- Seřízení hrotu-jak na to? - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Seřízení hrotu-jak na to?

Obecná diskuze o plnicích perech, rollerech propiskách atd. Proč píšete nebo nepíšete perem, proč a kdy jste začali psát plničkou, co vám tento způsob psaní přináší?

Re: Seřízení hrotu-jak na to?

Příspěvekod kumpa » 26 led 2013 22:05

tomkeb píše:Měl bych podezření, že hrot pera Parker I.M. prostě je takový, nepříliš kvalitní. Stačí si projet pár recenzí na Fountain Pen Network, dost lidí to tam tvrdí…

Mam Parkera I.M. a ze zacatku jsem byl s hrotu celkem zklaman - hodne premlouvani a porad vynechaval (inkousty Waterman, Diamine). Kdyz mi dosla trpelivost, tak jsem vyjmul hrot, lehce ho rozevrel a jeste preliznul nejjemnejsim brusem co mam (6000) a od te doby je pokoj a pise zcela podle mych predstav.
kumpa
 
Příspěvky: 15
Registrován: 26 led 2013 21:58

Re: Seřízení hrotu-jak na to?

Příspěvekod Stenatko_Kokrspanela » 29 led 2013 22:26

Ahoj všem příznivcům.
Již nějakou chvilku zápasím se seřízením hrotu, který po nákupu pera fungoval naprosto luxusně, ale nedopatřením jsem zapůjčil pero k nahlédnutí a bylo užito i k psaní...

docílil jsem zatím jen 2 stavů.. Pero píše na první položení hrotu na papír... pero píše krásně tence, ale zadrhává se. Protože se jedná o moje první pero tak nevím co vše si k hrotu mohu dovolit a co nikoliv.

Děkuji za pošťouchnutí na co se zaměřit abych našel rovnováhu stavů a přitom jsem neudělal nějakou botu :)
Kája
Kája

Není umění psát na počítači... Papír neopraví hrubku, stejně tak papír neschová opravy.
Stenatko_Kokrspanela
 
Příspěvky: 295
Registrován: 23 pro 2012 00:53
Bydliště: Praha

Re: Seřízení hrotu-jak na to?

Příspěvekod milan.k » 30 led 2013 18:21

Zdravím, dostalo se mi do ruky staré použité pero Centropen po dědovi. Chvilku trvalo, než jsem se naučil jej používat (jeho sklon ruky a tak) a psaní perem mě chytlo. Proto jsem si objednal a zakoupil PLNICÍ PERO PARKER I.M. PREMIUM DEEP GUN METAL CHISELLED za 1 litr český + inkoust téže značky, hrot M. Jsem ovšem zklamán a rvu si zbytky vlasů. I školní pera dětí za 15,- Kč píší lépe. Snad každé levné pero, které jsem měl, jsem vzal do ruky a hned psalo. Tenhle Parker pěkně vypadá, ale i po krátké pauze (1 minutu, i se zavřeným víčkem) po začátku psaní krátce vynechá. Používám jej v práci a nevypadá to dobře :-( . Někdy vynechá i mezi psaním, po nasazení na papír pro nové slovo. Pokud již při tahu po papíru psát začne, to již nevynechává. Jsou drahá pera (na rozdíl od těch školních za 15,-Kč) je na okrasu, nebo se s tím dá ještě něco udělat? Ve starším příspěvku jsem četl o "přebroušení hrotu", no nový hrot stojí tuším přes 300,-Kč, tak se mi do něčeho podobného moc nechce :-). (PS: Právě mě napadlo, jestli nemůže být ten hrot z výroby např. mastný??? Ještě prubnu aceton - snad to nedopadne jako se lžičkami z NDR :-) ). Máte někdo nějakou radu? Díky, milan
milan.k
 
Příspěvky: 4
Registrován: 13 led 2013 21:08

Re: Seřízení hrotu-jak na to?

Příspěvekod ypres_bass » 30 led 2013 18:31

mě se I.M. pera vysloveně nesnáší s papírem do tiskárny a dělají přesně to co popisuješ... zkus jiný papír.
tomu acetonu bych se radši vyhnul
Parker Sonnet SS CT (F) | Parker I.M. Amaranth (F) | Parker I.M. Amaranth (M)
Parker I.M. Profile Black (M) | Pilot Metropolitan BlackDot (F) | Herlitz (M)

www.stanislavkolarik.cz
ypres_bass
 
Příspěvky: 101
Registrován: 19 led 2013 03:36
Bydliště: Pardubice

Re: Seřízení hrotu-jak na to?

Příspěvekod milan.k » 30 led 2013 18:48

:-) - druh papíru mám daný zaměstnavatelem, změna je vyloučená, leda bych zasponzoroval jinou dodávku :-). To raději hodím milého Parkera za 1.000,-Kč do šuplíku a koupím si pořádný pero za 15,-Kč, který to zvládne bez problémů. Něco podobnýho jsem od takhle předražený hračky s výrobním nákladem 50,- Kč fakt nečekal :-( :-( :-(. Kdyby tak šel do toho pěknýho Parkerovskýho obalu zasadit vnitřek ze starýho ošlivýho - ale píšícího Centropenu :-).
milan.k
 
Příspěvky: 4
Registrován: 13 led 2013 21:08

Re: Seřízení hrotu-jak na to?

Příspěvekod tomkeb » 31 led 2013 01:28

Achjo, proč si všichni kdo chtějí něco onačejšího na psaní hned pořizují bezhlavě Parker… :? A zkoušel jste ho reklamovat?
Obrázek
tomkeb
 
Příspěvky: 166
Registrován: 27 pro 2012 19:45

Re: Seřízení hrotu-jak na to?

Příspěvekod milan.k » 31 led 2013 07:49

Ano, máte naprostou pravdu. Byl to úlet, samozřejmě nešlo jen o psaní, chtěl jsem si po čase udělat radost "lepší" hračkou - jen tak :) . Budiž moje zkušenost s "odfláknutím výběru a zahořením pro pozlátko" poučením pro ostatní. Psaní perem je pěkná věc a dobrých nástrojů je určitě spousta - rozhodně jsem nezanevřel. Starej dědův Centropen otevřu po několika dnech a píše okamžitě.
milan.k
 
Příspěvky: 4
Registrován: 13 led 2013 21:08

Re: Seřízení hrotu-jak na to?

Příspěvekod Stenatko_Kokrspanela » 31 led 2013 08:28

Přiznám se že sice nejsem uplně spokojený s tloušťkou písma, ale jinak mi Parker plní očekávání. Myslím, že řešením mi bude Hrot EF, ale ještě si budu hrát chvilku s F ono dát 1200Kč za hrot jen tak na zkoušku je taky dost odvaz :)
Kája

Není umění psát na počítači... Papír neopraví hrubku, stejně tak papír neschová opravy.
Stenatko_Kokrspanela
 
Příspěvky: 295
Registrován: 23 pro 2012 00:53
Bydliště: Praha

Re: Seřízení hrotu-jak na to?

Příspěvekod Nefrita » 31 led 2013 11:21

Stenatko_Kokrspanela píše:Přiznám se že sice nejsem uplně spokojený s tloušťkou písma, ale jinak mi Parker plní očekávání. Myslím, že řešením mi bude Hrot EF, ale ještě si budu hrát chvilku s F ono dát 1200Kč za hrot jen tak na zkoušku je taky dost odvaz :)

Mám EF hrot, nejsem s ním spokojena, psaní není hladké, je škrábavé. Pro opravdu tenkou linku bych zvolila plnicí pero jiné značky.
Nefrita
 
Příspěvky: 63
Registrován: 11 bře 2012 14:06

Re: Seřízení hrotu-jak na to?

Příspěvekod milan.k » 31 led 2013 19:29

ypres_bass píše:mě se I.M. pera vysloveně nesnáší s papírem do tiskárny a dělají přesně to co popisuješ... zkus jiný papír.
tomu acetonu bych se radši vyhnul

Možná někomu naskočí husí kůže, ale - mám sklony k radikálním řešením. :x Nežli bych milého Parkera reklamoval, tak jej raději obětuji na pokusy ve stylu ON nebo JÁ. Vypůjčil jsem si od kamaráda zlatnickej zvětšovací kšilt, kousek opravdu jemného šmirglpapíru a kousek dalšího, ještě jemnějšího, které používá na lapování rydel. Hypotéza: Pod lupou se mi zdálo, že ten hrot - no, jak to popsat :ugeek: - netvoří kuličku, ale konec té škvíry se u špičky rozchází do "V". Jako by hrot tvořily dvě malé kuličky - tím pádem se při lehkém doteku papíru nedotkne papíru ta škvírka, lépe řečeno inkoust nedokáže vzlínat tím rozšířením škvírky až k místu, kde se dotýká s papírem (při rozepsání se tam sice natáhne, ale jak se přeruší kontakt s papírem, inkoust se stáhne zpět. Zbytek asi tušíte. Z mého "M", které vynechávalo, jsem udělal funkční "F". Špičku jsem nepatrně snížil, abych částečně odstranil to rozšíření. Rovněž jsem jí zúžil po vzoru jiného pera, se kterým jsem spokojen. Páč ten jemnější šmirglpapír je opravdu tenoučký, přelýznul jsem ve směru po délce i každou stranu vnitřku škvíry, jak tu radil někdo dříve. Závěrečné lapování jsem ještě udělal v oleji, tak nepozoruji rozdíl v "drhnutí" po papíru. Snad se mi i zdá, že je to lepší, ale to je možná jenom sklon k sebechvále :-). Důležité je, že pacient operaci tentokrát přežil a já mám pěkné a funkční pero :P . Ko se bojí ... 8-)
milan.k
 
Příspěvky: 4
Registrován: 13 led 2013 21:08

PředchozíDalší

Zpět na Obecná diskuze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků