- škrabopis vs. krásné písmo - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

škrabopis vs. krásné písmo

Obecná diskuze o plnicích perech, rollerech propiskách atd. Proč píšete nebo nepíšete perem, proč a kdy jste začali psát plničkou, co vám tento způsob psaní přináší?

škrabopis vs. krásné písmo

Příspěvekod A.Vomacka » 12 bře 2014 16:06

Vnímám plnící pero jako jakýsi nadstanard ke kterému patří neodmyslitelně hezký rukopis.
Začal jsem se nyní po letech učit psát znovu a lépe.
Jak jste na tom Vy? Ponecháváte si svůj "škrabopis" nebo pracujete na zlepšení?
A.Vomacka
 
Příspěvky: 26
Registrován: 12 bře 2014 12:23
Bydliště: Praha

Re: škrabopis vs. krásné písmo

Příspěvekod Dr.Watson » 12 bře 2014 20:50

Myslím, že dříve pedagogové lépe věděli jak učit děti psát. Nejprve obyčejnou tužkou pro získání návyku špetkového držení a procvičení zápěstí a navyknutí motoriky na nové pohyby. Potom plnicí pera, protože toto už pero vyžaduje, nemá-li být hned rozskřípané. Nesmí se tlačit a psací písmo je spojité s promyšlením tvarů aby šlo psát jedním tahem. To je to, co dělá psací písmo psacím a proto psavý labužník píše perem a ne propiskou. Té je jedno jak tlačíte, na kterou stranu propisku nahnete a, podle mne, toto kazí psací projev.
Nedávno jsem zjistil že se ve školách plnicí pera nepoužívají, rovnou rolery, Tornáda, a určitě si mnoho z vás všimlo psacího projevu současnosti. Vím že zamlada mne fascinovalo jak dívky měly krásně vypsanou ruku, kluci spíš naopak - hrabali jak kocouři. Dělaly to ty jejich deníčky, památníky, sešity s texty písniček, čtenářské deníky které my jen narychlo opisovali. S novým Comenia scriptem jsem se po této oblasti trochu pídil a je fakt že většina jeho odpůrců se shoduje na tom, že "kazí" procvičenost ruky. Jemnou motoriku, návyky zápěstí, přemýšlivost, protože při psaní psacího písma (s postupem času a zkušenostmi to automatizujeme podvědomně) se musí přece jen trochu přemýšlet. Na počítači opravíte kde co ale psaný projev buď přepíšete, s rizikem další nové chyby, nebo opravujete, škrtáte a přepisujete, což výsledek poněkud przní a je jasné že o takovém psaní si čtenář moc hezkého nemyslí a tedy to padá i na pisatele. Psací projev je náročnější - tuším tuto myšlenku zde má někdo i v podpise - a je to pravda. Proto musí mít psaní vliv na vývoj člověka, přemýšlivost, fantasii a představivost. Není věc která by šla jen tak zahodit, jak se už delší dobu děje. Podle mudrců (grafologové, psychologové, pediatři) se písmo vyvíjí až k adolescentnímu věku, pak už jen "plánovitě" nebo s drobnými obměnami. A pamatuji se podle sebe že se mi na základce někdy kolem 6-8 třídy líbil rukopis našeho matikářoFyzikáře a začal jsem ho napodobovat. Vydržel mi ten podobný rukopis dodnes. Jasně, vyvíjí se to neustále, většinou ke zkratkovosti, tiskací písmeno jako první nebo první velké, někdo si vybere tiskaci jako své psací, čímž Comenia Scriptíci argumentují, jenže když se začne takto psát o cca 7 let dříve, chybí všechno to, co jsem popsal. Jako by hudebník vynechal noty, stupnice, jejich neustálé přehrávání a drillování. Také dnes obdivujeme krasopis který se učili naši dědové za první republiky a dříve. Zápisy v Tovaryšských knihách, ručně psané kroniky, třídní knihy a podobně. Něco do sebe to má. Každý ví, že odfláknutá prezentace mu úspěch nedodá. Psaný projev je prezentace sebe sama stejně jako ústní projev, činy a podobně.
Proč jsem o tom sem psal - myslím si, že pero má natolik duši, že upravuje "svého" člověka samo. Není to propiska u které neovlivníte jak bude psát - píše furt stejně a je vcelku jedno jak ji držíte, tlačíte a nakláníte. U pera musíme přemýšlet. Správný náklon časem vejde do krve ale okamžitě poznáte že je pero maličko pootočené. Člověk podvědomě tíhne ke spojitému psacímu písmu (jasně, všelijak upravenému pro svou vlastní potřebu - však je také písmo projevem osobnosti a regulérní vědecká i psychologická disciplína. Vlastně i kriminalistická.), prostě se tak lépe píše vše se zautomatizuje a člověk se lépe soustředí na psané myšlenky.
Toto poznal asi každý z nás který začal psát perem po čase propisek. A je také fakt, že jak mysl tak ruka si setsakra rychle vzpomene na školní mládí a rukopis se tychle změní. K lepšímu, řekl bych.

A to je vlastně k prvnímu postu - mám za to, že začnete-li psát perem, rukopis bude lepší, krasopisnější možná ne ale úhlednější, ladnější určitě. A pokud se tomu někdo věnuje důsledněji a plánovitě pak určitě i krasopisnější.

Mimochodem, setkávám se čas od času se svou učitelkou z první třídy co nás učila psát. Vždycky psal jak podle vzoru z písanky. Je jí přez sedmdesát a trochu se mate, takové ty projevy seniorství. Ale rukopis má pořád takřka takový jako tehdy.
Pera jsou dnes hlavně poznávacím znamením určitého postavení, ať skutečného nebo zamýšleného. Mám dost známých kteří pero v podstatě jen "ukazují", mají ho na podpis a podobně. O to cennější je toto forum kde jsou hlavně lidé kteří perem i primárně píší...
Jasně, i já mám rád odlišnost od davu a tu pero dává také primárně. Překvapuje, upozorní. Ale také (hlavně) s ním rád píši protože mi přijde živější, vyžaduje údržbu, pozornost, učenlivost i tvořivost, fantasii. Má duši protože si nás přizpůsobí a my jej. A, nakonec, myslím že každý máme své oblíbené pero, svá oblíbená pera, inkoust, barvu inkoustu. Určitě to nebude to nejdražší z inventáře. Prostě to nikdo nesype z penálu ať vypadne co vypadne. Nakonec, ručně psaný dopis je skorem vzácnost, rozhodně však projev osobní úcty a zájmu ke čtenáři. Pokud je úhledný až krasopisný tak tím více...
Ono napište hromadně pohled fejsbůkovým přátelům...

Omlouvám se za své grafomanství ale napsalo se to tak nějak samo.
Dr.Watson
 
Příspěvky: 48
Registrován: 24 led 2014 11:22

Re: škrabopis vs. krásné písmo

Příspěvekod ToFF » 13 bře 2014 12:59

Napsalo se to krásně.
Snažím se svůj psaný projev uhladit v oblasti navazování jednotlivých písmen a korekce tvaru jednotlivých písmen. Žádné komplexní předělávání. Trénování si nechávám na ozdobné psaní s kaligrafickými pery velké tloušťky (Pillot Parallel), kde písmenka trénuji od začátku.
ToFF
 
Příspěvky: 60
Registrován: 07 dub 2013 10:45

Re: škrabopis vs. krásné písmo

Příspěvekod Monika.Havlasova » 14 bře 2014 11:03

Já si vzpomínám, jak jsem koukala jak blázen v Anglii, že se děti neučí navazovací písmo, ale v podstatě píší písmenka, tak jak se tisknou, a občas to pak někomu někde navazuje, jak zrychlují psaní. Moje klasické psací nebyli schopni přečíst :)
Monika.Havlasova
 
Příspěvky: 3
Registrován: 31 led 2014 08:40

Re: škrabopis vs. krásné písmo

Příspěvekod A.Vomacka » 14 bře 2014 12:03

Dcera kamarádky je školačka ve Francii a tam píší děti spojitě, dokonce (z mého pohledu) zbytečně kudrlinkovaně a složitě.
Comenia Script je myslím z nouze ctnost. Když už národ neumí dobře psát, tak ať alespoň to málo co umí vypadá lépe...
Já začal úpravou vlastního písma nedávno, ne ale učením se zcela nového.
Jednoduše jsem napsal celou abecedu rychlejším rukopisem a následně opravil či pozměnil písmena, která nevypadala nebo se nepsala dobře.
A.Vomacka
 
Příspěvky: 26
Registrován: 12 bře 2014 12:23
Bydliště: Praha

Re: škrabopis vs. krásné písmo

Příspěvekod Josef.Pope » 18 bře 2014 13:23

Zdravím. Dovolil bych si zde navrhnout, že by jsme udělali malou ukázku toho kdo jak píše a jaký styl písma používá.
Josef.Pope
 
Příspěvky: 50
Registrován: 30 říj 2012 23:26
Bydliště: Brno

Re: škrabopis vs. krásné písmo

Příspěvekod Monika.Havlasova » 18 bře 2014 15:25

Co se týče písma, tak nemám nic na chlubení, ale pro zajímavost dávám srovnání, jak se mi změnilo písmo během 4 let střední školy, kdy jsem psala ručně nejvíce.
Jinak mám sklon mírně doleva, ikdyž jsem pravák, což vede k problémům s rozmazáváním již napsaného textu u předchozích řádků :)
Obrázek
Monika.Havlasova
 
Příspěvky: 3
Registrován: 31 led 2014 08:40

Re: škrabopis vs. krásné písmo

Příspěvekod slavaondra » 20 bře 2014 18:01

Jsem tu nováčkem, ale zaujalo mne toto téma. Zrovna mám u sebe takovej výtažek do školy, tak taky přidám na obohacení jak to vypadá, když se písmo stává pomalu nečitelným :D :D :D
Obrázek
slavaondra
 
Příspěvky: 64
Registrován: 18 bře 2014 19:13

Re: škrabopis vs. krásné písmo

Příspěvekod Josef.Pope » 06 dub 2014 15:30

Zdravím všechny.
Když už jsem navrhl, aby se tu kdo chce prezentoval svým rukopisem, tak i já přicházím se svou do mlýna. Je to ale trochu komplikovanější, protože používám různé hroty a barvy inkoustů. Zde tady ukázka těch nejrozšířenějších.

Obrázek

Obrázek

Nedávno jsem se zkusil vrátit ke klasickému psanému písmu, ale u mě je asi lepší psát takto.
Josef.Pope
 
Příspěvky: 50
Registrován: 30 říj 2012 23:26
Bydliště: Brno

Re: škrabopis vs. krásné písmo

Příspěvekod A.Vomacka » 08 dub 2014 12:36

za mě tedy malý vzorek. Psáno rychlým psaním (poznámkovým) perem Sheaffer, hrot M, inkoust Diamine Orange (na scanu vypadá jinak - výrazně bledší)

https://imageshack.com/i/nfkw1rj
A.Vomacka
 
Příspěvky: 26
Registrován: 12 bře 2014 12:23
Bydliště: Praha

Další

Zpět na Obecná diskuze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků