- Franklin Covey Freemont - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Franklin Covey Freemont

Pochlubte se ostatním se svým novým perem, se zkušenostmi s jeho používáním.

Franklin Covey Freemont

Příspěvekod Sufin » 15 pro 2013 16:56

Zdravím, jsem tu nový. Jak jsem se dostal k psaní perem? Asi jako ostatní jsem jím psal na základní škole, ale vztah jsem k němu neměl a pak jsem byl rád, že jsem mohl přejít na Tornado a odstupem času postupně na propisky. A tím pera pro mě propadla do zapomnění a používal jsem jen propisky, od čínských reklamních, až po občas "luxusní kousky" za 70kč. Jenže nedávno brouzdal jsem na Streamu od Seznamu a najednou jsem našel video Život v luxusu - Pera. Díl jsem pustil a čekal, že se přiučím něco nového. Byla to krátká reportáž z Penshopu a najednou se ve mě něco pohnulo, že si to pero musím taky koupit a zároveň, jak jsem mohl zapomenout na něco takhle mechanicky dokonalého, luxusního, krásného...
Hned druhý den jsem začal šátrat po internetových stránkách. Značky mimo Parkeru mi nic neříkaly, tak jsem hledal Parker a našel I.M. se zlatými doplňky. Hned jsem si ho zamiloval, jen se mi nějak nelíbil vzhled hrotu, takový zvláštně obtloustlý a s nevýraznou rytinou, ale co, hledám levné pero a ne za desetitisíce. Byl jsem se na pero kouknout na Floře v Pisateli (tuším, že se to tak jmenovalo), ale naštěstí tam byla extrémně nepříjemná prodavačka, tak jsem ho nekoupil a říkal jsem si, že pero je přeci jen zbytečný luxus, že stačí propiska. Ale hned druhý den zase červíček hlodal a já opět zatoužil po peru a hle...nalezl jsem Penshop, který mám po cestě k přítelkyni (aneb cesta spojená s příjemným i užitečným...co je co, nechám na vás). Opět jsem koukal po Parkerech, ale tentokrát Vector, přeci jen se mi nechtělo tak utrácet a ten černý vypadá docela i hezky. A při dalším, jen mentálně masturbačním hledání po netu o psaní perem, jsem narazil na tohle forum a začal se slinou u pusy pročítat a v jedné diskusi jsem objevil značku Franklin Covey. Byla to láska na první pohled! Levné, hrot hezky tvarovaný, s rytinou, údajně vyroben věhlasnou značkou (až po té jsem objevil firmu Cross). A hned druhý den jsem jel do Penshopu a koupil červený Freemont. K němu bombičky Pelikan, původně jsem přemýšlel mezi černou a hnědou, ale chtěl jsem vědět jak vypadá tyrkysová, neb známý fakt, že muži nerozlišují tolik barev jak ženy, tudíž jsem netušil, co to bude za barvu, ale ohromila mě a hned jsem jí vzal.
Perem se mi píše skvěle, chvíli trvalo, než jsem se opět naučil onomu ideálnímu sklonu, holt zničená ruka z propisek (16 let nepsaní perem). Pero píše akorát tlustě/tence, inkoust má krásnou barvu, jen když per odložím třeba na 2 minuty, tak ho musím znovu rozepsat, takže asi dost zasychá, nebo to je inkoustem?
Momentálně přemýšlím jestli koupit opět tyrkysového Pelikana, nebo Diamine Marine... Jaký je mezi těmito značkami kvalitativní rozdíl? Z recenzí jsem vyčetl, že inkousty Diamine moc neschnou trvá jim to cca 20 vteřin, ale můj Pelikan je uschlý do 5-ti vteřin.
Sufin
 
Příspěvky: 10
Registrován: 15 pro 2013 15:21
Bydliště: Svémyslice

Re: Franklin Covey Freemont

Příspěvekod kerad » 15 pro 2013 21:59

Gratuluju, to vypada na hezke pero.
Bohuzel Pelikan tak ma. Je to "husty" inkoust a nekdy rad zasycha. Doporucuju na pocatku menit na Parkera Ouink (hybi turkusovy) nebo Watermana turkusovyho. Jeho barva je moc podobna do turkusu Pelikana. Parker a Waterman jsou ridsi a tak nezasychaji, lepe taky tecou. Mużes taky pero prolachnout vlaznou vodou s kapkou tekutiny do nadobi.
kerad
 
Příspěvky: 116
Registrován: 29 zář 2011 22:22
Bydliště: Ostrov nad Ohri / Wrocław

Re: Franklin Covey Freemont

Příspěvekod tomkeb » 16 pro 2013 11:48

Ideální inkoust by rychle zasychal na papíře a vůbec by nezasychal na hrotu… což jsou ale poněkud protikladné věci a výrobce musí vždy zvolit kompromis. Že po 2 minutách zaschne není podle mě nic výjimečného – osobně se tomu vyhýbám tak, že na pero po dopsání prostě zlehka nasadím víčko, nedoklapávám, nešroubuji.

Nebo jsem vedle a po 2 minutách Vám hrot zasychá i se zavřeným víčkem?
Obrázek
tomkeb
 
Příspěvky: 166
Registrován: 27 pro 2012 19:45

Re: Franklin Covey Freemont

Příspěvekod Sufin » 16 pro 2013 19:49

Díky za reakce. Už jsem si koupil ten Diamine Marine a konvertor Pelikan. Pokud bych měl porovnat Pelikan Tyrkys (bombičky) a výše zmíněný Diamine (30ml lahvička). Pelikan je modřejší, Marine zase zelenější. Diamine je o hodně tekutější a zdá se mi, že se i maličko propíjí. Schnutí je během pár jednotek vteřin. Používám sešity Italské značky Pigna - recyklovaný papír.
To schnutí pera s Pelikanem bylo v otevřeném stavu, zavřené pero neuschlo ani za den nepoužívání. Momentálně s Diamine jsem to nezkoušel ještě.
Sufin
 
Příspěvky: 10
Registrován: 15 pro 2013 15:21
Bydliště: Svémyslice

Re: Franklin Covey Freemont

Příspěvekod benzin » 17 pro 2013 13:02

Sufin píše:Díky za reakce. Už jsem si koupil ten Diamine Marine a konvertor Pelikan. Pokud bych měl porovnat Pelikan Tyrkys (bombičky) a výše zmíněný Diamine (30ml lahvička). Pelikan je modřejší, Marine zase zelenější. Diamine je o hodně tekutější a zdá se mi, že se i maličko propíjí. Schnutí je během pár jednotek vteřin. Používám sešity Italské značky Pigna - recyklovaný papír.
To schnutí pera s Pelikanem bylo v otevřeném stavu, zavřené pero neuschlo ani za den nepoužívání. Momentálně s Diamine jsem to nezkoušel ještě.


Já osobně sem zcela opustil konvertory. Podle mně se s nima špatně pracuje. Daleko jednodušší a čistší je plnit jednu bombičku přímo injekční stříkačkou. Injekce i s jehlou stojí v lékárně 5 Kč. Navíc většinou mají i bombičky větší objem a taky je možné je zalepit izolepou a mít tak zásobu na výměnu.
benzin
 
Příspěvky: 40
Registrován: 13 zář 2013 07:56

Re: Franklin Covey Freemont

Příspěvekod Sufin » 17 pro 2013 16:53

Já jako nováček ve světě per musel prostě zkusit i konvertor, jinak se mi taky líbí ta myšlenka plnění bombiček, původně jsem i nechtěl dělat nic jiného, jenže jsem potřeboval vyzkoušet nový inkoust a bombičku jsem volnou po ruce neměl, tak poloplná šla ven a místo ní konvertor s novou barvou. A to srdce tu poloprázdnou bombičku vyndat a vykydat z ní inkoust jsem neměl prostě - takže konvertor :)
Sufin
 
Příspěvky: 10
Registrován: 15 pro 2013 15:21
Bydliště: Svémyslice

Re: Franklin Covey Freemont

Příspěvekod benzin » 18 pro 2013 08:09

Sufin píše:Já jako nováček ve světě per musel prostě zkusit i konvertor, jinak se mi taky líbí ta myšlenka plnění bombiček, původně jsem i nechtěl dělat nic jiného, jenže jsem potřeboval vyzkoušet nový inkoust a bombičku jsem volnou po ruce neměl, tak poloplná šla ven a místo ní konvertor s novou barvou. A to srdce tu poloprázdnou bombičku vyndat a vykydat z ní inkoust jsem neměl prostě - takže konvertor :)


Já mám taky hodně bombiček ještě naplněné inkoustem a tak jejich obsah vystříknu do nějaké zkumavky a pak ji plním. A to co si dám bokem různě mixuju, takže mám nejen různé barvy, ale i různé chování těch směsí. Půlka bombičky je super na to, aby se tam dodal inkoust jiné barvy :-D
benzin
 
Příspěvky: 40
Registrován: 13 zář 2013 07:56

Re: Franklin Covey Freemont

Příspěvekod ypres_bass » 18 pro 2013 15:00

my levácí právě onu rychlozasycavost Pelikánů velmi oceňujeme...
Parker Sonnet SS CT (F) | Parker I.M. Amaranth (F) | Parker I.M. Amaranth (M)
Parker I.M. Profile Black (M) | Pilot Metropolitan BlackDot (F) | Herlitz (M)

www.stanislavkolarik.cz
ypres_bass
 
Příspěvky: 101
Registrován: 19 led 2013 03:36
Bydliště: Pardubice

Re: Franklin Covey Freemont

Příspěvekod Tapeta » 07 lis 2014 20:30

Dobrý den,
myslím si, že pro začátek jste si vybral dobré pero. S inkousty je to těžké, každá barva má jiné vlastnosti, záleží na pigmentu v inkoustu, vlastnostech a hlavně na papíru. Co se týče plnění bombiček versus konvertor. Neberte to zle, ale příspěvek od "benzin" neberte jako radu. Plnění bombiček versus konvertor to je téma. Myslím si, že pokud někdo přemýšlí jak ušetřit 200,- za koupi konvertoru a mít jej léta, nebo si koupit balíček bombiček a plnit si je stříkačkou je k pláči. V čem je prosím plnění bombiček jednoduší než plnění konvertorem "benzin "?Víte, jak se vůbec s konvertorem pracuje? Jak se plní pero přes konvertor? Proč toto učit začátečníky? Jak se čistí bombička, když do ní chcete dát jiný odstín inkoustu? Je to přeci takový krásný rituál. Sednete si ke stolu, vyndáte inkoust a pero. Otevřete si lahvičku pomoříte hrot do inkoustu a šroubujete konvertor, jakmile je naplněný, vyndáte hrot z inkoustu, hrot otřete a můžete rovnou psát.
Pokud máte volbu zakoupit konvertor nebo plnit bombičky, tak si zvolte raději ten konvertor. Další rozdíl je v tom, že do bombičky můžete zanést drobné nečistoty.
Neberte to hanlivě, ale tohle prostě nikdy nepochopím :-) Hezký večer
Tapeta
 
Příspěvky: 10
Registrován: 28 čer 2013 13:17

Re: Franklin Covey Freemont

Příspěvekod Exteron » 08 lis 2014 18:47

Plnění konvertorem vs bombičky se tu docela řešilo již v jiných vláknech. Přestože obě strany mají pochopitelné argumenty, já osobně jsem zastánce konvertorů. Plnění je tak trochu rituál, třeba jako kouření dýmky. Ale pokud chce někdo větší objem inkoustu, tak bych mu určitě doporučil bombičky. Jestliže to není šílenec ( jako jsem já :D ) a nechce nosit malou lahvičku inkoustu na přednášky s sebou :D

Přijde mi, že by každý měl zkusit oboje a zjistit, co mu sedí lépe. Oba druhy mají své kouzlo a každý uživatel má jiné preference.
Pera: Parker Frontier F, Lamy Safari M, Lamy Vista F, Baoer 388, Platinum preppy F.
Inkousty: Noodler's: BBK; HoD; Beaver.
Exteron
 
Příspěvky: 142
Registrován: 02 čer 2013 16:53

Další

Zpět na Pochlubte se

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků