- Franklin Covey Freemont - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Franklin Covey Freemont

Pochlubte se ostatním se svým novým perem, se zkušenostmi s jeho používáním.

Re: Franklin Covey Freemont

Příspěvekod trige » 09 lis 2014 20:16

Ten rozdíl je v něčem jiném. Bombička pouští jiné množství inkoustu než konvertor a to platí i pro různé typy (konstrukce) konvertorů samozřejmě různé kombinace inkoustů, konvertorů a bombiček a per, respektive hrotů :-)


Tapeta píše:Dobrý den,
myslím si, že pro začátek jste si vybral dobré pero. S inkousty je to těžké, každá barva má jiné vlastnosti, záleží na pigmentu v inkoustu, vlastnostech a hlavně na papíru. Co se týče plnění bombiček versus konvertor. Neberte to zle, ale příspěvek od "benzin" neberte jako radu. Plnění bombiček versus konvertor to je téma. Myslím si, že pokud někdo přemýšlí jak ušetřit 200,- za koupi konvertoru a mít jej léta, nebo si koupit balíček bombiček a plnit si je stříkačkou je k pláči. V čem je prosím plnění bombiček jednoduší než plnění konvertorem "benzin "?Víte, jak se vůbec s konvertorem pracuje? Jak se plní pero přes konvertor? Proč toto učit začátečníky? Jak se čistí bombička, když do ní chcete dát jiný odstín inkoustu? Je to přeci takový krásný rituál. Sednete si ke stolu, vyndáte inkoust a pero. Otevřete si lahvičku pomoříte hrot do inkoustu a šroubujete konvertor, jakmile je naplněný, vyndáte hrot z inkoustu, hrot otřete a můžete rovnou psát.
Pokud máte volbu zakoupit konvertor nebo plnit bombičky, tak si zvolte raději ten konvertor. Další rozdíl je v tom, že do bombičky můžete zanést drobné nečistoty.
Neberte to hanlivě, ale tohle prostě nikdy nepochopím :-) Hezký večer
trige
 
Příspěvky: 259
Registrován: 10 zář 2013 18:03

Re: Franklin Covey Freemont

Příspěvekod waldir » 10 lis 2014 21:06

trige píše:Ten rozdíl je v něčem jiném. Bombička pouští jiné množství inkoustu než konvertor

To je zajímavé tvrzení. Můžete ho nějak racionálně podpořit?

Osobně žiji v domění, že inkoust dávkuje hrot, zatímco se od zbytku pera očekává, že ho zkrátka dodá dostatek (omezení kdekoliv jinde dle logické úvahy povede k vynechávání, což mi nepřijde jako žádoucí). Mimo to hrdlo běžného konvertoru je k hrdlu bombičky prakticky identické, takže nevím, čím by rozdíl mohl být způsoben - maximálně je jedno těsnější, ale to snad nehraje roli vzhledem k tomu, že vzduch se do pera dostává (nepletu-li se) výhradně kanálkem přes feed a nikoli zkrz závit.

(Pokud má zmíněné pero nějakou abnormalitu vůči běžným bombičkovým, tak se omlouvám, ale přijde mi to jako obecné tvrzení)
waldir
 
Příspěvky: 37
Registrován: 20 říj 2014 20:23

Re: Franklin Covey Freemont

Příspěvekod Stenatko_Kokrspanela » 10 lis 2014 21:26

o víkendu pošlu rozdíly z pár per... plním bombičky stříkačkou... miluji tenkou stopu

s konvertorem píší pera podstatně tlustěji
Kája

Není umění psát na počítači... Papír neopraví hrubku, stejně tak papír neschová opravy.
Stenatko_Kokrspanela
 
Příspěvky: 295
Registrován: 23 pro 2012 00:53
Bydliště: Praha

Re: Franklin Covey Freemont

Příspěvekod trige » 10 lis 2014 21:57

už to tady někdo odborně vysvětloval pohledejte zde na fóru.
trige
 
Příspěvky: 259
Registrován: 10 zář 2013 18:03

Re: Franklin Covey Freemont

Příspěvekod waldir » 10 lis 2014 23:07

viewtopic.php?f=34&t=334
To bude nejspíše tlakem inkoustu, poté vzduchovou bublinou, bombička je na konci hermeticky uzavřená (zavařená), konvektor ne, ani nijak extra zhora netěsní proto je tam běžný atmosférický tlak, v bombičce se naopak může vytvořit (a asi i vytváří, než dosáhne nějaké vyšší hodnoty a třeba při otočení pera hrotem vzhůru nasaje vzduch) podtlak.
V konvektoru tedy inkoust vytéká konstrukcí kapilár a vlastní vahou, u bombičky konstrukcí kapilár a navíc musí překonávat podtlak v bombičce.
Je to můj odhad, tipnul bych že snaha o nějké usnadnění přívodu vzduchu bude ale asi vůči vzlínavostí, smáčivosti to nebude nic moc extra.
Právě proto jsou tam ty kapilárky aby vyrovnávaly a udržovaly ten správný přívod inkoustu.
Ono i v zimě rychlé ochlazení, oteplení dělá divy.
...a fleky, bacha na kvádra od Armaniho...

Koukam... No, zajimave vysvetleni, ktere asi nejsem schopen vyvratit (I kdyz do prijatelneho dukazu tomu stale dost chybi). Nicmene dekuji, donutilo me to opet se poradne zamyslet nad povrchovym napetim na samotnem hrotu.
waldir
 
Příspěvky: 37
Registrován: 20 říj 2014 20:23

Re: Franklin Covey Freemont

Příspěvekod graphophilus » 12 lis 2014 15:35

waldir píše:http://www.penforum.cz/viewtopic.php?f=34&t=334
To bude nejspíše tlakem inkoustu, poté vzduchovou bublinou, bombička je na konci hermeticky uzavřená (zavařená), konvektor ne, ani nijak extra zhora netěsní proto je tam běžný atmosférický tlak, v bombičce se naopak může vytvořit (a asi i vytváří, než dosáhne nějaké vyšší hodnoty a třeba při otočení pera hrotem vzhůru nasaje vzduch) podtlak.
V konvektoru tedy inkoust vytéká konstrukcí kapilár a vlastní vahou, u bombičky konstrukcí kapilár a navíc musí překonávat podtlak v bombičce.
Je to můj odhad, tipnul bych že snaha o nějké usnadnění přívodu vzduchu bude ale asi vůči vzlínavostí, smáčivosti to nebude nic moc extra.
Právě proto jsou tam ty kapilárky aby vyrovnávaly a udržovaly ten správný přívod inkoustu.
Ono i v zimě rychlé ochlazení, oteplení dělá divy.
...a fleky, bacha na kvádra od Armaniho...

Koukam... No, zajimave vysvetleni, ktere asi nejsem schopen vyvratit (I kdyz do prijatelneho dukazu tomu stale dost chybi). Nicmene dekuji, donutilo me to opet se poradne zamyslet nad povrchovym napetim na samotnem hrotu.


Navrhuji přijatelný důkaz pro toho, kdo obětuje bombičku. Bombičku nasadíme do péra a pero umístíme hrotem dolů nad lahvičku s inkoustem. (a) Bombičku propichneme jehlou a (b) bombičku na zadní straně zcela otevřeme (to u některých typů lze), nebo odřízneme dno. Předpokládám, že (a) nezpůsobí výtok inkoustu z bombičky, možná postupný, možná jen větší průtok do hrotu při psaní. Případ (b) pravděpodobně způsobí vylití téměř celé bombičky přes hrot do lahvičky. Změřením výšky zbylého inkoustu můžeme zjistit, kolik kapilární síly a tření v kapiláře udrží inkoustu. Určitě kapilární síly udrží inkoust v kapilárách hrotu, o moc víc to asi nebude.

Já pokus provést nemohu, protože zatím používám konvertor. Uvažoval jsem o plnění bombiček, když jsem zjistil, jak mizernou těsnost má nový konvertor Cross, kde za pístem zůstával inkoust. Potom jsem opět použil starý konvertor, kde jsem za pístem objevil kapičku inkoustu, proto jsem koupil nový, ale starý konvertor si nějak odpočinul či co, a zase ho používám bez problémů. Snažím se pohybovat pístem pomalu. Nový jsem vyhodil. On by v podstatě ještě posloužil, ale inkoust za pístem mě rozčiloval. Myslím, že netěsnil jen při pohybu pístu. Až starý konvertor doslouží, asi budu plnit bombičky.

Ještě poznámka. Smáčivost a vzlínavost jsou projevem téhož jevu povrchového napětí. V úzkých trubicích (kapilárách) hraje povrch větší roli než objem, proto dojde ke vzlínavosti, čili kapilární elevaci. V širší trubici se vzlínavost projeví jen na okraji trubice, takže hladina inkoustu vytvoří jen jakousi misku (meniskus). Názorně můžeme říci, že kapalina, která smáčí, se ke stěně nádoby přelepuje a jakoby se vytahuje do výšky.
graphophilus
 
Příspěvky: 138
Registrován: 05 črc 2014 12:53

Re: Franklin Covey Freemont

Příspěvekod waldir » 12 lis 2014 20:33

Predpokladam, ze u (a) ocekavas propichnuti pod hladinou inkoustu. Potom mas naprostou pravdu, ze toho moc nevytece - situace bude obdobna nepropichnute bombicce - v obou pripadech povrchove napeti na vzduchove bubline u diry/usti bude zkratka drzet inkoust v peru. U (b) samozrejme vytece skoro vse - to lze overit i bez konvertoru nakapanim par kapek do zavitu. U (b) ale inkoust potece obouma kanalkama. Samozrejme konvertor v praxi nema stejny efekt jako (b), protoze pero neni otevreny system - zavit povazuji za dostatecne vzduchotesny uzaver (nebo se pletu? Jak se bude chovat poloprazdny eyedropper ? :-) ).

Dusledek je tedy jen ten, ze u netesniciho konvertoru je vyrazne vetsi zasoba vzduchu pro udrzeni bezneho tlaku. K vyrovnani tlaku mezi okolnim prostredim a vnitrkem pera se do cekat dojde pred skoro kazdym psanim (prenosy atp., jak popsano v puvodnim vysvetleni) a tedy rozdil v poustivosti bude jen po delsi dobe psani.

Dukaz jako prijatelny beru, nicmene to nuti polozit dalsi otazky :-)

Jako treba kde je problem s privodem vzduchu spodnim kanalkem do konvertoru, kdyz pistova pera (treba Noodleri) dokazi dodat opravdu velke mnozstvi inkoustu (aniz by tekly) - predpokladam malo prostoru v hrdle bombicky. Neni tedy suchost bombicek spise vadou navrhu pera nez vlastnosti? Z argumentu vyse plyne, ze "poustivost" bombickoveho pera vyrazne kolisa, coz se nezda jako pozadovana vlastnost. Dale z toho celeho plyne, ze volba bombicek misto konvertoru je dosti spatne fungujici reseni spatne serizeneho hrotu.
waldir
 
Příspěvky: 37
Registrován: 20 říj 2014 20:23

Re: Franklin Covey Freemont

Příspěvekod graphophilus » 14 lis 2014 16:54

waldir píše:Predpokladam, ze u (a) ocekavas propichnuti pod hladinou inkoustu. Potom mas naprostou pravdu, ze toho moc nevytece - situace bude obdobna nepropichnute bombicce - v obou pripadech povrchove napeti na vzduchove bubline u diry/usti bude zkratka drzet inkoust v peru. U (b) samozrejme vytece skoro vse - to lze overit i bez konvertoru nakapanim par kapek do zavitu. U (b) ale inkoust potece obouma kanalkama. Samozrejme konvertor v praxi nema stejny efekt jako (b), protoze pero neni otevreny system - zavit povazuji za dostatecne vzduchotesny uzaver (nebo se pletu? Jak se bude chovat poloprazdny eyedropper ? :-) ).

Dusledek je tedy jen ten, ze u netesniciho konvertoru je vyrazne vetsi zasoba vzduchu pro udrzeni bezneho tlaku. K vyrovnani tlaku mezi okolnim prostredim a vnitrkem pera se do cekat dojde pred skoro kazdym psanim (prenosy atp., jak popsano v puvodnim vysvetleni) a tedy rozdil v poustivosti bude jen po delsi dobe psani.

Dukaz jako prijatelny beru, nicmene to nuti polozit dalsi otazky :-)

Jako treba kde je problem s privodem vzduchu spodnim kanalkem do konvertoru, kdyz pistova pera (treba Noodleri) dokazi dodat opravdu velke mnozstvi inkoustu (aniz by tekly) - predpokladam malo prostoru v hrdle bombicky. Neni tedy suchost bombicek spise vadou navrhu pera nez vlastnosti? Z argumentu vyse plyne, ze "poustivost" bombickoveho pera vyrazne kolisa, coz se nezda jako pozadovana vlastnost. Dale z toho celeho plyne, ze volba bombicek misto konvertoru je dosti spatne fungujici reseni spatne serizeneho hrotu.


Začal bych pokusem o vysvětlení funkce plnicího pera. Představme si trubici s kapalinou, trubice je nahoře uzavřená. Kapalina svou tíhou zapůsobí jako píst a zředí vzduch v trubici nad hladinou. Toto zředění je velmi malé. Vzduchoprázdna by bylo dosaženo až při výšce 10 m sloupce vody. Kdyby byl sloupec delší, víc než vzduchoprázdno nedosáhneme, takže tlak vzduchu odspodu sloupec neudrží a část vody odteče. Toto je základní podmínka rovnováhy: výška sloupce a velikost podtlaku. Když dole k trubici připojíme kapiláru, máme model nefunkčního plnicího pera. Do kapiláry se nasaje kapalina. Přiložíme kapiláru k papíru, papír svou strukturou obsahuje menší kapiláry, tzn. nasaje si z kapiláry pera kapalinu. Ovšem podtlak nad hladinou je pořád stejný, udržel by delší sloupec, proto do kapiláry nepustí další kapalinu. Pero přestane psát. Hrot funkčního plnicího pera umožňuje doplňovat odsátou kapalinu vzduchem, ten sníží podtlak a umožní prodloužení sloupce, takže další kapalina se dostane do kapiláry. Jestliže do trubice nad hladinou vpustíme trochu vzduchu, aby se obnovila rovnováha mezi novou hodnotou podtlaku a délkou sloupce, je nutné, aby část kapaliny odtekla, čímž zahltí hrot (pokus (a)). Pokud bude otvor větší, takže nad hladinou bude stejný tlak jako tlak vzduch zespod, sloupec kapaliny vyteče, kromě toho, co zůstane v kapiláře a toho, co smáčí stěny (pokus (b). Takže když kolega popisuje, že s konvertorem píše pero tlustší čáru, předpokládám, že konvertor v oblasti pístu netěsní a občas vpustí vzduch nad hladinu inkoustu.
Různé inkousty píší různě, protože mají různá povrchová napětí, tedy různě drží v kapiláře, takže je papír hůř vytahuje. Takové "sušší" jsou Pelikán a Koh-i-noor, "mokré" jsou třeba Pilot. Voda má větší povrchové napětí než inkousty, tzn. víc drží v kapiláře, proto ji přidávám do oblíbeného modrého Pilotu. Některé inkousty jako černý Cross (údajně Pelikán) ucpe kapiláru sraženinou (to se mi stalo). Kupodivu, zbytky inkoustu při nevyplachování plnicího pera koncentrují složku inkoustu snižující povrchové napětí, takže inkousty pak lépe tečou. Toto používám u inkoustů, které spolehlivě při nevyplachování neucpávají kanálky, což je modrý Koh-i-noor a Pilot. Konečně, hrot může být špatně nastavený a pouštět hodně, nebo málo vzduchu místo odebrané kapaliny. Potom pero píše slabě, nebo příliš silně.
graphophilus
 
Příspěvky: 138
Registrován: 05 črc 2014 12:53

Re: Franklin Covey Freemont

Příspěvekod Daniela5 » 21 čer 2015 20:46

Ráda bych se připojila k diskusi o peru Franklin Covey Freemont. Mám ho také (od října) a souhlasím s tím, že je krásné a krásně píše. To moje ale má problém s tím, že mu pořádně nesedí ani konvertor ani bombička. Koupila jsem k němu na doporučení prodavačů v penshopu konvertor Rotring, ale ten mi tam nedržel a zcela evidentně se kýval, takže jsem se bála, že při prudším pohybu vypadne. V penshopu mi na to nejprve řekli, že se vůbec nehýbe, až při druhé návštěvě připustili, že ano a že Cross tohle úplně nezvládl. Tak jsem to zkusila s eurobombičkou: ta první asi praskla, protože evidentně tekla, teď tam mám druhou a jsou na ní malé kapky inkoustu, takže je jasné, že to netěsní. Celkově je to ale zatím nejlepší výsledek, jakého jsem dosáhla.
Zajímalo by mě ale, jestli jste se někdo setkal u tohoto pera se stejným problémem, případně jak jste ho řešili.
Daniela5
 
Příspěvky: 5
Registrován: 21 čer 2015 20:32

Re: Franklin Covey Freemont

Příspěvekod Vlcacka » 08 črc 2015 08:32

Také FranklinCovey mám, od června. Naplněn Diamine Sapphire Blue a píše moc pěkně. :-)
Vlcacka
 
Příspěvky: 261
Registrován: 27 dub 2015 10:41

PředchozíDalší

Zpět na Pochlubte se

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků