- Sailor fude de manen - potřebuji poradit, inkoust/akvarel - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Sailor fude de manen - potřebuji poradit, inkoust/akvarel

Obecná diskuze o plnicích perech, rollerech propiskách atd. Proč píšete nebo nepíšete perem, proč a kdy jste začali psát plničkou, co vám tento způsob psaní přináší?

Sailor fude de manen - potřebuji poradit, inkoust/akvarel

Příspěvekod JimboXL » 22 pro 2023 20:32

Ahoj, jsem tu nový, dostal jsem sadu, pohrával jsem si s myšlenkou na kaligrafii. Mám Sailor fude de manen, konvertor, bombičky a nějaké inkousty. Konkrétně tedy Pilot Iroshizuku a kreslící inkousty Winsor and Newton, několik barev od každého. Taky sadu akvarelových barev, které jsou opravdu top kvalita. Rád bych se zeptal ohledně umění, myslíte, že toto pero bude vhodné na tzv. urban sketching nebo spíše kaligrafii, hledám koníček pro volný čas, kterého mám momentálně dost. Pera jako MontBlanc si bohužel nemohu dovolit, jsou nádherné, ale pro mně nedostupné v tuto chvíli. Do potřeb jsem investoval nemalé peníze, ale neudělal jsem pořádný průzkum nebo jinak řečeno si věci nenastudoval dostatečně a až dnes zjistil, že do Fude penu bych nejspíš Winsor dávat neměl, jelikož je kreslící, ani ten černý black indian ink, pokud se nepletu. Na druhou stranu nevím, jak dobře mohu sketchovat, případně kreslit s inkousty Iroshizuku, které jsou naopak do plnících per a spíše asi na kaligrafii. Mohu to nějak kombinovat, pletu se? Nebo doporučíte něco dokoupit? Díval jsem se na youtube a na kreslení někteří lidé doporučovali inkoust na dokumenty značky deAtramentis, alespoň na youtube....věřím, že zde najdu lidi, kteří jsou odborníci nebo alespoň mají letité zkušenosti ať už s psaním nebo kreslením a pomohou mi. Nemusí to být vyloženě urban sketching nebo kaligrafie, zajímají mně i jiné styly nebo techniky, které by se s těmito potřebami daly vyzkoušet. U těch inkoustů Pilot je nevýhodou, že vlastně nemohu kombinovat s akvarelovými barvami (not waterproof). Na youtube jsem viděl recenzi, kde dokonce i inkousty Winsor jsou uváděny, že nejsou vodě odolné, naopak na některých eshopech je psaný opak. Věřím, že mi zde někdo pomůže pro mně tyto záhady rozluštit, nerad bych nějak objednávku vracel nebo vyměňoval, to určitě ne, spíše mohu dokoupit, co bude potřeba a co poradíte. Zajímá mně třeba i bullet journal, pokud s tím tady někdo má zkušenosti, nevím, zda by tyto potřeby stačily. Případně se zeptám i na doporučení nějakého už lepšího diáře, pokud zjistím, že to bude možné, mile rád investuji do pěkných věcí, pokud budou kvalitní. Jak jsem uvedl, sadu nechci vracet, udělal jsem chybu, že jsem si vše řádně nenastudoval a nakupoval spíše instinktivně a hleděl trochu i na estetiku, Pilot Iroshizuku mně prostě zaujaly i po ztránce zpracování, krabičky atp. vím, moje chyba, ale snad lze nalézt nějakou techniku umění kombinující nějaký typ kaligrafie nebo hand letteringu....cokoli poradíte, so bych mohl vyzkoušet. Já koupil barvy Daniell Smith a ty stály více než fude pen a všechny inkousty dohromady, opravdu si myslím, že jsem v tomto chybu neudělal, spíše ve výběru zmiňovaných inkoustů....to jsem měl prostě více načíst, nastudovat na youtube, forum jsem objevil teprve včera, čili objednávka byla už u mně. Budu rád za Vaše názory, rady a tipy. Všem moc děkuji a přeji hezké prožití Vánočních svátků.
JimboXL
 
Příspěvky: 5
Registrován: 22 pro 2023 01:42

Re: Sailor fude de manen - potřebuji poradit, inkoust/akvare

Příspěvekod lupusminor » 22 pro 2023 23:32

Ahoj!
Plnicím perem hlavně píšu, nejsem odborník na použití inkoustu v umění. Značky inkoustů bych řešil až v druhé řadě. Rozdíl mezi kaligrafickými inkousty a těmi do plnicích per je zejména v hustotě. Kaligrafický inkoust se tedy používá zejména v namáčecích kaligrafických perech, protože v plnicích perech může více hrozit zasychání. Pokud pero po každém použití propláchneš, nemusíš mít žádné obavy. Pokud máš v úmyslu dělat kresby, a akvarely, pak bych se asi moc nehrnul do voděodolných inkoustů, protože ty by měly odolávat vodě, takže by už pak nemusely jít rozmývat štětcem. Dokumentní inkousty mají navíc tu vlastnost, že jsou trochu kyselé, takže v perech hrozí časem koroze. Zase není důvod propadat panice, čištění pera by mělo být dostatečnou prevencí.
Waterman Hémisphere Essential Stainless Steel, Sheaffer VFM Orange, Cross Century Aquatic Yellow, Lamy CP1 Black, TWSBI Eco-T Yellow-green, Gravitas Entry teal green
lupusminor
 
Příspěvky: 60
Registrován: 05 srp 2020 13:29

Re: Sailor fude de manen - potřebuji poradit, inkoust/akvare

Příspěvekod JimboXL » 23 pro 2023 01:07

lupusminor píše:Ahoj!
Plnicím perem hlavně píšu, nejsem odborník na použití inkoustu v umění. Značky inkoustů bych řešil až v druhé řadě. Rozdíl mezi kaligrafickými inkousty a těmi do plnicích per je zejména v hustotě. Kaligrafický inkoust se tedy používá zejména v namáčecích kaligrafických perech, protože v plnicích perech může více hrozit zasychání. Pokud pero po každém použití propláchneš, nemusíš mít žádné obavy. Pokud máš v úmyslu dělat kresby, a akvarely, pak bych se asi moc nehrnul do voděodolných inkoustů, protože ty by měly odolávat vodě, takže by už pak nemusely jít rozmývat štětcem. Dokumentní inkousty mají navíc tu vlastnost, že jsou trochu kyselé, takže v perech hrozí časem koroze. Zase není důvod propadat panice, čištění pera by mělo být dostatečnou prevencí.


Ahoj a moc děkuji za odpoved, mám v tom trochu chaos, těch produktů bylo hodně, nad kterými jsem uvažoval a zase si říkám, nic se nemá přehánět, vždycky mohu přikoupit jiné, lepší, pokud se nějaké technice budu věnovat vážněji. Chci se poptat, co se týče té kaligrafie jako takové, rád bych to nějak kombinoval a vyzkoušel, na jaké písmo by se to fude pero hodilo nebo na které se používá, pokud se tedy používá, preferoval bych evropské. Jinak jsem rád, že jsi se ozval, nečekal jsem rychlou odezvu, tak jsem vděčný za každou radu, knihy bohužel nemám, tak vše čerpám ze zahraničních youtube kanálů. Ještě jednou děkuji.
JimboXL
 
Příspěvky: 5
Registrován: 22 pro 2023 01:42

Re: Sailor fude de manen - potřebuji poradit, inkoust/akvare

Příspěvekod lupusminor » 23 pro 2023 11:54

No, moc to tady nežije, ale náhodou jsem šel kolem. Když už bych takové pero měl, zkusil bych si tím psát vše možné, a pak bych viděl výsledek a u nejhezčího pokračoval. Ostatně čekám, že časem přispěje někdo povolanější. Kaligrafie opravdu není můj obor.
Waterman Hémisphere Essential Stainless Steel, Sheaffer VFM Orange, Cross Century Aquatic Yellow, Lamy CP1 Black, TWSBI Eco-T Yellow-green, Gravitas Entry teal green
lupusminor
 
Příspěvky: 60
Registrován: 05 srp 2020 13:29

Re: Sailor fude de manen - potřebuji poradit, inkoust/akvare

Příspěvekod Sasori » 30 pro 2023 20:08

Ahoj,
co se týká inkoustů a jejich vlastností, nejlepší bude si koupit namáčecí pero (kaligrafické, skleněné), nebo něco podobného a vyzkoušet si vlastnosti jednotlivých inkousů a barev, ať zjistíš zda odpovídají tvým požadavkům a případně možností kombinovat.

Do plnícího pera, bych raději dával jen inkoust pro plnící pera, jinak ti hrozí, že si ho zničíš. Navíc není inkoust jako inkoust, jsou různé vodě odolné, archivační, s příměsemi "glitrů" apod. Může se stát, že pokud necháš zaschnout daný inkoust v peru, už se ti nemusí podařit ho opět "rozchodit" protože ti daný inkoust v peru zaschne a ucpe... Případně ti ho může poškodit díky hodnotě PH.

Co se týká daného pera, na klasické psaní asi nebude úplně ideální, mě by aspoň vadilo, že stačí trochu natočit hrot a už píše jinak. Spíše tedy na tu kresbu, kaligrafii apod. To chce prostě si ho osahat k čemu všemu ho potřebuješ a využiješ.

Na bullet jurnal je krásné to, že ti stačí "jakýkoliv" papír a psací nástroj. Jinak se doporučuje tečkovaný sešit, nebo zápisník a něco na psaní. Dají se koupit i nějaké rovnou na tuto metodu údajně dělané, ale podle mne to je jen "reklama". Já používám tečkovaný zápisník od Helma365, kde je cena zápisníku kolem 200 Kč. Na vypsání osnov, kalendáře, nadpisů atd. používám tenký fix, na zápisy informací apod. už používám plnící pero.

Snad jsem aspoň trochu pomohl a kdyby něco, stačí napsat. ;)
Kayu Puro, Michal Čiliak Burly chrome, Barclay 1304, Lamy Logo Black, Regal Cronos, Noodler's ink Charlie, Moonman T1, C1, Picasso Pimio, Kaco Edge, Nahvalur Nautilus, Waterman Hemisphere Stainless Steel CT
Sasori
 
Příspěvky: 26
Registrován: 12 úno 2022 23:18
Bydliště: Hranice

Re: Sailor fude de manen - potřebuji poradit, inkoust/akvare

Příspěvekod graphophilus » 31 pro 2023 14:59

Zdravím!
Je to celkem jednoduché. Uvedeným perem a inkoustem se dá kreslit do suchého akvarelu, jinak se to rozmaže. Každým inkoustem se dá provádět perokresba nebo lavírovaná perokresba perem, štětcem, nebo obojím. Vodoodolný inkoust se za mokra dá rozmývat, u nevodoodolného by se musela linie na konci obtáhnout, pokud bychom ji chtěli. Akvarelový štětec by se neměl namáčet do inkoustu. Uvedené pero není vhodné pro klasickou kaligrafii, možno použít pro moderní kaligrafii.
graphophilus
 
Příspěvky: 138
Registrován: 05 črc 2014 12:53

Re: Sailor fude de manen - potřebuji poradit, inkoust/akvare

Příspěvekod GreyWolf » 28 led 2024 21:36

Navážu na již řečené. Asi pozdě.

Tuš, nebo-li indian ink do plnicího pera nepatří. Zaschne a nedostanete to pryč. Totéž platí pro akrylové inkousty, pokud ovšem nejsou označeny jako po zaschnutí vodou rozpustné. Takže:

1. Namáčecí pero a tuš. Fajn, ale není to plnicí pero, takže neustále namáčet a riziko zvrhnutí lahvičky... Výhodou je, že je možné levně pořídit různá perka, je tedy např. je možno volit pružnost = variabilní šířka stopy. A pod akvarelem to fakt drží. A pero není vůbec potřeba, stačí seříznout stéblo rákosí. Perka prodává např. Zlatá Loď, Altamira, Artikon.

2. Plnicí pero + obyčejný inkoust přes již zaschlý akvarel. Výhodou je možnost použít běžný inkoust. Další výhodou je sytá stopa inkoustu - je to poslední vrstva nad akvarelem. Nevýhodou (ale možná se to dá obrátit do výhody) je to, že stopa je sytější a plnější než když se kreslí přímo na čistý papír. Je to dáno tím, že na papíře už je vrstva pigmentu a pojiva, takže to jakoby bere víc inkoustu. Pozor při použití drahého pera, protože některé pigmenty (typicky ultramarin, okry, sieny) mohou působit na hrot pera abrasivně.

3. Plnicí pero + obyčejný inkoust a akvarelem jít mezi linky a čáry inkoustu. Protože to člověk neuhlídá, občas se dotkne čáry inkoustu a ta se pak vpije do akvarelové výplně. Když to má člověk pod kontrolou, vypadá to super.

4. Plnicí pero + inkoust nerozpustný po zaschnutí. Tedy pigmentový inkoust. Po chvilce zaschnutí lze přes něj jít akvarelem zcela bez problému. Menší nevýhodou, ale opět to stejně tak může být výhoda, že vrstva akvarelu přes inkoust ztlumí kontrast čáry inkoustu. Takže je tato lavírovaná kresba harmoničtější.

Podle mého názoru jsou skvělé pigmentové inkousty od německé firmy Rohrer und Klingner. Označené jako Sketch Ink. Naprostá špička, různé barvy, rád používám Lotte a Lilly. U nás prodává Yuppi.cz. Doporučuji koupit zároveň od stejné firmy Reiniger = čisticí kapalinu, takže kdyby náhodou pero zůstalo pár týdnů ležet a nebylo dobře zavřené, lze ho vyčistit. S yuppi.cz super zkušenost, prodávají také, kromě jiných per a inkoustů, pera TWSBI.

Poznámka: Pigmentové inkousty obsahují částečky barevného pigmentu, takže je lahvičku dobré trochu protřepat. Klasické inkousty jsou "dye", tedy není v nich pigment a tedy se neusazují.

Poznámka: Fude de Mannen je super! Kdyby v nich inkoust zaschnul, není to tragédie, zas tak drahé pero to není a variabilita stopy je neuvěřitelná a pero to stačí pořád uzásobit. Se Sketch Inks používám i Lamy Safari (samozřejmě s konvertorem) a je to super, navíc se pero dá jednoduše rozebrat a vyčistit.

Poznámka - poslední, ale velmi důležitá: PAPÍR!!! Nejlepší je akvarelový čistě bavlněný. Vyzkoušejte strukturu: hot pressed, cold pressed (nebo také NOT), rough. Nabízí se jasně hladký hot pressed, ale vyzkoušejte si i cold pressed nebo rough. S Fude perem neuvěřitelně dynamická kresba!

Jo, a nezapomeňte, že Fude pero má nejenom různou linku dle sklonu pera, ale dá se také použít obráceně, pro extrémně jemnou stopu a například tak vyšrafovat velmi jemné přechody, nebo udělat obrys sotva znatelný.
GreyWolf
 
Příspěvky: 1
Registrován: 28 led 2024 20:48


Zpět na Obecná diskuze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 43 návštevníků