- Pero Matador - New York - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Pero Matador - New York

Obecná diskuze o plnicích perech, rollerech propiskách atd. Proč píšete nebo nepíšete perem, proč a kdy jste začali psát plničkou, co vám tento způsob psaní přináší?

Pero Matador - New York

Příspěvekod MI14 » 09 dub 2015 20:54

Jako naprostý nováček v tomto směru jsem si pořídil obyčejnější plnicí pero (Parker Sonet) a psaní plnícím perem mě naprosto nadchlo. Krom tohoto nového mám ještě jedno staré pero po dědečkovi, které bych také rád zprovoznil. Je to pero značky Matador. Na hrotu je M v kroužku, nápis Matador New York a pod tím číslo 14C. 585 . Bohužel jsem zatím nepřišel na to jak ho naplnit. Pokoušel jsem se o to, ale víceméně jsem přitom jen namočil hrot. Pero chvíli psalo (mimochodem píše se mi s ním krásně, snad lépe než s tím Parkerem), ale inkoust brzo došel. Neporadíte mi někdo jak na to? Na horním konci pera je jakási čepička, po jejímž odšroubování se objeví vroubkovaný "čudlík" kterým lze otáčet, ale jen asi o 1/4 otáčky. Přitom povyleze asi o 4-5 mm. Otočením na druhou stranu se vrátí zpět. Neznáte někdo tento systém? Zatím se mi nepodařilo mu přijít na kloub...
MI14
 
Příspěvky: 5
Registrován: 09 dub 2015 19:50
Bydliště: Praha

Re: Pero Matador - New York

Příspěvekod vojtahlad » 09 dub 2015 22:47

Na téhle stránce je přehled různých systémů plnění per: http://www.richardspens.com/?page=ref/fillers/fillers.htm Zkuste se v tom poznat. Jinak zmínku o značce Matador jsem našel v téhle diskusi http://www.fountainpennetwork.com/forum/index.php/topic/220855-whats-up-at-christofs/page-21. Vlastník tří kousků tam píše, že mají buď klasický píst nebo "turnknob", k čemuž se ale Google moc nehlásí. Ještě jsem našel tuhle stránku http://www.ebay.fr/itm/EXTREMELY-RARE-VINTAGE-MATADOR-TURBO-924-FOUNTAIN-PEN-/380883715480, kde se popisuje nezvyklý systém plnění Matadoru - prý je to varianta "button fill". Třeba to pomůže...
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Pero Matador - New York

Příspěvekod MI14 » 09 dub 2015 23:37

Mockrát děkuji za odpověď. Sám už jsem také hledal na internetu, ale příliš moudrý z toho zatím nejsem. Ten přehled systémů je zajímavý, ale bohužel nedokážu poznat jestli je to některý z nich, protože dovnitř pera nevidím. Nepodařilo se mi sem vložit obrázek, ale moje pero je v podstatě naprosto identické jako toto : http://thefountainpens.com/matador-garant-998/
Je na něm sice vyražené jiné číslo modelu - 994, ale na pohled vůbec žádný rozdíl nevidím. To rýhované kolečko pod krytkou je stejné, hrot je také zcela shodný. Jinak na víčku jsem ještě objevil nápis "Matador Garant" a na konci vedle čísla 994 značku EF, což bude předpokládám šířka hrotu. Ten se skutečně zdá být tenčí než hrot F na Parkeru Sonet
MI14
 
Příspěvky: 5
Registrován: 09 dub 2015 19:50
Bydliště: Praha

Re: Pero Matador - New York

Příspěvekod vojtahlad » 10 dub 2015 06:11

Podle té stránky by mělo mít pístové plnění, čili mělo by se plnit prostým otáčením knoflíku vzadu. Otázkou je, jestli není vnitřní mechanismus rozbitý.
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Pero Matador - New York

Příspěvekod Gek » 10 dub 2015 07:38

Věci mají jen cenu radosti, kterou mohou způsobit. Richard Aldington
Gek
 
Příspěvky: 94
Registrován: 12 lis 2014 21:28
Bydliště: Moravany

Re: Pero Matador - New York

Příspěvekod MI14 » 10 dub 2015 12:35

Asi je to opravdu tím, že mechanismus nefunguje jak by měl, možná je v něm zaschlý původní inkoust. Zkusil jsem ten knoflík opatrně rozhýbat a už se otáčí. I tak se mi ale pero zatím nedaří naplnit novým inkoustem. Po namočení se ale rozepsalo a po chvíli začalo psát jinou barvou. Pero určitě nikdo nepoužíval desítky let a nechce se mi věřit, že by v něm přežil původní inkoust. Možná jen pigment ze zaschlého starého inkoustu barví ten nový. Neexistuje něco v čem by se pero dalo odmočit a vyčistit? Když jsem kdysi dávno používal pro technické výkresy rýsovací pera Rotring plněná tuší, byl na to takový speciální roztok. Nebo není u nás někdo, kdo se zabývá repasí těchto starých per? S perem se mi píše opravdu krásně, klidně bych do něj něco investoval aby fungovalo zase jak má ...
MI14
 
Příspěvky: 5
Registrován: 09 dub 2015 19:50
Bydliště: Praha

Re: Pero Matador - New York

Příspěvekod Gek » 10 dub 2015 14:01

Zatím bych ho zkusil rozebrat, co jde a namočit do vody. Nechat ho tam klidně dva dny. Já používám misku, kterou jsem měl kdysi na fotky. Pero občas propláchnout a vodu vyměnit.
Věci mají jen cenu radosti, kterou mohou způsobit. Richard Aldington
Gek
 
Příspěvky: 94
Registrován: 12 lis 2014 21:28
Bydliště: Moravany

Re: Pero Matador - New York

Příspěvekod Strapi » 17 dub 2015 12:14

Ultrazvuková čistička taky pomůže.
Dále by pak bylo vhodné zjistit jak je upevněný hrot. Vyjmutý hrot a feeder pak jdou očistit od případného zaschlého inkoustu.
Ale to to chce opatrně při takové manipulaci může dojít lehce k poškození. Nebo způsobení netěsnosti.
Strapi
 
Příspěvky: 14
Registrován: 06 led 2014 09:35

Re: Pero Matador - New York

Příspěvekod MI14 » 19 dub 2015 23:26

Namočil jsem to na dva dny do vody, občas propláchl atd. Výsledek byl ten, že pero se na chvíli rozepsalo zeleným inkoustem (já ho namáčel jen do modrého). ale jinak žádný pokrok, pero sice vypadá čistě, proti světlu je vidět, že nádržka na inkoust je prázdná, ale naplnit se mi ho opět nepodařilo. Ten čudlík na konci dělá pořád ten krátký pohyb co původně, otáčet s ním nejde. Bohužel, právě že netuším jak je to pero konstruované a jestli a jak by šlo ještě víc rozebrat a nerad bych ho zničil ...
MI14
 
Příspěvky: 5
Registrován: 09 dub 2015 19:50
Bydliště: Praha

Re: Pero Matador - New York

Příspěvekod v@s@r » 05 kvě 2015 16:28

omlouvám se že vstupuji do diskuze. Matador Garant měl v nejvyšší výrobní řadě 994, 996, 998. Pera jsou identická vnitřním mechanismem , liší se velikostí pera a hrotu. Všechny mají pístkové plnění a pístek je korkový. Pero lze rozebrat zepředu vyšroubováním krčku s hrotem, nalít do pera vodu (ne celé, není to ponorka) uvolnit pístek se šroubovicí, vyměnit na pístku korkové těsnění, vyčistit a vše zpětně smontovat. To je ta lepší varianta pokud vnitřní mechanismus není poničen, nebot´ není celokovový jako má např. Montblanc. Pokud je v peru pístek zatuhlý, neotáčet zbytečně silou s otočným plnicím knoflíkem. V lepším případě tam vznikne "vakl" neboli vůle, v horším - ani nemyslet.:-)
v@s@r
 
Příspěvky: 1
Registrován: 05 kvě 2015 14:16

Další

Zpět na Obecná diskuze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků