což M200 nemá. Také mi připadá oblejší než M200, ale záběr může zkreslovat. Není nakonec ten detail M200 jen ilustrační a ve skutečnosti se podepisovalo něčím úplně jiným?
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Prezidentská pera

Příspěvekod vojtahlad » 10 bře 2018 08:24

Odpovím si sám ;)

Podle téhle fotografie je konec násadky černý a hranatý, skutečně to vypadá na Pelikan M200.
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Prezidentská pera

Příspěvekod pfrista » 10 bře 2018 10:27

Asi jste trochu mladší ročník (a já stárnu:), protože argument, že "do Československa by se jen tak něco nedostalo", je malinko kravina. Zrovna Husák luxus měl a uměl užívat. Vyznal se v koňaku, kouřil marlbora, nosil na míru šité obleky. A zřejmě běžně používal i lepší pera.

Ostatně to nebylo za komunismu tak těžké. Parker se dal tu a tam koupit v obyčejném papírnictví za cenu cca 40-60 Kčs. V 80. létech docela dost peněz. A občas byli k dostání i dražší kousky z lepší ligy - celkem běžně pak Caran d'Ache, nebo Pelikan - tím psával například běžně textař Pavel Vrba. Velmi ojediněle se našli lidé píšící Montblancem pamatujícím starší časy. Já se přiznám, že například "pověst" Centropenu jsem objevil až díky tomuto serveru. Za komunismu bylo české pero vždy synonymem zašpiněných rukou - všechny "pouštěly". Kdo mohl, psal "číňany" - což byla kopie Parkera. To ale asi nebyl Husákův případ.

jakub.s píše: Tak já to rozhodně nepoznám:-) Jen mi přijde, ře za a) by se do Československa jen tak něco nedostalo, b) to pero je celkem subtilní, právě jako Centropeny kolem 70. let (které mám v šupleti)

Původně jsem hledal jen toho letošního Pelikana, kterého jsem včera zahlédl ve zprávách, no a protože jsem si nepamatoval, kde to přesně bylo, tak jsem objevil i ty ostatní záběry.
Taky bych rád viděl něco s větším rozlišením nebo oficiální zprávu (ta je jen k tomu roku 2008 a 2013), ale tolik se mi do toho zanořovat nechtělo:-)
Naposledy upravil pfrista dne 10 bře 2018 22:15, celkově upraveno 1
Pfrista
pfrista
 
Příspěvky: 15
Registrován: 13 dub 2013 17:35
Bydliště: Praha

Re: Prezidentská pera

Příspěvekod plinha » 10 bře 2018 21:31

pfrista píše::D :D :D :D :D :D
Jasně, čekal jsem to. Speciálně limitovaná edice z Chile. V tomhle kontextu je asi zajímavé, že včerejší ostudu podepsal Zeman přítomným Pelikanem;)
pet84rik píše:Mám pocit že Klaus používal hlavne zahraničné perá z vlastnej kolekcie "Steal nib"



Já myslel, že se na tyto stránky chodí kvůli psaní, kvalitním psacím potřebám a vším s tím spojeným. Určitě se zde lidé neschází kvůli politice. Proto myslím, že by bylo vhodné, abyste tu svou "ostudu" řešil na jiných internetových diskuzích, kde se nachází více "demokratů".....

Jinak otázka je dobrá, bez té politické agitky by byla ještě lepší....
plinha
 
Příspěvky: 24
Registrován: 30 zář 2013 12:39
Bydliště: Lány

Další

Zpět na Obecná diskuze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků