- Dotaz- Spravení poškozeného hrotu - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Dotaz- Spravení poškozeného hrotu

Obecná diskuze o plnicích perech, rollerech propiskách atd. Proč píšete nebo nepíšete perem, proč a kdy jste začali psát plničkou, co vám tento způsob psaní přináší?

Dotaz- Spravení poškozeného hrotu

Příspěvekod František Lampaský* » 16 zář 2014 17:33

Zdravím všechny fanoušky do plnicích per.

Potřeboval bych poradit s jednou takovou věcí. Koupil jsem si teď plnící pero Waterman Hémisphére Essencial http://n2.sdlcdn.com/imgs/a/h/g/Waterman-Hemisphere-Stainless-Essential-Steel-SDL166390043-1-16523.jpg jenomže nemilou nehodou se mi poškodil hrot pera a v důsledku toho mi hrot začal špatně psát. Samozřejmě, že to nejde reklamovat. Proto jsem se rozhodl že zkusím smirkovým papírem citlivě hrot opracovat aby mi zas psal dobře, ale zrovna jak jsem byl v nejlepším, tak jsem udělal asi špatných pár tahů a hrot mi začal psát přímo otřesně.

Mám takovou teorii, že by se mi pero snad podařilo vybrousit do formátu Italic- tedy ostrá rovná špička. (Což už se mi s jedním perem povedlo, ale teď mám strach, protože toto konkrétní výše zmíněné stálo 1190,-.) Myslíte, že se mi to může podařit jemným smirkovým papírem obrousit a vyhladit nebo byste mi poradili něco jiného? Jsem dost nesvůj, nepředpokládal jsem, že se mi vůbec něco takového může stát :/... Budu rád za jakoukoliv radu.
František Lampaský*
 
Příspěvky: 4
Registrován: 31 led 2012 15:45

Re: Dotaz- Spravení poškozeného hrotu

Příspěvekod trige » 16 zář 2014 18:26

Na Youtube jsou nějaké návody, ale v diskuzi o jeden řádek níže se jeden zmiňuje, že to není jednoduché. Papírky by měly být spíše než smirkové, leštící.
trige
 
Příspěvky: 259
Registrován: 10 zář 2013 18:03

Re: Dotaz- Spravení poškozeného hrotu

Příspěvekod vojtahlad » 16 zář 2014 19:49

Pokud to nedopadne, můžete si nechat vyměnit hrot přímo u českého zastoupení Watermanu. Podle tohoto ceníku http://www.waterman.cz/foto.html?pict=zaruka.jpg by to mělo stát cca 550 Kč.
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Dotaz- Spravení poškozeného hrotu

Příspěvekod tomkeb » 16 zář 2014 20:23

Jakou hrubost brusného papíru vlastníte? Nejhrubší vhodná na "vyhlazení" hrotu je 6 000, ale to je opravdu na nějaké drsné nerovnosti, pak se pokračuje 8000 a 12 000 (ta samotná je na odstranění nějakého méně výrazného škrábání). Vše je třeba průběžně kontrolovat pod lupou s minimálním zvětšením 10×…

Hrubostí 6000 a případně nižšími je možné i pár tahy obrousit materiál samotné špičky hrotu natolik, že už s tím nejde nic dělat. Když se na to broušení moc tlačí, taky to může pacičky hrotu nenávratně oddálit, což způsobí větší pouštění inkoustu. Pacičky se taky mohly jednoduše rozštelovat, a v tom případě by stačilo je vyrovnat třeba postrčením nehtem (když tak vyhledejte tines alignment na Fountain Pen Network)…

Kdybych měl radit z vlastní zkušenosti, tak bych zakoupil nový hrot…
Obrázek
tomkeb
 
Příspěvky: 166
Registrován: 27 pro 2012 19:45

Re: Dotaz- Spravení poškozeného hrotu

Příspěvekod Josef.Pope » 19 zář 2014 10:50

Zdravím,
jestli špatně píše a není nějaká šance to opravit, což je téměř pravděpodobné pokud s tím nemáte zkušenosti, tak nakonec zbude jediné řešení:

http://www.penshop.cz/hrot-waterman-hemisphere-new-gt/dp-13904/
Josef.Pope
 
Příspěvky: 50
Registrován: 30 říj 2012 23:26
Bydliště: Brno

Re: Dotaz- Spravení poškozeného hrotu

Příspěvekod A.Vomacka » 24 říj 2014 08:49

já bych se Vám na to mohl podívat. Jak jsem psal jinde v tomto fóru, předělával jsem Hemishere pro manželku na italic. Úspěšně :-)
Pokud to půjde, zkusíme ho opravit. SZ?
A.Vomacka
 
Příspěvky: 26
Registrován: 12 bře 2014 12:23
Bydliště: Praha


Zpět na Obecná diskuze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků