- Rada s výberom pera Waterman - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Rada s výberom pera Waterman

Vybíráte své první nebo třeba dvacáté pero? Pokud se nemůžete rozhodnout, které koupit, nechte si poradit.

Rada s výberom pera Waterman

Příspěvekod stop_r » 05 črc 2016 08:35

Dobrý deň,

píšem rád, píšem rád s atramentovým perom. Nedávno, možno pol roka som si kúpil všade dostupný Parker IM. Úprimne ma ale sklamalo. Jednak hrot F sa mi zdá dosť hrubý, a jednak sa po pár dňoch, stačia dva tri dni nie hneď rozpíše. Viem že v podstate pri tejto cenovej relácii som nemohol očakávať 100% kvalitu, avšak po prečítaní pár riadkov na vašom fóre som pochopil že tento problém s Parkerom nemám len ja. Ja mám rád veci ktoré sú spoľahlivé a majú historicky čo to za sebou. Keď okuliare tak Ray Ban, keď nôž tak Boker alebo Victorinox, keď hodinky tak Certina alebo Tissot, keď škótsku tak Talisker alebo Laphroig, keď topánky tak Martens alebo Baťa atď atď... Ďalšia značka čo ma uchvátila svojou históriou je práve Waterman.

Moja otázka znie, či ak som sa správne dočítal a pochopil, F od Parkera je hrubšie ako F od Watermana, a ak chcem tenšiu linku nemusím kupovať EF?
Ďalšia otázka, ak je tu niekto kto vlastní Hemisphere a aj Perspective od Watermana či mi vie spraviť menšiu recenziu... je Perspective hodný skoro dvojnásobnej zmeny? Nedrží sa pri dlhšom písaní zle za tie na pohľad ostré hrany v časti kde sa pera chytám prstami?

Vopred ďakujem za reakcie. Neviem sa medzi týmito dvoma perami rozhodnúť.


ps: ešte by som chcel dodať že kontrolná otázka pri registrácii je pre Slováka dosť náročná.. slovo inkoustů som trafil naozaj na neviem koľký pokus :)
stop_r
 
Příspěvky: 1
Registrován: 05 črc 2016 08:12

Re: Rada s výberom pera Waterman

Příspěvekod vojtahlad » 05 črc 2016 13:32

Pokud jste si to tu trochu procházel, nebudete překvapen, že v odpovědích na dotaz ohledně dvou různých Watermanů dostanete doporučení na pera různých výrobců a značek. V tomto duchu říkám: Když plnicí pero, tak Pelikan ;)

Abych alespoň trochu odpověděl: Nemyslím, že se dá obecně říci, že Waterman má tenčí hroty než Parker. Řekl bych, že budou tak na stejno. Upřímně, jediná spolehlivá cesta pro výběr správného hrotu je dojít si ho někam vyzkoušet (ideálně s vlastním papírem a inkoustem, protože i tohle má vliv) a odnést si fyzicky ten kus, který vyhovoval. Leckdy jsou rozdíly v tloušťce hrotů mezi různými modely stejného výrobce a výjimkou nejsou ani nekonzistence v rámci stejné řady, kdy dva nominálně totožné hroty píší každý jinak. Pokud nemáte možnost vyzkoušení, nezbývá, než hledat recenze na webu a následně si držet palce.

Ty zmiňované Watermany osobně neznám, takže nemohu sloužit. Nicméně pokud lavírujete s tloušťkou hrotu, doporučil bych obecně značku Lamy, která je na tohle ideální. Skoro všechny jejich modely mají stejné hroty, které se bezproblémově dají vyměnit nasunutím (viz návody na YouTube) a jsou v prodeji i samostatně za snesitelné peníze. Díky tomu se dá celkem bezbolestně experimentovat. Podle těch Watermanů soudím, že chcete spíše štíhlé pero, takže se nabízí Lamy Logo. Mně osobně se dost líbí Lamy Studio, které je baculatější. Chystám se na něj sem napsat recenzi, tak se k ní zkusím konečně dokopat.

Ten Pelikan na začátku byl míněn celkem vážně, dvoustovková řada (M200, M205, M215) cenově odpovídá. Je to jiná estetika, ale funkčně s nimi mám ty nejlepší zkušenosti. Mají pístové plnění, což znamená velké množství inkoustu. A hroty se mění také velmi snadno - šroubují se - a jsou také v prodeji samostatně, jen stojí cca dvojnásobek proti Lamy.
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Rada s výberom pera Waterman

Příspěvekod pet84rik » 05 črc 2016 21:41

1. Perspective je hrubsie pero, rozhodne nic podobne Lamy Logu, na to pozor. Je dlhe, preto sa na obrazkoch zda, ze je stihle.

2. mam obe, Perspective ma iny hrot, mne osobne viac vyhovuje prave Hemisphere, ale pisu obe OK

3. v tejto cene je tam bezproblemovy Sheaffer 100 alebo 300 (rovnaky hrot, ine telo), pripadne sikovny Prelude. Popripad ako kolega vyssie pisal, Lamy Logo + 2 dalsie hroty a stale je to okolo 2000. Popripade musim zmienit moje oblubene prve pero Faber-Castell Ambition.

4. co sa tyka drzania Watermanov, ani u jedneho nie je problem. Ak myslis tie schody u Perspective, nie su ostre, takze nevadia.
pet84rik
 
Příspěvky: 508
Registrován: 30 lis 2014 14:36

Re: Rada s výberom pera Waterman

Příspěvekod Toams » 08 črc 2016 19:54

Keď nôž, tak Sebenza ...
Keď hodinky, tak aspoň Omega ...
S whisky súhlasím, aj keď nemusí byť len z Islay, aj Highland a Speyside sú fajn

A keď pero, tak súhlasím s predchádzajúcimi tipmi. Pelikan M200 ideál, tiež som s ním začínal. V prípade Lamy by som išiel do farebného cirkusu Safari a ešte ušetríš na pár hrotov (STUB je pri Lamy "nice-to-have").
Waterman, ale ani Cross alebo Sheaffer mi k srdcu nikdy neprirástli a sú skoro všetky rovnaké (až na pár modelov, ale tie sú mimo tvoj cenový dotaz), z troch metrov nepoznáš výrobcu. Len pre info, Pelikan je štandardne trochu širší (tú M200 mám EF a na školské poznámky vhodná) a aj veľkorysý, čo sa týka prietoku, takže sa dobre páruje s nejakými suchšími atramentami. Možno by si sa mohol pozrieť aj na Sailor (zlatý hrot od cca 4 a pol tisíc Kč), vyborný výrobca (také "Seiko" strednej treidy), len ako každý japonec, píše o stupeň tenšie, než EU hroty.
Samozrejme záleží, čo od toho očakávaš a či je to pero aj pre vnúčence, alebo ho "plánuješ" stratiť na ďalšej prednáške.
Ďalej rozhoduje aj váha pera (ono sa to nezdá, ale niekomu sa píše lepšie s "plastovým", niekomu s kovovým a týmpádom ťažším perom).

Takže jediné, čo ti poradím, je ísť do obchodu a tie perá si vyskúšať. Čo sa týka funkčnosti, najviac rád a skúseností najdeš na istom zahraničnom serveri, v skratke FPN
Architecture begins where engineering ends.
W. Gropius
Toams
 
Příspěvky: 474
Registrován: 01 dub 2016 22:41


Zpět na Poraďte s výběrem

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků