- škrabopis vs. krásné písmo - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

škrabopis vs. krásné písmo

Obecná diskuze o plnicích perech, rollerech propiskách atd. Proč píšete nebo nepíšete perem, proč a kdy jste začali psát plničkou, co vám tento způsob psaní přináší?

Re: škrabopis vs. krásné písmo

Příspěvekod Toams » 15 led 2018 23:25

jericho píše:Pak, protože občas píšu něco pacientům /a musel jsem tiskace, aby to bylo čitelné/.

Poznam jedneho gynekologa, co tiez pacientkam vypisuje tehotenske preukazy nie uplne standardnym "fontom" :)
Architecture begins where engineering ends.
W. Gropius
Toams
 
Příspěvky: 474
Registrován: 01 dub 2016 22:41

Re: škrabopis vs. krásné písmo

Příspěvekod jericho » 15 led 2018 23:48

:) gynekolog je otec, já dělám na psychiatrii..
jericho
 
Příspěvky: 7
Registrován: 15 led 2018 20:38

Re: škrabopis vs. krásné písmo

Příspěvekod Jaroslav » 21 led 2018 16:36

Se svým rukopisem mám vážný problém, celou střední školu mě učitelé upozorňují, že by to mohl být problém zejména u státní maturity. Roky uplynuly a za několik měsíců maturuji. Uvidíme, jestli bude kámen úrazu mé písmo, nebo znalosti...

Na druhou stranu mé větší písmo je pořád lepší, než některé extra malá. Zhruba před rokem jsem zkusil plnící pero a zdá se mi, že mi rukopis mírně zlepšilo. Dokonce bych řekl, že se u mě projevuje větší snaha při psaní.

Jelikož jsem poměrně mladý ročník (99), v první třídě jsme již nepsali plnícími pery, ale již zmíněnými tornády. Nebylo to ale úplně tak, jak to údajně je dnes. Nejdříve jsme psali obyčejnou tužkou, až písmo začalo vypadat k světu, dostali jsme tornáda. Vzhledem ke zmíněnému problému asi není překvapení, že jsem psal tužkou nejdéle.
Jaroslav
 
Příspěvky: 13
Registrován: 09 lis 2017 19:05

Re: škrabopis vs. krásné písmo

Příspěvekod David F. » 03 kvě 2018 09:21

Já jsem zjistil, že u mě to záleží na tom čím píšu :-D Jestli je to propiska za pár korun, tak čmárám.. když používám můj MontBlanc, tak to písmo vypadá jinak :-) no a s plnicím perem si dávám záležet úplně
David F.
 
Příspěvky: 8
Registrován: 18 srp 2017 10:24

Re: škrabopis vs. krásné písmo

Příspěvekod martin-podhola » 13 čer 2018 20:44

Ja nedokazi bez pera psat citelne. Kdyz vezmu nahodou do ruky propisku, zkazi mi to den :) tim se psat neda. Pak jedine tuzkou hodne kreslim, maluji, skicuji. Ale pero je proste pero, vzdy mam u sebe sva 3 nejoblibenejsi pera se tremi barvamy inkoustu. Rad bych se naucil psat krasne, asi se do toho pustim.
martin-podhola
 
Příspěvky: 8
Registrován: 02 říj 2017 08:26

Re: škrabopis vs. krásné písmo

Příspěvekod BranoV » 20 čer 2018 14:03

[quote="Dr.Watson"]
Súhlasím s každým jedným slovom.
BranoV
 
Příspěvky: 14
Registrován: 08 led 2017 20:05
Bydliště: Martin

Re: škrabopis vs. krásné písmo

Příspěvekod iv.milek » 18 úno 2021 23:16

Tohle je moc hezké téma. Velmi často ho řešíme doma s dcerou, která je teď ve 4. třídě.

Pamatuju si přesně ten druh výuky, který popisujete v úvodním příspěvku. A k tomu jsem měla maminku, která mi neodpustila žádné škrtání. Škrtanec v psaném textu se zaprvé musel stát s pravítkem v ruce a za druhé se potom celý text musel přepsat se slovíčkem Oprava: :D
Tehdy jsem to pochopitelně považovala za mučení, ač jsem vždycky psala ráda. Ale utvářelo mě to a lásku k psanému písmu, kaligrafii a perokresbě (a grafice obecně) jsem si v sobě pěstovala od mala. Dodnes si pamatuji na své první plnící černé pero (vlastně podobný typ pera je pořád ten, který vnímám jako luxusní). Taky vzpomínám na ten iniciační rituál - už mohu z tužky přejít na pero! Pro mne to vždycky bylo takové posvátné a sváteční psaní perem. Ten moment, kdy bylo třeba ho znovu naplnit, natáhnout inkoust, aby v něm bylo co nejmíň vzduchových bublin, otřít a začít psát. Je to ve mne dodnes.
Při běžném psaní někdy trpím možná až příliš vypsanou rukou a rychlostí písma.
Ale potom jsou ty momenty soustředěných pokusů o kaligrafii, a tam je to jiné. Vracím se k ní teď po letech, kdy moje jemná motorika utrpěla po operaci a ruce chemoterapiemi. První 3 roky bylo utrpení psát déle než pár minut. Teď už zase mohu napsat v diáři víc než 10 stránek bez bolesti a v kaligrafii jsem schopna rovně vedenou, nekostrbatou linku.
Až tu jako nováček přijdu na to, jak sem jednoduše vložit obrázek, vložím sem ukázku svého "škrabopisu"
iv.milek
 
Příspěvky: 3
Registrován: 18 úno 2021 10:40

Re: škrabopis vs. krásné písmo

Příspěvekod lupusminor » 19 úno 2021 08:31

Je jistě povzbudivé, když po takových zdravotních potížích dokážete vnímat pokroky, které děláte. Na mě, pokud jde o škrabopis, nejvíce zapůsobil profesor matematiky, když nás ve třídě vytrvale přesvědčoval, že chyb děláme dost i tak, natož když nedokážeme po sobě přečíst číslice.
Waterman Hémisphere Essential Stainless Steel, Sheaffer VFM Orange, Cross Century Aquatic Yellow, Lamy CP1 Black, TWSBI Eco-T Yellow-green, Gravitas Entry teal green
lupusminor
 
Příspěvky: 59
Registrován: 05 srp 2020 13:29

Předchozí

Zpět na Obecná diskuze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků