- První plnicí pero ??? - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

První plnicí pero ???

Obecná diskuze o plnicích perech, rollerech propiskách atd. Proč píšete nebo nepíšete perem, proč a kdy jste začali psát plničkou, co vám tento způsob psaní přináší?

Re: První plnicí pero ???

Příspěvekod Judita » 17 srp 2013 16:12

Na první třídu si nevzpomenu, ale vzhledem k tomu, že to bylo v roce 1984, nepochybuju, že šlo o Centropen. Vizuálně si vybavím pero, které jsem měla asi tak v šesté třídě, fialkové se svislými rýhami a "zlatým" hrotem, protože bylo bombičkové a to pro mě tehdy bylo něco.

Jakmile jsme na druhém stupni mohli začít psát propiskou, pero jsem odložila. K promoci jsem dostala od kamarádky Parker Frontier a píšu s ním dodnes. Jakmile jsem totiž zjistila, že existuje něco jako konvertor a objevila značku Diamine, padla hlavní překážka (ani nevím, jestli to mám přiznávat...) - nemám ráda "inkoustově modrou".

Psaní perem mám spojené hlavně s psaním deníku. Nedávno jsem si pořídila Lamy Vista a to vypadá tak terénně, že se asi přeorientuju i pro běžné nošení s sebou...
Judita
 
Příspěvky: 9
Registrován: 17 srp 2013 15:38

Re: První plnicí pero ???

Příspěvekod tombik » 05 lis 2013 00:27

Prvni pero bylo od táty, takový hnědý lakovaný, žíhaný Parker, bohužel to vzdalo poměrně brzo, někde ve 4. třídě mi jej spolužák omylem shodil z lavice a v důsledku plastového závitu mezi víčkem a tělem bylo rázem napůl.

Následovala éra propisková a následně jsem dostal v 8. třídě, kdy tatínek nejspíše seznal že už se o něj budu starat trochu lépe pero Pilot Namiki Maki-e Red Mt.Fuji. Musím říct že se s ním psalo úžasně a vydrželo mi v aktivní službě do konce prvního ročníku na vysoké škole. Pak jsem všechno začal bušit do notebooku a po peru sáhl jen sporadicky. Teď je uložené jako krásná vzpomínka na střední a tátu. Čeká v šuplíku až vymyslím, jak ho renovovat.
tombik
 
Příspěvky: 6
Registrován: 04 lis 2013 23:04

Re: První plnicí pero ???

Příspěvekod editor » 22 led 2014 13:25

Jsem pamětník takže jsem měla pera Žák, Student od centropenu. Jinak Barcley, dále značky které už nevím jak jse jmenovali. Pak po otci Parker 51 ale to si člověk neuvědomí co má.
editor
 
Příspěvky: 6
Registrován: 21 led 2014 13:53

Re: První plnicí pero ???

Příspěvekod Karolko » 22 led 2014 23:47

Moje první pero bylo a stále je Parker Frontier GT, s hroty F i M. Koupil jsem si ho v roce 2004 a před nedávnem jsem ho vyndal ze šuplíku, koupil bombičky a znovu jsem objevil radost z psaní plnícím perem. Ptám se všech známých, jestli někdo doma nemá pero které nepoužívá a mohl by ho věnovat, ale samá voda...
Pero: Parker Frontier GT - "F+M", Waterman Expert Black GT - "F", Centropen 5270 - "M", Neznámá značka - "F"...
Karolko
 
Příspěvky: 13
Registrován: 22 pro 2013 12:14
Bydliště: Hranice

Re: První plnicí pero ???

Příspěvekod Davyd » 03 pro 2014 13:47

První v první třídě byl Centropen od dědečka. Dnes už nevím typ, ale bylo zelené se zlatými prvky, pozlaceným hrotem a moc dobře se s ním psalo. Jako správně roztěkaný prvňák jsem ho do půl roku někde ztratil. Další pera z té doby nestojí za zmínku.
Pak jsem měl na VŠ kratší období psaní perem (levný plastový Centropen), protože jsem z jednoho předmětu dával své poznámky ostatním na kopírování a když píšu čímkoliv jiným, nikdo to nepřečte. Mimochodem máte to taky tak? Že plnícím perem máte suverénně nejhezčí rukopis?
První opravdu své a snad i pořádné pero jsem si koupil před týdnem - Pilot Custom 74 s M hrotem. Vyhlížím pošťáka a přemýšlím, jaký inkoust.
Davyd
 
Příspěvky: 14
Registrován: 03 pro 2014 12:38

Prvni plnici pero

Příspěvekod Kavomatovlwak » 04 úno 2015 06:37

Tak te taky vitam na tomhle WEBU jediny co bych ti vytkl je ta prvni fotografie zapremejslej.Treba si to vezmes k srdci.Zagoogluj si"kodex hledace"a precti si ho.
Kavomatovlwak
 
Příspěvky: 2
Registrován: 25 pro 2014 01:50

Re: První plnicí pero ???

Příspěvekod quonax » 02 čer 2015 15:06

Moje první plnicí pero bylo značky "Žák", stálo 3 Kčs a byl to velký svátek, protože nejdřív jsme v první třídě směli psát jen tužkou, potom obyčejným perem, které se namáčelo do kalamáře a myslím, že teprve ve druhé třídě jsme mohli mít plnicí. Ovšemže jsme byli všichni zapiplaní od inkoustu, plnilo se takovou gumovou jakoby koncovkou od kapátka... Myslím, že jsem pár takových per spotřeboval, protože se většinou rozskřípala. O pár let později jsem dostal plnicí pero "Student" za celých 14 Kčs, to už bylo trochu lepší. Ale když jsem svoje pero někde zapomněl nebo nepsalo apod., mohl jsem si půjčovat mámina Pelikána, koupeného ve Vídni, to bylo pero, které by asi i dnes bylo hodně drahé. Ještě ho mám... ale nefunguje pístový mechanismus a neumím ho zatím opravit.
Potom bylo propiskové období, ale propisovačkou se nikdy nepíše tak dobře a pěkně, jako perem - takže jsem se časem k perům vrátil. Dnes mám, kromě těch historických, jedno pero Parker a jedno Lamy, s tím druhým jsem spokojený. Parker trochu škrábe - asi časem zkusím nějak opravit hrot podle návodu, který jsem našel v těchto diskusích: http://penhabit.com/2015/01/16/adjustin ... 1-ink-flow
quonax
 
Příspěvky: 7
Registrován: 02 čer 2015 12:43

Předchozí

Zpět na Obecná diskuze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků