- Jak na hledání Československého pera? - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Jak na hledání Československého pera?

Vybíráte své první nebo třeba dvacáté pero? Pokud se nemůžete rozhodnout, které koupit, nechte si poradit.

Jak na hledání Československého pera?

Příspěvekod HrnekBezucha » 14 kvě 2019 09:33

Zdravíčko,
Nejsem sběratel, rád bych se dostal ke starému, Československému peru pro každodenní používání.
Co jsem se tak procházel Pražskými starožitnictvími, viděl jsem pár černých plastových, pistonových per. Bohužel bez jakýchkoli označení. Šroubovací víčko, v zadu záslepka pod kterou je šroub pístu. Většinou stejný design s drobnými odchylkami ve tvaru / zaoblení. Občas se zlatým hrotem. Jeden nebo dva proužky na víčku atp. Vždy, ale šlo o plast. Většina byla kolem šesti set Korun, zatímco v jiném starožitnictví přes tisíc.
Problém je, že pořádně nevím, jak bych měl poznat v jakém je pero stavu a kdyby nefungovalo, nevím, jestli se dají rozebrat, popřípadě čím je čistit před prvním použitím.
Znám několik pistonových per, mám Čínský Wing Sung 3008 a Pákistánský Dollar 717i, takže chápu, jak to uvnitř funguje. Wing Sung se dá úplně rozebrat, zatímco Dollar, který je konstrukcí velmi podobný těm perům, co jsem viděl, se rozebrat nedá.
Škoda, že Centropen už nedělá pera pro dospělé.. Cením si vaší pomoci.
HrnekBezucha
 
Příspěvky: 2
Registrován: 14 kvě 2019 08:43

Re: Jak na hledání Československého pera?

Příspěvekod trige » 14 kvě 2019 10:22

Ahoj, mám nějaká pera Centropen v perfektním stavu. Pohledej moje prodeje v sekci Prodej, je tam jedno z nich, je myslím nové nepoužívané. Když tak napiš na mejl metaam@seznam.cz, mám toho už moc a něčeho se chci zbavit. Roman
trige
 
Příspěvky: 259
Registrován: 10 zář 2013 18:03

Re: Jak na hledání Československého pera?

Příspěvekod HrnekBezucha » 14 kvě 2019 10:48

Ahoj, vypadá moc hezky, ale asi bych se raději podíval po více odhaleném hrotu. Kdybych nic nesehnal, určitě se ozvu. Zatím budu dál shánět, docela mě láká myšlenka nějakému vrátit svou původní krásu.
HrnekBezucha
 
Příspěvky: 2
Registrován: 14 kvě 2019 08:43

Re: Jak na hledání Československého pera?

Příspěvekod trige » 14 kvě 2019 11:56

Hodil jsem do prodeje ještě zlatou variantu...
trige
 
Příspěvky: 259
Registrován: 10 zář 2013 18:03

Re: Jak na hledání Československého pera?

Příspěvekod inkognito » 14 kvě 2019 19:08

Pro začátek bych doporučoval Centropen 3068 ze 70. let, to je po mechanické stránce držák, výsledek dlouhého vývoje. Originální nasazovací hrot je nutno vyjmout a pečlivě odhodit do koše. Víčko postavit svisle ústím nahoru, dovnitř kápnout jednu či dvě kapky šelaku rozpuštěného v lihu, aby se utěsnila spára kolem klipu (dobře se to dělá špejlí namočenou do šelaku). Vše je třeba nechat několik dní zaschnout.

Pak je třeba sehnat slušný hrot správné velikosti, tj. "5" (na feed průměru 5 mm), doporučuji Ripedium 50, ten tě při troše opatrnosti přežije (zdroj - vrak pera z blešáku či z Aukra). Celkové náklady bych viděl tak do 400,- Kč + trochu shánění.
inkognito
 
Příspěvky: 17
Registrován: 12 bře 2017 19:52

Re: Jak na hledání Československého pera?

Příspěvekod trige » 14 kvě 2019 20:28

Mám i tenhle Centropen 3068, ten je už používaný, ale ve velmi dobrém stavu bez výrazných známek opotřebení. Hrot píše docela v pohodě. Pokud máte zájem, udělám fotky, pošlete mi email: metaam@seznam.cz.
Cena 400 Kč.
trige
 
Příspěvky: 259
Registrován: 10 zář 2013 18:03


Zpět na Poraďte s výběrem

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků