- Kaweco Classic Sport - v malém těle velký hrot - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Kaweco Classic Sport - v malém těle velký hrot

Pochlubte se ostatním se svým novým perem, se zkušenostmi s jeho používáním.

Kaweco Classic Sport - v malém těle velký hrot

Příspěvekod vojtahlad » 25 bře 2016 17:22

Pero Kaweco Sport mě lákalo již delší dobu. Koncept skladného pera, které si před psaním musíte v podstatě sestavit, je kuriózní. A když kuriozita, tak pořádná, takže jsem objednal s hrotem BB.

První dojem: Splnilo očekávání. Je to bachratý prťous, který se ve složeném stavu krásně vejde do kapsičky u košile. Nsazením víčka na konec násadky se pak promění v psací nástroj příjemných rozměrů i váhy. Pro ilustraci porovnání s Pilotem 78G, nejprve v zavřeném stavu:

Obrázek

Otevřené:

Obrázek

A po nasazení víčka na násadku:

Obrázek

Ve všech případech je Kaweco kratší, ale má větší průměr. Platí to i o úchopu, takže se mi drží příjemněji. Délka s víčkem nasazeným na konec je zhruba 13 cm a pro mou ruku má prakticky ideální rozměry.

Kvalita provedení: Jedná se o celkem levné plastové pero, takže se nedá čekat, že by se z něj člověk posadil na zadek. Kvalita provedení je solidní, nenašel jsem žádné nepřesnosti. Všechno sedí a funguje, jak má.

Model Sport se vyrábí ve spoustě různých variant, u některých by se efekt posazení na zadek mohl i dostavit. Mám na mysli některé atraktivní verze z hliníku (AL Sport), případně s karbonem (AC Sport). Dělá se dokonce i z mosazi, ale tam bych se bál, že mi při pádu rozdrtí palec u nohy. (Možná ne, podle téhle recenze váží 45 g: http://edjelley.com/2015/08/11/kaweco-brass-sport-fountain-pen-review/)

Hrot: Hrot velikosti BB je monstrum. Nikoli svými rozměry, které jsou úměrné velikosti pera.

Obrázek

Ovšem šířka stopy je enormní. V nějaké recenzi jsem četl, že dotyčnému hrot BB nepřipadá nějak příliš široký, že spíš odpovídá B. S tím rozhodně nemohu souhlasit. Tady je srovnání s hrotem B v Lamy Safari a s kaligrafickým hrotem šířky 1,1 mm pera Hero 5028:

Obrázek

Hrot bohužel trpí "dětským zadečkem" a na začátku se mu nechce spouštět. Jakmile se dostane inkoust na papír, běží vše jak má, krásně klouže (je to asi nejhladší hrot, který mám) a nedělá problémy ani s dalšími písmeny či slovy. Ovšem ten začátek je obvykle celkem těžký. Vypadá to, že u hrotů Kaweco se dětské zadečky vyskytují poněkud častěji. Až seberu odvahu a seženu vybavení, zkusím jej zabrousit podle http://www.penaddict.com/blog/2014/4/23/smooth-as-a-babys-bottom-or-not a videa S. B. R. E. Browna, které je v článku odkazováno.

Jak se s ním píše: Až na ty začátky skvěle. Padne do ruky téměř ideálně, píše velmi hladce a je to naprostý mazel. Šířka tahu je samozřejmě diskvalifikuje z jakéhokoli normálního psaní. Pokud se člověk chce vejít do řádku, tahy se slévají a čitelnosti to moc neprospějě. S normálním hrotem by to mohl být celkem požitek.

Obrázek

Hrot je spíše tuhý, nicméně pod tlakem se rozestoupí a šířka tahu ještě vzroste zhruba na dvojnásobek.

Obrázek

Dá se psát i bez víčka na násadce, ale žádný velký komfort od toho nečekejte. Je to něco jako psát se špačkem tužky.

Shrnutí: Podle mě je to ideální pero do kapsy na ven. Ve složeném stavu je velmi kompaktní a vejde se skoro všude. Zároveň ale jeho průměr naznačuje, že to nebude žádná křehotinka a něco snese. Ten koncept se mi velmi líbí a nejspíš si časem pořídím ještě nějaké, tentokrát s méně extrémním hrotem.
Naposledy upravil vojtahlad dne 26 dub 2018 22:11, celkově upraveno 1
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Kaweco Classic Sport - v malém těle velký hrot

Příspěvekod trige » 25 bře 2016 20:02

Konečně pěkná recenze, děkuji. Když jsem kupoval Pilot Prera, uvažoval jsem i o tomhle Kawecu, ale o AL verzi, plastová mne vůbec nelákala. Každopádně já moc na tlusté hroty nejsem, mně se "spojují" čáry i japonského Fka :-)
trige
 
Příspěvky: 259
Registrován: 10 zář 2013 18:03

Re: Kaweco Classic Sport - v malém těle velký hrot

Příspěvekod pet84rik » 16 kvě 2016 17:02

Dnes som kúpil Sport v demostrator / neon green verzii s EF, čiara sa viac blíži k F, ale píše OK, za mňa spokojnosť s týmto perom za tú cenu.
pet84rik
 
Příspěvky: 508
Registrován: 30 lis 2014 14:36

Re: Kaweco Classic Sport - v malém těle velký hrot

Příspěvekod trige » 16 kvě 2016 17:47

pet84rik píše:Dnes som kúpil Sport v demostrator / neon green verzii s EF, čiara sa viac blíži k F, ale píše OK, za mňa spokojnosť s týmto perom za tú cenu.

Hoď jsem foto, bez fotek, jako bys nic nenapsal :-)
trige
 
Příspěvky: 259
Registrován: 10 zář 2013 18:03

Re: Kaweco Classic Sport - v malém těle velký hrot

Příspěvekod pet84rik » 16 kvě 2016 18:03

Obrázek
pet84rik
 
Příspěvky: 508
Registrován: 30 lis 2014 14:36


Zpět na Pochlubte se

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků