- Poradíte s problémem? - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Poradíte s problémem?

Obecná diskuze o plnicích perech, rollerech propiskách atd. Proč píšete nebo nepíšete perem, proč a kdy jste začali psát plničkou, co vám tento způsob psaní přináší?

Poradíte s problémem?

Příspěvekod jnm » 13 čer 2014 14:59

Zdravím všechny nadšence kvalitního psacího náčiní.

Jak jsem se tu před (už poměrně dlouhým) časem chlubil, dostal jsem k Vánocům pero Graf von Faber-Castell Classic Anello Ebony PT. Je krásné, úžasné, fantastické atd.... Ale před nějakou dobou mi začal zlobit průtok inkoustu. I když pero velmi důkladně vyčistím, naplním originálním inkoustem, krátce poté (třeba i do jednoho dvou dnů) mi začne při psaní vynechávat. Stačí s ním sice zatřást, jakoby prudce trhnout rukou ve vzduchu, a zase píše, ale prostě mě to štve, myslím, že takové pero by takhle "zlobit" nemělo.

Nemáte někdo tušení, v čem by mohl být problém a jak ho odstranit? Je to perem, inkoustem, papírem, mnou....?
jnm
 
Příspěvky: 27
Registrován: 08 říj 2012 14:17

Re: Poradíte s problémem?

Příspěvekod slavaondra » 13 čer 2014 17:08

Zdravím,
zeptám se, používáte konvektor či bombičku?

Může se stávat, že se inkoust nalepí na horní stranu konvektoru a nechce téci do hrotu pera. Na to existuje jedna dobrá rada. Dejte do konvektoru kuličku z bombičky, problém by to mělo rychle a jednoduše vyřešil. V tomto případě je pero plně v pořádku.

Ondra
slavaondra
 
Příspěvky: 64
Registrován: 18 bře 2014 19:13

Re: Poradíte s problémem?

Příspěvekod jnm » 13 čer 2014 20:21

Používám konvektor. Díky za tip, byť si neumím moc dobře představit, kde vezmu kuličku z bombičky...? Každopádně jste mě inspiroval a zkusil jsem do toho pera poprvé dát bombičku. Budu to pár dní zkoušet a pokud se problém už neobjeví, zkusím popřemýšlet, jak na tu kuličku, abych tam mohl vrátit konvektor :)
jnm
 
Příspěvky: 27
Registrován: 08 říj 2012 14:17

Re: Poradíte s problémem?

Příspěvekod slavaondra » 13 čer 2014 23:23

Dobrý večer,
i když neumím vysvětlovat, pokusím se to nějak odůvodnit.

Funkce konvektoru je ta, že podtlakem (nasátím) nasaje inkoust, který se tam pokud možno snaží udržet. Pokud je pero a konvektor naprosto v pořádku, hmotnost a přilnavost inkoustu je o nicotné minimum větší než podtlak v konvektoru a inkoust plynule protéká do hrotu. Pokud je to moc, pero vyteče a je problém. Další možnost, nejspíše co jste psal ta vaše, že podtlak je tak moc dobrý, že se inkoust drží nahoře a dolů se mu moc nechce. Vlastním pero waterman, kde mám original waterman konvektor a přesně takhle mi zlobil. Dokonce jsem měl stěny konvektoru potaženy něčím, co mělo zabraňovat tomu, aby se na stěny inkoust lepil, takže se mi vše hezky nahrnulo nahoru a dolů by jste to nedostal, ani kdyby jste pero shodil na zem ... :D

Tak mi zde poradili, aby jsem si vzal příklad z výrobce Parker ( osobně tohoto výrobce nemusím, ale toto mají asi nejlepší... ) a vložil jsem do svého konvektoru kuličku z nějaké bombičky. Parker konvektory jí mají od začátku.

Jestli nevíte, kulička je myšlena těsnící kulička v hrdle bombičky, která se tlakem ( proražením ) "utrhne" a inkoust může protékat. Tato kulička plní poté funkci, že na sebe váže inkoust ( obaluje se ním ) a při pohybu pera směrem hrotem dolů sjede gravitací dolu a udělá za sebou cestičku, na kterou naváže ostatní inkoust.


Snad jsem vám zodpověděl otázku a snad Vám to pomůže. Jinak, stačí v 90% případů jen opravdu vložit tuto kuličku do konvektoru a vše bude určitě bezproblémové. Kdyby to stále zlobilo, napište nám prosím, jaký inkoust používáte. I když si myslím že to tím nebude, nebudeme nic nechávat náhodě.

Přeji hezký den,
Ondra
slavaondra
 
Příspěvky: 64
Registrován: 18 bře 2014 19:13

Re: Poradíte s problémem?

Příspěvekod Strapi » 14 čer 2014 10:47

Co se týče kuličky v konvertoru tak je to opravdu účinné řešení ale např. zmíněný konvertor parker má celkem velkou kovovou kuličku a ta v konvertoru a pak i v peru "hrká". Mysle jsem že se z toho zblázním. Jinak např. ve standartních bombičnách od Pelikanu je malá kulička snad z plastu a ta plní stejnou funkci a není "cítit" v peru a ani slyšet. Kulička uzavírá hrdlo bombičky a po napíchnutí je v bombičcě a pomáhá inkoustu "téci po stěnách". Další řešení jsem našel na netu takové že se místo kuličky vloží pružinka z telkého drátu. Průměr pružiny o něco menší než vnitřní průměr konvertoru. Pružina se dá pak při plnění pístem konvertoru zmáčknout. Problém je však jak pružinku do konvertoru dostat kryž nejde nedestruktivně rozebrat jako např parker standart. A ještě jedno řešení: Snižování povrchového napětí inkoustu ale to mě nepříjde jako dobré řešení.
Strapi
 
Příspěvky: 14
Registrován: 06 led 2014 09:35

Re: Poradíte s problémem?

Příspěvekod slavaondra » 14 čer 2014 11:38

To mě nikdy nenapadlo, firmu Parker jsem nikdy nějak nevyznával a žel nemám doma od nich byť jen jediné plnící pero. Proto jsme neměl nikdy možnost vyzkoušet výše zmíněnou sestavu. Znám jen z vidění na internetu či za výlohami obchodů.

Pružinku nevím, řešení to pravda je, však ale jak píšete, problém je dostat jí do konvektoru a poté dle mého názoru nepůjde píst až úplně na dno a objem bude výrazně nižší.

Nejlepší řešení shledávám v tom, dostat do původního nejspíše dobrého konvektoru malou kuličku z bombičky, která je vyrobena z plastu a nebude dělat žádný hluk ani vibrace.

Ondra
slavaondra
 
Příspěvky: 64
Registrován: 18 bře 2014 19:13


Zpět na Obecná diskuze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků