- Seřízení hrotu-jak na to? - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Seřízení hrotu-jak na to?

Obecná diskuze o plnicích perech, rollerech propiskách atd. Proč píšete nebo nepíšete perem, proč a kdy jste začali psát plničkou, co vám tento způsob psaní přináší?

Re: Seřízení hrotu-jak na to?

Příspěvekod Petr.T.M. » 05 dub 2013 07:40

Aha. Díky za návod. Do toho se raději pouštět nebudu. Vlastně jo - mám jeden vyřazený hrot Parkeru Vector co jsem s ním vzal o hranu stolu. To bych si to na něm mohl vyzkoušet.
Waterman Expert Esstential Taupe CT 'F'; Sheaffer 100 Gift Collection 'F'; Parker Vector Stainles Steel 'F'; Parker Vector Black 'F'; Sheaffer VFM Matte Black 'F'; Jinhao 159 'M'; X-Pen Matrix Blue 'F'; NO-NAME ?
Petr.T.M.
 
Příspěvky: 95
Registrován: 23 úno 2013 21:29
Bydliště: Hranice

Re: Seřízení hrotu-jak na to?

Příspěvekod Stenatko_Kokrspanela » 04 kvě 2013 10:45

Tak jsem dnes věnoval opět trochu úsilí svému Sonnetu a řekl bych, že trpělivost růže přináší

Stopa F hrotu Parker Sonnet - fialový inkoust se hodně přiblížila stopě Pilot 78G

http://sdrv.ms/167t4dG
Obrázek

Psáno na běžném papíře, který jsem vytáhl z kopírky

Inkousty:
Modrý Parker quink
Fialový - směs 3ml Waterman RED a 3ml Parker Quink

Fialový asi rozšířím o 1 podíl červeného tedy poměr bude 3 modrý a 4 červený. Tím předpokládám výraznější fialovou barvu.
Kája

Není umění psát na počítači... Papír neopraví hrubku, stejně tak papír neschová opravy.
Stenatko_Kokrspanela
 
Příspěvky: 295
Registrován: 23 pro 2012 00:53
Bydliště: Praha

Re: Seřízení hrotu-jak na to?

Příspěvekod tomkeb » 22 kvě 2013 20:15

Když tu padla zmínka o brusném papíře – nevíte někdo, kde by se v Praze dal sehnat nějaký s hrubostí kolem 10 000? Potřebuji zkrotit jeden starobylý hrot a nechce se mi vyhazovat za poštovné…
Obrázek
tomkeb
 
Příspěvky: 166
Registrován: 27 pro 2012 19:45

Re: Seřízení hrotu-jak na to?

Příspěvekod Golfista » 28 kvě 2013 00:03

To že několik per po delší době zasychá a několik mi jich píše perfektně dál, je seřízením, nebo něčím jiným? Inkousty ve všech používám Noodler's. Někde jsem četl, že průtok je daný mezerou. Měřil jsem ji a má +/- 0,02 mm.
Golfista
 
Příspěvky: 95
Registrován: 18 pro 2012 20:53

Re: Seřízení hrotu-jak na to?

Příspěvekod Walter20 » 28 kvě 2013 08:34

Ad zasychání: Záleží na konkrétním příkladu. Svou roli sehrává více faktorů: Pero (včetně způsobu aktuálního seřízení), v něm použitý inkoust (i v rámci stejného výrobce najdeš inkousty s velmi rozdílným složením/vlastnostmi, a to i s ohledem na zasychání), těsnost pera jako celku (především s akcentem na řešení uzávěru), zvolený materiál a návrh vnitřních součástí pera, s nimiž je inkoust v kontaktu atd. (Z dalších vlivů, které se v různé míře můžou podílet na akceschopnosti daného pera je možno zmínit i teplotu a vlhkost okolního prostředí.)
Walter20
 
Příspěvky: 189
Registrován: 31 črc 2012 09:38

Re: Seřízení hrotu-jak na to?

Příspěvekod tombik » 01 črc 2014 19:45

Já osobně řešil také Parker IM. Byl jsem z něj šíleně nešťastný, léta jsem používal inkoust Pilot (protože jsem vždy používal pero Pilot) No a neštěstí bylo na světě, pero vždy i zavřené do druhého dne zaschlo tak že pokud jsem mu hrot nenamočil, tak jsem ho k psaní nepřemluvil. Skončilo tedy v šuplíku což mě velmi mrzelo, šlo o dar od přítelkyně, ještě s mým jménem na uzávěru.

Dal jsem mu opět šanci minulý víkend s tím že jsem ho párkrát vypláchl vodou z kohoutku a naplnil inkoustem Parker Quink Blue a výsledek byl rázem lepší. Nicméně stále to byl ze začátku boj. Na Hotelu mě místo učení na zkoušku chytil rapl a pustil jsem se do brutálního seřizování hrotu rukou, okem a sešitem položeným na nočním stolku. Kupodivu, povedlo se, snaha byla přitlačit hrot co nejvíce na zásobící vložku, a páčením hrotů proti sobě je trochu oddálit od sebe a poté hrot zase přitisknout k peru (upozorňuju že pohyby byly takové že změny nebyly okem zaznamenatelné). Pero od té chvíle psalo téměř normálně (na začátku to chtělo udělat takovou důkladnější tečku aby se hrot zalil novým inkoustem).
A dnes jsem doma udělal opravdu důkladné vymytí, hrot i se zásobením a úchopovou částí jsem vyplachoval dokud nebyl zcela čistý a pak jej na hodinu ponořil do teplé (cca 40 °C vody). Překvapivě po následném průplachu se ven dostaly ještě nějaké zbytky inkoustu. To samé čekalo i konvertor.

Následně jsem naplnil Diamine RedDragon a zatím píše jak po másle. Pero krásně lehce klouže po papíře a nevynechává. Píše dokonce i když ho nějaký čas nechám nezavřené válet na stole :)

Ještě zítra doplním k příspěvku jak je na tom po noci. (s Parkerem jsem neměl problém ani po týdnu, tak doufám že pero v klidu vydrží nepsat týden)

Každopádně neztrácet hlavu. I ti kdo si netroufnou na smirek a podobné záležitosti asi pero v klidu rozepíšou s trochou boje za pomocí papíru a vlastních rukou :)
tombik
 
Příspěvky: 6
Registrován: 04 lis 2013 23:04

Předchozí

Zpět na Obecná diskuze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků