- Gama Forever - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Gama Forever

Pochlubte se ostatním se svým novým perem, se zkušenostmi s jeho používáním.

Gama Forever

Příspěvekod vojtahlad » 22 kvě 2016 10:58

Na začátku byla chyba. Chtěl jsem si vyzkoušet Jinhao s jiným hrotem a u Goulet Pens mi připadali drazí. Objednal jsem tedy hroty velikosti 35 neboli 6 u Fountain Pen Revolution (http://www.fountainpenrevolution.com/nibs.html#35nibs), abych následně zjistil, že jsou dělané na větší průměr plniče a do per Jinhao se nevejdou. Aneb když člověk zanedbá průzkum webu, stojí ho to peníze.

Měl jsem dva hroty a žádné pero k nim, následovalo tedy hledání něčeho, kam by pasovaly. Takových per u FPR nemají zrovna mnoho. Našel jsem je jen mezi výrobky značky Gama, a to za ceny, ze kterých jsem nebyl zrovna nadšen. Naštěstí se mi podařilo najít model Forever na webu http://asapens.in/ za výrazně příznivější cenu (buď jsem měl kliku, nebo jsem koupil historicky pozapomenutý kus, protože aktuálně je vyprodáno).

Výsledek byl tak trochu dva v jednom, protože jsem už nějakou dobu koketoval s myšlenkou pořídit si ebonitové pero. Teď jsem měl pádný důvod to udělat. Potěšilo, že si neúčtovali žádné poštovné. Naopak s termíny byli trochu na štíru - po objednávce mi napsali, že pero pošlou do 72 hodin, ale trvalo to přes týden, další cca týden přidala doprava z Indie.

První dojem: Pero vypadá trochu archaicky. Je ebonitové, plněné kapátkem, klasických tvarů. Nění to žádný křiklavý krasavec, ale něco do sebe má a bylo mi od začátku sympatické.

Obrázek

Provedení: Pera Gama jsou vyráběna ručně a konkrétně na modelu Forever nenajdete žádné filigránské jemnůstky. Naopak některé detaily trochu nesedí, to se typicky týká ozdobných kroužků na víčku (jsou trochu větší než průměr víčka) a uchycení klipu (to je pro změnu menší). Ovšem tam, kde na tom záleží, není zpracování co vytknout. Závity jdou hladce a na vlastním těle vše plynule navazuje.

Ebonit je zajímavý materiál. Na omak působí teplým dojmem a je tak zvláštně tvrdoměkký. Asi nejvíc mi pocitově připomíná čerstvě zaschlý lak - povrch je pevný, ale zároveň vyvolává dojem, že rýpnutí nehtem by zanechalo stopu. S pružností to ovšem nebude žádná sláva. Četl jsem upozornění, že ebonit je křehký a při pádu snadno praskne. Budu si muset dávat pozor, protože bych opravdu nerad zažil, aby mi praskla násadka plná inkoustu...

Rozměrově je spíše větší, ale žádný extrém. Do ruky mi padne téměř ideálně a je lehké, takže příjemné na psaní. Tady je vidíte v porovnání s Lamy Safari, kterému je velikostí asi nejbližší.

Obrázek

Závit násadky byl potřen silikonovou pastou, ale k peru přibalena nebyla. Pokud se používáním setře a závit přestane těsnit, bude třeba ji opatřit jinde. Nepříjemností je, že člověk nemá žádný přehled o hladině inkoustu. Násadka je zcela neprůhledná a nemá ani kontrolní okénko.

Hrot: Ty mám teď celkem tři - jeden osazený v peru a další dva koupené od FPR o šířce F a B. Jejich rozměry jsou impozantní, užitné vlastnosti celkem normální. Všechny jsou dost tuhé, nečekejte žádné odpružené psaní. Hrot dodaný s perem nemá oficiálně deklarovanou šířku, nicméně celkem odpovídá hrotu F od FPR. Ten je o něco lepší - trochu hladší a s vydatnějším tokem inkoustu.

Tady je původní hrot v porovnání s hrotem Jinhao 159, ke kterému jsem původně hledal alternativy:

Obrázek

Hrot B od FPR je spíše zklamáním. Šířkou tahu je spíš někde mezi M a B, ostatně na obrázku vidíte, o kolik hubenější je jeho čára ve srovnání s hrotem B od Lamy. V podstatě se nijak dramaticky neliší od FPR F, což by tedy měl (při pohledu shora je rozdíl daleko větší než v tloušťce čáry). Mimochodem, FPR na svých hrotech nevyznačuje šířku. Nedá se tedy vyloučit, že ty hroty nejsou F a B.

Ještě jsem neodolal a přiobjednal pružný hrot. S velkou zásobou inkoustu v násadce by mohl vytvořit zdařilou dvojici. Až dorazí a vyzkouším jej, doplním.

Jak se s ním píše: Dobře. Velikost i váha je pro mě ideální. Hrot by sice mohl být pružnější, ale je velmi spolehlivý (platí pro všechny tři), nevynechává, spouští hned, neškrábe, zkrátka není moc co vyčítat. Pero je v ruce příjemné a neunavuje.

Obrázek

Jedinou významnější pihou krásy je, že tu a tam pustí kaňku. Nedělá to nijak často, stalo se mi to během měsíce používání třikrát, z toho jednou bezprostředně po naplnění. Jak jsem tak četl, kapátkem plněná pera k tomu občas mají sklony. Je to mé první pero s tímto systémem plnění a je možné, že si to časem sedne, případně se naučím nějaké fígle, jak tomu předcházet.

K dobru mu třeba přiznat, že nezasychá. Nepsal jsem s ním cca týden, skladováno bylo vodorovně a po otevření psalo na první dobrou.

Kuriozita: Matt Armstrong nedávno recenzoval pero Daily, které se vyrábí přímo pod značkou Asa Pens (http://penhabit.com/2016/04/26/asa-pens-daily-3-in-1/). Je to pero podobného charakteru, ale jako by bylo pravým opakem. Na Daily Matt kritizoval slabší povrchovou úpravu ebonitu, malý hrot a čtyři otáčky nutné k otevření víčka, naopak se rozplýval nad hladkostí psaní. Forever má ebonit zpracovaný pěkně, velký hrot a k otevření víčka stačí jedna otáčka, zato hladkost psaní není nijak oslňující.

Shrnutí: Pero je sympatické, jsem rád, že jsem je koupil, a určitě je budu udržovat naplněné. Ovšem extatické stavy ve mně nevzbuzuje. Nezačnu sbírat ebonitová pera a kapátkovému plnění se nadále budu spíše vyhýbat.
Naposledy upravil vojtahlad dne 26 dub 2018 22:05, celkově upraveno 1
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Gama Forever

Příspěvekod pet84rik » 22 kvě 2016 13:13

Pekné zhrnutie, ďakujem. Nie je to pero pre mňa, ale vždy sa rád pozriem, čo kde kto vyskúša. Ja práve tiež pracujem na nejakom zhrnutí toho môjho zázračného Duofoldu a 45-ky, tak to možno hodím aj sem.
pet84rik
 
Příspěvky: 508
Registrován: 30 lis 2014 14:36

Re: Gama Forever

Příspěvekod tritrek » 23 kvě 2016 09:48

ASA Pens majú, zdá sa, tri statusy na svoje perá: Sold out, Out of stock (aký je rozdieľ? :D :D) a Discontinued, takže si mal vážne kliku, že sa ti podarilo kúpiť... mne sa to pero páči, aj keď ebonit je citlivý na vlhkosť, ale zas sa rýchlo dá dať do poriadku...
tritrek
 
Příspěvky: 297
Registrován: 07 led 2016 23:12
Bydliště: Slovensko

Re: Gama Forever

Příspěvekod tritrek » 23 kvě 2016 09:48

pet84rik píše:Pekné zhrnutie, ďakujem. Nie je to pero pre mňa, ale vždy sa rád pozriem, čo kde kto vyskúša. Ja práve tiež pracujem na nejakom zhrnutí toho môjho zázračného Duofoldu a 45-ky, tak to možno hodím aj sem.

Teším sa! Keďže som si kúpil 45-ku aj 21-ku a 45-ka je zatiaľ sklamanie (oproti 21-ke, čo je zázračné pero...)
tritrek
 
Příspěvky: 297
Registrován: 07 led 2016 23:12
Bydliště: Slovensko

Re: Gama Forever

Příspěvekod vojtahlad » 18 čer 2016 17:03

Slíbený dodatek k flexibilnímu hrotu: Vyzkoušel jsem si drobné kutilství, protože s hrotem objednaný feed do pera úplně dobře nepasoval. Musel jsem jej lehce obrousit a následně si vyzkoušet i heatsetting, protože si dokonale nesedl ani s hrotem a trochu mu roztahoval špičky.

Výsledkem je bohužel spíše zklamání. Pero je třeba skladovat s hrotem nahoru, protože ve vodorovné pozici si slintá inkoust do víčka. Po začátku psaní se celkem pravidelně dostaví masivní nával inkoustu, který skončí odkápnutím. V této počáteční fázi jde do hrotu příliš mnoho inkoustu a dokud se nevypíše, nedá se pero moc rozumně používat. Když se ho zbavím, začne se hrot chovat celkem normálně, ovšem přes solidní tok inkoustu má tendenci vyrábět docela často koleje. Navíc je stopa bez tlaku docela silná, což oslabuje kontrast. Silný tok inkoustu vede místy ke slévání tahů (viz "v" v ukázce).

Tady je srovnání per Gama Forever a Fountain Pen Revolution Guru. Obě mají flexibilní hroty od Fountain Pen Revolution, liší se jen velikost (#35 vs #5.5). V abecedě jsem schválně neopravoval koleje, aby bylo vidět, jak často k nim dojde. Guru vynechalo třikrát (e, l, w), Forever dvanáctkrát, tedy v každém druhém písmenu (a, c, d, e, f, g, i, l, o, p, w, y). Když uvážím, že celé pero FPR Guru stálo tolik, co samotný flexibilní hrot pro Forever, není o čem přemýšlet. Tohle zkrátka nebyla ta nejlepší koupě.

Obrázek
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48


Zpět na Pochlubte se

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků