- Seřízení hrotu-jak na to? - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Seřízení hrotu-jak na to?

Obecná diskuze o plnicích perech, rollerech propiskách atd. Proč píšete nebo nepíšete perem, proč a kdy jste začali psát plničkou, co vám tento způsob psaní přináší?

Re: Seřízení hrotu-jak na to?

Příspěvekod ondra.palas » 21 úno 2013 20:10

Dnes jsem se poprvé pustil do seřizování hrotu, vzal jsem si do parády F hrot na Pilotu 78G. Začalo trochu zadrhávat na papíře (možná to je tím, že s ním v práci píšu na obyčejný kancelářský papír a hrot se trochu zanáší), malinko jsem roztáhnul od sebe obě poloviny hrotu na špičce a pak jemně obrousil na brusném kameni. Zatím se zdá, že se operace na první pokus podařila.
ondra.palas
 
Příspěvky: 42
Registrován: 07 zář 2012 13:47
Bydliště: Dačice

Re: Seřízení hrotu-jak na to?

Příspěvekod Nefrita » 16 bře 2013 17:36

Posílám odkaz na zajímavé video: http://www.youtube.com/watch?v=Ig5cTFv4 ... ubs_digest
Nefrita
 
Příspěvky: 63
Registrován: 11 bře 2012 14:06

Re: Seřízení hrotu-jak na to?

Příspěvekod Petr.T.M. » 31 bře 2013 16:49

ondra.palas píše: Začalo trochu zadrhávat na papíře ..... a pak jemně obrousil na brusném kameni. Zatím se zdá, že se operace na první pokus podařila.


Zkoušel jsem podobně obrousit na brusném kameni taky lehce zadrhávající - jakoby "škrábající" - hrot F Inoxcromu - a ejhle, najednou mám hrot B, možná ještě tlustší. A žere strašně moc inkoustu.
Waterman Expert Esstential Taupe CT 'F'; Sheaffer 100 Gift Collection 'F'; Parker Vector Stainles Steel 'F'; Parker Vector Black 'F'; Sheaffer VFM Matte Black 'F'; Jinhao 159 'M'; X-Pen Matrix Blue 'F'; NO-NAME ?
Petr.T.M.
 
Příspěvky: 95
Registrován: 23 úno 2013 21:29
Bydliště: Hranice

Re: Seřízení hrotu-jak na to?

Příspěvekod Petr.T.M. » 02 dub 2013 11:20

Rád bych se zeptal - nevíte někdo jak to spravit, aby ten hrot nepouštěl tak moc inkoustu?? Viz předchozí odkaz. Drhlo to, zkusil jsem to lehce obrousit na jemném brousku ( :? ) jak tu kdosi kdesi radil a teď to je hrůza - "litry" inkoustu tečou na papír, rozpíjí se to, vyplňuje kapkami kličky písmen e, a, o, dlouho schne a podobně. Lze to nějak opravit?? Bylo by mi líto jinak dobrého pera. :cry:
Waterman Expert Esstential Taupe CT 'F'; Sheaffer 100 Gift Collection 'F'; Parker Vector Stainles Steel 'F'; Parker Vector Black 'F'; Sheaffer VFM Matte Black 'F'; Jinhao 159 'M'; X-Pen Matrix Blue 'F'; NO-NAME ?
Petr.T.M.
 
Příspěvky: 95
Registrován: 23 úno 2013 21:29
Bydliště: Hranice

Re: Seřízení hrotu-jak na to?

Příspěvekod Walter20 » 02 dub 2013 16:28

Nejsem přes tyto zásahy odborník, ale přesto několik drobných postřehů: Prvně je dobré při zabroušení použít (pokud už dojde k tomuto rozhodnutí) velmi jemný brusný kámen (či brusný papír apod.), jinak na špičce zůstanou drobné rýhy, které ve výsledku můžou (ale také nemusí) způsobit větší rozvod inkoustu (tedy i když třeba plocha špičky zůstala de facto stejná, ale již nebude hladká; vznikne jakési rozšířené "řečiště"), popřípadě jen zaznamenáš hlučnější zvukový projev takto "upraveného" hrotu při psaní po papíru (ála přetírání omítnuté zdi kusem polystyrenu). Pak je otázka, co dalšího jsi s hrotem dělal (?). Jestliže pouze obrousil, hádám, že jen v omezeném úhlu (z vrchu, tak jak běžně držíš pero při psaní), což by také odpovídalo širší lince. Jestliže chceš přibližně zachovat původní linku (šíři), je na to nutné od první chvíle myslet, tedy adekvátně uzpůsobit i boky špičky. Ovšem bez tomu odpovídající pomocné optiky bych do toho - pokud ti na hrotu záleží - nešel (ideálně takové úpravy přenechat odborníkovi, popřípadě někomu alespoň trochu zkušenému).
Walter20
 
Příspěvky: 189
Registrován: 31 črc 2012 09:38

Re: Seřízení hrotu-jak na to?

Příspěvekod Petr.T.M. » 02 dub 2013 22:17

Hm, díky moc! Hned mě něco napadlo. :idea: No, jen aby to zas nedopadlo........ Byl to hodně jemný brousek, co jsem použil, ale teď mě napadla extra jemná ocílka na břitvy. Ta by rýhy nemusela nechávat. A ještě trochu po stranách.... :P No, raději se zeptám hned: Neznáš někoho zkušeného nebo přímo odborníka kolem Olomouce či Hranic ???
Waterman Expert Esstential Taupe CT 'F'; Sheaffer 100 Gift Collection 'F'; Parker Vector Stainles Steel 'F'; Parker Vector Black 'F'; Sheaffer VFM Matte Black 'F'; Jinhao 159 'M'; X-Pen Matrix Blue 'F'; NO-NAME ?
Petr.T.M.
 
Příspěvky: 95
Registrován: 23 úno 2013 21:29
Bydliště: Hranice

Re: Seřízení hrotu-jak na to?

Příspěvekod Walter20 » 02 dub 2013 23:04

Neznáš někoho zkušeného nebo přímo odborníka kolem Olomouce či Hranic ???


Bohužel...

P. S. Na rozdíl od třeba Japonska, kde najdeš nějakého profi servismana přes pera (mnohdy zároveň i prodejce či výrobce v jedné osobě) snad v každém větším městě, u nás to platí tak maximálně o hodinářích (ale pravda, Česko zrovna nebude zemí plnícím perům zaslíbenou, ovšem to dnes platí v širším měřítku). Respektive mne napadá se zeptat v nějakém známějším a zavedeném kamenném obchodě, kde se tímto zbožím významněji zabývají (tam by mohli buď alespoň poradit, nebo přímo nabídnout služby nějakého vlastního či smluvního šikovného "správkaře").
Walter20
 
Příspěvky: 189
Registrován: 31 črc 2012 09:38

Re: Seřízení hrotu-jak na to?

Příspěvekod tomkeb » 03 dub 2013 14:35

Na Penshopu jsem tuším někdy zahlédl napsáno, že posílají pera k opravě/seřízení do Anglie…
Obrázek
tomkeb
 
Příspěvky: 166
Registrován: 27 pro 2012 19:45

Re: Seřízení hrotu-jak na to?

Příspěvekod Petr.T.M. » 04 dub 2013 18:46

Hm, tak to to zkusím napřed opatrně sám...
Waterman Expert Esstential Taupe CT 'F'; Sheaffer 100 Gift Collection 'F'; Parker Vector Stainles Steel 'F'; Parker Vector Black 'F'; Sheaffer VFM Matte Black 'F'; Jinhao 159 'M'; X-Pen Matrix Blue 'F'; NO-NAME ?
Petr.T.M.
 
Příspěvky: 95
Registrován: 23 úno 2013 21:29
Bydliště: Hranice

Re: Seřízení hrotu-jak na to?

Příspěvekod Stenatko_Kokrspanela » 04 dub 2013 20:45

Dovolím si předat moje postřehy od Parker Sonnet SS GT F nib:

Osobně jsem čel mnohé rady s brusným papírem o co nejemnější zrnitosti 6000. Tyto rady jsem nezkoušel realizovat a smirkový papír jsem nahradil hrubším papírem A4.

Nejprve je zapotřebí mít potřebné pomůcky k seřízení.
  • Destilovaná voda
  • ubrousky ;)
  • pinzetu - co nejtvrdší
  • izolační pásku
  • lupu, hodinářská lupa výhodou
  • Pevné nervy :)

Protože jistě nikdo nechce být špinavý tak začneme čištěním pera k tomu poslouží propláchnutí celého ústrojí destilovanou vodou.
Následně dle typu hrotu je potřeba hrot oddělit od ústrojí, kterým protéká inkoust k hrotu.
jakmile je hrot uvolněný, je zapotřebí jemně oddálit konce hrotu tak aby se s obtížemi protáhl papír A4. Jemnými pohyby do všech stran dojde k očistění konců hrotu.

následně přijde na řadu pinzeta lupa a izolačka. Izolačkou obmotat plochu pinzety, která se bude dotýkat hrotu (stačí jeden přelep) a následně je potřeba uvést hrot do stavu, kde konec hrotu se takřka dotýká, ale mezera je minimální. k tomuto je dobrá lampička lupa a sledovat, kde nám to jak prosvítá. Konce hrotu chce rovnat tak aby po uchycení k mechanizmu nevznikla velká mezera mezi mechanizmem (jeho koncem na straně směrem ke špičce hrotu) a hrotem.

je to piplačka a dřív než se pustíte do naplnění pera bombičkou nebo inkoustem do konvertoru tak doporučuji udělat tahy na papír namočením hrotu pera do inkoustu.

rovnoměrnost seřízení poznáte nejlépe když začnete vkuse malovat číslo 8 88888888 napojený do sebe.... a nebo malovat čáry nejprve ////// potom ------ aniž by se změnil úhel a styl držení pera. pokud pero nevynechává přijde na řadu naplnění a následní laborování zda je inkoustu moc a nebo málo.... zda vysychá nebo nikoliv.

Můj současný s tav tímto pokusem je 7minut pero vynechá cca 4mm stopy 5minut.. chytnu a píši.

Jak je již známo, hrot F od Parkera jemností neoplývá a tak jej mám jako jemnější M :)

Jakékoliv použití mého postupu provádí každý na vlastní odpovědnost a nese si případné následky za vzniklé škody.
Kája

Není umění psát na počítači... Papír neopraví hrubku, stejně tak papír neschová opravy.
Stenatko_Kokrspanela
 
Příspěvky: 295
Registrován: 23 pro 2012 00:53
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Obecná diskuze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků