- Jiné číslování hrotů - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Jiné číslování hrotů

Obecná diskuze o plnicích perech, rollerech propiskách atd. Proč píšete nebo nepíšete perem, proč a kdy jste začali psát plničkou, co vám tento způsob psaní přináší?

Jiné číslování hrotů

Příspěvekod Paracelso » 10 čer 2013 20:20

Už jsem se několikrát setkal s hroty, které byly označeny jinak než klasicky (EF, F, M, B, BB etc.). Jednalo se např. o hrot zespod s číslem "14" (Pierre Cardin, podle tloušťky jako M) nebo "4" u nějakého staršího Centropenu (těnčí stopa odpovídající F), dále "E" u pera Concorde (podle stopy opět jako M), dále jsem někde viděl i číslo "8".

Nevíte, prosím, někdo, co znamená toto číselné značení hrotů?? Jsou to nějaké jiné velikosti nebo odpovídají té klasické typologii jako F, M, B...


Předem díky za odpovědi
Paracelso
 
Příspěvky: 15
Registrován: 14 led 2013 22:09
Bydliště: Prague

Re: Jiné číslování hrotů

Příspěvekod kerad » 28 čer 2013 17:32

Taky jsem se uz setkal, ale nekdy chybi tomu logika. Driv tak se oznacovalo velikost hrotu.
kerad
 
Příspěvky: 116
Registrován: 29 zář 2011 22:22
Bydliště: Ostrov nad Ohri / Wrocław

Re: Jiné číslování hrotů

Příspěvekod ypres_bass » 28 říj 2013 09:27

já jsem se setkal na mých dvou Rangerech s označením C a D (oba jsou zhruba mezi F a M jen každý blíž jednomu extrému)
Parker Sonnet SS CT (F) | Parker I.M. Amaranth (F) | Parker I.M. Amaranth (M)
Parker I.M. Profile Black (M) | Pilot Metropolitan BlackDot (F) | Herlitz (M)

www.stanislavkolarik.cz
ypres_bass
 
Příspěvky: 101
Registrován: 19 led 2013 03:36
Bydliště: Pardubice

Re: Jiné číslování hrotů

Příspěvekod Gek » 26 lis 2014 14:02

Mám také dvě pera, která nejsou označena standartně, pokud se to tak dá nazvat, ale čísly. Jedno pero, kterým velmi rád píši, je zespoda číslo 3. To pero je Pierre Cardin. Typ nevím. Nyní jsem si koupil Jinhao 159 a mělo by být M, ale zespodu má číslo 8. Nevíte někdo nějaké převodní pravidlo ?
Podle toho co mám, bych usoudil, že 8 je cca M a 3 je cca F. Ale to je jen moje domněnka.
Naposledy upravil Gek dne 08 pro 2014 16:24, celkově upraveno 1
Věci mají jen cenu radosti, kterou mohou způsobit. Richard Aldington
Gek
 
Příspěvky: 94
Registrován: 12 lis 2014 21:28
Bydliště: Moravany

Re: Jiné číslování hrotů

Příspěvekod trige » 26 lis 2014 15:51

To číslo, bych si tipnul, vyjadřuje spíše něco okolo výroby, rok, model a pod. Aspoň tak se to dělávalo kolem války a u některých výrobců to tak zůstalo http://itblog.vyroubalovi.cz/2011/03/13 ... ra-parker/
trige
 
Příspěvky: 259
Registrován: 10 zář 2013 18:03

Re: Jiné číslování hrotů

Příspěvekod Tomtom8 » 18 čer 2015 11:10

Já používám "značková" pera z Číny - kvalita různá, ale vesměs bez problémů. tam se používá číslování A, B...F a možná i dál. Velikost C odpovídá asi 0,3mm - spíš Medium - rozhodně pro mě nepříjemnější tloušťka. Je to LUOSHI L336C. Ale nevím, odkud kam číslování vede - jestli je A nejsilnější stopa nebo naopak nejslabší. Poradí někdo i s čínským značením?
Tomtom8
 
Příspěvky: 9
Registrován: 18 kvě 2015 15:59
Bydliště: Praha


Zpět na Obecná diskuze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků