- Kolik plnicích per máte v provozu? - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Kolik plnicích per máte v provozu?

Obecná diskuze o plnicích perech, rollerech propiskách atd. Proč píšete nebo nepíšete perem, proč a kdy jste začali psát plničkou, co vám tento způsob psaní přináší?

Kolik plnicích per máte v provozu?

Příspěvekod vyrbl » 13 bře 2012 09:51

Kolik máte naplněných per, která používáte?

Máte více per, protože mají odlišné vlastnosti? (síla hrotu, velikost, barva, materiál)
Máte pera pro speciální účely? (podpisové, kapesní, kaligrafické, ... pero)

Máte v nich stejný inkoust nebo různý? (různé značky, barvy, ...)

Kolik per je podle vás optimum? (aby žádné z nich jen neleželo a zbytečně nevysychalo)
Dalo by se přežít s jediným perem? (případně jak by takové pero mělo vypadat, jaké by mělo mít vlastnosti)
Myslíte, že je potřeba mít kromě plnicích per v záloze i nějaký roller, kuličkové pero, (mechanickou) tužku, ...? (nebo může být člověk pravověrný)
Parker Frontier SS GT, P. Vector SS GT, P. Jotter Special Blue
Obchůdek: Krásné psaní a věcičky ... ITBlog ... URL1
vyrbl
 
Příspěvky: 39
Registrován: 20 črc 2011 08:20

Re: Kolik plnicích per máte v provozu?

Příspěvekod tomas.hercik » 13 bře 2012 22:21

Ahoj, používám Parker Sonnet Dark grey CT hrot F, v něm inkoust Pelikan Edelstein Topaz občas vystřídám za Diamine Marine, tímto nejvíce píšu. Dále Parker I.M gun metal hrot M, v něm inkoust Diamine Kelly Green, používané na podtrhávání a orámování vzorečků. Centropen hodně stará plnička od dědečka, dostal jsem ho zachlý a rozchodil jsem ho a dnes ho používám s Diamine Orange ( úžasná uhrančivá barva výrazná) na nadpisy a podtrhávání výsledků... Určitě hodlám pořídit další Pera ale už ne od Parkera, další bude rozhodně Visconti Homo Sapiens a něo z rodiny Watermanů.... S jedním perem si to nedovedu představit a když náhodou zapomenu a musím někde psát propiskou je to doslova očistec... (Vlastním dále kuličkové tužky Parker: Esprit, I.M, Jotter... ale plnící pero je plnící pero) jinak Versatilka nesmí také chybět :)
tomas.hercik
 
Příspěvky: 5
Registrován: 29 úno 2012 17:46

Re: Kolik plnicích per máte v provozu?

Příspěvekod maxowu » 16 bře 2012 17:02

Pěkný výběr barev... ;) Diamine Orange je opravdu oheň a navíc mám pocit, že zvlášť dobře maže.
Jinak mám v pohotovosti 4ks per:
1. Pilot Namiki 78G B nib, momentálně naplněn Private Reserve Electric DC Blue(nejmodřejší modrá co jsem viděl)
2. Pilot Namiki 78G M nib, naplněn Diamine Turquoise
3. Noodler's Flex nib, naplněn Diamine Oxblood
4. Centropen Shark, naplněn vlastní směsí Diamine(Tyrkysový+Woodland green+Majestic Blue)

Noodler's Flex leží doma na stole-hrot není nic moc a tak je jen na pokusy.
Centropen používám v práci-v kovovýrobě si zažívá muka-už je úplně odřený, ale hrot je velmi, velmi dobrý.

U sebe ale nosím jen Pilota B nib-ten je můj nejoblíbenější-díky tomu plochému hrotu vypadá i můj tiskací škrabopis úhledně.

Více per je pro mne komplikace-kvůli údržbě.
Žádné jiné pisátko nepotřebuji-zatím si fanaticky vystačím si s plničkou na všechno. ;)

PS:Asi jedno pero naplním taky oranžovým Diaminem a budu ho mít jako zvýrazňovač...díky za tip. :D
maxowu
 
Příspěvky: 56
Registrován: 25 dub 2011 12:01
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Kolik plnicích per máte v provozu?

Příspěvekod tomas.hercik » 17 bře 2012 00:41

Já ten Orange uplně žeru fakt nádhernej... na nadpisy a na vše co chci mít vidět príma, nejradši bych s ním psal stále... Bohužel mi pomalu ale jistě dochází Edelstein Topaz a Diamine Marine tak budu muset (moc rád muset :D ) koupit novej inkoust... U marine zůstanu, moc se mi líbí ale potřebuju nějakou náhradu za ten Topaz, nějakej typ ?? chtěl bych spíš takovou sytě modrou a docela mě zaujali i inkousty lehce do fialova... Diamine Billberry, Lavender... jenže většinou píšu na kancelářský papír kolem (80g/m) a ty barvy se docela liší od napsaných vzorků jak v penshopu tak na netu... Nějakej tip by nebyl ?
tomas.hercik
 
Příspěvky: 5
Registrován: 29 úno 2012 17:46

Re: Kolik plnicích per máte v provozu?

Příspěvekod chaospace » 14 dub 2012 06:44

Pro mě je optimum tak tři kousky. Jedno "na doma", jedno "na ven" a jedna čína na účetnictví. Pera "na ven" průběžně obměňuju, ostatní ne.
chaospace
 
Příspěvky: 2
Registrován: 26 úno 2012 20:08

Re: Kolik plnicích per máte v provozu?

Příspěvekod Nefrita » 14 dub 2012 20:17

Dobrý den všem fanouškům plnicích per a dalších krásných psacích nástrojů,

doma používám:
1. Pelikan Souverän K400 Tortoiseshell-White, hrot EF, inkoust Pelikan, tyrkysová barva.
2. Waterman Expert NEW Black GT, hrot F, inkoust Diamine Olive Green, píšu do zápisníku Paperblanks.
3. Lamy safari Matt Charcoal, hrot F, inkoust Diamine Merlot.

V práci používám:
1.Waterman Audace Indian Vibes, hrot F, bombičky Waterman Florida blue.
2. Kuličkové pero Caran d'Ache - Astrologie, tloušťka náplně F.
2.Tri-pen Cross.

Netrpělivě očekávám zboží od Sailoru - Tri-pen Sailor Yu-bi Maki-e Sidare-Sakura White a inkoust Sailor Jentle - Epinard.

K dalším otázkám:

1. Kolik per je podle vás optimum? (aby žádné z nich jen neleželo a zbytečně nevysychalo)
- záleží na tom, kolik toho člověk napíše a co píše - využití různých šířek hrotů a barev. Doma si vypisuji různé citace z knih, využívám různé barvy inkoustů, proto je třeba více per - toto psaní mi dělá radost.
2. Dalo by se přežít s jediným perem? (případně jak by takové pero mělo vypadat, jaké by mělo mít vlastnosti)
- určitě se dá přežít :-). Plnicí pero, které se mi líbí, dobře píše - abych z psaní měla radost.
3. Myslíte, že je potřeba mít kromě plnicích per v záloze i nějaký roller, kuličkové pero, (mechanickou) tužku, ...?
Pro mne jsou i tyto psací potřeby velmi důležité, potřebuji psát tužkou a také kuličkovým perem. Ale nyní, po dlouhé přestávce, plnicí pero naprosto upřednostňuji.
Nefrita
 
Příspěvky: 63
Registrován: 11 bře 2012 14:06

Re: Kolik plnicích per máte v provozu?

Příspěvekod Mišiší » 17 říj 2012 15:58

Také přeji dobrý den,
našel jsem toto fórum a docela mne zaujalo. Plnícími pery píši relativně dlouho. Nepočítám-li 1.-3. třídu základní školy, tak od střední školy nějakých 16 let. Samozřejmě s nějakými přestávkami. Jsem totiž tak trochu "úchyl" na psací potřeby - většinou kovové. Ať už to jsou kuličková pera, rollery anebo právě plnicí pera.
Momentálně mám 4 pera. Doma mi někde leží Centropen (typ teď nevím, ale je zde na fóru), se kterým jsem psal převážně na střední škole. Aktivně již přes deset let užívám pero Senator (Delgado tuším). Ale již dosluhuje, tak jsem ho teď střídal s .... nevím jakým - je černé se zlacenými doplňky, 139 mm zavřené a v úchopu průměr 10,5 mm, tvrzený černý plast, hrot klasika Iridium Point. Ještě minimálně používám celokovový Concorde (těžký low-end) ale nepíše se s ním nejhůře. Se všemi (kromě Centropenu) používám obyčejné bombičky Schneider (standardní modrá) :-).

Nicméně právě včera jsem si objednal Parkem I.M. Black GT a k tomu Parker Konvertor De Luxe GT + inkoust Parker Green. Takže to bude po Senátoru zase o řád lepší pero. Už se na něj těším :-)

V mezidobí jsem také dlouho používal roller Parker Vector - taková klasika. Ale jak je všude psáno a dáno: není nad plnící pero!

Takže psaní zdar a plnícími pery zvlášť!!!
Mišiší
 
Příspěvky: 7
Registrován: 17 říj 2012 15:28

Re: Kolik plnicích per máte v provozu?

Příspěvekod kerad » 29 říj 2012 18:36

Pouzivam hodne per. Na zacatku, urcite, bylo jedno, moje prvni Lamy Alstar. Potom jsem si koupil Parker Frontier jantarovy. Potom uz napamatuju, ale zkousel jsem kazde dobre koupene pero. Bylo toho tolik, ze kazde pero lezelo dlouho nepouzivane. V praci pisu malo, jsem tu v Cesku jako delnik. Pisu hlavne doma zivotopis a i moje nekdy premysleni. Tak ze jsem omezil pocet kusu do 7 a staral jsem se to omezovat dal, ale doslo to kolem 15 a nekdy i vic ;) . Chtel bych pouzivat tak kolem peti, ale bohuzel musim vyskouset kazde nove pero i to se naprosto neda.

Ad1 - zajima me kazde nove koupene pero
Ad2 - ted pomalu rozdeluju na pera do prace i domu. Mam taky kaligraficke.
Ad3 - pouzivam ruzne inkousty ale hlavne modre, nekdy cerny, hnedy. Mam i jine ale pouzivam velmi malo. Znacky to Parker, Waterman, Pelikan, Scheaffer i Koh-i-noor. Ale jest taky Delta. Micham nekdy. Tet pouzivam pomichane Parker Blue-Black2/3 s Parker Blue 1/3. Zmizel ten zeleny odstin.
Ad5 - pro me asi 5ks.
ad6 - tuzku urcite.
kerad
 
Příspěvky: 116
Registrován: 29 zář 2011 22:22
Bydliště: Ostrov nad Ohri / Wrocław

Re: Kolik plnicích per máte v provozu?

Příspěvekod tomkeb » 09 led 2013 01:08

Zatím 2, ale sbírka se nejspíše rozroste, jelikož jsem nedávno začal… v provozu mám jednu čínu na domácí čmárání a k tomu Pilot Prera, které beru do školy (společně s mikrotužkou, pár Pilot FriXion s 05 hroty, záložní propiskou – nejlépe Pilot Acroball/Acroball 3 a pastelkami). Do "terénu" pak beru modrý Jotter, kterého mi nějak není líto.
Obrázek
tomkeb
 
Příspěvky: 166
Registrován: 27 pro 2012 19:45

Re: Kolik plnicích per máte v provozu?

Příspěvekod kerad » 09 led 2013 23:13

tomkeb píše:Zatím 2, ale sbírka se nejspíše rozroste.


To uz zacatky nemocy - "peroza" - ;)

Na tomto forum to muze byt pandemie :D
kerad
 
Příspěvky: 116
Registrován: 29 zář 2011 22:22
Bydliště: Ostrov nad Ohri / Wrocław

Další

Zpět na Obecná diskuze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků