- Duofold - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Duofold

Pochlubte se ostatním se svým novým perem, se zkušenostmi s jeho používáním.

Duofold

Příspěvekod pet84rik » 02 kvě 2016 12:13

Klasický, zelený, skrutkovací (šroubovací), dokonca funkčný. Duofold.

Obrázek
pet84rik
 
Příspěvky: 508
Registrován: 30 lis 2014 14:36

Re: Duofold

Příspěvekod Vlcacka » 02 kvě 2016 14:09

Pěkný úlovek!
Vlcacka
 
Příspěvky: 261
Registrován: 27 dub 2015 10:41

Re: Duofold

Příspěvekod Toams » 03 kvě 2016 09:36

Parada :)

chceme vidiet viac, cele pero, detail hrotu, atd. vsak klasika
Architecture begins where engineering ends.
W. Gropius
Toams
 
Příspěvky: 474
Registrován: 01 dub 2016 22:41

Re: Duofold

Příspěvekod tritrek » 03 kvě 2016 14:11

Krásny kúsok! V jednoduchosti je krása...
tritrek
 
Příspěvky: 297
Registrován: 07 led 2016 23:12
Bydliště: Slovensko

Re: Duofold

Příspěvekod pet84rik » 07 kvě 2016 14:56

Tak tu sú nejaké fotky.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
pet84rik
 
Příspěvky: 508
Registrován: 30 lis 2014 14:36

Re: Duofold

Příspěvekod pet84rik » 24 čer 2016 15:25

Pridávam pár postrehov a foto z ukážky písania perom. Dopredu upozorňujem že nevlastním Parker atrament (okrem bombičiek, ktoré mám v 45 a zase zaschnutom IM). Preto je v pere (a zatiaľ som sa rozhodol, že aj stále bude) Sailor Jentle v modrej, čo je super farba a môj najlepší modrý atrament.

Obrázek

Pokus bol na papieri Brunnen Kompagnon zápisníku, papier je dosť sajúci, takže samozrejme po 5 sekundách je aj stopa z takto mokrého hrotu takmer suchá - ale je teplo a sucho, takže všade to mizne raz-dva. Fotka je trochu svetlejšia, no jednoducho mobil, moja chyba. Ale tieňovanie atramentu vidieť, je super, milujem ho.

K peru. Dostal som ho poštou od predchádzajúceho majiteľa ako výhru ebay aukcie za necelých 1200 korún aj s poštou. Pera podľa zdrojov vyrábané najmä v druhej polovici 50-tych rokov 20. storočia. Na tento vek a vzhľadom na to že bolo používané je vo vynikajúcom stave. Samozrejme, na vačku pre atrament je vidieť stopy po predchádzajúcich naplneniach, ale na povrchu pera som ani pri pozornejšom skúmaní nezistil žiadne poškodenie, je bez viditeľných škrabancov. Kovové časti (prstenec, klip) samozrejme zašedlé, do toho sa ešte pustím ak bude viac času a chuti. Plus chcem vymeniť aj vačok (sack), musím ale počkať na poštu :-)

Pero je v tmavozelenej farbe, nie je to nič čo by som mal nejako extra obľúbené ale chcel som skúsiť iný starší Parker než len môj NOS 45 flighter, ktorý už hádam ani nemôžem považovať za starší, keďže je cartridge/converter :-)Každopádne, farba neurazí, nekričí to, ale modrá by tomuto peru slušala výrazne viac. Dizajn pera je pomerne jednoduchý, v zavretom stave je to (od konca) cigarovitý tvar, potom jemný skok na širší priemer viečka, kde sa nachádza prstenec zlatej farby so vzorom z čiar do tvaru malých trojuholníkov takmer po celom obvode, okrem malej časti, pravdepodobne na monogram. Táto časť je umiestnená tak, že keď pero leží a dotýka sa klipom stola, toto voľné miesto smeruje na osobu pred perom uhle asi 45 stupňov.. Klip je v rovnakej farbe ako tento prstenec, koniec klipu obopína kruhovo koniec viečka a v stede je malý kónický koniec samotného viečka. Klip bez použitia väčšej sily je možné napružiť do vzdialenosti asi 5 mm od tela, zasahuje do necelých 2/3 viečka a je v tvare šípu, kde koniec je úzky a až posledných (alebo prvých) zhruba 10 mm je širších so znázornením brčiek.

Pero sa otvára skrutkovaním asi na 1.5 otočky. Samotný závit je asi 12 mm od miesta, kde v zavretom stave končí viečko, nie je príliš ostrý a nevadí ani keď na ňom pri písaní ležia prsty. Potom je tam sekcia na uchopenie, zakončená prudkým skokom priamo na hrot. Samotný hrot je zlatý (14K), nie je prehnane pružný, ale aj napriek tomu sa nejaká variácia na šírku linky vytvoriť dá (viď priložený test). Hrot bez označenia šírky (aspoň ja som nenašiel, na internete píšu o hrotoch s X alebo A) píše širšou a mokrou medium linkou, nemal som žiaden problém ani s jedným (z dvoch) atramentov, ktoré v ňom boli. Linka je rovnomerná, spúšťa aj po nejakej dobe nepúoužívania okamžite a nevynecháva. Taktiež papier viac-menej nehrá rolu, píše príjemne od hladkej Rhodie až po drsný ručný papier Losiny.

Vyváženie pera je veľmi príjemné, používam ho s nasadeným viečkom, je pomerne ľahké a ani dlhšie písanie neunavuje. Keďže je telo z plastu, ani pri potiacich sa rukách sa nešmýka tak ako keby bolo kovové (aspoň teda u mňa).

Celkovo som z pera veľmi príjemne prekvapený a pomerne chápem to nadšenie zo značky Parker a jej popularitu v starších časoch. Ak vyrábali takéto perá (tento Duofold aj 45 sú fakt super), išiel by som do Parkeru v 60-70 rokoch aj ja.
pet84rik
 
Příspěvky: 508
Registrován: 30 lis 2014 14:36

Re: Duofold

Příspěvekod tritrek » 24 čer 2016 16:07

Tak toto je niečo, čo pohne aj so mnou, gratulujem! Krása!
tritrek
 
Příspěvky: 297
Registrován: 07 led 2016 23:12
Bydliště: Slovensko

Re: Duofold

Příspěvekod pet84rik » 24 čer 2016 16:34

Vďaka. Pravdupovediac, nemyslel som si, že ho budem toľko používať, ale za ten mesiac a pol sa stalo jedným z mojich top peir. Úplne úprimne - moje top 3 perá dnes sú všetky so skrutkovacím viečkom, to ich spája. Parker Duofold, Sailor Pro Gear Slim a Pelikan P200. Plus skvelé hroty, mám takto pokryté všetko od EF (aj keď oficiálne F) cez F až po M v troch perách a jednom púzdre.

Sheaffer Legacy sa prepadol až tesne pod ne. A napríklad som si myslel že ako budem machrovať s Caran dAche a pritom nim píšem pomerne málo - aj keď píše dobre a aj teraz s bombičkou modrej je bezchybné. Ale akosi tam chýba ten pocit v ruke.
pet84rik
 
Příspěvky: 508
Registrován: 30 lis 2014 14:36


Zpět na Pochlubte se

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků