- Jinhao x750 - dotaz - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Jinhao x750 - dotaz

Obecná diskuze o plnicích perech, rollerech propiskách atd. Proč píšete nebo nepíšete perem, proč a kdy jste začali psát plničkou, co vám tento způsob psaní přináší?

Jinhao x750 - dotaz

Příspěvekod Tomtom8 » 26 kvě 2015 14:37

Zdravím všechny, nedávno jsem si pořídil Jinhao X750, ano, je to čína (cca 150,-Kč), ale je pěkné. Ostatní čínská pera mi píšou úplně suprově, ale s tímto mám trochu problém.
Je to hrot asi M - spíš silnější, není označen. Pero pouští inkoustu myslím tak akorát, píše také dobře, ale při psaní např. písmen malé psací "m" ze začátku vynechává. Stejně tak je trochu problém s čárami zleva dole doprava nahoru pod úhlem 45° (jsem pravák) - zkrátka napříč spáry v peru. Když se pak pero chytne a inkoust začne téct, tak píše dobře. Při psaní "po spáře" píše dobře hned. Zkoušel jsem jej vymýt, inkoust mám standardní bombičkový centropen, ale v tom to asi nebude. Pořád mám pocit, že bych měl hrot ze stran trošku obrousit. Jedno pero s odštíplým kouskem hrotu jsem takto přibroušením "opravil" - zkrátka udělal jsem jej zase použitelným, netrhá papír a celkem obstojně píše.
nevím, jestli ten můj popis je srozumitelný, pokud ne, doplním. Není někdo v Praze (např. obchod), kde by poradili co s tím - ne zrovna koupit nové pero za 15k Kč.
Díky za rady a komentáře
T.
Tomtom8
 
Příspěvky: 9
Registrován: 18 kvě 2015 15:59
Bydliště: Praha

Re: Jinhao x750 - dotaz

Příspěvekod trige » 26 kvě 2015 15:02

Pokud pero dobře klouže, zkusil bych dvě věci: vyměnit konvertor za bombičku a vyzkoušet jiný inkoust, jinou barvu (rady, který více teče najdete v sekci Inkousty).
trige
 
Příspěvky: 259
Registrován: 10 zář 2013 18:03

Re: Jinhao x750 - dotaz

Příspěvekod Tomtom8 » 26 kvě 2015 15:25

Díky za tip, konvertor určitě vyzkouším.
Zatím nemám pocit, že by pero špatně teklo (někdy se mi zdá stopa moc mokrá až dost), ale mám pocit, že ten pozdní nástup inkoustu je to dán tvarem hrotu - jako do písmene "malé omega"- že konec drážky má přes postranní packy hrotu příliš daleko k papíru. To usuzuji jen z pocitů ze psaní. doma to dám pod mikroskop, případně zkusím poslat fotku.
Jinak ano, pero klouže pěkně.
Tomtom8
 
Příspěvky: 9
Registrován: 18 kvě 2015 15:59
Bydliště: Praha

Re: Jinhao x750 - dotaz

Příspěvekod graphophilus » 26 kvě 2015 17:23

Pokud v jednom směru píše dobře, nebo až moc, asi se nedá čekat, že konvertor s jiným inkoustem situaci vyřeší. Osobně bych se snažil najít a zachovávat správný sklon a způsob psaní a ještě počkat, jestli se hrot nepřizpůsobí nabo nezlepší během vypsání aspoň jedné bombičky.
graphophilus
 
Příspěvky: 138
Registrován: 05 črc 2014 12:53

Re: Jinhao x750 - dotaz

Příspěvekod waldir » 26 kvě 2015 18:35

Počkat nějakou dobu, *možná* se "usadí" (obrousí). Parkeří pera obvykle mají podobný problém, nicméně u všech, co jsem kdy měl, odezněl během prvního měsíce používání...
waldir
 
Příspěvky: 37
Registrován: 20 říj 2014 20:23

Re: Jinhao x750 - dotaz

Příspěvekod Tomtom8 » 27 kvě 2015 07:41

Díky, asi to jsem potřeboval vědět - že to dělají i jiná pera a že se to časem obrousí. Je pravda, že jsem toho s ním ještě moc nenapsal - tak tu jednu bombičku. Ale ostatní čínská pera za 50-100,-Kč psala hned od prvního tahu skvěle a hladce ve všech směrech (ale byly to užší hroty).
Opravdu přemýšlím, že mu to dobu obrušování zkrátím obroušením o pilník na nehty (nebo jak se to jmenuje - vypadá to jako špachtle do krku, má to pěnové jádro, na povrchu jemňoulilinký smirk (z každé strany jinak hrubý), holky si s tím leští nehty. U toho jednoho uštíplého pera to tou hrubou stranou netrvalo ani tak dlouho a po dojemnění píše krásně - rozhodně nepouští víc inkoustu díky mikroškrábancům na hrotu, jak jsem se někde dočetl.
K tomu sklonu - snažím se zachovávat správný sklon, samozřejmě když pero přetočím na hranu, psát nebude. Ale teď se mi zdá, že píše líp, když hrot jede "břichem napřed", než "hlavou nahoru" a bokem - tj. pro praváka pero spíše přetočeno v prstech proti směru hodinek.
Tomtom8
 
Příspěvky: 9
Registrován: 18 kvě 2015 15:59
Bydliště: Praha

Re: Jinhao x750 - dotaz

Příspěvekod trige » 27 kvě 2015 09:37

Tečení inkoustu nemá nic společného s plochou špičky hrotu ale s kapilaritou. K psaní plnicím perem není třeba vyvinout téměř žádný tlak na papír. Při psaní je inkoust veden do hrotu gravitací a na principu kapilarity. Vypozoroval jsem, že některé inkousty lépe tečou, nezasýchají a píši okamžitě. Taktéž materiál bombičky nebo konvertoru může snížit povrchové napětí inkoustu, tudíž potom více teče.
trige
 
Příspěvky: 259
Registrován: 10 zář 2013 18:03

Re: Jinhao x750 - dotaz

Příspěvekod trige » 27 kvě 2015 09:47

Nějaká videa na "tuning" hrotu plnicího pera najdete na https://www.youtube.com/watch?v=RRvKrrZ ... 0OfP-bOkYH
trige
 
Příspěvky: 259
Registrován: 10 zář 2013 18:03

Re: Jinhao x750 - dotaz

Příspěvekod Tomtom8 » 27 kvě 2015 10:25

video super. dík. přesně to jsem měl na mysli - cca 22.minuta. Ostatní zásahy se mi zdají docela brutální, každopádně u toho mého číňana nejsou potřeba.
Ano, tečení nemá společného s plochou hrotu. Jen jsem chtěl sbrousit boky hrotu, aby se kapilára přiblížila k povrchu papíru a inkoust tekl i při pohybu doboku
Tomtom8
 
Příspěvky: 9
Registrován: 18 kvě 2015 15:59
Bydliště: Praha

Re: Jinhao x750 - dotaz

Příspěvekod trige » 27 kvě 2015 12:14

Já si myslím, že povrchové napětí inkoustu se sníží rozšíření mezery na hrotu, čímž inkoust více teče :-) Ovšem pozor na ty leštící (brousící) papírky, už o tom psal "tomkeb" tady: viewtopic.php?f=5&t=368&p=2631&hilit=leštící+papírky#p2633 "...Nejhrubší vhodná na "vyhlazení" hrotu je 6 000, ale to je opravdu na nějaké drsné nerovnosti, pak se pokračuje 8000 a 12 000..."
trige
 
Příspěvky: 259
Registrován: 10 zář 2013 18:03

Další

Zpět na Obecná diskuze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků